Şimdi Ara

Raspberry Pi Sahipleri (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.899
Cevap
108
Favori
119.343
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

herkes cihaz ya NAS yada torrent icin kullanmis kubuntu ile falan gunluk islerini halleden var mi? laptop'a bir rakip degil ama yinede aksamlari bana isten sonra iki websitesi gezdirecek biraz ofis yapacak bir cihaz olarak dusunuyorum. kullanan arkadaslari bilgi verebilir mi acaba? yapilabilitesi var mi?

tesekkurler,
  • XBMC kullanan arkadaşlar XBIAN. org adında xbmc nin başka bir sürümü var 2GB lık karta isoyu yazdırmanız yeterli, XBmc nin birçok hatası düzeltilmiş daha az ram ve cpu kullanıyor daha stabil ve sürekli yeni sürüm çıkarıyorlar bir deneyin derim.
    Saygılar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: malialp

XBMC kullanan arkadaşlar XBIAN. org adında xbmc nin başka bir sürümü var 2GB lık karta isoyu yazdırmanız yeterli, XBmc nin birçok hatası düzeltilmiş daha az ram ve cpu kullanıyor daha stabil ve sürekli yeni sürüm çıkarıyorlar bir deneyin derim.
    Saygılar...

be şuan openelec kullanıyorum.

stabiliye ve hız konusunda başarılı.

http://openelec.thestateofme.com/

1 gb boyutunda.
    Linkinde de hemen hergün gün güncelleniyor.

Birde xbian ı deneyelim bakalım hangisi daha iyi.

raspberry i kolay yoldan overlock nasıl yapılır bulsam.
    benim adıma daha faydalı olacak bu arada.

• sayın rfve
    xbian kullanınca openelec ile kıyasınızı yazarsanız sevinirim, hangisi daha stabilse onu kullanalım.
    teşekkürler
  • XBİAN <-> RASPBMC

Raspbmc geliştiricilerinden Sam Nazarko karşılaştırması ;

quote:

Hi,

It's not lightweight at all. It's actually only faster because they overclock the Pi more than I do.

Here are the differences:

-- no LIRC support in Xbian
    -- No update system in Xbian
    -- Partitions not auto resized in Xbian
    -- Swap file is end partition in Xbian so partitions cannot be resized easily
    -- Old init.d system -- Raspbmc uses Upstart, so boots faster.
    -- Filesystem has been built off someone's minimal work, where as Raspbmc has been built from the ground up.
    -- Xbian does not have as much development.
    -- Xbian violates the GPL.
    -- Xbian has misalligned partitioning.
    -- Xbian do not have any custom components such as kernel, thus they cannot tailor anything

A lot more but I don't want to seem to critical.

• arkadaşlar "raspberry pi"ı tft monitör ile kullanmak için ne yapmak gerekiyor. Hangi kabloyu nereye lehimlemek gerek?

elimde bulunan tft monitör

ayrıca sarı kablo rp'nin analog girişine uymuyor bunun için bir adaptör mü almak gerek?
  • quote:

Orijinalden alıntı: rfve

XBİAN <-> RASPBMC

quote:

Hi,

It's not lightweight at all. It's actually only faster because they overclock the Pi more than I do.

-- Filesystem has been built off someone's minimal work, where as Raspbmc has been built from the ground up.
    -- Xbian do not have any custom components such as kernel, thus they cannot tailor anything

Benim kendi gözlemlerim ise;
    raspbmc açılışta tv açık değilse tv ye bağlanmazken xbian tv yi sonradan açsanda bağlanıyor
    raspbmc açılıştan önce takılan hdd yi görmezken xbian hertürlü görüyor
    raspbmc tv kumandasını kullanınca ingilizce oluyor, görüntü formatı değişiyor LG Plazmada, xbian da hiçbir sıkıntı yok
    raspbmc gözle görülür derecede daha yavaş xbian a göre.

Bunlar kullanımda sıkıntı yaratan ve benim için daha stabil dediğim şeylerin en başında gelenler....

• XBMCTR media veya diğer addon ları kullanan varsa aranızda bilir DNS olayından dolayı çoğu film , dizi ve diğer öğeler açılmıyor.

Şehir dışında olduğum için deneyemiyorum ancak birisi DNS için yeni bir çözüm atmış bana acaba aranızdan bunu deneyebilecek olan var mı.

Yapacağınız bu kodları kod ekranında yazmak :

sudo pico /etc/resolv.conf

Sonra çıkan ekrana

nameserver 4.2.2.1
    nameserver 4.2.2.5

yazmak sonra Ctrl+X ve Y harfine basıp kapayıp açmak.

Deneyip sonuca ulaşan cevap yazabilirse sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nephertiti

XBMCTR media veya diğer addon ları kullanan varsa aranızda bilir DNS olayından dolayı çoğu film , dizi ve diğer öğeler açılmıyor.

