Şimdi Ara

Ren'Py Görsel Roman/Oyunlarını Otomatik Çeviri Programı!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
15
Favori
34.694
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ren'Py Motoru ile yapılmış tüm görsel roman ve oyunlarını bu program ile otomatik olarak çevirebilirsiniz.

İlk olarak buradan Translator3000.rpa dosyasını indirin. 'https://github.com/NyashniyVladya/Translator3000/releases'

İndirdiğiniz Translator3000.rpa dosyasını Ren'Py oyununuzun 'game' klasörüne atın ve oyunu bir kez çalıştırıp kapatın.

Oyunun 'exe'in bulunduğu yere 2 adet dosya otomatik olarak oluşturulacak bunlar: _translator3000Data Klasörü | _translator3000_setting.json dosyası.

_translator3000_setting.json dosyasını notepad++ ya da metin belgesi ile açıp içindeki kodları silip yerine vereceğim kodları yapıştırın ve kaydedin.

Mutlaka Oku!

"" Renpy 8.0.0 altı tüm sürümlerde çalışır. Üstü sürümlerde çalışmaz.! """

Renpy 8.0.0 üstü sürüm çevirmek isteyenler, ya patreon üyesi olacak, yada : " https://f95zone.to/threads/translator3000.91909/page-7 "

Bu linteki son sayfalarda ki linkleri kontrol etsinler. Siteye Vpn ile girilir. Link vermek yasaksa moderatörler bu bağlantıyı değiştirebilir.

{

"translationService": "google", 

"workMethod": "dialogueOnly", 

"_debug_mode": false, 

"extraTextOptions": {

"font": null, 

"bold": false, 

"italic": false, 

"size": "+3"

}, 

"requestsFrequency": 510.0, 

"originalInHistory": false, 

"directionOfTranslation": "tr", 

"prescan": false, 

"gameLanguage": "en"

}

Oyununuz Türkçe olmuştur. Ana menü varsayılan dilde kalıyor geri kalan diyalog ve türevi metinler çevriliyor.

gameLanguage": "en", Oyunun kendi dili

directionOfTranslation": "tr", Çevrilecek dil

size": +3 Oyunda ki yazıların boyutu (5'ten büyük yapmayın)

requestsFrequency": 510.0, Çevirinin hızlı akması için frekans ayarlarını arttırın. Üst limit 500.0-600.0 arası. En fazla 2500.0 manuel değiştirirseniz sayıların sonuna .0 koyun ör: 510.0

Oyun içinde aşağıda okla belirttiğim işarete tıklayarak ayar menüsünü açabilir, çeviriyi durdurabilir, dil ayarlarını değiştirebilir ve çeşitli ayarlar yapabilirsiniz.

Oyunda hata alanlar şu yolu takip edip klasörü silerlerse, hata almazlar yada daha düşük seviyede hata alırlar.

C:\Kullanıcılar\Kullanıcı Adın - vladya's projects database

For The People oyunundan bir örnek:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi azor ahaii -- 26 Mart 2023; 3:19:25 >

• Hocam paylaşım için çok teşekkür ederim sıkıntısız çalışıyor sadece bir sıkıntım var ç harfi gözüküyor sıkıntı yok ama ş harfi ve ğ harfi kare olarak gözüküyor bunun bir çözümü var mıdır ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jason13TH -- 19 Mayıs 2021; 1:17:13 >
  • Jason13TH kullanıcısına yanıt

O oyunun fontu ile alakalı, program ile değil. Steam'den 15'e yakın görsel roman oyunu oynadım 2-3 tanesinde ç,ş,ı,ğ harfleri hiç desteklenmiyordu. Geri kalanında sorun yaşamadım. 'font: null' kısmından fontu değiştirebilirsin 'arial' mesela... Oyun %90 ihtimalle hata verip kapanacak, yine de şansını bir dene istersen. Hata verip atarsa eski haline geri çevirirsin.

• Gayet güzel bir araç. Yalnız çevirileri biraz yavaş çeviriyor şu anlık tek sıkıntı o.

• Teşekkürler.

