Şimdi Ara

Raspberry Pi Sahipleri (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.900
Cevap
108
Favori
119.327
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhabalar bende bir pi kullanıcısıyım.
  • arkadaşlar ben lexar premıum serıes 8 gb shdc 100x class 6 kart kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım tıkır tıkır , denemenizi tavsiye ederim.
  • Arkadaşlar kusura bakmayın işlerimden dolayı bu hafta ne makale yazabildim ne de başka bir şeye bakabildim.

Özel mesajdan gelen istek doğrultusunda bugün sitede Firefox OS kurulumunu elimden geldiğince anlatmaya çalıştım:

http://www.raspberrypi.gen.tr/2012/09/01/firefox-os-kurulumu/

XBMC ile ilgili sorununuz için şunu sormam lazım önce: Hangi dağıtım üstüne XBMC kuruyorsunuz ? Misal ben openELEC, Raspbmc, debian+XBMC ve xbian hepsini denedim, en sağlıklı çalışan xBian idi.

XBMCTR sorununuzdaki DNS için de yukarıda anlatılan /etc/resolv.conf düzenlemesi yeterli olmalı. En azından ben kullandığım bütün linux dağıtımlarında aynı şekilde kullanıyorum.

DNS değiştirdikten sonra hem modemi hem de pi'yi kapatıp yeniden açmalısınız. (DNS cache tamamen temizlensin). Daha sonra

nslookup normaldegirilmeyensiteadı.com

ya da
    ping normaldegirilmeyensiteadı.com

diye denerseniz çıktı alırsanız DNS değişmiş demektir (sonsuza kadar ping atmaya devam eder, CTRL+C ile iptal etmelisiniz).

Dipnot: ben artık şahsen modem üzerinden DNS değiştirmenin tarafındayım. Modeminiz destekliyorsa onu deneyin. Bence daha sağlıklı oluyor.

XBMC için, şahsi görüşümü belirtmek gerekirse, zaten zar zor açılıyor (xbianda bile 1080p izlerken ilk birkaç dakika kasılıyor), hani ekstradan bir tarayıcı çalıştırmanın (ki sağlam ram tüketiyorlar sayfalardaki javascriptler de sağolsun) sağlıklı olacağını düşünmüyorum.

Kaldı ki XBMC için internet explorer örnek gösteren videoda dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. Masa üstü ortamı açık, ve de XBMC'nin haricinde, dışardan çalıştırıyor launcher, ve launcher sadece windows için kodlanmış. Hani bir tarayıcı vs. açmak için GUI kütüphaneleri de yüklü olmalı. Bu sebeple hazırlansa bile muhtemelen çalışmayacaktır, çünkü hem grafik arayüzü (LXDE vs. masa üstü ortamı), hem XBMC (ve o an izlediğiniz film), hem de tarayıcı (ve içindeki javascript kodlar vs)yı aynı anda kaldıracağını hiç sanmıyorum 256 mb ramin.

Şu eklentiyi deneyeniniz oldu mu peki?

• quote:

Orijinalden alıntı: soulsmasher

XBMC için, şahsi görüşümü belirtmek gerekirse, zaten zar zor açılıyor (xbianda bile 1080p izlerken ilk birkaç dakika kasılıyor), hani ekstradan bir tarayıcı çalıştırmanın (ki sağlam ram tüketiyorlar sayfalardaki javascriptler de sağolsun) sağlıklı olacağını düşünmüyorum.

Kaldı ki XBMC için internet explorer örnek gösteren videoda dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. Masa üstü ortamı açık, ve de XBMC'nin haricinde, dışardan çalıştırıyor launcher, ve launcher sadece windows için kodlanmış. Hani bir tarayıcı vs. açmak için GUI kütüphaneleri de yüklü olmalı. Bu sebeple hazırlansa bile muhtemelen çalışmayacaktır, çünkü hem grafik arayüzü (LXDE vs. masa üstü ortamı), hem XBMC (ve o an izlediğiniz film), hem de tarayıcı (ve içindeki javascript kodlar vs)yı aynı anda kaldıracağını hiç sanmıyorum 256 mb ramin.

Şu eklentiyi deneyeniniz oldu mu peki?

merhaba,

videoda masaüstünden başlatılan bir tarayıcı görülüyor doğru ancak masaüstünün aktif olması gerekmez.
    mantık olarak zaten xmbc yüklü olarak açılan rasbmc gibi sürümlerde de zaten işletim sistemi var.

sadece Lxde vs. masa üstü ortamı açılmadan direkt olarak XBMC başlıyor.
    yani işletim sistemi üzerinde çalışan bir XBMC var.
    işletim sistemine chome veya firefox veya TVler için daha uygun
    bulduğum kylo tarayıcı yüklenirse bu add-on sayesinde çalıştırılabilir. (http://kylo.tv/ )

Ayrıca tarayıcı çalışırken masa üstü ( LXDE gibi ) yüklenmesine gerek yok. zaten add-on onu tam ekran
    çalıştıracak zaten.
    kapatıldığında da otomatik olarak XBMC ye döneceğinden masaüstüne hiç gerek yok.

