Şimdi Ara

Ruhsattan rehin kaldırma? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
105
Cevap
2
Favori
154.162
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arabanın ruhsatında rehinli yazıyordu sattığımda ama trafiğe rehin kaldırma yazısını göndermişti banka ve hiç problem olmadan satıldı.
  • İş bankasından kredi kullanan var mı? Borcu yoktur kağıdının bir örneğini kendileri yolluyor mu
    yoksa bizden para talep ederek elimize mi tutuşturuyorlar ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pis@gor

İş bankasından kredi kullanan var mı? Borcu yoktur kağıdının bir örneğini kendileri yolluyor mu
    yoksa bizden para talep ederek elimize mi tutuşturuyorlar ?

@ Pisagor,

İş bankasından (İstanbul - Yeşilyurt şubesi) taşıt kredisi kullandım ve geçen yıl bitti. Bana hiç bir belge gelmedi (zaten göndermiyorlarmış) geçtiğimiz ay da İş bankası arayıp durumu sordum, şubemize gelip alabilirsiniz dediler. Neyse hafta içi bir gün gittim (sadece ruhsatı götürmeniz yeterli), önce belgeleri aldılar ve beklettiler (yarım saat kadar), daha sonra imzalayacak müdürümüz çıkmış, biz hazırlarız yarın gelir alırsınız dediler. Evimin Maslak'ta olduğunu ve borcum omadığını ispat için beni bu kadar yoramayacaklarını söyelsem de kar etmedi, hiç umurlarında değildi. Söz konusu yazıyı alamadan mecburen çıkıp gittim şubeden. Olayın üzerinde 1 ay falan geçti ve geçtiğimiz hafta yeniden gittim şubeye, ruhsatımı verdim ve tam 1 saat 30 dakika sonra, (şube bomboş bu arada, bekleyen kimse yok) üzerinde 2 satır yazı olan kağıdı getirebildiler ve karşılığında da 105 TL istediler. Yapılan o kadar keyfiki, bu yaptıklarına da "masraf" diyorlar utanmadan. Neyse, epey birşey söyledim ve ödedim MASRAF'larını... veznedeki memur da "hemen bugün bilmemnerdeki kaçıncı notere gitmeniz gerekiyor, yoksa yazının geçerliliği kalmaycak diye uyardı sağolsun! Arkadaşlar imza sirküsünü fotokopi çekmemek için ille de sizi kendi çalıştıkları notere yönlendiriyor, sanırım 65 TL kadar da orda MASRAF! alıyorlar, hepsi bu.... Araç sahibinin gitmesi gerekmiyor bu arada...

• quote:

Orijinalden alıntı: joseph27

@ Pisagor,

İş bankasından (İstanbul - Yeşilyurt şubesi) taşıt kredisi kullandım ve geçen yıl bitti. Bana hiç bir belge gelmedi (zaten göndermiyorlarmış) geçtiğimiz ay da İş bankası arayıp durumu sordum, şubemize gelip alabilirsiniz dediler. Neyse hafta içi bir gün gittim (sadece ruhsatı götürmeniz yeterli), önce belgeleri aldılar ve beklettiler (yarım saat kadar), daha sonra imzalayacak müdürümüz çıkmış, biz hazırlarız yarın gelir alırsınız dediler. Evimin Maslak'ta olduğunu ve borcum omadığını ispat için beni bu kadar yoramayacaklarını söyelsem de kar etmedi, hiç umurlarında değildi. Söz konusu yazıyı alamadan mecburen çıkıp gittim şubeden. Olayın üzerinde 1 ay falan geçti ve geçtiğimiz hafta yeniden gittim şubeye, ruhsatımı verdim ve tam 1 saat 30 dakika sonra, (şube bomboş bu arada, bekleyen kimse yok) üzerinde 2 satır yazı olan kağıdı getirebildiler ve karşılığında da 105 TL istediler. Yapılan o kadar keyfiki, bu yaptıklarına da "masraf" diyorlar utanmadan. Neyse, epey birşey söyledim ve ödedim MASRAF'larını... veznedeki memur da "hemen bugün bilmemnerdeki kaçıncı notere gitmeniz gerekiyor, yoksa yazının geçerliliği kalmaycak diye uyardı sağolsun! Arkadaşlar imza sirküsünü fotokopi çekmemek için ille de sizi kendi çalıştıkları notere yönlendiriyor, sanırım 65 TL kadar da orda MASRAF! alıyorlar, hepsi bu.... Araç sahibinin gitmesi gerekmiyor bu arada...

Desene yandım, benim şube de orası malesef :)) Tesadüfe bak...
    Neyse, ne kadar para vereceğimi öğrenmem iyi oldu. Teşekkür ediyorum.

