Şimdi Ara

Ruh var mıdır ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
580
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 21 gram deneyi vs ruhun varlığı hakkında ne düşünüyorsunuz ?

• 21 gram deneyi komik bir deney aslında. Vakumsuz bir ortamda 5 insana ve birçok köpeğe uygulanmış bir deney. Ölenlerden sadece 1 tanesinde 21 gramlık bir fark gözlenmiş. Diğer 4 insanda ve köpeklerde hiçbir fark gözlenmemiş. Bu 4 insandaki farksızlığa 'teknik sıkıntı' demişler. Köpeklerde de ruh olmadığı için herhangi bir fark gözlenmemiş(!). Benim tezim de o 4 insanın ruhlarını şeytana sattıkları için ruhsuz oldukları yönünde. Veya ruh diye bir şey yok ama o tek insan tuz ruhu içerek intihar falan etmiş.
    İlk insanlar ölen yakınlarında olmayan ve kendilerinde olan nedir diye merak etmişler ve farketmişlerki bu eksiklik nefestir. Ölen nefes alıp vermiyor ve son nefesini verirken içinden görünmeyen bir şey çıktığını düşünmüşler. Ruh anlayışının temeli böyle gelişmiştir.

Peki ruh var mı? En ufak bir bilimsel ispatı yok. Bir inanıştan öteye gidemiyor.
  • "ruh nedir? göğsünü yarıp açsam içinde onu görebilir miyim? kafatasını yarıp açsam içinde onu görebilir miyim?"
    ulquiorra schiffer
  • Evet

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 21 gram deneyi komik bir deney aslında. Vakumsuz bir ortamda 5 insana ve birçok köpeğe uygulanmış bir deney. Ölenlerden sadece 1 tanesinde 21 gramlık bir fark gözlenmiş. Diğer 4 insanda ve köpeklerde hiçbir fark gözlenmemiş. Bu 4 insandaki farksızlığa 'teknik sıkıntı' demişler. Köpeklerde de ruh olmadığı için herhangi bir fark gözlenmemiş(!). Benim tezim de o 4 insanın ruhlarını şeytana sattıkları için ruhsuz oldukları yönünde. Veya ruh diye bir şey yok ama o tek insan tuz ruhu içerek intihar falan etmiş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlk insanlar ölen yakınlarında olmayan ve kendilerinde olan nedir diye merak etmişler ve farketmişlerki bu eksiklik nefestir. Ölen nefes alıp vermiyor ve son nefesini verirken içinden görünmeyen bir şey çıktığını düşünmüşler. Ruh anlayışının temeli böyle gelişmiştir.

Peki ruh var mı? En ufak bir bilimsel ispatı yok. Bir inanıştan öteye gidemiyor.
  • Bilimsel olarak yoktur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: retreat58

Bilimsel olarak yoktur.

Her şey bilimmi ? Maneviyat ve din ilimleride var ayrıca ruh olmasaydı nasıl yaşayabilirdik ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Hotanlı 3477

quote:

Bilimsel olarak yoktur.

Her şey bilimmi ? Maneviyat ve din ilimleride var ayrıca ruh olmasaydı nasıl yaşayabilirdik ?

Reis hoşgeldin tekrar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TURKISH POWER -- 17 Aralık 2017; 19:55:29 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Felsefe bölümünde böyle sıkıntılı konuların açılması düşük zeka ürünü olsa gerek ..

Her neyse cevaba gelirsek yok tabii ki .. İlk insanların temelini attığı sonrasında süregelen Yunanca dilindeki ΠΝΕΥΜΑ kelimesinin evrimleşmiş halidir ruh .. İlkel bir zeminden öteye gidememiştir ..

• quote:

Orijinalden alıntı: TURKISH POWER

quote:

Orijinalden alıntı: Hotanlı 3477

quote:

Bilimsel olarak yoktur.

Reis hoşgeldin tekrar

Eyvallah kardeş ben forumda daha çok yeniyim hoşbuldum :)

• Ruh dedigimiz sey aslinda bilinç.

