Şimdi Ara

Ruhsattan rehin kaldırma? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
2
Favori
154.162
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bunlara hiç gerek yok satılırken noter de sistemde görünüyor nasıl olsa ama yok ben ruhsatta o yazı görünmesin istemiyorum derseniz o başka ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: etnaxy

quote:

Orijinalden alıntı: emesdos

Arkadaşlar benimde bu hafta ödemelerim bitti.Rehin kaldırıcam garanti bankasından izlemem gerken yol hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

Telefon etsem yeterli olmaz mı ?

NOT:Ruhsatımızda rehin yazısı yok.Sadece trafik kayıtlarından rehin yazısını kaldırmak istiyorum.

Hocam,bende merak ediyorum bu rehin kaldırma işlemini,bankamız aynı...

Nette Aşağıdaki gibi bir maddeye rastladım:

"Bankalar ve finans kuruluşları tarafından araç bilgisayar kayıtlarına rehin şerhi eklenmesi ve kaldırılması işlemleri 25.09.2010 tarihinden itibaren kendilerince elektronik ortamda yapılmaya başlanmıştır. (Bu konuda 21.09.2010 tarih ve 69 sayılı genelgeye göre hareket edilecektir.)"

Buna göre telefon ile halledebilirsin gibi geldi.

Yarın telefonla aramayı planlıyorum.Ruhsatta değişecek birşey yok zaten.

Sonuca ulaştığımda bilgi veririm.

• quote:

Orijinalden alıntı: unixslax

Bunlara hiç gerek yok satılırken noter de sistemde görünüyor nasıl olsa ama yok ben ruhsatta o yazı görünmesin istemiyorum derseniz o başka ...

edevletten baktım,hak mahrumiyeti görünüyor....bankadan yazı alıp,notere onaylatıp,trafik tescil bürosundan online rehin yazısını kaldırmanız gerekiyor.
  • Garantiyi aradım 60tl istedi.Bir çözüm arıyorum noterde 50 tutar herhalde toplamda 100tl geçer.
  • Arkadaşım konuyu hiç okumadan mı yazıyorsunuz ? :)) 1. Sayfayı okursanız çözüm önerdik. Hala ne tür çözümler aradığınızı anlamadım ? Adamların zaten yasal olarak böyle bir talep hakları yok.
  • selamlar
    bende garanti bankasından aynı sorunu yaşadım.

telefonla ulaşıp ruhsat örnegini e maille bankaya attım ve onlar işlem başlatıp 3 gün içinde trafik tescille posta ile gönderdiler. şimdi tescilin kaldırmasını bekliyorum. e devlet şifrem olsa belki öğrenebilirdim belki kalkmıştır yani. hiç para ödemedim
  • evet arkadaşlar hak mahrumiyet kaldırılmış bana geçmiş olsun. darısı sizlerinbaşına...
  • Benim garanti bankasından kredi borcum yeni bitti.
    50 tl yazı için ücret istediler, lanet olsun diyip verdim, notere yolladılar, kendi çalıştıkları notere gitmeme rağmen bankaya telefon edip teyyit istediler, imzalayan personel izinde olduğu için yazıyı kabul etmediler, kulaklarımdan alevler çıkararak tekrar bankaya gittim, bana yeni yazı verip onlarda notere saydırdılar.Noter 75 tl aldı.

Bunlar bilgilendirme içindi, aslında garanti bankasına yazı yazıp bu ücretin iadesi istenebilir...

Ruhsatımda küçükçekmeze yazıyor, kadıköy ilçe emniyete versem yazıyı olur mu?
    ruhsatı değiştirmeyip sadece emniyetten rehini kaldırsam da herhangi bir ek belge vermem gerekir mi?
    Hiçbirşey yapmayıp aracı stana kadar yazıyı ruhsatta saklasam olur mu?
  • Merhaba ben de bu sabah işlerimi hallettim. Referans olması açısından neler yaptığımı buraya yazayım.

