Şimdi Ara

[REHBER] MONSTER NOTEBOOK BIOS GÜNCELLEME (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
7
Favori
54.978
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam meraktan soruyorum, nasıl faydalar gördün? Ben bilgisayarı açmadan prize takarsam performans kaybı yaşıyorum (20-30FPS), acaba nedeni bios mu diye düşünüyordum.

• Monster t7 20.2 kullanıyorum. Artık laptop çıldırtacak duruma geldi. Zaten 3 ay sonra üniversiteler biter bitmez direk tüketici hakem heyetine başvuracağım. Donmalar, 30 fps oynamalar. Bakır boruların sistemi soğutamaması. Sstem boşta iken 80 dereceler, sistem boşta iken roket kaldıran fan sesi lanet ettim. Belki bu çözüm olur dedim fakat ne yazık ki alttaki seri numaralara bakmış olmama rağmen bulamadım. Yardımcı olan olusra sevinirim.

• İlluminatici kullanıcısına yanıt

-kasayı açıp anakartı ve fanları temizleyin

-nvidia driverı DDU uninstaller ile kaldırıp eski, uygun bir srümle değiştirin, 457 vs

-biosta undervolt offset volt değerleri ile oynayın fark edecek mi diye

-grafik ayarlarında donanım hızlandırmalı gpu yu off yapın,

-bios-ec güncellemesi deneyin

-stress testi yapın gpu ve cpu ya

bunlar benim denediklerim, çözüldü mü bilmiyorum ama şu an iyi gidiyor

• Benim de Abra A5 v15.8 model bilgisayarım var. Model numarası GK5MRFV. Monster desteğe mail attım ve bana bir dosya gönderdiler fakat nasıl flashlayacağımı çözemedim.

https://forum.donanimhaber.com/monster-abra-a5-v15-8-bios-guncellemesi--148563945

Bu konuya detaylıca yazdım durumu. BIOS/GK5MPFV/15.8/ klasöründe eksik dosya var gibi ama emin değilim. Bu dosyaları nasıl flashlayacağımı biri anlatabilirse çok memnun olurum. Modlama işini çözdüm zaten ama önce stock biosu flashlamam lazımmış onun için.

• many200 M kullanıcısına yanıt

Monster T7 13.1 kullanıyorum ben de, acaba yedeğiniz duruyorsa orjinal bios'u atma şansınız olabilir mi? XMP profilleri dahil her şey kayboldu bende uzun zamandır (bu konu açılmadan epey öncesinden hem de) bu biosu kullanıyorum mecburiyetten monster da gönderme gereksinimi duymadı bile.

Bu arada arkadaşlar bunlar baz (sade, açılmamış yani unlock edilmemiş) bioslar, bunları yüklerseniz monster gibi firmaların o bios üzerinde yaptığı değişiklikleri kaybedeceksiniz demedi demeyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Drahmizm

Teşekkürler

Monster: T7 14.1 modeli
    Clevo karşılığı: P775TMG
    İşlemci: 8700K, Ekran kartı: 1060

Yüklü BIOS: 1.05.10RF03
    KBC/EC FW: 1.05.03
    ME FW: 11.8.50.3434

9700K lı modeller çıktı aynı kasa ve model adında.

Alıntıları Göster

Benimki de arkadaşınkiyle aynı. FPS yüksek olmasına rağmen tüm oyunlarda stutter, donma, takılmalar var. Tarayıcı ve videolarda süper, sadece oyunlarda takılma var. Denemediğim şey kalmadı, nafile. Tamamen format + kurulum + ISLC + dynamictick kapamak + afterburner'dan ayar çekme + regedit karıştırma + rtss scanline ayarını deneme + pil çıkarıp takma + pilsiz çalıştırma + ddu ile driver silip kurma + throttlestop ile cpu'ya ayar çekme.

