Şimdi Ara

RTX 4080 + i7 14700K Sistem Toplandı (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
102
Cevap
1
Favori
4.150
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Son durum sistem toplandı kulanıyorum ufak tefek sorunlar vardı reset atmalar filan sata ssd leri görmeme sistemin donması onlarıda bu hafta içinde format atarak çözdüm şuanda problem kalmadı sıcaklıkları soruyorsanız.

Ekran kartı oyunlarda max 62°

İşlemci oyunlarda max 47°

tabi bu sıcaklıklar kış ayında olduğumuz için böyle sıcak yaz günlerinde büyük ihtimal sıcaklıklar artacaktır 2 gün önce sistem arada reset atığı için occt progrmını indirmiştim işlemci %100 yük altında 100° gördü 5 dakikalık teste.

Zaten en son amd tarafındanda açıklama yapılmıştı bundan sonra kimse düşük sıçaklık beklemesin işlemcilerde hem intel hemde amd için demişler bukadar performansa bu sıcaklıklar normalmiş

yalnız şunu fark ettim işlemci %100 yük altında pc kulanmayı denemdim hiçbir şekilde donma takılma olmadı

oyun içinde pek sorun olacağını düşünmiyorum sıcaklıkların önemli olan render yapacak arkadaşlar dikkat ederek alsınlar bu işlemcileri

Kısacası toparlamak gerekirse ben memnunum topladığım sistemden son olarak 2 k monitor alacağım sistemle işim bitmiş olacak.

Not yazmayı unutum sistemde o.c yada.işlemcide undervolt yapılmadı tüm ayarlar default olarak kulanıyorum sadece bios tan xmp enabled yaptım ve 6400 mhz cl 32 seçtim okadar undervolt yapılırsa dahada iyi hale geleceğini düşüniyorum anlamadığım için dokunmadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enja -- 7 Aralık 2023; 13:53:51 >

• IItwentysixII kullanıcısına yanıt

Merhaba beni arama sebepleri ben biraz temkinli yaklaştım yinede mail atıp sormak istedim onlarda yeterli olmayabilir demişlerdi

aslında noctua chormax sıvı soğutmalarla arasında 2 ° bir fark oluyor baktığım testlerde alınabilir ama işte bende biraz merak olduğu için dedim hadi bu seferlik sıvı soğutma alıp bir deniyim dedim ilerleyen zamanlarda yazarım yine son durumları şuanda sistem ueni kulandıkça deneyim oluyor buraya eklerim chromax videosunu eleman dalğa geçiyor hayya elini filan yaklaştırıyor burası çok sıcak iyi ısınma olur bundan filan diyordu.

• Evet oyun tarzı yoğun işlemci gücü gerektirmeyen uygulamalarda 240mm yetiyor. Siz 360 aldınız. Hatta dediğiniz gibi under voltage, underclock ve tdp,tj, amper vs sınırlandırma gibi ince ayarlarla render dahi alınabiliyor. Ama sorun şu ki, işlemci performansı bu işlemlerle i5 düzeyine düşüyor 😀 bu farkı da çekirdek fazlalığıyla kapatıyorum şimdilik

Stok halde turbolu max yükde hız vs düşümü yaşamadan kullanmak için maalesef en az 360 gerekiyor. Görünüyor ki 360 bile az geliyor. Aksi halde işlemci termal sınırlamaya girip hız düşürüyor ve ring yapıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IItwentysixII -- 7 Aralık 2023; 14:21:9 >
  • hocam sistemin maliyeti ve fotoğraflarını ekleseydiniz çok güzel olurdu bende 3-4 ay önce topladım çok benzer bir sistem olmuş gerçi eski sistemimizde hemen hemen aynı 4790k-gtx970 vardı daha sonra ekran kartı arızalanınca 5700xt almıştım.

benim yeni topladığım sistem

AMD Ryzen™7 7800X 3D Soket AM5 4.2GHz 96MB 20W 7nm İşlemci

MSI MPG X670E CARBON WIFI AMD X670 Soket AM5 DDR5 6600MHz (OC) M.2 Anakart

MSI GeForce RTX 4080 16GB GAMING X TRIO 16GB GDDR6X 256Bit DX12 DLSS 3 Gaming (Oyuncu) Ekran Kartı

MSI MEG PROSPECT 700R 4x140mm ARGB FANLI USB3.2 MidT ATX GAMING KASA

Samsung 1TB 990 PRO NVMe2.0 SSD (Okuma Hızı 7450MB / Yazma Hızı 6900MB)

Samsung 2TB 990 PRO NVMe2.0 SSD (Okuma Hızı 7450MB / Yazma Hızı 6900MB)

MSI MAG CORELIQUID C360 3x120mm ARGB FANLI SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ

STEELSERIES Arena 7 RGB 2.1 BT Oyun Hoparlörü

SAMSUNG 32" LS32BG850NPXUF 1Ms (GTG) 240Hz 4K CURVED FREESYNC GAMING MONITOR

GamePower Saber RGB Outemu Red Switch USB Mekanik Gaming Klavye

Razer Basilisk V3 Pro Siyah RGB Kablosuz Optik Oyuncu Mouse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 19yusuf05 -- 21 Aralık 2023; 15:33:54 >

• 19yusuf05 kullanıcısına yanıt

Fiyat eklenedim çünkü sdlsd ram ekran kartı amazon.de aldığım için o anki euro kuru 29. Küsürdü oğraşmak istemedim ama ekeyebilirim isterseniz kaba bir hesap 103.000 TL tutu daha monitor alacağım 25.000 30.000 TL de ona eklersek 135.000 TL düz hesap.