1. gün:
    - Taşıt kredim bittikten bir hafta sonra, Ankara'da krediyi aldığım Denizbank şubesine sabah 9.15 gibi ruhsatım ve kimliğimle birlikte gittim. Sadece kimliğimi aldılar ve bilgisayarda 5-10 dakika birşeyler yazdıktan sonra genel merkeze gerekli bilgilerin gönderildiğini, belge hazır olunca (ertesi gün) arayacaklarını söylediler.
    Taşıt kredimi Mart 2010'da çektiğim için bu işlemlerle uğraştığımı bilmelisiniz. 25.09.2010 tarihinden sonra çekilen krediler için bankaya söylemeniz durumunda online olarak rehin kaldırılıyor.

2. gün:
    - Sabah 9.30 gibi bankadan aradılar. 11.30 gibi gelebileceğimi söyledim. O saatte gittim. Hemen bankanın iki blok yanında noter vardı. Orayı aradılar oradan bir görevli geldi. Belgelerle birlikte notere gittik. İki tak tak, iki şak şak 70 TL civarı bir noter ücreti ödedim. Bankaya herhangi bir ücret ödemedim. Banka-noter işleri yaklaşık yarım saat kadar sürdü.
    - Akşam Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün sitesinden (http://www.ankara.pol.tr/online.php?id=666 -> Tescil İşlemleri -> Belge Yenileme) ertesi gün için randevu aldım.

3. gün:
    - Randevuyu sabah saat 8.15'e almıştım. İnternetteki bilgilere dayanarak rehin kaldırma belgesinin 2 tane de fotokopisini çektirmiştim, gerek yokmuş. Ama yanınınzda bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi, noterden onaylı rehin kaldırma belgesi ve ruhsatınız mutlaka bulunsun. Oradaki görevli memur 'ruhsattaki rehin yazısı seni rahatsız etmiyorsa ruhsatı yenilemene gerek yok' dedi ve beni başka bir bankoya yönlendirdi. Orada nüfus cüzdanı fotokopisi ve rehin kaldırma belgesini verdim. O banko da bir yan bankoya yönlendirdi. Ruhsata ve belgedeki numaralara baktı, bilgisayarda bir iki işlem yaptı ve 'tamam' dedi.
    - Bir iki saat sonra turkiye.gov.tr'den rehin durumunu sorguladım ve rehin yok olarak görünüyordu. İşlem tamamlanmıştı. Geçmiş olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: nagodtumu

Merhaba ben de bu sabah işlerimi hallettim. Referans olması açısından neler yaptığımı buraya yazayım.

1. gün:
    - Taşıt kredim bittikten bir hafta sonra, Ankara'da krediyi aldığım Denizbank şubesine sabah 9.15 gibi ruhsatım ve kimliğimle birlikte gittim. Sadece kimliğimi aldılar ve bilgisayarda 5-10 dakika birşeyler yazdıktan sonra genel merkeze gerekli bilgilerin gönderildiğini, belge hazır olunca (ertesi gün) arayacaklarını söylediler.
    Taşıt kredimi Mart 2010'da çektiğim için bu işlemlerle uğraştığımı bilmelisiniz. 25.09.2010 tarihinden sonra çekilen krediler için bankaya söylemeniz durumunda online olarak rehin kaldırılıyor.

2. gün:
    - Sabah 9.30 gibi bankadan aradılar. 11.30 gibi gelebileceğimi söyledim. O saatte gittim. Hemen bankanın iki blok yanında noter vardı. Orayı aradılar oradan bir görevli geldi. Belgelerle birlikte notere gittik. İki tak tak, iki şak şak 70 TL civarı bir noter ücreti ödedim. Bankaya herhangi bir ücret ödemedim. Banka-noter işleri yaklaşık yarım saat kadar sürdü.
    - Akşam Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün sitesinden (http://www.ankara.pol.tr/online.php?id=666 -> Tescil İşlemleri -> Belge Yenileme) ertesi gün için randevu aldım.