Şehir dışında olduğum için deneyemiyorum ancak birisi DNS için yeni bir çözüm atmış bana acaba aranızdan bunu deneyebilecek olan var mı.

Sonra çıkan ekrana

nameserver 4.2.2.1
    nameserver 4.2.2.5

bu kod ekranı nerededir acaba ?

ben denerim akşama veya yarın
  • quote:

Orijinalden alıntı: malialp

quote:

Orijinalden alıntı: rfve

XBİAN <-> RASPBMC

quote:

Hi,

Benim kendi gözlemlerim ise;
    raspbmc açılışta tv açık değilse tv ye bağlanmazken xbian tv yi sonradan açsanda bağlanıyor
    raspbmc açılıştan önce takılan hdd yi görmezken xbian hertürlü görüyor
    raspbmc tv kumandasını kullanınca ingilizce oluyor, görüntü formatı değişiyor LG Plazmada, xbian da hiçbir sıkıntı yok
    raspbmc gözle görülür derecede daha yavaş xbian a göre.

Bunlar kullanımda sıkıntı yaratan ve benim için daha stabil dediğim şeylerin en başında gelenler....

XBMC nin kapama tuşuna basınca çık diye bir bölüm vardı ya da kapat diye (şu an açamadığım için bakamıyorum) oraya basınca beyaz bir ekran çıkıyor , çıktığında ESC ye basınca komut ekranı çıkıyor.

kullanıcı adı : pi
    şifre: raspberry

yazınca komut sistemi SSH oluyor. Sonra dediğim kısımları yapabilirsin.

Daha sonra OC yapmak için gerekli komutlarıda söylerim. Herhalde en kolay OC yapılan cihaz diyebilirim :D

• oc mı yaptınız..

degerler nelerdır.. fark var mı
  • beyler şu soruma bi cevap verin be hadi
  • quote:

Orijinalden alıntı: tilbosfo

beyler şu soruma bi cevap verin be hadi

bir yerileri lehimlemene gerek yok.

sarı renli kabloyu cihaza bağlaman video için yeterli.
    ses için ise cihazın ses çıkışını monitorun beyaz+kırmızı kablolarına monte etmen yeterli.
  • Oc için yapılması gerekenler. En başta Komut sistemine geçiyoruz aynı işlemi yaparak , yani:

XBMC nin kapama tuşuna basınca çık diye bir bölüm vardı ya da kapat diye (şu an açamadığım için bakamıyorum) oraya basınca beyaz bir ekran çıkıyor , çıktığında ESC ye basınca komut ekranı çıkıyor.

yazınca komut sistemi SSH oluyor. Sonra bu komutları giriyoruz.

sudo nano /boot/config.txt

çıkan yere bunları yazın

arm_freq=840
    core_freq=375

CTRL+X ve Y yapın sonra

sonra

sudo reboot

.

Bu değerlerden daha iyi değerler yapmak mümkün ama ben 900 Mhz ile rahat kullanıyorum yakında fazla volt vererek 1200 Mhz civarına çıkmayı düşünüyorum ki çıkanlar mevcut o zaman performans konusunda hiç bir sıkıntı olmuyor. Yukardaki kodlar garanti dışı bırakmaz çünkü voltaj ayarlarını değiştirmiyoruz.

Voltaj değerlerini değiştirirseniz Raspberry Pi garanti dışı kalır. Değiştirmek kendi sorumluluğunuzdadır.

Bu değerlerle bile fark görülebiliyor . O yüzden böyle kullanmanız daha idael.

Bu arada bir diğer yöntemde SD kartı windowsdan kart okuyucusuna takıp açma ve sonra config.txt dosyasını açıp bu yukardaki oc komutlarını oraya girme. Eğer raspberry pi fazla OC den açılmazsa aynı yöntemle değerler değiştirilebilir.

• Merhaba arakdaşlar, dh'de böyle bir grup olduğundan haberim yoktu :)

Ben yaklaşık 8 10 senedir linux da kullanan bir web developerım, (php-fusion kullanmış / kullanıyor olanlar bilir beni)

Bu ayın başında elimdeki 2 Raspberry Pi'yi kullanarak Raspberry Pi için bir Türkçe kaynak sitesi / topluluk sitesi oluşturdum.

İşten zamanım kaldığında hem sıfırdan makale, hem tercüme makale hazırlıyorum.

http://www.raspberrypi.gen.tr/

İncelerseniz, ne yazılmasını / yapılmasını istediğiniz bilgilendirirseniz sevinirim.

Ayrıca sonuçta bir "topluluk" kurmaya çalıştığım için makale yazacak insanlara da kapım açık. İlgilenen arkadaşlar özel mesaj / mail atarasnız sevinirim.

