Şimdi Ara

RAID Veri kurtarma (RESİMLİ ANLATIM) R-STUDIO incelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
26
Favori
49.614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sisteminizde RAID0 kuruluydu (veya raid1-5) Disleriniz arızalı değil fakat raid kartınız veya anakartınız göçtü PEKİ VERİLER NE OLACAK!?
    Çok rahat kurtarabiliyoruz. Hatta formatlanmış diskten kurtarmak akla gelmesin birebir kopyalıyoruz desek daha iyi olur.

Şimdi geçelim Örneğimize;

Abit in9 32MAX anakartla kullandığım raid0 sistem anakartın arızalanmasıyla kullanılamaz oldu.
    Dolayısıyla nasıl verileri kurtaracağımı araştırdım. Fakat ( türkçe yok onu geçtim) ingilizce bilgiler dahil yeterli bilgiye ulaşamadım.
    Bir program var ve basit bir şekilde bilgileri iso veya direk kopya olarak başka bir diske alıyor fakaat yedeği alacağımız diskin boyutu raid disklerimizden daha büyük olması gerekiyordu. Elimde de yüksek kapasiteli başka bir disk olmadığından aşağıdaki yöntemle verilerime erişmiş oldum.

Öncelikle belirtmeliyimki
    raid disklerinize hiç bir müdahale yapmamış olmanız gerek.
    (formatlama vs.)
    Bir sabit diske windows kurulumunu yaptıktan sonra RAID olan disklerinizi bağlayın

Windows başladıktan sonraki kısmı sırasıyla anlatıyorum.

► R-studio (v5 ve üstü) programı kurulur ve çalıştırılır. (kurulumu basit)

"Create virtual RAID" seçilerek oradan "create virtual block raid" seçeneği uygulanır

RAID  Veri kurtarma (RESİMLİ ANLATIM) R-STUDIO incelemesi

Şimdi RAID0 Disklerimizi sanal olarak RAID0 yapacağız (Eğer RAID1 ise OZAMAN 1 YAPACAĞIZ)
    hemen sağ alltaki boşluğa (fare ile) sağ tıklanarak raid yapacağımız harddiskler seçilir.
    (yani kurtaracağımız raid diskler)

► En basit şekilde anlatmaya çalışıyorum. Onun için bu kısmı şöyle açıklayayım
    Şimdi kurduğumuz RAID sistemini programa kaydediyoruz.
    Peki nasıl? Şöyle ki ;
    APPLY işaretlenir (RESİMDE ALTI SİYAH ÇİZİLMİŞTİR.
    MORE yazan yerden de kaydetme (save) işlemi yapılır.

Bu basit işlemlerden sonra, SOL kısımda oluşturulan raid in yani harddisk bölümlerinin listelendiğini göreceksiniz. (resimde bu alan dikey siyah çizgi ile gösterilmiştir)

► Artık herşey hazır
    Kurtarmak istediğiniz bölümümün üzerine çift tıklayarak yada üzerinde sağ tuş "open drive files" dediğinizde bir süre bekleyip
    o bölümdeki tüm içeriğe ulaşmış olursunuz
    ( bekleme süresi 1-2 dk. kadardır)

► Seçtiğimiz bölümün hazırlanmasını bekliyoruz

► VERİLERİMİZE ULAŞTIK (ister tüm bölümü ister klasörü ister dosyayı, nasıl isterseniz verilerinizi o şekilde alabilirsiniz. O size kalmış.)

Şimdi kurtarmak (yada bir diğer deyişle kopyalamak) istediğimiz klasörü seçip üzerinde sağ tuş yapıp
    "RECOVER" diyoruz

"Output folder" yazan kısımdan "SELECT" diyor ve dosyaların kopyalanacağı sürücü ve klasörü belirliyoruz (kırmızı ile gösterilmiştir)

Hiç bir ayarla oynamadan okey [ok] diyip klasörümüzü (yedekleyeceğimiz yeri ) seçmiş oluyoruz.

