Şimdi Ara

RF Kumanda Nasıl Bir RF Alıcıya Tanıtılır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
5.416
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Edit: Röle kartı üzerindeki alıcı RX-480E alıcı olup özelliği EV1527 kodlamasını kullanmasıdır. Mevcut kumandalarım da EV1527 standardında olduğundan bu alıcı karttan bir tane alarak istediğim devreyi kurabildim.

  Elimde daha önceden almış olduğum RF kumandalı röle kartına ait 2 adet RF kumanda var. Bu kumandaları başka bir projede kullanmak istiyorum. Bu noktada elimdeki kumandaları satın alacağım bir RF alıcısına tanıtma işlemi nasıl yapılır bunu merak ediyorum. Yoksa tanıtma gibi bir işlemden ziyade birbirine uyumlu encoder ve decoder kullanmak mı gerekli?

  Bu noktalarda bilgi edindikten sonra RF kumandamı kullanarak arduinoya bağlacağım RF alıcı modül sayesinde arduinoya komut göndermek ve röle modülünü yönetmek istiyorum Bunun haricinde eklemek istediğim fonksiyonlar olduğundan hazır bir RF röle kartı kullanmak istemiyorum.

  Bunu tecrübe eden arkadaşların görüşlerini yazmasını rica ediyorum. İşime yarayacağını düşündüğünüz metin veya video linkleri varsa paylaşmaktan lütfen çekinmeyin

  RF Kumanda Nasıl Bir RF Alıcıya Tanıtılır?

  RF Kumanda Nasıl Bir RF Alıcıya Tanıtılır?

  RF Kumanda Nasıl Bir RF Alıcıya Tanıtılır?
  RF Kumanda Nasıl Bir RF Alıcıya Tanıtılır?
  RF Kumanda Nasıl Bir RF Alıcıya Tanıtılır?

  Soldaki parlayan parça üzerinde NDR4208 Y4 yazıyor.
  https://tr.aliexpress.com/item/32718751576.html  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zwanzig -- 7 Eylül 2021; 20:37:32 >
 • Bizzat yapmadım, umarım işine yarar dönüş yaparsan sevinirim, kolay gelsin.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mavi-kaplan -- 17 Kasım 2019; 18:59:16 >
 • mavi-kaplan M kullanıcısına yanıt
  Mesajınız için teşekkür ediyorum. Videoları izledim ancak aradığım sorunun cevabını içermiyor.
 • Elinizdeki kumandanın üzerindeki entegre kodunu veya resmini paylaşabilirmisiniz.
 • rafet32 kullanıcısına yanıt
  Kumanda araçta kaldı hocam. Yarın içini açıp fotoğraflarını paylaşırım.
  Şimdilik konuya elimde olan kumandanın ve önceden almış olduğum RF Röle kartının fotoğraflarını ekliyorum.
 • zwanzig kullanıcısına yanıt
  Hocam verdiğiniz linkin altında herşey yazmıyor mu? Düğmeye bir kere basın, led söndükten sonra(1dakik sonra) kumandaya basın diyor?
 • karafetva K kullanıcısına yanıt
  Hocam ben kumandayı RF Röle kartına tanıtmak istemiyorum. Onu zaten daha önce yaptım.
  Yapmak istediğim bu kumandayı başka bir RF alıcı modülüyle beraber kullanıp kullanamayacağımı öğrenmek. Eğer kullanabileceksem hangi RF alıcı modülünü satın almalı ve ekstra decoder kullanmalı mıyım?
 • zwanzig kullanıcısına yanıt
  frekansının uyması gerekir? 433MHz ise sisteminiz diğeri de öyle olmalı. BU tip sistemler dünya çapında benzerdir ama standart dışı bişiler çıkmasın diye frekansını kontrol etmelisiniz.

  Ayrıca kumanda kopyalama mevzusu da var. Yukarıki videolarda bir yntemi de anlatılmış.
 • Alıcı-verici sisteminin çalışması için aşağıdaki temel şartların karşılanmış olması grekir
  1- Frekans: İki cihazda aynı frekans bandında çalışması gerekir. (433MHz veya 315MHz)
  2- Modülasyon: İki cihazda aynı modülasyon tekniğini kullanıyor olması lazım
  3- Encoder-Decoder yapılarının ve ayarlarının aynı olması gerekir.
  4- Code hopping gibi güvenlik sistemi kullanılmışsa buna uygun olarak verici veya alıcının programlanması gerekmektedir.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rafet32 -- 18 Kasım 2019; 8:42:12 >
 • karafetva K kullanıcısına yanıt
  Kullanacağım cihazlar 433 Mhz olacak. Bu konuda sıkıntı çıkacağını sanmam.
  Kumanda kopyalamaya ise ihtiyacım yok. Zaten bendeki kumandalar kopyalanabilir değil. Ben sistemi kuracağım için kumandaları tek tek alıcı modüle tanıtmak istiyorum.
 • rafet32 kullanıcısına yanıt
  Frekans olarak 433Mhz çok yaygın olduğundan sorun olmayacaktır. Aynı frekansta cihazlar kullanmaya dikkat ederim.

