Şimdi Ara

Recovery ile normal formatın farkı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
2.943
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Recovery ile normal format arasında ne fark var?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Sheeper -- 7 Haziran 2014; 19:14:47 >

• Recovey Sistemi Fabrika Çıkışlı Haline Döndürür. Pcyi İlk aldıgınızda Nasılsa öyle olur. Eger kendin bir recovery oluşturduysan o anki sisteme geri döner. formatta ise disk bölme biçimlendirme harf atama istediğiniz yere sistem kurma gibi seçenekler sunar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kmlhyt

Recovey Sistemi Fabrika Çıkışlı Haline Döndürür. Pcyi İlk aldıgınızda Nasılsa öyle olur. Eger kendin bir recovery oluşturduysan o anki sisteme geri döner. formatta ise disk bölme biçimlendirme harf atama istediğiniz yere sistem kurma gibi seçenekler sunar.

bilgisayarı en temiz hızlı haline hangisi döndürür?

ya da ben en iyisi detaylı virüs taraması mı yaptırayım ?

trend micro titanium var program olarak
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Sheeper

quote:

Recovey Sistemi Fabrika Çıkışlı Haline Döndürür. Pcyi İlk aldıgınızda Nasılsa öyle olur. Eger kendin bir recovery oluşturduysan o anki sisteme geri döner. formatta ise disk bölme biçimlendirme harf atama istediğiniz yere sistem kurma gibi seçenekler sunar.

Uzun süredir format atmadıysanız format atın, Recovery gerek yok

• The Sheeper kullanıcısına yanıt
    RECOVERY BİLGİSAYARIN TÜM AYARLARINI SIFIRLAR YANİ FABRİKA AYARLARINA DÖNER!
    FORMAT HDD'LERİ BİÇİMLENDİRMEYE YARAR!

RECOVERY NASIL YAPILIR:

Yöntem 1:

1. Başlat düğmesine tıklayınız.
    2. Tüm Programlar ’a ve ardından Recovery Manager ’a tıklayınız.
    3. Recovery Manager ’a tıklayıp programı çalıştırınız.
    4. Recovery Manager (Kurtarma Yöneticisi) penceresinde Advanced Options (Gelişmiş Seçenekler)’e tıklayınız.
    5. Sistem Kurtarma (System Recovery) seçip İleri yi tıklayınız.
    6. Ekrandaki yönergeleri izleyiniz.

Yöntem 2:

1. Bilgisayarınızı kapatıp açınız.
    2. Ekranın en altında Press <F11> for recovery (Kurtarma için F11 tuşuna basın) mesajı görünecektir.
    3. Recovery Manager (Kurtarma Yöneticisi) 'i seçiniz.
    4. Recovery Manager (Kurtarma Yöneticisi) penceresinde Advanced Options (Gelişmiş Seçenekler)’e tıklayınız.
    5. Sistem Kurtarma (System Recovery) seçip İleri yi tıklayınız.
    6. Ekrandaki yönergeleri izleyiniz.

Not: Bilgisayarınız ilk açılış haline, orjinal sistemine geri dönmüş olacak ve diğer bütün veriler silinecektir. İşlemi gerçekleştirmeden önce önemli ve silinmesini istemediğiniz tüm bilgilerinizin yedeklerini harici bir ortama almanız gerekmektedir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Be_Yourself

quote:

quote:

2012 şubatında aldım hiç atmadım daha

bilgisizim bu konularda çok üzülüyorum

• Pce Format atmak Daha Hzıldır. Usb İle dahada Hızlı yaparsın. recovery gerekli drivarları falan yüklediği için daha fazla zaman alıyor. ancak format atarken recovery bulunan bölümü silme. yada imajını alıp sakla. ilerde lazım olabilir. pcnde orjinal keyi al. format atıp tekrar keyi girerek aktif et. sonra internetten driver booster indirip kur. sistemini tara. bütün drivarları otomatik yüklesin. sonra antivirüs ile tarama yaparsın. başka bölümlere sıçramış olabilir. eğer sistemin temiz çalşıyorsa formatada gerek yok. sorun tam olara ney ?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Be_Yourself

quote:

quote:

2012 şubatında aldım hiç atmadım daha

bilgisizim bu konularda çok üzülüyorum

Baya olmuş temiz bi format ve en güncel driverları yüklemek şart.

• hiç bilgin yoksa recovery yap gitsin. uğraşmazsın. kafanda rahat olur. sonrada driver booster indirip kur. drivarları güncelle.
  • quote:

Pce Format atmak Daha Hzıldır. Usb İle dahada Hızlı yaparsın. recovery gerekli drivarları falan yüklediği için daha fazla zaman alıyor. ancak format atarken recovery bulunan bölümü silme. yada imajını alıp sakla. ilerde lazım olabilir. pcnde orjinal keyi al. format atıp tekrar keyi girerek aktif et. sonra internetten driver booster indirip kur. sistemini tara. bütün drivarları otomatik yüklesin. sonra antivirüs ile tarama yaparsın. başka bölümlere sıçramış olabilir. eğer sistemin temiz çalşıyorsa formatada gerek yok. sorun tam olara ney ?

açıkçası sorun genel bir yavaşlık, bilgisayar hantallaştı.