► Kopyalama (KURTARMA) işlemi başlıyor bizde beklemeye geçiyoruz.

Herhangibir uyarı verir ise "Apply the answer" .... seçeneğini işaretleyip "SKIP" yapın!

► Evet, işlem bitti

Verilerinizin eksiksiz olarak tamamını alabilirsiniz! Onun için bu işleme kopyalama işlemi dedim. Kurtarma işlemlerinde verilerin tamamı alınamayabiliyor. Ama bu işlemde veriler tümüyle alınabilir.

Elimden geldiğince basit bir şekilde anlatmaya çalıştm. İnşaalah birilerine faydalı olur. Olacağına inanıyorum çünkü konu hakkında internette pek birşey yok.

Allahın selamı rahmet ve bereketi üzerinize olsun.

Arama motorlarında kolay bulunsun diye anahtar kelimeler ekliyorum :

RAID kurtarma, RAID0 kurtarmak, RAID Veri kurtarma, Raid 0 Veri Kurtarma,RAID Sistemler ve Kurtarma,RAID yapılarından Data Kurtarma, Raid Veri Kurtarma,RAID 0 - RAID 5 Data Recovery,raid0 striping raid1 mirroring harddisklerden data kurtarma ,RAID 0 (striping) recovery, RAID 0 disklerinden veri kurtarma, RAID Diskleri kurtarmak, Raidinizi kurtarın, RAID diskler, RAID HARDDISK, RAID Veriler, RAID sabit disk, raid veri kurtarma, raid 0 veri kurtarma, stripe

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ensaronline -- 30 Mayıs 2012; 6:29:23 >

• Faydalı bir konu olmuş elinize sağlık
  • bulunsun işime yarar
  • Çok güzel bir konu olmuş referans niteliğinde. Teşekkürler bilgiler ve paylaşım için.
  • Gerekli bir bilgi Beğendim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi celilcetiner -- 28 Şubat 2012; 9:41:32 >
  • faydalı bır paylasım cogu kısının ısıne yarayacaktır
  • İşe yarayacağını düşünüyorum.
    Verilere erişememek çok kötü bir durum. İnşallah bu durumda olanlara yardımcı olmuş olursak ne mutlu bize

• Faydalı konu. Eline sağlık.
  • selamlar... 2 adet hdd em var..birinde sistemim bulunuyor diğerinde de bilgilerim vardı...Kaspersky Virus Removal ile taratmak istedim..sistemin bulunduğu c yi taradı..bilgilerimin bulunduğu diğer hdd yi tararken mavi ekran verdi..bilgisayarı tekrar açtığımda ise bilgilerimin bulunduğu d yi tıkladığımda; erişilemez disk yapısı bozuk veya okunamaz durumda diye ileti alıyorum...cmd den check disk yaptığımda ise bozuk ana dosya tablosu iletisini alıyorum...bu program nasıl işime yarar???bazı recovery programlarıyla kurtarmak istedim ama bana bu sefer 300 gb lık disk te 15 tb ın üstünde dosya buldu??
  • Bu program işini görecektir.
    Konuyla alakası yok (yani raid ile) ama program başlıbaşına bir kurtarma programı zaten.
    Kurtarmak istediğin diskin durumunu anladım. Problemi gözünde büyütme sorun yok. Sakın bölümleme veya format atmaya kalkışma yeter.
    Eğer program diskini görmez ise ozaman sadece yeni MBR kaydına izin ver (ama sadece buna)
    [ Bilgisayarım ► sağ tuş ► Yönet ► Depolama ► Disk yönetimi ] Buraya ulaştığında zaten senden Yeniden MBR oluşturmayı isteyecektir.
    ‼BAŞKA HİÇ BİR İŞLEM YAPMA‼ (bölümlendirme format vs.)