Tarayıcıyı zaten herkes kullanmak istemeyebilir. Kullanacak olanda film bir yandan oynarken
    tarayıcı kullanmak istemez herhalde. ( Yada kullanacak insan filmi kapatsında kullansın. )

Dolayısı ile Masaüstü grafik arayüz ve Film ile çalışma gereksiz olduğundan tarayıcıyı kaldıracağı
    düşüncesindeyim.

Linuxdan anlasam kodlar ile tarayıcı yükleyeceğim ve add-on ile açacağım / deneyeceğim ama
    (Raspbmc - debian veezy kullanıyor bildiğim kadarı ile)
    anlamıyorum maalesef.

İnat edip vakit ayrırıp çözmem lazım o kadar maalesef vaktim yok. bu aralar.

**

Evet eklentiyi windows üzerinde denedim. benimde bahsettiğim tarayıcı eklemeye en yakın çözüm bu zaten.
    ( En az uğraşı gerektiren diyebiliriz. )
    Advanced Launcher
    Windows üzerinde tarayıcıyı açıyor. ve kapandığında da XBMC ye dönüyor.
    Yukarıda da anlattığım şekilde cihaz ile sorunsuz kullanabileceğimiz kanatindeyim.

Birkaç kod yazıp denersen sevinirim

iyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rfve -- 1 Eylül 2012; 16:58:21 >

• Merhaba,

Sadece bir konuda yanılıyorsunuz.

Yukarda da değindiğim gibi, firefox, chromoe vs. tarayıcılar, çalışan GUIlerin "kütüphanelerini" isterler. Bir tarayıcı nerede çalışırsa çalışsın, kütüphanelere ihtiyac duyar. Masaüstü ortamından kastım buydu. O zaman terminalden firefox vs. diye çalıştırınca hepsi "terminalin içinden" açılırdı (ms-dostan chrıome açmak gibi düşünün). Anlatmaya çalıştığım da bu. w3m gibi bir tarayıcı çalışır anca. Umarım anlatabilmişimdir demek istediğimi. O eklenti yine o kütüphaneleri kullanarak iframe ile çağırır gibi çağıracak.

kylo.tv kaynak kodunu github üzerinden inceleyebilirsiniz. linux düzgün bir versiyon yok, arm için için port edilmemiş bile. şu an o malesef imkansız.

Şu an eklentiyi deniyorum. Başarılı olursam yeniden buradan yazacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soulsmasher -- 1 Eylül 2012; 17:20:31 >

• Bende artık bir Raspberry Pi kullanıcısıyım. lütfen beni de ekleyin....
  • Makine ağır bittorrent trafiği altında veya sambada birden fazla aynı anda kopyalama sırasında donuyordu. hem bunun önüne geçmek, hem de takas dosyasını sd karttan kurtarmak ve kart ömrünü uzatmak için bir makale hazırladım:

http://www.raspberrypi.gen.tr/2012/09/02/swap-dosyasi-olusturma-ve-yer-degistirme/
  • Arkadaşlar DNS sorunu için sorun buldum ( Hani Network Manager her seferinde geri DNS 'i değiştiriyordu o sorun için)

Yapacağınız bu kodları kod ekranında yazmak :

sudo pico /etc/resolv.conf

Sonra çıkan ekrana

nameserver 4.2.2.1
    nameserver 4.2.2.5

yazmak sonra Ctrl+X ve Y harfine basıp kapayıp açmak.

Sonra bu dosyanın kalıcı şekilde değiştirilmemesi için bu kodu yazın:

sudo chattr +i /etc/resolv.conf

+i 'yi -i yapınca degiştirilebilir duruma geri döndürülebiliyor.
  • "chattr" bir dosyanın düzenlenmesini bloklar, demek ki yüklü olan bir komut/bir servis her boot edilişte dns ayarlarınızı sıfırlıyor.

dosyaya 600 chmod da vermek aynı işi yapacaktır, dipnot olsun ;)

Elinize sağlık ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soulsmasher -- 3 Eylül 2012; 13:52:23 >
  • Bu arada XBMCTR' nin deposunu tamamen kuran ve DNS ayarlarını yapsa bile script hatası veya açtığı film dosyasının içi boş gözüken var mı? ( Ayrıca HD-Seyir ve diğer bazı addonlarında içi boş gözüken?)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nephertiti

Bu arada XBMCTR' nin deposunu tamamen kuran ve DNS ayarlarını yapsa bile script hatası veya açtığı film dosyasının içi boş gözüken var mı? ( Ayrıca HD-Seyir ve diğer bazı addonlarında içi boş gözüken?)

sbmctr forumda konudan bahsedilmiş. scriptlerde güncelleme yapılması gerekiyormuş galiba.
    ben son durumuna bakmadım ama forumda böyle diyor.