  Modülasyon olarak kaç çeşit var ve hangileri yaygın kullanılıyor bilmiyorum. Daha da önemlisi bir RF kartının modülasyonunu nasıl öğrenirim bunu bilmiyorum. Baktığım alıcı verici modüllerinin çoğu klon oluyor ve datasheet bilgisine erişemiyorum.

  Encoder Decoder yapıları nelerdir? Bit değerinin uyması yeterli midir yoksa işin içinde dikkat edilmesi gereken başka noktalar da var mıdır?

  Code Hoping olup olmadığı nasıl anlaşılır?


  Bu konularda detaylı bilgiler edinebileceğim izlememi tavsiye edeceğiniz ingilizce veya türkçe video rehberler varsa linklerini lütfen paylaşın.
  Mesajını için teşşekür ederim.
 • rafet32 kullanıcısına yanıt
  Kumanda içindeki entegre üzerinde yazı bulunmuyor malesef. Konuya fotoğrafları ekledim. Bir tahminde bulunabilir misiniz?
 • Sorularınıza pratik cevaplar vermeye çalışayım

  Türkiyedeki kumandaların tahminen %99 u 433Mhz dir büyük ihtimal. Frekansdan yana sıkıntı yaşamazsınız.
  Modülasyon olarak büyük ihtimal ASK kullanılıyordur.
  Encoder Dekoder için farklı firmaların statik kodlamalı chipleri var. PT2260, Holtek HT12 gibi encoder ve bunların dekoder entegreleri olur. Encoder decoder chiplerininde osilatör ayarları olur bunların eş olması gerekir.

  Code hopping için kullanılan chipin kodu üzerinden hareket etmek gerekir. (Alt detay: code hoping destekli chipleride statik yapıda çalıştırmak mümkün olabiliyor.) Böyle olup olmadığını dışarıdan anlamak için giden siynalin şekline osiloskop ile bakıp, paketleri karşılaştırma yöntemi kullanılabilir.

  Hülasa elinizdeki malzeme ve üzerindeki chip ürün kodundan yola çıkarak problemi analiz etmek gerekiyor.
 • Maalesef bir tahminde bulunamayacağım. Bağlantı yapısına göre bildiğim chipler ile uyuşmuyor. Farklı bir chip veya 8 bacaklı bir işlemci ile bir mekanizma kurmuş olabilirler. Bundan sonrası için bir şey demek için giden paketin analizini osiloskop yardımı ile yapmak gerekiyor.
 • rafet32 kullanıcısına yanıt
  Teşekkür ediyorum hocam.
 • rafet32 kullanıcısına yanıt
  Hocam merhaba,
  Aradan 2 yıl geçmiş fakat bu projeyi ancak hayata geçirebildim. Röle kartı üzerindeki alıcı RX-480E isimli alıcı olup özelliği EV1527 kodlamasını kullanmasıymış. Mevcut kumandalarım da EV1527 standardında olduğundan bu alıcı karttan bir tane alarak istediğim devreyi kurabildim. Bilginiz olsun
 • Geç olsun güç olmasın
 • RF Kumanda Nasıl Bir RF Alıcıya Tanıtılır? Ben de elimde kumanda var diye sadece röle sipariş ettim. ikisini eşleştiremedim ama. ilk tanıtma işlemini nasıl yapabilirim acaba?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x_falcon_x -- 24 Aralık 2021; 23:23:1 >
 • x_falcon_x X kullanıcısına yanıt
  Röleyi aldığınız sitede açıklama kısmında yazıyor olmalı. Eğer kumanda uyumlu değilse zaten röle kartına tanıtamazsınız. Tanıtma işlemi genelde şu şekilde oluyor:
  1) Röle kartı üzerindeki butona 6 kez basılır. Bu işlem röle kartı hafızasını sıfırlar.
  2) Röle kartı üzerindeki butona 1 veya 2 kez basılır. Kaç kez bastığınız çalışma modunu değiştir. Momentary mode veya switch mode gibi. Yani kumandaya basılı tutarken mi yoksa 1 kere bastığınızda mı rölenin basılma modları.
  3)Kumanda üzerinde 1 butona basılır.
  4)Diğer tuşlar için 1.adım atlanarak bu işlemler tekrar edilir.
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.