• sol üstteki translate seçeneklerini gizleyip tekrar açmak için "alt + ~" (tilde) kısayolunu belirtmiş programın yapımcısı.. basabilen var mı bu kısayolu klavyeden

• 6000 diyalog çevirdikten sonra bu programı keşfetmen yok mu Allahtan oyunun tamamını çevirip buna denk gelmemişim merak edenler için söyleyim çevirmeye çalıştığım oyun tam tamına 142 bin diyalogtan oluşuyor

not: umarım internet sitesindenki gibi bir çevirisi vardır saçma sapan çeviri yapıyorsa işimiz var demek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi layk5t -- 10 Eylül 2021; 1:19:57 >
  • rus arkadaşın biri yapmış ama mükemmel yapmış sitedeki ile bire bir aynısı çeviriyor zatne artık makine çevirisi eskisi kadar kötü değil bu yüzden sorunda olmuyor tek sorun çevirileri düzeltebiliyormuyuz öyle bir özelik kesin vardır ya

not: beni büyük bir dertden kurtardı valla :D 142 bin satır ne lan :D

• birde sol köşedeki menüyü nasıl açacağız biliyor musunuz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: layk5t

6000 diyalog çevirdikten sonra bu programı keşfetmen yok mu Allahtan oyunun tamamını çevirip buna denk gelmemişim merak edenler için söyleyim çevirmeye çalıştığım oyun tam tamına 142 bin diyalogtan oluşuyor

not: umarım internet sitesindenki gibi bir çevirisi vardır saçma sapan çeviri yapıyorsa işimiz var demek

Hangi oyunu çevirdiniz?Konusu güzelse ise bizimle paylaşabilir misiniz?

• hocam dediklerinizin hepsini yapıyorum fakat oyunu açmaya çalıştığımda şu hatayı alıyorum ;

I'm sorry, but an uncaught exception occurred.

While running game code:

File "game/Translator3000Data/scripts/general.rpy", line 608, in <module>

File "game/Translator3000Data/scripts/general.rpy", line 101, in turn_on

File "game/Translator3000Data/scripts/general.rpy", line 92, in __init__

ValueError: No JSON object could be decoded

• Btuhan35 kullanıcısına yanıt

Kodu yanlış yazmışsınız anlaşılan json dosyasında sorun var diyor. Parantezlerle birlikte yapıştırın kodu. Yine olmazsa bazı renpy oyunları eski sürümü kullanıyor eski sürümlerde sıkı paketlenmiş ve dosyalara erişimi kısıtlanmış oluyor. Kısaca ne yapılırsa yapılsın olmuyor. Hangi oyunda denediniz? Eğer steam hesabımda varsa bir de ben deneyim.

{

"translationService": "google", 

"workMethod": "dialogueOnly", 

"_debug_mode": false, 

"extraTextOptions": {

"font": null, 

"bold": false, 

"italic": false, 

"size": "+3"

}, 

"requestsFrequency": 120.0, 

"originalInHistory": false, 

"directionOfTranslation": "tr", 

"prescan": false, 

"gameLanguage": "en"

}

• azor ahaii kullanıcısına yanıt

bir daha deneyim hocam teşekkürler

• @layk5t @frkndgnr Menüyü gizleyip geri getirmeyi ben de beceremedim. Dosyanın içinde muhtemelen değiştirecek bir yeri vardır ama kurcalamadım. Açık kalsın zararı olmuyor. Net bir şey görmek istiyorsan 'H' tuşuna basın her şeyi gizliyor, sonra tekrar basın geri geliyor. Büyüklüğünden şikayetçiyseniz kodda ki bu satırın sayısını küçültün: size": "+3"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi azor ahaii -- 16 Eylül 2021; 2:35:2 >
  • kapatıyorum ben onu ya geri getirmek istersem hem appdata'den hemde oyunun klasöründeki saves klasöründen persistent dosyalarını siliyorum geri geliyor, demekki aç/kapa anahtar kodu bu dosyada saklanıyor, kurcalayıp başka bir tuşa atanabilir ama ugraşmadım.

