Şimdi Ara

R9 290 vs R9 290X (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
220
Cevap
2
Favori
8.691
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: M@U

quote:

Orijinalden alıntı: Father Torque

Anandtech incelemesi sabah sabah güldürdü. Sonuç kısmında "asıl konuya gelmemiz gerekirse, bu kart bugüne kadar önermemek zorunda kaldığımız birkaç karttan biri" ile başlayan paragraf muhteşemdi. Bugüne kadar çok yanlı site gördüm ama Anand kafası da bambaşkaymış.

Anandtech'i de taraflı yapmışsınız hayırlı olsun.

Adamlar her şeyi ortaya koymuş. Son 10 günde yaşanan süreci ortaya koyup kartın önceki halini ve sonraki halini sonraki halini göstermişler. Kaç site bunu yapabilmiş? Üstüne bir de GTX780'le benzer gürültü seviyesindeki performansını da göstermişler. %34 fan hızında şuanki performansı üzerinden ortalama %78 performansa denk geliyormuş. %40 fan hızında, yani eski hali ile %88 görünüyor. Yani fan hızı artırılarak %13,6 gibi bir performans artışı sağlanmış, bu sayede kart GTX770'e rakip olmak yerine GTX780'e rakip olmuş. Ama AMD GTX780'i vurayım derken hedefi şaşırıp 290X'i vurmuş.

Kart F/P oranıyla yine çok iyi görünüyor. Uber mod olayına kimse girişmemiş sanırım. Zaten AMD kartı GTX780'le yarıştırmak için direk Uber moda almış.

Referans tasarım yine çok gürültülü, GPU yine 94C'de, güç tüketimi kimi incelemede GTX Titan benzeri, kimi incelemede 290X'i geçiyor... Ortalamada GTX780'le benzer performansı sunabilmek için yine daha yüksek güç tüketimine ihtiyaç duyup daha fazla gürültü üretiyor.

GTX780'e yapılan güncellemelerle 290X'in işi zorlaşmıştı zaten, 290 durumu kurtaracak gibi. Ancak GTX780'i bütünüyle öldürdüğünü söylemek güç. GTX780'in fiyatı hâlâ daha yüksek ancak daha revize bir kart görünümünde. 3 oyun avantajı var. O nedenle 290'la kafakafaya olma durumu söz konusu.

Bence 290'ın sunduğu en önemli şey, GTX780 ayarı performansı 400$'a alabilecek olmamız. Özel tasarımlar geldiğinde fiyatı yükselmezse 290 çok iyi bir kart olur. 290X direk ölür. Oyun kampanyası gibi güzellikler sunarsa, GTX780'e de tokadı basıp geri plâna atar.

290 (güç tüketimi ve gürültü durumuna göre) bu kadar zorlama bir kart olmayacakmış, ama Nvidia'nın indirim ve oyun kampanyaları AMD'yi buna itmiş. Anandtech hepsini yazmış zaten. Kartın GTX780'in %10 kadar gerisinde olup çok ciddi bir OC potansiyeline sahip olacakmış, o potansiyeli AMD kullanmış. Yukarıda da söylediğim gibi, kart direk Uber moda alınmış gibi. Zaten 290X'in de zorlama olan kısmı Uber moddu (ama bazı incelemelerde Quiet mod ile Uber mod arasında fark yoktu). Özel tasarımlar geldiğinde kartın durumu daha iyi olacaktır. Tabi o zamana kadar Nvidia'dan yeni kart veya kampanyalar gelmezse.

Kusura bakma ama birçok inceleme sitesi tarafından şimdiden ödül manyağı yapılmış bir kart için kalkıp da "bu kartı önermiyoruz" dersen o siteyi de "taraf" olarak adlandırırlar. Hatta asıl ironi o son "sonuç ve yorumlar" sayfasının altında neredeyse tamamı olumlu kullanıcı yorumlarının bulunuyor olmasıdır, dolayısıyla asıl hedef kitle beğenmişken ve "bu kart olmuş" derken Anandtech'in "önermiyoruz" yorumu biraz kedi dağa küsmüş modeli olmuş.