• Finansbanktan Araç kredisi çektim..borcu kapattım rehin kaldırma belgesi istedim 10 gün sonra çağırdılar(daha doğrusu çağırmadılar birkaç kez tlf açınca hazır dediler) gittim 150 YTL kaldırma yazısı parası istediler..
    tek söz söyledim ..."yeterince soymadınızmı"..bunun üzerine hiç bir ücret almadan verdiler kağıdı ancak aynı gün notere tastik ettirmek gerekiyor(imza sirkülerleri için) noter 60 ytl ücret aldı (ondada 10 YTL yol ücreti yazıyor ona noterler birliğine dilekçe yazdım bakalım sonuç ne olacak çünkü noter benim işlemimi yapmak için noter dışına çıkmıyor)..ondan sonrası size kalmış emniyete hemen götürüp ruhsatı değiştirip kaldırabilirsiniz....sadece yazıyı götürebilirsiniz veya bekletip aracı satarken bütün işlemleri yaptırabilirsiniz...yani ses çıkarmazsan tutan bir yerini koparıyor)
  • Ben de gecen yıl aldıgım aracımın kalan 5 aylık taksıdını yatırıp rehini kaldırmak istiyorum. Umarım para istemezler. Aynı gün notere gitmek mecburi mi şimdi?,Hadi notere gittik, trfaiğe gidip tekrar yenı ruhsat parası vermek yerıne aracı 3-5 sene sonra satarken noterden onaylı rehın kaldırma yazsısını alıcıoya vererek yenı benım adıma rehınsız ruhsat masrafından yırtmıs olabılır mıyım? Varsın aracımı satana kadar ruhsatta yazsın rehınlıdır dıye!
  • Benim borçum 1.5 sene önce bitti bankadan borçu yoktur yazısınıda aldım noterede onaylattım bunlar içinde para bayıldım birde ruhat değişimi için para harçayamam ne zaman arabayı satarsam sattığım kişiye verırım evrakları sonucta yazı elımde nasıl olsa satılınca isim değişikliğinden ruhsat değişcek 2nci bir masrafa gerek yok bence
  • bende yapı kredi bankasından kredi çektim 2 araba vardı üstümde iki farklı şubeden çektim birinde masraf adı altında benden 25 tl aldılar diğeri ise hiçbir ücret almadı ( noter hariç tabi) burada sorun olan 25 lira değil insanı aptal yerine koymaları bence...

bu arada kağıt elimde emniyetten rehin yazısını kaldırmadım satarken bu işlemleri yaptırsam bir sıkıntı çıkmaz mı?
  • Hayır çıkmaz aracınızı satmak istediğiniz zaman bağlı bulunduğu trafik şubesinden notere hitaben bir yazı verecekler "aracın noter satışı yapılabilir" gibisinden..O yazıyla ve temiz kağıdınızla beraber gidip noter satışını yaparsınız,alıcı kişi ruhsatı sonra değiştirir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bora_T

Hayır çıkmaz aracınızı satmak istediğiniz zaman bağlı bulunduğu trafik şubesinden notere hitaben bir yazı verecekler "aracın noter satışı yapılabilir" gibisinden..O yazıyla ve temiz kağıdınızla beraber gidip noter satışını yaparsınız,alıcı kişi ruhsatı sonra değiştirir..

tşk birader saolasın...;)
  • Arkadaşlar merhaba;
    Bu ilk mesajım ve yazma sebebim de konu hakkında deneyimimi aktarmak.
    İş Bankası'nda geçtiğimiz hafta itibarıyle ben de benzer sorunu yaşadım. Kredili satın aldığım aracın rehin yazısını kaldırtabilmek için başvurduğumda, 157 TL ücret talep ettiler. Bunun noter masrafı vs. derken 250 TL civarında bir tutarla karşı karşıya kalacaktım.

Epey bir telefon diplomasisine rağmen Nuh dediler Peygamber demediler. Ben de aşağıdaki dökümanı hem genel merkezlerine, hem de ilgili banka şubesine faksladım. 2 gün sonra telefonla beni bilgilendirdiler ve rehin kaldırma yazısının Trafik Tescil Şubesi'ne posta yoluyla gönderildiğini bildirdiler. 250 TL gibi bir para ödemekten kurtulmuş oldum..

Benzer durumda olanlar olabilir, ben bu şekilde davrandım kâr ettim.. Aşağıda gönderdiğim FAX'ın metnini veriyorum.
    Saygılar

Ruhsattan rehin kaldırma?

