Şimdi Ara

RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
670
Cevap
61
Favori
31.902
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
78 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • F4-3600C16D-16GTZNC kullanıyorum 16 19 20 32 olarak ayarladım öle böle kullanıyom. valla 50 saat testte yapmadım hiç sıkıntı da olmadı. bide testimi beklicez bea

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel bir konu olmuş. Elinize sağlık.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hocam bu işlemler leptopda uygulanabilir mi ? yazıdan fazla bişey anlamadım ona eğer uygulanabilirse iyice dikkatli anlamaya çalışıcam
  • aa donanımhaber'de donanım ile alakalı bir yazı listeye girmiş. cidden şaşırdım

up. daha çok görmek ümidiyle
  • laptopta sıkıntı olabilir; cmos reset gerekirse laptopta bu işlem nasıl yapılır bilmiyorum. bence cok dokunmayın :D

bazı timingleri haddinden fazla girmek anakartı direkt boot edemez hale getiriyor ve biosuna reset atmak gerekiyor; masaüstünde bu işlem anakartın üzerindeki cmos reset pinlerine kısa devre yaptırılarak kolayca yapılabiliyor da laptopta bu işlem zor
  • Faydalı bir konu ama anlamayan için biraz karışık geldi. Denerken yardımcı olurmusunuz?
    Bf5 vs gibi oyunlarda ara sıra işlemcim drop yiyor. Bunun biraz önüne geçermi bu uygulama birde?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Süleyman Çakır. -- 13 Nisan 2020; 12:40:5 >
  • Süleyman Çakır. kullanıcısına yanıt
    evet geçebilir ne tür bi yardım lazım?

tRRDS 4
    tRRDL 6
    tFAW 16
    tWR 16
    tRTP 8
    tWTRS 4
    tWTRL 12
    tRDRDSCL tWRWRSCL 4 4

bu şekilde bi başla bakalım :)
  • öncelikle bu işlemleri biostanmı yapmalıyım uygulamadanmı? ben 4790k kullanıyorum ve hangi uygulamayı yüklemem gerekli.
  • Süleyman Çakır. kullanıcısına yanıt
    4790k ddr3ü kapsıyor bu rehber ddr4 için ne yazık ki

evet biostan yapmanız lazım

bu rehberdeki degerleri girerseniz performans kaybınız olur (ddr3 gecikmeleri cok daha sıkıdır)
  • ellerine sağlık hocam başarılı bir konu , hele ki Amd kullanan arkadaşlar için tam biçilmiş kaftan
  • hocam size pc yi elime aldığımda ben yaptıklarımı atayım siz bi ara bana iyisini veya daha idealini önerir misiniz? bi sorayım dedim sora boşuna atıp beklemeyim

• quote:

Orijinalden alıntı: melek12345

hocam size pc yi elime aldığımda ben yaptıklarımı atayım siz bi ara bana iyisini veya daha idealini önerir misiniz? bi sorayım dedim sora boşuna atıp beklemeyim
    ryzen timing checker programı ile yaptıgın timingleri atabilirsin yardımcı olurum

@nothingtodeclare

inanın bunlar intelde de performansi arttiriyor; insanlar ram ryzende önemli yanlgısı icerisindeler ama ram her platformda önemli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 13 Nisan 2020; 14:58:13 >
  • Testler yanıltıcı. Bu aynı işlemcileri 720p de test edip fps karşılaştırması yapmak gibi. Günlük kullanımda 720p ve low ayarların hiç bir hükmü yok ki bu çözünürlükte karşılaştırma yapasın.

Aslında bakarsan yaptığın ayarların standart 1080p ve orta-high takılan kitle için %1 dışında hiç bir getirisi yok
  • ac odyssey'de athens bölgesinde bu timinglerin etkisini 1080pde bile hissedebiliriz çünkü yer yer işlemci yetemiyor ve gpu yüzdesi azaliyor

benzer şekilde dün modern warfare'da 144 fps için çözünürlüğü biraz düşürdüğümde yer yer 144 altına dipler gördüm; bu tür tweakler olmasaydı daha sık düşer ve averaj da daha az olurdu

sorun şu; benchmarklara 1080p high, ultra fırlatınca genelde aşırı gpu bound olduklarından bir fark ortaya cikartamiyorsun

ama ayar high bile olsa ac odysseyde kastetiğim yerde fps düşüşleri oluyor.

ben bunu bizzat i5 ile de yaşamıştım. 2666 cl16 athens merkezde 45 fpsye düşüş yaparken 2666 cl14 50 55 fpsye düşüş yapiyordu ve daha çok 60 üstünde kaliyodu

---

oyunlar cok dinamnik ben de isterim oyun içi kıyas videoları yapmak ama birebir reitere etmek imkansız sahneleri

--

günün sonunda düşüncenize saygı duyuyorum; ben oyun içi dinamik cpu yüklerinin maxlandıgı anlarda da biraz daha iyi perf. alabileceğimizi düşünüyorum bu tür tweaklerle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 13 Nisan 2020; 19:6:1 >

• melek12345 kullanıcısına yanıt
    sonundaki c olmayaymış b-diemış :D
  • AREryilmaz kullanıcısına yanıt
    hocam haftalarca ne çektiğimi anlatamam Türkiye de C siz halini bulacam diye. 3600 mhz2x8gb cl16(gerçek) rgbli güzel ram yok gerçek c16. var ama TRde yokkkklk
    aradım ettim vala. dedim artık bu iyidir. iyi bi sıkıntı yokm:)

olsaydı bulsaydım 3600 MHz 2x8gb cl16 düzgün uygun fiyata alırdım. ama TRde B die yok maden gibi bişe oldu. sıctımınnnşeysi

• melek12345 kullanıcısına yanıt
    Öbürü de gerçek c16. Ben mesela amerikadan team marka 3200c14 getirmiştim. Türkiye e de bulmak mümkün olabiliyor bu bini ve genellikle 3600c16dan daha iyi çöpler çıkıyor. Bütun b-die cipleri aynı değil.

• AREryilmaz kullanıcısına yanıt
    öbürü? ben anlamadım :))
    yorumunuz bi boşlukta sanki. neye karşı söylediniz

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.