Birçok inceleme sitesinin yorum ve sonuçlarını okudum, son 10 günde yaşanan süreç zaten öncesinden yayınlanmıştı, AMD'nin yeni bir sürücü hazırladığı ve bunun için kartın lansmanını kısa bir süre ertelediği yönünde. Hatta senin de bu konuyla ilgili birkaç yorumunu hatırlıyorum. Dolayısıyla Anandtech sadece bilgileri teyit etmiş oldu diyebiliriz.

AMD bence kartın yeni sürücüsüyle ciddi bir performans artışı yakalamış, ve sadece %7'lik bir fan hız artışıyla (%40'tan %47'ye) %10'u aşan performans artışı, gerçekten inanılmaz. Üstelik kart bu %7'lik artışla fazla throttle da etmeden asıl saat hızlarını çoğunlukla koruyabiliyor. Bu arada sürücü sadece 290'da değil 290X'te de performans artışları getirmiş. Dolayısıyla 290X aradaki farkını korumayı başarsa da 290'ın f/p oranıyla üst segmentte Titan, 780, 780Ti ve 290X dahil "tüm kartları" vurduğunun da altını çizelim.

AMD'nin 290'ı bu fiyat aralığında sunacağı zaten beklenen bir şeydi ancak beklenmeyen performans seviyesi olmuş. Ancak bu artışı sadece NVidia'nın ücretsiz dağıttığı 2-3 oyuna ve 50$'lık indirimlerine bağlamak biraz saflık olur zira kart bu haliyle bile indirimli 780'den 100$ daha ucuz.

Uzun lafın kısası özel tasarım modelleriyle ortalığın tozunu attıracak bir kart geldi, darısı daha alt seviyesindeki modellerin başına

• quote:

Anandtech incelemesi sabah sabah güldürdü. Sonuç kısmında "asıl konuya gelmemiz gerekirse, bu kart bugüne kadar önermemek zorunda kaldığımız birkaç karttan biri" ile başlayan paragraf muhteşemdi. Bugüne kadar çok yanlı site gördüm ama Anand kafası da bambaşkaymış.

R9 290 vs R9 290X

şu resim herşeyi özetliyor
    ocn de ne dalga geçiyorlar anandtech ile
    399dolara en üst seviyeye çok yakın bir kartın piyasaya çıkmış olması bazılarını sinirlendirmiş bu belli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 5 Kasım 2013; 12:03:54 >

• 1100tL ye gelirse ben benim gibi bircok kisi alir.Ama gelin gorunki indirim yapildigi halde hala gtx770 1200TL civari satiliyor , 280x de cok farkli degil.TR de ne olursa olsun ekran karti ve cep telefonu fiyatlari hizli bir sekilde yukseliyor her zamanda peynir ekmek gibi satiyorlar.Bu gidisle dahili intel hd4600 de kalacam zaten.
  • killnOd kullanıcısına yanıt
    280x directcu II top 932tl ye satılıyor hocam
    bence olabilitesi yüksek
  • Umarim siz hakli cikarsiniz 1100TL den 290 aliriz.Site incelemelerine baktim 290x ve titana kafa tutuyor.Ozel sogutmali sessiz surumleri harika olacaktir bu kartin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: killnOd

Umarim siz hakli cikarsiniz 1100TL den 290 aliriz.Site incelemelerine baktim 290x ve titana kafa tutuyor.Ozel sogutmali sessiz surumleri harika olacaktir bu kartin.

bütçeniz ne kadar size 290X BF4 vereyim
    Teknobiyotik 1000 Lira ya düşürmüş Gigabyte GTX 770 WF OC modelini.
  • quote:

Orijinalden alıntı: B.M.W

quote:

Umarim siz hakli cikarsiniz 1100TL den 290 aliriz.Site incelemelerine baktim 290x ve titana kafa tutuyor.Ozel sogutmali sessiz surumleri harika olacaktir bu kartin.

1100TL ye ozel surum 290x BF4 varsa elinizde alabilirim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: B.M.W

quote:

1100TL ye ozel surum 290x BF4 varsa elinizde alabilirim.

şuan o fiyata öyle bir kart yok, 290x bf4 ref. model var ayrıca accelero hybrid uyumlu.Siz bu kartı düz 290 ile karıştırdınız sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

Teknobiyotik 1000 Lira ya düşürmüş Gigabyte GTX 770 WF OC modelini.