• dün ben de rehin kaldırdım. Şu an çekilen kredilerde rehin kaldırmayı banka kendisi yapıyor. Benım kredi eskı oldugundan rehin kaldırma yazısını bankadan alıp notere onaylatıp oyle kaldırttım
  • Arkadaşlar, rehin kaldırmak için illa ki bağlı olduğumuz trafik tescil şubesine mi gitmeliyiz? Ben aracı alırken zeytinburnundan almama rağmen, üsküdar trafikten çıkarılmış. Şimdi üsküdar'a gitmek yerine bana yakın bir trafik şubesine uğrasam olur mu?
  • Bende kaldırdım rehin.
    Borcu yatırdım.
    Rusat fotokobisini ve kimlik fotokopisi yolladım.
    3 gün sonra kargo ile rehin kaldırma yazısı geldi.
    Para istemediler.

Borcu bitenler arkadaşlara geçmiş olsun.. :)

Hayırlı olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: urukhrai

Arkadaşlar merhaba;
    Bu ilk mesajım ve yazma sebebim de konu hakkında deneyimimi aktarmak.
    İş Bankası'nda geçtiğimiz hafta itibarıyle ben de benzer sorunu yaşadım. Kredili satın aldığım aracın rehin yazısını kaldırtabilmek için başvurduğumda, 157 TL ücret talep ettiler. Bunun noter masrafı vs. derken 250 TL civarında bir tutarla karşı karşıya kalacaktım.

Epey bir telefon diplomasisine rağmen Nuh dediler Peygamber demediler. Ben de aşağıdaki dökümanı hem genel merkezlerine, hem de ilgili banka şubesine faksladım. 2 gün sonra telefonla beni bilgilendirdiler ve rehin kaldırma yazısının Trafik Tescil Şubesi'ne posta yoluyla gönderildiğini bildirdiler. 250 TL gibi bir para ödemekten kurtulmuş oldum..

Benzer durumda olanlar olabilir, ben bu şekilde davrandım kâr ettim.. Aşağıda gönderdiğim FAX'ın metnini veriyorum.
    Saygılar

Ruhsattan rehin kaldırma?

resmi bir yazida :( uzulme isaretleri ve unlemler falan

Oldukca gayri resmi kaliyor

• Açıkçası; bankaya yazılmış bir yazıyı resmi bir yazı olarak görmedim ve öyle göndermedim :) Resmi yazışmalar konusunda iyi olduğum için formatını otomatik olarak o şekilde ayarladım, eksiklik olmaması maksadıyla :) Ama güzel bir tespitte bulunmuşsunuz, tebrikler :)
  • buraya resmi yazışma olarak yuklermisin
  • Eski Bir Banka çalışanı olarak

Araç Rehin kaldırma ücreti ile Ev kredisi sonunda ipotek fekki ücretinin hiçbir yasal dayanağı yoktur. Bankaların Koymuş olduğu Deli Dumrul vergisidir

Mücadele ettiğinizde bu ücreti ödemezsiniz yani Masraf muafiyet Yetkisi kağıdı alırsınız..

BDDK bu tür ücretlerin alınmasına karşı çıkmaktadır. ve Bankalara gönderdikleri Tebliğler Mevcuttur
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alperenkara

Eski Bir Banka çalışanı olarak

Araç Rehin kaldırma ücreti ile Ev kredisi sonunda ipotek fekki ücretinin hiçbir yasal dayanağı yoktur. Bankaların Koymuş olduğu Deli Dumrul vergisidir

Mücadele ettiğinizde bu ücreti ödemezsiniz yani Masraf muafiyet Yetkisi kağıdı alırsınız..

BDDK bu tür ücretlerin alınmasına karşı çıkmaktadır. ve Bankalara gönderdikleri Tebliğler Mevcuttur

Arkadaşım konuyu biraz daha açarmısın. Nasıl mücadele edeceğiz. Parayı verdikten sonramı mücadele edeceğiz yoksa vermeden mi? Bende bugünlerde rehin kaldırma operasyonu yapacağım. İlk rehin kaldırma operasyonu nasıl olur. İzleyeceğimiz yol nedir. Aynı gün notere gideceğimiz yazıldı yukarıdaki mesajlarda. Emniyet perdesi nasıl olacak? Gereklimi? Bilen arkadaşlar açıklarsa sevinirim.

• arkadaşlar bende bugun garanti bankasındakı oto kredimi kapattım ama sadece dekont verdıler. borcu yoktur yazısını vermedıler istediğimdede aracı satarken vereceğiz ve aynı gün diğer işlemleinin yapılması gerekıyormus. bilen arkadaşlardan ricam boyle bir durum varmı. rehin kaldırma yazısı içinde ayrıyetten para alınacakmış. bilgisi olan arkadaşlardan ricam bana yardımcı olmaları.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.