en son olan olay ise. south park stick of the truth çıktı onu denemek için indirdim, sonra lol oyununa girdim. 60 fps sabit oynardım takılma kasma olmadan. fps 60 a kadar çıkamadı, takılmalar kasmalar oldu. dedim kesin virüs bulaştı. arkadan torrent falan da açık değildi, seeding falan da yoktu. kapatmıştım

• bilgin olmadıgı için formatı tavsiye etmiyorum. c de buluna önemli dosyalrın falan varsa hepsini d ye kopyala. sonra recovery yap. dediğim gibi iobit driver booster programını indir. drivarları güncelle. son olarak sistemine advanced system care vb. proram kur. haftalık olarak sistemini tara. kayıt defteri,önbellek,tarayacı geçmişi,çerez,hdd birleştirme gibi gerekli olan herşeyi tek tıkla yap.
  • quote:

bilgin olmadıgı için formatı tavsiye etmiyorum. c de buluna önemli dosyalrın falan varsa hepsini d ye kopyala. sonra recovery yap. dediğim gibi iobit driver booster programını indir. drivarları güncelle. son olarak sistemine advanced system care vb. proram kur. haftalık olarak sistemini tara. kayıt defteri,önbellek,tarayacı geçmişi,çerez,hdd birleştirme gibi gerekli olan herşeyi tek tıkla yap.

anladım çok teşekkür ederim.
  • advanced system care programını indirirsen eger 7232F-7A4CA-970D7-D84B4 bu key ile aktif edebilirsin. hediye keydir. bugun itibari ile 348 gün daha var. ayrıca programı çalışltırdıgında interneti güçlendir/güvenliği savun/savunma açığını düzelt/ bu seçeneklere işaret koyma.
  • quote:

advanced system care programını indirirsen eger 7232F-7A4CA-970D7-D84B4 bu key ile aktif edebilirsin. hediye keydir. bugun itibari ile 348 gün daha var. ayrıca programı çalışltırdıgında interneti güçlendir/güvenliği savun/savunma açığını düzelt/ bu seçeneklere işaret koyma.

teşekkür ederim çok teşekkür ederim

dediklerinizi yapmak için önemli dosyalarımı ( 5 GB bile etmez ) flash belleğime attım. DATA D klasörümde sadece 85 Gb lik dosya olmasına rağmen 150 gb si dolu görünüyor. ve o 85 gb nin 81 i windows image backup adlı dosya. bu dosyayı silsem ne olur ?
  • sanırım win 8 kullanıyorsun. o bölüm recovery bölümü. o bölümü silersen recovery yapamazsın. ama format atmayı biliyorum dersen bişey diyemem. o zaman silebilrisin. ama lisansını biliyormusun. eğer bilmiyorsan lisansını al içinden.
  • Donanım haber camiası bu kadarmı yerlere düşmüş, bu kadarmı cahillik almış başını yürümüş anlayamıyorum.

Recovery programı recovery işlemi sırasında mbr kaydını temizler, partitionları yeniden hazırlar üzerine de hızlı format atar. Format diye tabir edilip aslında işletim sitemini yeniden kurmak olan işlemin adını sağda solda gezip bilgisayarı açıp kapatmaktan başka bir bilgiye sahip olmayan sıradan kullanıcılar söylerler (bu sıradan günlük kullanıcıların da zaten format atmak deyiminin manasını bilmeye de ihtiyaçları yoktur, gerekte yoktur). Bilgisayardan anladığını iddia edip etrafta ahkam kesip caka satanlar ise böyle şeyleri söyleyemezler, söyleyenleri de cahilliğin dip noktasına (nirvanayı sorun o size yolu gösterecektir) ulaşmış olanlarıdır.

İşletim sisteminin yeniden kurulumu ile recoveryin farkı ise birinde hazır yüklenmiş bir imaj dosyasından yükleme gerçekleştirilir, diğerinde ise işletim sistemi üreticisi tarafından hazırlanmış kurulum paketleri ile işlem gerçekleştirilmiş olur.Recoveryde işletim sisteminin kurulmasının yanı sıra bu imaj dosyası içerisinde imajı hazırlayan kişi/firma/kuruluş tarafından konulan programlar ve sürücülerde beraberinde gelirler. Halk arasında format diye tabir edilen işlemde ise işletim sistemi ve bu işletim sistemi üreticisi tarafından eklenen sürücüler yüklenir ki çoğu notebook için bu sürücüler yeterli olmadığından ayrıca sürücülere ait kurulum paketlerininde yüklenmesi gerekir. Bunun yanında recovery ile gelen programlarda bulunmaz.

• The Sheeper kullanıcısına yanıt
    Hiçbir farkı yok sadece recovery de kurulu programlar da gelir o kadar.
  • quote:

Pce Format atmak Daha Hzıldır. Usb İle dahada Hızlı yaparsın. recovery gerekli drivarları falan yüklediği için daha fazla zaman alıyor. ancak format atarken recovery bulunan bölümü silme. yada imajını alıp sakla. ilerde lazım olabilir. pcnde orjinal keyi al. format atıp tekrar keyi girerek aktif et. sonra internetten driver booster indirip kur. sistemini tara. bütün drivarları otomatik yüklesin. sonra antivirüs ile tarama yaparsın. başka bölümlere sıçramış olabilir. eğer sistemin temiz çalşıyorsa formatada gerek yok. sorun tam olara ney ?

Yeni sistemlerde format olayını yapmak daha zor UEFI boot yüzünden.Eğer recovery bölümü önemseniyorsa ona uygun bir kurulum diski hazırlanması şart.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.