Not sıvı soğutmayı iade ettim ben noctua.chromax nh-u12a hava soğutma geçtim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enja -- 12 Ocak 2024; 17:18:2 >
  • Monitor 1080 240fps istiyorsaniz online oyunlarda x3 islemci hemde ilerde soket degismeden islemci yenileme destegi 🙂
    Ekran kartini bence geri gonderin 4080 super geliyor daha ucuza bi kac gun sonra

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi i Am Not Dead -- 12 Ocak 2024; 19:31:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: i Am Not Dead

Monitor 1080 240fps istiyorsaniz online oyunlarda x3 islemci hemde ilerde soket degismeden islemci yenileme destegi 🙂
    Ekran kartini bence geri gonderin 4080 super geliyor daha ucuza bi kac gun sonra

Soket değiştirmiyorum ben aldığım sistem konuda da yazdığım gibi max 7 yıl kulanır tüm sistemi değiştiriyorum RTX 4080 super gelmesi benim için birşey ifade etmiyor yeni sistem alacak olanlara hitap ediyor 15 fps için kart değiştirmem ben ekran kartını amazon.de üzerinden aldım almanya dönüşü bavulda getirdim onun için zararım yok çok uyguna geldi.

Monitor gelirsek şuanda eski monitorumu kulanıyorum yeni çıkacak olan monitorleri bekliyorum 2K 240hz 27 inch düşüniyorum ASUS PG27AQDM alıcaktım vazgeçtim çok şikayet var samsung asus ve msi dell yeni monitorleri yakında piyasaya sürülecek acelem yok yani monitor kısmında.

• enja kullanıcısına yanıt
    Ufff paraya bak ;)

Şaka Maka iyi bir PC $5000 tutuyor.
    Güncel kur ile 150k.

Offf PC oyunculuğu için ülke harbi bitmiş :(
  • OverClocKing kullanıcısına yanıt

Sana serbest hocam istediğin şakayı yapabilirsin.

RTX 4080 +  i7 14700K  Sistem Toplandı 

• Merhaba, ben de sistem toplama arefesindeyim, şu an kafamda 14700k sistem var sizinki gibi ama AMD tarafı kafamı karıştırıyor  

Uzun yıllar kullanacağım bir sistem olacak.

Şu anki sistemim i7 4790K

Merak ettiğim performans olarak nasıl sisteminiz ve ayrıca noctua.chromax nh-u12a ile hava soğutma yeterli geliyor mu?

Ben MSI 790 tomahawk almayı düşünüyorum, 790 carbon modeliyle bariz fark var mı?

• Merhaba bende zaten i7 4790K GTX 980 sistemden geçiş yaptım bu sisteme 1080p de fazlası ile tatmin edici bir sistem oldu benim için ama yakın zamanda monitörümde değiştireceğim yeni monitörlerin gelmesini bekliyorum 2K geçiş yapmak istiyorum.

Soğutma konusunda noctua.chromax nh-u12a işini gayet iyi yapıyor AİO iade etikten sonra değişen pek birşey olmadı aslında AİO ile aldığım sıcacaklıkları alıyorum desem yeridir tek değişen şey kafamdaki soru işaretleri gitti acaba sızıntı yaparmı pompa bozulurmu sıvı eksilirmi dertleri giti kafamdan tek bozulacak olan şey fan olur oda hiç sorun değil birde ben sistemde daha undervolt yapmadım daha default ayarlarda kulanıyıyorum tek yaptığım ayar XMP açmak oldu 6400mhz cl 32 seçtim okadar.

Z790 anakart gelecek olursak max serisinde zanedersem Wifi 7 var bendekinde Wifi 6 ram mhz daha yüksek diğer farklılıklar bakmamız lazım detaylı incelemedim kulanmadan yorum yapmam doğru olmaz.

AMD de es geçmeyin iyi araştırın derim bende ilk başta sizin gibiydim kafam çok karışıktı seçimimi intel den yana yaptım konuyu okuduysanız zaten çoğunluk AMD al dedi ama ben almadım neden almadım onuda açıklıyayım bu expo ram geç açılma olylarını duyduktan sonra intel tarafına gittim.

@OverClocKing Onun için hocam cevap versin kendisi MSİ MAG Z790 TOMAHAWK MAX WİFİ kulanıyor zanedersem.