Evet gordum ama cok pahali cunku 2gb versiyonuki zaten vatan 990TL den asus olani satmisti.

gtx770 lerin olmasi gereken fiyat 930TL , 4gb ise 990 TL dir.280x icinse 860TL civari.Fiyatlar cok cok pahali ne yazikki.Neyse umarim "-erna-" tahmini dogru cikarda 1100TL den 290 aliriz.
  • B.M.W kullanıcısına yanıt
    Yok karistirmadim siz teklif ettiniz. Zaten referans sogutuculu 290x ler hem pahali hem cok isiniyorlar , haliyle cok sesliler.Ozel sogutuculu 290 lar uygun fiyatlardan giris yaparlarsa dusunebilirim.Olmadi 4gb lik gtx770 veya yeni nesil gpu lu 280x tabi onlarinda fiyatlari ucmazlarsa.
    1100 Liraya indirimlerle alınacak gibi geliyor bana.
  • quote:

aynen kampanyasız referans soğutma 1100tl olur bence indirimle de özel soğutmalıları bu fiyata görürüz
  • quote:

Orijinalden alıntı: -erna-

quote:

aynen kampanyasız referans soğutma 1100tl olur bence indirimle de özel soğutmalıları bu fiyata görürüz

Birde bu ay gelirse kartlar guzel olur.Cunku bu gidisle yeni kartlar indirimler derken aralik ayinin ortalarina kalacaz gibi duruyor.
  • quote:

Kusura bakma ama birçok inceleme sitesi tarafından şimdiden ödül manyağı yapılmış bir kart için kalkıp da "bu kartı önermiyoruz" dersen o siteyi de "taraf" olarak adlandırırlar. Hatta asıl ironi o son "sonuç ve yorumlar" sayfasının altında neredeyse tamamı olumlu kullanıcı yorumlarının bulunuyor olmasıdır, dolayısıyla asıl hedef kitle beğenmişken ve "bu kart olmuş" derken Anandtech'in "önermiyoruz" yorumu biraz kedi dağa küsmüş modeli olmuş.

Birçok inceleme sitesinin yorum ve sonuçlarını okudum, son 10 günde yaşanan süreç zaten öncesinden yayınlanmıştı, AMD'nin yeni bir sürücü hazırladığı ve bunun için kartın lansmanını kısa bir süre ertelediği yönünde. Hatta senin de bu konuyla ilgili birkaç yorumunu hatırlıyorum. Dolayısıyla Anandtech sadece bilgileri teyit etmiş oldu diyebiliriz.

AMD bence kartın yeni sürücüsüyle ciddi bir performans artışı yakalamış, ve sadece %7'lik bir fan hız artışıyla (%40'tan %47'ye) %10'u aşan performans artışı, gerçekten inanılmaz. Üstelik kart bu %7'lik artışla fazla throttle da etmeden asıl saat hızlarını çoğunlukla koruyabiliyor. Bu arada sürücü sadece 290'da değil 290X'te de performans artışları getirmiş. Dolayısıyla 290X aradaki farkını korumayı başarsa da 290'ın f/p oranıyla üst segmentte Titan, 780, 780Ti ve 290X dahil "tüm kartları" vurduğunun da altını çizelim.

AMD'nin 290'ı bu fiyat aralığında sunacağı zaten beklenen bir şeydi ancak beklenmeyen performans seviyesi olmuş. Ancak bu artışı sadece NVidia'nın ücretsiz dağıttığı 2-3 oyuna ve 50$'lık indirimlerine bağlamak biraz saflık olur zira kart bu haliyle bile indirimli 780'den 100$ daha ucuz.

Uzun lafın kısası özel tasarım modelleriyle ortalığın tozunu attıracak bir kart geldi, darısı daha alt seviyesindeki modellerin başına

Bütün dünya kartı önerebilir, hatta bu konuda evrensel bir yasa da çıkabilir. Ama bir site nedenini belirterek kartı önermiyorsa neden hemen yaftalıyorsunuz anlamış değilim. Kartı önerip önermemek kişisel bir yorumdur. Ortada olmayan bir şeyi söylememiş ki adamlar. Hani olmayını varmış gibi gösteriyor veya var olanı yokmuş gibi gösteriyor olsalar tamam taraflı derim de "adam diyor ki kart acayip gürültü, ben bunu önermem!". Kaldı ki bu durumun oluşmasının sebebini de AMD'nin son anda fan hızını yükseltmesi olarak göstermiş. Hepsini tek tek yazmış adam. Soruyorum bunu kaç site yapmış? Hiçbiri Anandtech gibi "kart bize geldiğinde buydu, sonra bu oldu " deyip gösterememiş. Anandtech ise bunu ayrıntılı olarak ele almış. İşte bunun neresine laf söyleyebiliyorsunuz anlayamıyorum.