3. gün:
    - Randevuyu sabah saat 8.15'e almıştım. İnternetteki bilgilere dayanarak rehin kaldırma belgesinin 2 tane de fotokopisini çektirmiştim, gerek yokmuş. Ama yanınınzda bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi, noterden onaylı rehin kaldırma belgesi ve ruhsatınız mutlaka bulunsun. Oradaki görevli memur 'ruhsattaki rehin yazısı seni rahatsız etmiyorsa ruhsatı yenilemene gerek yok' dedi ve beni başka bir bankoya yönlendirdi. Orada nüfus cüzdanı fotokopisi ve rehin kaldırma belgesini verdim. O banko da bir yan bankoya yönlendirdi. Ruhsata ve belgedeki numaralara baktı, bilgisayarda bir iki işlem yaptı ve 'tamam' dedi.
    - Bir iki saat sonra turkiye.gov.tr'den rehin durumunu sorguladım ve rehin yok olarak görünüyordu. İşlem tamamlanmıştı. Geçmiş olsun.

geçmiş olsun şükür kurtulmuşsunuz.
    bende para biriktirmeye çalışıyorum erken bitirmek için yalnız benim ruhsatta falan ibare yok sadece internette görünüyor rehinli diye, heralde benim işim sadece banka ile olacak değil mi? noter ve emniyetlik bir işlem yok yok gibi. krediyi 09.2011de çekmiştim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ercan_wrc
    bende para biriktirmeye çalışıyorum erken bitirmek için yalnız benim ruhsatta falan ibare yok sadece internette görünüyor rehinli diye, heralde benim işim sadece banka ile olacak değil mi? noter ve emniyetlik bir işlem yok yok gibi. krediyi 09.2011de çekmiştim.

teşekkürler. evet büyük olasılıkla sadece bankanın trafik tescile belgeyi göndermesi için talimat vermeniz yeterli olacak. ama işinizi takip edin ve borcunuz bittikten ve talimat gönderilmesini istedikten 15-20 gün sonra araç üzerinde rehin olup olmadığını sorgulayın. kolay gelsin...
  • quote:

quote:

teşekkürler. evet büyük olasılıkla sadece bankanın trafik tescile belgeyi göndermesi için talimat vermeniz yeterli olacak. ama işinizi takip edin ve borcunuz bittikten ve talimat gönderilmesini istedikten 15-20 gün sonra araç üzerinde rehin olup olmadığını sorgulayın. kolay gelsin...

tabiki mutlaka kontrol edeceğim. bu arada krediyi ödedikten sonra borcun bittiğine dair bankadan herhangi bir belge yazı vs alınıyor mu? ve kredi için açtıkları hesabı kendileri otomatik kapatıyor mu onun için de başvurmak mı gerekiyor? 3-5 yıl sonra sizin hesabınız vardı kart ücreti ödememişsiniz falan diye çıkmasın karşımıza

• quote:

tabiki mutlaka kontrol edeceğim. bu arada krediyi ödedikten sonra borcun bittiğine dair bankadan herhangi bir belge yazı vs alınıyor mu? ve kredi için açtıkları hesabı kendileri otomatik kapatıyor mu onun için de başvurmak mı gerekiyor? 3-5 yıl sonra sizin hesabınız vardı kart ücreti ödememişsiniz falan diye çıkmasın karşımıza
    Ben internet bankacılığını kullandığım için oradan kontrol edebiliyorum. Son taksidi öder ödemez kredi kayboldu. Ayrıca borç bitmeden rehin kaldırma yazısı alamazsınız. Benim ayrıca otomatik ödeme talimatlarım ve kredi nedeniyle mecburi vadesiz hesabım vardı. Aynı gün onları da kapattırdım. Sadece kredi kartının taksitleri olduğu için onu kapattırmadım. Bankalar adam soyacak yer aradığı için temkinli olmakta ve şüphe duyduğunuz herşey için belge istemekte fayda var.