@layk5t evet düzeltebilirsin, oyunun exe'sinin bulundugu yerden şu uzantıyı takip et "local translations\Google\1.3"

içinde translation.json dosyası var, bütün çevirleri text formatında buraya kaydediliyor, orayı düzenleyebilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi frkndgnr -- 16 Eylül 2021; 4:17:16 >
  • frkndgnr kullanıcısına yanıt

Oyunu sıfırladığın için o menü geri geliyor oyunun hafızası o dosyalar, hafıza gidince menüde geri geliyor. Akşam baktım da tam çözemedim benlik değil. Translator3000.rpa dosyasını notepadd++ ile açıp bir bakın. Biraz kurcaladım tüm kombinasyonları arattım ama değeri bulamadım.

• Oyun bir şekilde hata verirde açılmazsa şu klasörü silip tekrar girmeyi deneyin, ben de işe yaradı umarım sizde de yarar:

C:\Kullanıcılar\Kullanıcı Adın - vladya's projects database

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi azor ahaii -- 16 Eylül 2021; 23:31:33 >

Oyunlar hiçbir şekilde açılmıyordu hocam, dediğinizi yaptım sorun düzeldi. Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

arkadaşla benzer bir hata aldım da yeni nereden çıktı bu sorun

birisi şöyle :

While running game code:

File "game/Translator3000Data/scripts/general.rpy", line 58, in __init__

File "game/Translator3000Data/scripts/imports.rpy", line 112, in save

WindowsError: [Error 5] Eri�im engellendi: u'C:\\Users\\H\udcfcseyin'

-- Full Traceback ------------------------------------------------------------

Full traceback:

File "renpy/bootstrap.py", line 326, in bootstrap

renpy.main.main()

File "renpy/main.py", line 515, in main

renpy.game.context().run(node)

File "Translator3000Scripts/general.rpyc", line 2, in script

File "Translator3000Scripts/general.rpyc", line 2, in script

File "renpy/ast.py", line 913, in execute

renpy.python.py_exec_bytecode(self.code.bytecode, self.hide, store=self.store)

File "renpy/python.py", line 2111, in py_exec_bytecode

exec(bytecode, globals, locals)

File "game/Translator3000Data/scripts/general.rpy", line 58, in __init__

File "game/Translator3000Data/scripts/imports.rpy", line 112, in save

File "_translator3000/utils.py", line 53, in save

File "_translator3000/utils.py", line 70, in _save

File "_translator3000/utils.py", line 66, in _create_dir_for_file

File "/home/tom/ab/renpy-build/tmp/install.android-x86_64/lib/python2.7/os.py", line 150, in makedirs

File "/home/tom/ab/renpy-build/tmp/install.android-x86_64/lib/python2.7/os.py", line 150, in makedirs

File "/home/tom/ab/renpy-build/tmp/install.android-x86_64/lib/python2.7/os.py", line 157, in makedirs

WindowsError: [Error 5] Eri�im engellendi: u'C:\\Users\\H\udcfcseyin'

diğeride şöyle:

While running game code:

Exception: Could not load from archive Translator3000GUIScripts/general.rpyc.

-- Full Traceback ------------------------------------------------------------

Full traceback:

File "C:\Users\kille\Desktop\renpy\renpy-7.3.5-sdk\WOTD-0.6.0-dists\WOTD-0.6.0-pc\renpy\bootstrap.py", line 316, in bootstrap

File "C:\Users\kille\Desktop\renpy\renpy-7.3.5-sdk\WOTD-0.6.0-dists\WOTD-0.6.0-pc\renpy\main.py", line 422, in main

File "C:\Users\kille\Desktop\renpy\renpy-7.3.5-sdk\WOTD-0.6.0-dists\WOTD-0.6.0-pc\renpy\script.py", line 275, in load_script

File "C:\Users\kille\Desktop\renpy\renpy-7.3.5-sdk\WOTD-0.6.0-dists\WOTD-0.6.0-pc\renpy\script.py", line 690, in load_appropriate_file

Exception: Could not load from archive Translator3000GUIScripts/general.rpyc.

bunu sanırım windows engelliyorda nerdne kaynaklı ki bu pc formatlamıştım bunu yüzündenmi oldu acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi layk5t -- 23 Eylül 2021; 2:16:24 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.