Ayrıca kimsenin daha öncesinde yeni sürücüde neyin değiştiğinden kesin olarak haberi yoktu. Yalnızca performans sürücüsü falan diye düşünülüyordu ama bildiğiniz OC sürücüsü olmuş. Bu da fan hızının yükseltilmesi ile mümkün olmuş. Sonucunda da berbat seviye gürültülü çalışan bir kart çıkmış ortaya. İşte Anandtech bunları ortaya koymuş, hoşunuza gitsin veya gitmesin.

Zaten kartın F/P oranından Anandtech de övgüyle bahsetmiş. Bilmiyorum gözünüzden mi kaçtı...

Ödül veren tüm siteler kartın F/P oranına ödül veriyor. Yoksa kartı herkes aynı noktalardan eleştiriyor: Güç tüketimi, sıcaklık, gürültü. Ama biri bunları önemsemeyip ödül veriyor, diğeri çok gürültü diyip önermiyor olabilir. Kartı önermedi diye Anandtech'e burda böyle laflar söylemeniz sizin kart hakkında ön yargılı davrandığınızı gösterir. O zaman ben de bu kadar gürültü bir kartı önerenlere ve bu durumun oluşmasındaki geçen hadiselerden bahsetmeyenlere kalayı basayım, öyle mi? Yok öyle bir dünya!

Buarada yeni sürücünün performans artışı getirdiğini nerede gördünüz link verebilir misin? İncelediğim 6-7 incelemede görmedim.

290'a gelen performans artışı fan hızının artırılmasıyla alakalı ancak detaylarını hiçbir zaman öğrenemeyeceğimiz durumlar da var. Mesela yeni sürücü ile sıcaklık hedefi, voltaj ayarı gibi konularda ne gibi değişimler oldu bilmiyoruz. Zaten kart için esas hadise fan hızı falan değil, çalıştığı GPU hızı. Daha önce %40 fan hızı ile oldukça düşük kalan GPU hızı, ciddi biçimde artmış ve sizin de değişiniz gibi neredeyse her zaman üst limitte çalışır hale gelmiş (gerçi uzun süreli oyun durumunu bilmiyoruz). Ama işte burada açığa çıkan güç tüketimi ve gürültü gayet eleştirilebilir bir durumda. Anandtech'in eleştirdiği de bu.

Açıkçası fiyatları düştükten sonra bu kartın yine eski hali ile GTX770'e rakip olarak sunulmasını ve 350$'dan tanıtılmasını isterdim. OC potansiyeli bize kalırdı. Ancak üretim maliyeti yüksek olan kartı, AMD düşük fiyatla sunmak istememiş, o nedenle de saat hızını yükseltip GTX780 karşısına konumlandırmış. Yani HD7970 GE gibi bir durum söz konusu. GTX680'in gerisinde kalan HD7970'in maliyetini dengeleyebilmek için de saat hızları artırılmıştı. Yine güç tüketimi ve gürültüsü yükselmişti kartın. Ama 290 piyasaya çıkmadan önce hızı yükseltildiği için HD7970 GE'deki gibi bir eleştiri getirilmez. Kartın stok performansı budur, yorumlar bunun üzerine yapılır. Zaten performans konusunda yapılan yorumlar çok iyi. Yalnızca bu saat hızı artışının bize getirdiği olumsuz durumlar eleştiriliyor.

Bunun haricinde ısrarla GTX Titan'ı konu etmeye devam etmişsiniz. Yukarıda da söylemiştim, hâlâ söylüyorum. O kartın konu edecek bir tarafı kalmadı. Bunu söylemek için zaten 290'ları beklemeye gerek yoktu. Oyuncular için GTX780 tanıtıldığı gün, GTX Titan bitmişti. Bunu anlamamakta ısrar ediyor olmanızı da ben anlamıyorum. Sanırım 2 gün sonra GTX780 TI geldiğinde anlayacaksınız bunu.