• quote:

quote:

Ben internet bankacılığını kullandığım için oradan kontrol edebiliyorum. Son taksidi öder ödemez kredi kayboldu. Ayrıca borç bitmeden rehin kaldırma yazısı alamazsınız. Benim ayrıca otomatik ödeme talimatlarım ve kredi nedeniyle mecburi vadesiz hesabım vardı. Aynı gün onları da kapattırdım. Sadece kredi kartının taksitleri olduğu için onu kapattırmadım. Bankalar adam soyacak yer aradığı için temkinli olmakta ve şüphe duyduğunuz herşey için belge istemekte fayda var.

sormak istediğim borcu kapattıktan sonra bizde kalacak bir belge alabiliyor muyuz?

• quote:

sormak istediğim borcu kapattıktan sonra bizde kalacak bir belge alabiliyor muyuz?
    Almadığım için bilmiyorum. Sadece saklamak için rehin kaldırma belgesinin fotokopisini çektirdim.
  • Merhaba,
    Ben de başıma gelenleri sizinle paylaşmak istedim. 2006 yılında İş Bankası İkitelli Keresteciler şubesinden kredi çekmiştim ve aracımı satmak istediğim için bu yıl bankaya başvurdum. İnternet sitelerinde rehin kaldırma için herhangi bir ücret alınmadığı yazmasına rağmen şube benden 157,5 TL talep etti. Aracımı satacağım için mecburen parayı ödedim ama aynı zamanda da Genel Müdürlüğe şikayette bulundum. 1-2 gün sonra Genel Müdürlük'ten cevap geldi, şubenin "sehven" böyle bir para talep ettiği ve iade edileceği yönünde. demem o ki aldıkları bu paranın resmi bir dayanağı yok ve itirazınız halinde iadesi yapılıyor, peşini bırakmayın.
  • Garanti Bankası genelmüdürlüğüne fek masrafı iadesi için mail attım, sozlesmede bunun bulundugunu belirten bir maille cevap verdiler sadece.
    Bir tanidigima 10 yıl onceki kullandıgı kredi hesabından dolayi yuklu bir miktar faiziyle hesap isletim ucreti cikarmislar onun icin dilekce vererek kredi hesabinizi kapatirin)ayni memur tesadufen orada oldugundan kavga dovus iptal ettirebilmis, yoksa yillar sonra bir supriz cikabiliir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ubeceren -- 15 Nisan 2012; 13:10:11 >
  • Arkadaşlar merhaba,

Bende bir bir araç alımı için anlaştım bir arkadaşla.
    Araç rehinli idi, ve aracı satan kurumun kendi finans şirketinden. Arkadaş kredi borcunu kapattı.
    Firma rehin kaldırma yazısını biz göndeririz demiş. Geçen gün araç sahibinde de yazı gelmiş rehin kalktı diye.
    Ama araç e-devlette hala rehinli gözüküyor.
    Bizim ne yapmamız lazım? Kalkmasını bekleyecek miyiz sistemden? Yoksa belgeyle gidip satış yapabilir miyiz?
  • Bildiğim kadarıyla bankadan aldığınız yazıyı İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil' e götürmeniz gerekiyor.
  • vw vdf den 19250tl 12taksitli kredi kullandım ruhsatta rehinli yazısı yok
    kredi bitti vdf 0212 410 5 883nolu telefonunu arayıp benim kredi taksitlerim
    bitti neyapmam lazım diye sordum
    evet borcunuz yok biz trafik sübeye mail atiyoruz onlar rehini 2gün içinde kaldırıyor dedi
    beni üğraştırmayacakmısınız diye sordum hayır dedi siz hiçbir işlem yapmanıza gerek yok .
    vdf tebrikler...
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.