Oyunlarda cpu ve gpu kullanılmıyor gibi gözüküyor ama tüm cpu ve gpu stres testlerinde sıkıntı yok. CPU-Z'den her parça aktif ve çalışıyor gibi gözüküyor. Crystal disk'te ssd ve hdd'de sıkıntı yok gibi gözüküyor. Sanki sihirli bir el değmiş de bir anda bozulmuş gibi (Bozulduğu ana kadar uzun süredeki aralıkta ekstra bir şey de yüklenmedi).

Bios çözüm olur mu? Yoksa bozuk olduğu tam belli olmayan ama bozulmuş bir şey var da ben mi göremiyorum acaba.

• quote:

Orijinalden alıntı: Babblebabble

Benimki de arkadaşınkiyle aynı. FPS yüksek olmasına rağmen tüm oyunlarda stutter, donma, takılmalar var. Tarayıcı ve videolarda süper, sadece oyunlarda takılma var. Denemediğim şey kalmadı, nafile. Tamamen format + kurulum + ISLC + dynamictick kapamak + afterburner'dan ayar çekme + regedit karıştırma + rtss scanline ayarını deneme + pil çıkarıp takma + pilsiz çalıştırma + ddu ile driver silip kurma + throttlestop ile cpu'ya ayar çekme.

Oyunlarda cpu ve gpu kullanılmıyor gibi gözüküyor ama tüm cpu ve gpu stres testlerinde sıkıntı yok. CPU-Z'den her parça aktif ve çalışıyor gibi gözüküyor. Crystal disk'te ssd ve hdd'de sıkıntı yok gibi gözüküyor. Sanki sihirli bir el değmiş de bir anda bozulmuş gibi (Bozulduğu ana kadar uzun süredeki aralıkta ekstra bir şey de yüklenmedi).

Bios çözüm olur mu? Yoksa bozuk olduğu tam belli olmayan ama bozulmuş bir şey var da ben mi göremiyorum acaba.

Alıntıları Göster

BIOS resetlediniz mi ?

PC kapalıyken Fn+D+Power yapınca resetliyordu sanırım.

Kombinasyon başarılı olduysa açılınca ekranda nvram temizlendi yazıyor bios aşamasında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drahmizm -- 3 Mayıs 2021; 1:48:29 >

• quote:

BIOS resetlediniz mi ?

PC kapalıyken Fn+D+Power yapınca resetliyordu sanırım.

Kombinasyon başarılı olduysa açılınca ekranda nvram temizlendi yazıyor bios aşamasında

Alıntıları Göster

Teşekkürler hocam, hangi ekranda yazıyor? Bu bizim modelde ben hiç bios post görmedim, çat diye monster logosuna gidiyor. Tek tek bastım, basılı tuttum. Şu anlık değişen bir şey olmadı. Artık geriye hiçbir şey kalmadı, monitörden şüphelenmeye başladım ama alakası olabilir mi bilemedim. 3 yıl oldu daha alalı, hiçbir emare göstermeden bir anda bu hale geldi, anlayamadım   Kasam uzakta yanımda tek laptop var, iş için laptop kullandığımdan monster'a gönderemiyorum da. Tam kapanma var bir de.

Bu arada demedim ama ısılar da normal. 90 üstünü görmüyor. Gerçi buna rağmen ThrottleCPU da durumu çözmedi. Benzer durum başına gelenlere bakıyorum 4 günden beri, dedikleri hiçbir şey çözüm olmadı.

• Sıfırlandı diye ing. olarak çıkmadıysa olmamıştır. Tuş kombinasyonları farklı olabilir, cihazınızın yanında çıkan kullanım klavuzunda belirtiyor 3 tuşu da basılı tutuyorsunuz fn elini çekmeden d elini çekmeden açma tuşu. PC açılınca tuşları bırakıyordunuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Sıfırlandı diye ing. olarak çıkmadıysa olmamıştır. Tuş kombinasyonları farklı olabilir, cihazınızın yanında çıkan kullanım klavuzunda belirtiyor 3 tuşu da basılı tutuyorsunuz fn elini çekmeden d elini çekmeden açma tuşu. PC açılınca tuşları bırakıyordunuz.