Script yazarları tatildeydi. sanırım döndükten sonra güncellemeleri yapacaklarmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rfve

quote:

Bu arada XBMCTR' nin deposunu tamamen kuran ve DNS ayarlarını yapsa bile script hatası veya açtığı film dosyasının içi boş gözüken var mı? ( Ayrıca HD-Seyir ve diğer bazı addonlarında içi boş gözüken?)

sbmctr forumda konudan bahsedilmiş. scriptlerde güncelleme yapılması gerekiyormuş galiba.
    ben son durumuna bakmadım ama forumda böyle diyor.

Script yazarları tatildeydi. sanırım döndükten sonra güncellemeleri yapacaklarmış.

Anladım sağol bilgi için. HD-Seyir çok iyi addodu . 1080 ve 720 p filmleri kaliteli bir şekilde stream ediyordu şimdi içi boş çıkıyor. Eğer diğer addonlarda da script ve boş çıkma olayını hallederlerse mükemmel olacak.

Biraz sabır edeceğiz o zaman.

• Yeni bir makale hazırladım. Quake 3'ü raspbian dağıtımında nasıl oynayacağınızdan bahsettim:

http://www.raspberrypi.gen.tr/2012/09/04/quake-3-oynamak/
  • quote:

Yeni bir makale hazırladım. Quake 3'ü raspbian dağıtımında nasıl oynayacağınızdan bahsettim:

Merhaba çok güzel olmuş elinize sağlık. Bİr kaç sorum var , Multiplayer mod u oynanıyor mu? Bot harici online olarak?
  • quote:

quote:

Yeni bir makale hazırladım. Quake 3'ü raspbian dağıtımında nasıl oynayacağınızdan bahsettim:

Merhaba çok güzel olmuş elinize sağlık. Bİr kaç sorum var , Multiplayer mod u oynanıyor mu? Bot harici online olarak?

Merhaba,

Demo dosyaları ile oynanmıyor. Orijinal tam sürüm Quake 3 dosyalarını da atıp deneme fırsatım olmadı.

Detayı için şuradaki kaynak kodunun okubenisine bakabilirsiniz.

• quote:

quote:

quote:

Merhaba,

Demo dosyaları ile oynanmıyor. Orijinal tam sürüm Quake 3 dosyalarını da atıp deneme fırsatım olmadı.

Teşekkürler. Bu arada PVR olayı hakkında detaylı bilgi bulursanız ve paylaşırsanız süper olur malum yeni codecler ve raspbmc PVR desteği sonucu denemek isterim PVR olayını. Şu an bende araştırmadağım eğer bir bilgi bulursam paylaşırım.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Merhaba,

Teşekkürler. Bu arada PVR olayı hakkında detaylı bilgi bulursanız ve paylaşırsanız süper olur malum yeni codecler ve raspbmc PVR desteği sonucu denemek isterim PVR olayını. Şu an bende araştırmadağım eğer bir bilgi bulursam paylaşırım.

Merhaba, aklımda, forumlarda ve bloglarda vs. denk düşersem deneyip deneyimlerimi de katarak elimden geldiğince tercüme edip sitemde paylaşacağım.

• Arkadaşlar şu xbianın dns sini değiştiremedim bir türlü, telnet ssh ftp hiçbirinden bağlanamıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: malialp

Arkadaşlar şu xbianın dns sini değiştiremedim bir türlü, telnet ssh ftp hiçbirinden bağlanamıyorum.

SSH veya telnetten bağlanmanız gerekir standart olarak zaten. makine lokal ip sini mi yanlış giriyorsunuz ? birinden biri mutlaka çalışmalı.

En olmadı kartı söküp bir linux dağıtımı kurulu bilgisayara takıp deneyebilirsiniz, ama chattr komutunu orada çalıştırırsanız pi ye takınca o komut devam eder mi bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soulsmasher -- 7 Eylül 2012; 20:39:55 >
  • selamlar, oncelikle raspberry pi ile ilgili konunun "Bluray/HD-DVD/DVD/Divx Oynatıcı" bolumunde olmasini biraz yadirgadim belirtmek isterim. ama iyi olmus ozellikle ilk mesajdaki linklerden baya birsey ogrendim. Pi elime bu hafta ulasti, hafta sonu biraz vakit ayirmak istiyorum.

birkac mesajda dikkatimi cekti SD kart ile ilgili problem yasayan arkadaslar kartlarinin Class 4 card olup olmadigini kontrol ettiler mi?

GUI biraz bekledigimden yavas calisiyor, ben biraz ucuza kactim SD kart konusunda, onun etkisi olabilir mi?

ilk karsilastigim problem wireless adapter ile ilgili oldu. Airlink 101 wireless adapter i usb ye taktigim zaman pi reboot ediyor. saniyorum ki guc kaynagimla alakali ama bu tarz bir problemle karsilasan oldu mu aranizda?
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.