Sevgiler,
    Arda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soulsmasher -- 26 Ağustos 2012; 15:08:16 >

• Firefox os
    Ve
    android kurulumu ile ilgili bilgilerde verirseniz cok srvinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

XBMCTR media veya diğer addon ları kullanan varsa aranızda bilir DNS olayından dolayı çoğu film , dizi ve diğer öğeler açılmıyor.

Sonra çıkan ekrana

nameserver 4.2.2.1
    nameserver 4.2.2.5

Klavyem olmadığı için sd kartı linux üzerinden açıp conf dosyasını değiştirdim ama cihazı açınca yine eski dns e döndü, bu arada xbian sürümünü kullanıyorum ve dns değiştiremiyorum...

• quote:

Oc için yapılması gerekenler. En başta Komut sistemine geçiyoruz aynı işlemi yaparak , yani:

yazınca komut sistemi SSH oluyor. Sonra bu komutları giriyoruz.

sudo nano /boot/config.txt

çıkan yere bunları yazın

arm_freq=840
    core_freq=375

CTRL+X ve Y yapın sonra

sonra

sudo reboot

.

Bu değerlerden daha iyi değerler yapmak mümkün ama ben 900 Mhz ile rahat kullanıyorum yakında fazla volt vererek 1200 Mhz civarına çıkmayı düşünüyorum ki çıkanlar mevcut o zaman performans konusunda hiç bir sıkıntı olmuyor. Yukardaki kodlar garanti dışı bırakmaz çünkü voltaj ayarlarını değiştirmiyoruz.

[size=5]Voltaj değerlerini değiştirirseniz Raspberry Pi garanti dışı kalır. Değiştirmek kendi sorumluluğunuzdadır.

Bu değerlerle bile fark görülebiliyor . O yüzden böyle kullanmanız daha idael.

Bu arada bir diğer yöntemde SD kartı windowsdan kart okuyucusuna takıp açma ve sonra config.txt dosyasını açıp bu yukardaki oc komutlarını oraya girme. Eğer raspberry pi fazla OC den açılmazsa aynı yöntemle değerler değiştirilebilir.

xbian da frekanslar aynen sizin yazdığınız şekilde, yani overclockunu xbian kendi yapmış mı demeliyim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malialp -- 28 Ağustos 2012; 13:55:54 >

• Xbian 0,6,3 sürüm yayınlanmış.

.iso image dosyası daha yayınlanmamış ancak cihaz üzerinden
    yükselttme yapılabiliyormuş.

xbian forumda detaylar var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: soulsmasher

Merhaba arakdaşlar, dh'de böyle bir grup olduğundan haberim yoktu :)

Ben yaklaşık 8 10 senedir linux da kullanan bir web developerım, (php-fusion kullanmış / kullanıyor olanlar bilir beni)

Bu ayın başında elimdeki 2 Raspberry Pi'yi kullanarak Raspberry Pi için bir Türkçe kaynak sitesi / topluluk sitesi oluşturdum.

İşten zamanım kaldığında hem sıfırdan makale, hem tercüme makale hazırlıyorum.

http://www.raspberrypi.gen.tr/

İncelerseniz, ne yazılmasını / yapılmasını istediğiniz bilgilendirirseniz sevinirim.

Ayrıca sonuçta bir "topluluk" kurmaya çalıştığım için makale yazacak insanlara da kapım açık. İlgilenen arkadaşlar özel mesaj / mail atarasnız sevinirim.

Sevgiler,
    Arda

Merhaba, siteniz çok güzel olmuş ilk post a sitenizin linkini vereceğim diğer arkadaşlara yardımcı olsun diye.

Ayrıca belki kodlama bilginizden yola çıkarak XBMC de yaşadığımız DNS sorununa çağre bulabilir misiniz? Kısacası Türkiye'deki yasaktan dolayı XBMC üstüne yüklenen XBMCTR addonundaki filmlerin çoğu açılmıyor sorunda Raspberry Pi'ın DNS değiştirememek eğer bir bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Bu arada 2. Raspberry Pi de gelmişti bende yenisiyle servo step motor kontrol etmek istiyorum bir kaç kaynak buldum sizinde bulduğunuz varsa paylaşırsanız sevinirim.

@malialp

verdiğim değerler zaten Xbian 'ın genel OC değerleri, Raspbmc de cpu 800Mhz OC var sadece . Eğer Raspbmc kullanıyorsanız verdiğim değerler daha verimli kullanmanızı sağlayabilir. DNS için verdiğim çözümü birazdan bende deneyeceğim bakalım.

@ender

Bu linkten firefox os 'u indirrebilirsiniz ama çok stabil değil deniyor, ben denemedim biraz daha stabil bir version çıkarsa deneyeceğim.

firefox os :http://romaxa.info/b2g/b2g-17.0a1.en-US.linux-gnueabi-arm_rasp_pi_linuxgl.tar.gz

Android sürümünü vakıf çıkaracak onu bekleyin derim.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.