• ruh diye bir şey yoktur aldığın besine bağlı çıkan atp ve kinetik enerji vardır oda senin yaşamını sağlar çok acayip bir varlık olaydı içimizde yemeyince ölmezdik benim yediğim yemeğimi kemiriyo içerde bu ruh :)
  • Ruhtan tevhid çıkarırsan rh faktoru kalır. Kan bu açıdan ruhi bir sorundur. Esasen o sıvı kan değil ancak kan şeklinde tabir edilmişe benziyor.

..........

Ruhun ozu ışınımlar olmalı.

• varlığı ispat edilene dek yoktur
  • Ruh yoktur.
  • Ruh beyindedir, Harun Yahya bunu eserlerinde anlatır(kuledeki küçük adam adlı eser), Ayrıca ruh beyinde insan şekline bürünmüş şekilde bulunmaktadır, buradan da ruhun çeşitli şekillere girebildiğini anlarız, mesela bir acı duygusunu vücudumuzun çeşitli uzuvlarında yani vücüdumuzun her zerresinde hissedebilmemiz ruhumuzun bedenimizin şeklinde beyinde bulunduğunun bir göstergesidir.

Ayrıca ruhlarımızda karekterlerimiz de vardır, yani şahsiyetimizin bir kısmını doğuştan getiririz.
  • vardır yok olsaydı vicdan azabı çekmezdik
  • ruhun matematiği nasıl olurdu? bir çember var ve bu çemberin içinden bir nokta seçip çemberin içine açılı iki doğru uzattık. bu açı 10 derece ise doğrular arasında kalan çemberin 20 dereceye denk geldiğini ileri sürdük.

şimdi ruhun varlığı bakımından içimizde oluştuğunu ileri sürdüğümüz zaviyelerimizin dışa vurumlarında o dar açılı bakışlarımızın giderek geniş açı oluşturacak şekilde evrildiğini değiştiğini de biliriz.

evet ve hayır açısı belki de denerek daha bir genişlemeye başlar. dış yüzeyde görülen genişleme bir daralmayı da beraberinde getirir dersek dış yüzeyde artan hal içsel dünyamızın zaviyesini de genişletmektedir. ruhun bu yönü mevcuttur dersek ruh aslında dışımızda olup da bizde açı oluşturan olgu ya da nesne olarak da tabir edilebilir.

yani bizim dışımızdaki şey bizi canlı gösteriyor ve bu şey bizden uzaklaşınca bizler aslında zaviyesiz açısız kalıyoruz.

bu şey elle tutulan bir şey mi? ruhun ışık benzeri bir şey olduğunu söylesek klasik skolastik okul bunu maddileştirme adına bize rönesans önerirdi. peki bu enerjinin güneşten daha sıcak bir akkor olduğunu görseydik elle tutulur yanı olamayacak bir şeyin anlatımı nasıl süzülüp lisan kazanırdı?

..................

ruh denen öğenin maddi verisi insan ve evlat denen suretada vardır. ancak daha dışta daha nesnel olan tanımı açısından ruhun süzüldüğü bir iklimde bulunana kişi aslın akkoru karşısında görüldüğü kadar ispatçı olamayabilir. demiri eriten bir ilmin insanı yanına bile yaklaştırmayacağını düşünün.

bu şeyin kaynağında ise mümkünü yok insanın eser miktarda bile var olamayacağını düşünün.

• Valla bunu kimse kanıtlayamaz bence. Çevremiz somut ama bizi biz yapan o soyut "şey"dir. Şey diyorum da o şey nedir bilemiyorum. Ruh mu, bilinç mi, his mi, hepsi mi? Bu şey de özneldir. Bu yüzden kişilerin dini, siyasi görüşlerine bir şey diyemiyorum ara sıra. Çünkü bunlar özneldir. İstersen Tanrı var dersin, istersen yok. Varlığına ancak yok dersin ya da var. Buradan sonra benim için devreye pragmatizm -tam anlamıyla değil- giriyor. Bana zararlı olan görüş zararlıdır diyorum ara sıra.
  • Evren, karanlık enerji, karanlık madde, insan, ruh, bilinç ve varoluş hakkındaki gerçekler...

https://mgdeveci.blogspot.com

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.