Ha anladım hocam, basılı tutunca açılmadı bile bende. Bir bakayım belgelere. Başka çarem yok zaten. İş için kullandığımdan gönderemiyorum da. Masaüstü de 1700km uzakta kaldı :(

• 10 sn sonra falan açılması lazımdı, bios a girip sıfırlayın doğrudan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

10 sn sonra falan açılması lazımdı, bios a girip sıfırlayın doğrudan.

BIOS içindeki sıfırlamayı denedim hocam, o işe yaramadı. Zaten BIOS'ta boot hariç ayar yok resmen. Bakım için bir kez gönderdiğimde biz güncelledik demişlerdi ama aynı tas aynı hamam. İçi de tam açılmıyor daha 1.5-2 yıl önce bakmıştım. Elimde patladı gibi hissediyorum şu an.

• Merhaba ;

Tulpar T7 V19.5 17,3" ürününe sahibim. Mümkün ise bios güncellemek istiyorum. Daha önce bu cihazı güncelleyen,tecrübe eden oldu ise belirtirse memnun olurum.

Teşekkür ederim..

• Drahmizm kullanıcısına yanıt

Bu sorun bende de var çözemedim. Acaba bu sorunu çözebildiniz mi? Yardımcı olabilirmisiniz ?

• O hatayı yaşayanlar konuyu çözdüm. Direkt dosya üzerinden ME_WinX64 dosyasına tıklayıp güncellemeyi devam ettirebilirsiniz.

• Konu halen güncel mi bilmiyorum. Bende de aynı bilgisayar var Monster Abra A5 V12.1 ilk sürümü. Direk ilk çıktığında almıştım eski rgb olmayan klavyeli(Sonra aynı pc yi çok hafif güncelleyip ve rgb klavye yaparak 12.2 diye sunmuşlardı).

Bende bios güncellemeyi düşünüyordum da gerçekten gözle görülür bir artış gördünüz mü? Adam akıllı bir performans artışı olmayacaksa boşa risk almış olmak istemiyorum

• Babblebabble kullanıcısına yanıt
    Aynı sorun bendede var. Bir çözüm bulabildinizmi acaba? Genelde warzone oynuyorum. Acayip bir ağırlık oluyor.. Ram lardan şüpheleniyorum. Fps 100 genelde. Drop olmıyor ama çatışma esnasında özellikle yakın mesafede çok ağırlaşıyor ve mause sanki takılıyormuş gibi oluyor. Ping pek iyi değil 100ms falan. Etkisi olabilir ama bazıları o pingle bile akıcı oynayanlar var. Bir çözüm bulamadım.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Mevcut biosu uefı biosa güncelleye biliyormuyuz.?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: korsan067

Aynı sorun bendede var. Bir çözüm bulabildinizmi acaba? Genelde warzone oynuyorum. Acayip bir ağırlık oluyor.. Ram lardan şüpheleniyorum. Fps 100 genelde. Drop olmıyor ama çatışma esnasında özellikle yakın mesafede çok ağırlaşıyor ve mause sanki takılıyormuş gibi oluyor. Ping pek iyi değil 100ms falan. Etkisi olabilir ama bazıları o pingle bile akıcı oynayanlar var. Bir çözüm bulamadım.

En son hâlâ aynıydı hocam, değişiklik yok. Bir ara monster'a yollayacağım artık ne çıkarsa.

• Babblebabble kullanıcısına yanıt

hocam kasanın arka kapağını aç buton şeklindeki bios pilini çıkart; adaptörü çıkart beş dakika kadar beklet. Ardından pili takmadan önce direk adaptörü tak aç, mavi bir uyarı kutusu gelecek enterla kapanıp açılacak açıldıktan sonra laptobu tekrar kapatıp adaptörü çek, buton pili yerleştir, kasayı kapat ve sıfırlanmış bios ile devam et.

Tam anlamadım fazla zamanım olmadığından ama bios sıfırlamak istiyorsan en kesin çözüm bu. Kasayı açıp kapatmak da en son garanti dışı değildi, tornavida da bir milyoncularda PH1 tekli yıldız mutlaka olur 4~5 lira civarında.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.