Şimdi Ara

RX 6700 XT Sahipleri, İşlemci karşılaştırması için yardım...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.822
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

İ5 8600k 4.6 ghz'de kullanıyorum ve işlemcimin ekran kartına darboğaz yapıp yapmadığını bazı oyun testleriyle anlamak istiyorum. Daha üst seviye işlemci ve aynı ekran kartını kullanan arkadaşlardan bazı oyun testlerinin benchmarklarını talep edeceğim ve buna göre işlemcimi şimdilik kullanmaya devam edicem ya da daha üst bir işlemci alacağım.

Metro Exodus Benchmark

Forza Horizon 4 Benchmark

Horizon Zero Dawn Benchmark

Assasian Creed Valhala Benchmark.

Buradaki amaç işlemcinin ekran kartına ne kadar etki yaptığını görmek, şuan için sistemden memnunum ancak üst seviye işlemciler ile benim işlemcim arasında aşırı fark oluyorsa, işlemcimi değiştirmek istiyorum.

• 3600 ile 6700xt kullandım çoğu oyunda darboğaz yaptı 1080p de zaten kaçınılmazdı kimi oyunda %10 kimi oyunda %30 Lara varan darboğaz oldu. 2k monitör e geçtim yine az çok vardı mecburen 5600e güncelledim. 1080p kullanıyorsan darboğaz dan kaçamazsın overclok ta kurtarmaz.
  • Kaos_3492 kullanıcısına yanıt
    Hocam r5 3600 1080p de rx6600 ü besleyebiliyor mu? Onu almayı düşünüyorum
  • Cemo94 kullanıcısına yanıt
    Güzel ram birazda oc ile iyi bir ikili olurlar
  • Sizn söylediklerinizi sorduklarınız çok iyi anladım. Fakat şöyle bir şey var o kartı 6700xt yi mesela sizn işlemciye göre daha iyi bir işlemci ile kullanan arkadaşın benchmark sonucu size çok yaramaz malesef şunun için, kişi aynı kartı 11700 veya 12600 - k gibi veya ryzen 5600 - 5800 gibi işlemcilerle kullanıyordur tabiki sizn 8600k ye göre farklılıklar olur yani performans farkı olur.

O zaman ne olur mutlaka değiştirmeliyim dersiniz işlemciyi. Benim tavsiyem şu olur, sorduğunuz oyunlar hikayeli single oyunlar genelde. Sol üstte oyun oynarken değerlei gösteren panoyu açarsanız,

İşlemci kullanımı ve ekran kartı kullanımını orda bakabilirsiniz. Gpu kullanımı kaçlarda geziyor cpu kullanımı kaçlarda diye bakabilirsiniz. Biraz da oyundan oyuna değişir bu durum.

Full hd de oynuyorsanız orada cpu kullanımı yüksek kartın kullanımı ise daha düşük olacaktır. Çözünürlük 2k ise sıkntı biraz daha az olur.

Kartı tam potansiyel kullanmak istiyorsanız ryzen de 5600 intel de 11600 ailesi veya 12 .nesilde 12400 gibi işlemciler daha verimli olur.

Birde son satırınıza göre bir şey diyim eğer oyunlarda yüksek ayarlada ayarlayıp da takılmalar yavaşlamalar yaşamıyorsanız dert etmeyin devam edin, benchmarklara bakarsanız daha üst işlemcilerle

yapılan o zaman değiştime hissi oluşur karar yine sizn tabi. Tabiki daha üst işlemcilerde fps farkı akıcılık farkları oluşur bu da bir gerçek.

• Oyunlari 2k'da ultra ayarlarda oynuyorum, şuana kadar ekran karti kullanimi hep %95-100 arası, islemci kullanimi ise sadece God of War oynarken %80'i buluyor. Onun harici %30-60 arası seyrediyor. Amacım tabi ki daha fazla fps ancak şu haliyle yetiyorsa dediklerimde, sadece 8700k upgrade i yaparim simdilik sanirim baya götürür.
  • GuitarMania kullanıcısına yanıt

Ben full hd de kullanılıyordur diye konuş muştum :) 2k da gayet güzel gpu kullanım değerleri . Siz öyle devam edin 8600 k dan 8700k ya geçmenin pek anlamı yok aynı platformda çok fark etmez performans açısından.

İlerde daha güncel bir çipsete geçmek daha mantıklı olur. 2k olması iyymiş çözünürlüğün.

• Evet çözünürlük 2k ama yine de 10. nesil ya da 11. nesil ile performans kıyaslamayı isterdim. Ne kadar fark açılabiliyor. Yok mu 6700xt ile 10. ya da 11. nesil kullanan 

• GuitarMania kullanıcısına yanıt

aynı sayılır mı bilmem ama 2080'i 5 ghz 10600kf ve stok 11700k ile kullanmıştım.iki işlemci de dalga mı geçiyorsun abi demişti 2k'da.10600kf'yi sattım 3080 var şimdi 11700k'da ve 2k'da sıkıntı yok.1080p'de darboğaz yapıyor oyununa ve ayarına göre.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.