@gps.navigation Soğtuma olarak noctua.chromax nh-u12a sizde yorum yaparmısınız arkadaş merak ediyor sonuçları ayni soğutmayı kulanıyorsunuz sizde.

Tekrar merhaba, sistemin ana parçalarını neredeyse tamamladım. Alınan parçalar:

intel i7 14700k

MSİ Z790 TOMAHAWK

Gskill 6000mhz cl30 32gb ram

Alınacak olanlar:

2 adet Samsung 990 pro 1TB nvme

Asus RTX 4070 proart ekran kartı

Yerli yabancı sitelerde epey araştırma yaptıktan sonra sıvı soğutmaya karar verdim. ARCTIC Liquid Freezer II - 360 aldım,

bugün geldi, tam bir canavara benziyor. Bir de LGA1700 contact frame almıştım aliexpress ten... şimdi o gelene kadar sistem kurulumu

için beklemem gerekecek.

• Merhaba anakartı Z790 Tomahawk Max alsaydınız keşke aralarında çok fiyat farkı yoksa ama ramleride almışsınız

soğtuma olayı size kalmış ben dediğim gibi endişelerim olduğu için iade ettim Artic markası genelikle iyi diyor herkes pişman olacağınızı sanmıyorum AİO revision kaç baktınızmı kutunun üzerine kaçıncı revision birçok defa revision gitti diye biliyorum.

Asus RTX 4070 proart yerine bence RTX 4070 super alın

Contact frame ile sonuç alamayanlar var TR den de alabilirdiniz en son 299 TL di yanlışım yoksa inventus ta

@SAVIAR sanırım sizde kulanıyordunuz ARCTIC Liquid Freezer II revision olayını açıklarmısınız ben pek fazla anlamam AİO dan.

• Anakartın wifi sini kullanmayacağım için wifi7 olmaması sorun değil benim için. Anakart görünüş ve ağırlık olarak kaliteli duruyor.

Aldığım yangın söndürücü AİO rev7 olandan, sanırım en son sürüm olan rev bu.

Kontak frame ile sonuç alamayana hiç rastlamadım, aksine herkes mutlaka kullanılmalı diye yorum yapmış, özellikle yabancı forumlarda.

TR de inventus ta yok, başka yerde de satışını bulamadım, yoksa aliex ten almazdım.

Ekran kartını ASUS RTX 4070 dual aldım, bana fazlasıyla yeter, zaten oyun için kurmuyorum PC yi.

Termal macun olarak grizzly çok övülüyor, aio yla birlikte termal macun da geldi acaba grizlly alıp kurulumda onu mu kullansam diye düşünüyorum şimdi.

Ben Noctua’yı yedek için bıraktım 😊 Rev7 ARCTIC Liquid Freezer II - 360 aldım. Ayrıca sadece ABD’de kendisi satıyordu ve ben de Thermalright LGA1700 frame aldım, işlemci ısısı 7-8 derece azaldı kafadan. Ayrıca Arctic’in cpu tarafının alt kısmı şöyle ise son versiyondur. Çünkü tereddütte kalıp Arctic ile yazıştım ve onay aldım 👍

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gps.navigation -- 23 Ocak 2024; 12:27:31 >

• gps.navigation kullanıcısına yanıt

Hayırlı olsun karolama sürecinde sanırım şuanda geldiği zaman değerleri paylaşırsanız görmüş oluruz.

Birazda,power limitleri açmadığın için, Noctua idare ediyor. 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 23 Ocak 2024; 16:39:4 >
  • metin abi 65 kullanıcısına yanıt

Son durum bu şekilde.

Long Duration Power Limit 272

Short Duration Power Limit 272

Cpu Current Limit(A) 400

CPU Loadline Calibration Control Mode 7

CPU AUX Loadline Calibration Control Mode 7

CPU Core Voltage Mode Adaptive + Offset

Cpu Core Voltage 1.200

Core Voltage Offset Mode (-)

Core Voltage Offset 0.015

P Core Ratio 54

E Core Ratio 44

Ring Ratio 46

Cpu Current Limit(A) 400 350 ye çektim bu değeri 356 puanlık bir düşüş oldu

power limiti nasıl açmam gerekiyor bu testleri az önce yaptım güncel hepsi eski yazdıklarım default ayarlardaydı

bakın arkadaş ne yazmış ama soğutucu fark etmeksizin demiş.

zaten o.c yapmak gibi bir niyetim yok oyunnlarda kasmasın takılmasın ısınmasın yeterli benim için sıvı soğutma riskli bana göre.

buyurun bunlarda arkadaşların yazdığı yorumlar konu linki burada.

https://forum.donanimhaber.com/intel-13-12-nesil-islemciler-king-is-back-ana-konu-pcie5-ddr5-ddr4-lga1700--150564427-281

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enja -- 23 Ocak 2024; 17:47:5 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.