Diskini tak ve tarat eğer disk büyükse tarama 6 saati bulabilir bunuda belirteyim.
    Tarattıktan sonra dosylar bölümüne bakma (Yani alttaki lasörlere) orda çoook eskiye dahil verilerde bulunur ve isimleri farklıdır
    en üst kısımdaki klasörlerde verilerinin klasör klasör listelendiğini göreceksin. Verilerini klasörler halinde geri alabilirsin.
    Yalnız belirtmekte yine fayda var. Bu klasörler %90 veya %95 içeriğe sahip olabilirler. Ve yine bu klasörlerin içinden orada olmaması gereken bilgiler veya klasörlerde çıkabiliyor.
    Ama şunu da söyleyeyim. Bu program verilerinin en az %90 'nı kurtarabilirsin.

(Master Boot Record) MBR Nedir?
    Size bu konuyu en basit haliyle açıklamaya çalışacağım.
    MBR harddiskinizin ilk sektörüdür. Bu sektörde adreslemeler bulunur yani hangi bilginin nerede olduğu bir tablo halinde bu bölümdedir. Bu bölümde ufak bir program çalışır ve bu program sayesinde bilgisayarın açılışında yani önyükleme olarak hangi işletim sisteminin seçileceği belirlenir. Tek bir Windows kullanıcıları için direkt olarak kurulu olan Windows başlarken aynı anda hem Windows hem de Linux kullananlar için işletim sistemi seçme ekranı karşınıza gelir.
    ROM BIOS önyükleme yordamının sonunda, BIOS, sistemdeki ilk disket veya sabit diskin ilk fiziksel kesimini okur ve yürütür. Sabit diskin ilk kesimine ana önyükleme kaydı (veya bazı durumlarda bölüm tablosu ya da ana önyükleme bloğu) adı verilir.

Microsoft şöyle açıklıyor

ROM BIOS önyükleme yordamının sonunda, BIOS, sistemdeki ilk sabit diskin ilk fiziksel kesimini okur ve yürütür. Sabit diskin ilk kesimine ana önyükleme kaydı (veya bazı durumlarda bölüm tablosu ya da ana önyükleme bloğu) adı verilir. Sabit diskin bu kesiminin başında küçük bir program vardır. Bölüm bilgileri veya bölüm tablosu, bu sektörün sonunda saklanır. Bu program, bölüm bilgilerini kullanarak hangi bölümün önyükleme yapılabildiğini belirler (genelde ilk birincil DOS bölümüdür) ve bu bölümü önyüklemeye çalışır.

Sizin diskinizin başına da MBR ana önyükeme bölümünün hatalı veya silinmesi durumu gelmiş. Verileriniz içeride merak etmeyin. Kolaylıklar dilerim.

Allahın selamı üzerinize olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ensaronline -- 10 Mart 2012; 7:54:09 >
  • üst konu olmalı.
    Elinize sağlık
  • Faydalı konu. Eline sağlık.
  • Kesinlikle üst konu olmalı, eline sağlık hocam
  • arkadaşlar bu format sonrası ve ya yanlışlıkla silinen tüm verilerin tamamının bir kaç saat içinde kurtarılması konusunda sizlere yardım edebilirim.
  • tşkler güzel çalışma olmuş
  • valla süper paylaşım, zamanında çok raid0 yüzünden veri kaybetmiştim o zaman bulamamıştım bir çözüm
  • güzel olmuş sabit konu olmalı eline sağlık dostum çok güzel bir düşünce
    ..
  • tesekkurler aynen yaptım dedıklerınızı ama ben fotograflarımı gerı getıremıyorum bır turlu farklı farklı ısımler vs cıkıyor
  • Farklı isimler çıkıyorsa yaptığınız yanlış bir işlem söz konusu demektir.
    Anladığım kadarıyla muhtemelen yaptığınız hata bölümü seçerken yaptığınız birşey
    Daha dikkatli olursanız olacaktır. Atladığınız birşeyler olmalı
    Selam ve dua ile...
  • hocam ben de geçen gün windows kurulumu yaparken yanlışlıkla depo olarak kullanıdığım 1,5 TB diskimi yanlışlıkla biçimlendirdim bilgilerimi geri alabilir miyim? veya tavsiye edebileceğin bir program var mı geri getirmek için ?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.