Şimdi Ara

Ram yükseltmek performansı ne kadar arttırır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
10.037
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hepinize merhaba arkadaşlar. Öyle ahım şahım bir bilgisayara sahip değilim.
    Kabaca nvidia gtx 950m ekran kartı
    i5 7200 işlemci
    6 gb ram bulunan bir laptopum var.
    Oyunlardan harikalar alamasam da güncel oyunlardan düşük grafik ve orta seviye çözünürlüklerde 60 fps yakalayabiliyorum.
    Acaba rami 8 gb'ta yükseltsem oyunlardan aldığım performansı arttırır mıyım? Yoksa bu hareket boşuna para harcamak mı olur?
    Yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürlerimi sunarım.

• Ram oyun performansına doğrudan etki etmez hocam 8gb ram size en fazla 5 fps daha katar ki gtx950ye de o yatırım yapılmaz şahsi görüşüm.Asıl sorun vramin yetersiz gelmesi çünkü
  • gtx950m i5 12gb ram asus x550jx var. fps değerleri dediğin civarlarda sanırım. hatta benim islemci biraz eski oldugu icin az bile aliyor olabilirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • onurkarakaya O kullanıcısına yanıt
    Anladım. Cevabın için teşekkür ederim. Vram nedir acaba bilgim yok da bu konuda?

edit: 8 değilde daha fazla bir katlı yapsam mantıklı olur mu peki? 12 filan gibi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokberkkendirci -- 16 Haziran 2018; 2:59:39 >
  • Çerkes kullanıcısına yanıt
    bende de Acer marka var. Hemen hemen aynı diyebiliriz ama senin ram baya varmış :D
  • Ekran kartının kendi belleği hocam.mesela gtx950 2gb yanılmıyorsam
  • onurkarakaya O kullanıcısına yanıt
    Evet evet. gtx 950m 2 gb
  • gokberkkendirci G kullanıcısına yanıt
    alırken 4 alıp sonradan 8 eklemiştim. onun da sebebi bilgisayar maksimum 12 destekliyormuş almışken 8 alayım demiştim

fps e gelince ekran kartı yetmiyor artık günümüz oyunlarına maalesef. arkadaşra gtx960m var. o bi nebze daha iyi değer alıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Çerkes -- 16 Haziran 2018; 3:19:4 >
  • Çerkes kullanıcısına yanıt
    Yani eğer maddi açıdan da uygunsan mantıklı bir karar olmuş bence :D peki performans olarak fark gördün mü?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Çerkes

alırken 4 alıp sonradan 8 eklemiştim. onun da sebebi bilgisayar maksimum 12 destekliyormuş almışken 8 alayım demiştim

fps e gelince ekran kartı yetmiyor artık günümüz oyunlarına maalesef. arkadaşra gtx960m var. o bi nebze daha iyi değer alıyor.
    Max 12GB destek diye birsey olamaz hocam. 2 tane 16GB takarsan 32Gb bile calistirir. Sende 1 slot 4GB dolu oldugundan 8 daha takinca yer kalmadigi icin 12GB limit oluyor.
  • Ram eklemen fps artışı yaratmiyacaktir o pc ye. Tahminimce ddr3 1600mhz demi o ramler. Çok yakın bir laptopum vardı zamanında.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ram miktarı performans artırmaz. Raminiz yetmiyorsa performansınız azalır oyun donar hatta açılmaz. Yetiyorsa fazlası hiçbir işe yaramaz. Bir bardak su isteyen adama bir sürahi su götürseniz hepsini içip daha uzun süre mi susamayacak? Bunun gibi bir şey. Güncel oyunlarda 6gb ram yetmeyebiliyor. 8 bile yetmeyebiliyor. Oynadiginiz oyun sirasinda msi afterburner gibi bir program acip ram kullanimini takip edebilirsiniz. Ağzına kadar doluyorsa yükseltin. Şahsi fikrim 8 gb ramden fazlası böyle bir sisteme takmak için fazla. Masrafına değmez yani. Oyun oynarken arka planda birşeyler açmayın 8gb yetecektir illa ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 16 Haziran 2018; 4:52:9 >
  • Oyunlarda Fps olarak cokta fark olmaz yatirdiginiz paraya degmez ama google chrome da cok fazla sekme acinca pc donma takilma yapiyorsa yada ayni anda photoshop gibi 2 3 agir programi acmaniz gerekiyorsa ozaman faydasi olur fazla ramin

• MuharremAylar kullanıcısına yanıt
    ddr4 mhz'yi hatırlamıyorum şu an
  • nkvelioglu N kullanıcısına yanıt
    zaten 8gb'dan fazlasını düşünmüyorum. Merak ettiğim 8 gb taksam fayda sağlar mı? Yoksa 8 gb bile gereksiz mi 6 mı kalmalı. Malesef oyun oynarken arka planda steam, uplay, discord vs. gibi uygulamalar kullanmak zorundayım.
  • arslan0058 kullanıcısına yanıt
    yok hayır sekme ya da program kullanımında sıkıntı yaşamıyorum.
  • takili degilse ssd olayini arastirin derim, fps artar mi emin degilim daha iyi bilenler yardimci olacaktir ancak pc genel olarak hizlanacaktir.

• gokberkkendirci G kullanıcısına yanıt
    O programlardan bir şey olmaz. Chrome çok ram tüketir mesela örnek olarak. 8gb gereklimi konusunda da gerekeni söyledim. Oyunu açın ram tüketimini bazı programlarla takip edin. 6gb ağzına kadar doluyorsa 8 yapın basit.
  • zincirkıran Z kullanıcısına yanıt
    128 gb ssd mevcut
  • nkvelioglu N kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim yardımların için
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.