Esas piyasa kartlarına gelecek olursak; siz kabul edin veya etmeyin, hazli hazırda referans GTX780, 290'lardan çok daha stabil bir kart görünümü çiziyor. Bu belli bir avantajdır zaten. AMD babasının hayrına düşük fiyatlar çekmiyor. Yüksek fiyat çektiğinde kartın satmayacağını biliyor. Yukarıda verdiğim Steam istatistiklerine bakabilirsiniz. O nedenle GTX780'i vurmuş olsa da yıkmaktan uzak kalıyor. Üstüne bir de özel tasarım, OC'lu GTX780'lerin de 500$'a satılıp yanında 3 oyunla geldiğini hesaba katın. Siz bunlara saflık diyorsunuz ama aynısını AMD yaptığında pazar payı düşüşünü engellemişti. Yani o saflık, yalnızca size göre saflık.

Hepsini geçelim, Nvidia'nın aynı fiyat seviyesinde, benzer performansta bir kart sunduğunda daha yüksek satış rakamlarına ulaşıyor olması gibi bir gerçek var ortada. Eğer bu kart 450$'dan sunulmuş olsaydı, GTX780 karşısında çok da ciddi bir rakip olmazdı. Zaten AMD bunu bildiği için fiyatı mümkün olan en düşük seviyeye çekiyor ve Nvidia'yı sıkıştırmaya çalışıyor. Ancak bu fiyatla GTX780'den çok 290X'i sıkıştırmış kart. Hatta sıkıştırmakla kalmayıp öldürmüş. Aradaki %3-5 performans farkı için kimsenin 150$ daha fazla ödeyeceğini sanmam.

GTX780'in indirimli hali ile sağlam rekabete maruz kaldı ama AMD bu kartla esasında kendi ayağına kurşun sıkmış oldu. Benzer maliyetteki (belki de daha yüksek) kartını daha düşük fiyata satmak zorunda kalmış görünüyor. İşin bu kısmı da bize yarar. Özel tasarımlar geldiğinde fiyat aynı kalırsa, işte o zaman GTX780'in durumu kötüleşir. Yoksa şuan için öyle aman aman bir durum yok. Sırf marka imajından dolayı daha fazla para verip Nvidia alan kullanıcı sayısı çok. Bunu bilen Nvidia da oyunu kuralına göre oynar.

• Father Torque kullanıcısına yanıt
    290x ile ilgili bir şeyin daha altını çizelim bazı fanboylar bunu göremiyorlar çünkü
    290x in yanında bf4 limited edition veriliyor ve bu limited edition oyunun kendisini ve china rising paketini kapsıyor bu da digital deluxe edition demek yani origin fiyat hesabıyla 70euro yapar
    Bir tarafta bf4 var diğer tarafta batman origins black list ve assasin creed var
    siz olsanız hangisini seçersiniz diye foruma sorsak çoğu bf4 limited edition ı seçer
    1 tane sınıfının en iyi oyunu mu yoksa 3 tane eski serinin çok benzeri oyunlar mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 5 Kasım 2013; 13:18:42 >
  • Sözde mesajlarıma bakmayacak, görse bile cevap yazmayacak olan sözünün eri arkadaşlara ufak bir hatırlatma: BF4 yalnızca kampanyalı modellerde geçerli! Öyle her kartın yanında verilmiyor.

Sırf firma savunmak için debelenen fanatiklere duyurulur. 290X'te bile durum böyle, +30$ modellerde BF4 veriliyor. Gerçekleri çarpıtmayalım.
  • http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814150675

580dolar 70euro luk oyun eder 95dolar
    ve ne oldu 485dolara 290x alınmış oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 5 Kasım 2013; 13:17:54 >
  • BF 4'ü alacak olan her türlü alır zaten, bunun için neden 290X almak zorunda hissetsin kendisini. Ayrıca Limited Edition demek Premium demek değil, içinde sadece ilk DLC olan China Rising eklenti paketi dahil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 5 Kasım 2013; 13:15:07 >
  • aynen düzeltmeyi yaptım sadece digital deluxe edition mış
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.