Şimdi Ara

Python Soru & Cevap

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
238
Cevap
12
Favori
14.167
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Forumda gezinirken dikkatimi cekti, insanlar python hakkinda konu aciyor ama cok ta cevap verilmiyor. Yani eksiklikleri fazlalari neler yapilabilir gibisinden dogru durust cevaplar yok. Forumda bolum olarak da Python yok, bence bu cok buyuk bir eksiklik. Konumuza donucek olursak basliktan da anladiginiz uzerine python programlama dili ile ilgilenen arkadaslara kilavuzluk edebilecek bi konu olacagini umarak actim. Python'la ugrasiyorsunuz, bir kod yazdiniz ama hata mi veriyor? Gelin burada cozumunu bulalim... Tabiki buraya sorununuzu yazmadan once kendiniz cozmeye calisin, googlelayin, arastirma yapin. Gene yok arkadas dediginiz durumlarda ben(biz) buradayiz . Musait oldukca ben, olamadikca baska arkadaslarin yardimci olacagana inaniyorum...

Iyi calismalar...

ONEMLI NOT: LUTFEN KOD PAYLASACAGINIZ ZAMAN BURADAN KODU YAPISTIRIP, ALTTAN PYTHON'U(VEYA PYTHON3'U) SECTIKTEN SONRA "PASTE!" BUTONUNA BASINIZ VE LINKI BURADA PAYLASINIZ... TESEKKURLER.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackPython -- 29 Haziran 2013; 16:21:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackPython

Oncelikle herkese merhaba!

Forumda gezinirken dikkatimi cekti, insanlar python hakkinda konu aciyor ama cok ta cevap verilmiyor. Yani eksiklikleri fazlalari neler yapilabilir gibisinden dogru durust cevaplar yok. Forumda bolum olarak da Python yok, bence bu cok buyuk bir eksiklik. Konumuza donucek olursak basliktan da anladiginiz uzerine python programlama dili ile ilgilenen arkadaslara kilavuzluk edebilecek bi konu olacagini umarak actim. Python'la ugrasiyorsunuz, bir kod yazdiniz ama hata mi veriyor? Gelin burada cozumunu bulalim... Tabiki buraya sorununuzu yazmadan once kendiniz cozmeye calisin, googlelayin, arastirma yapin. Gene yok arkadas dediginiz durumlarda ben(biz) buradayiz . Musait oldukca ben, olamadikca baska arkadaslarin yardimci olacagana inaniyorum...

Iyi calismalar...

Java 'yı orta seviye bilen birisi Phyton'u ortalama ne kadar sürede öğrenebilir? Teşekkürler

• zaman kişiye bağlı değişir ama python öğrenmesi javadan çok daha kolay ve eğlenceli bir dil. yalnız programlamaya yeni başlayanlara tavsiye etmem.

ben de zaman zaman "python" diye aratıyorum forumda sorusu olan arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: PcTan

quote:

Oncelikle herkese merhaba!

Iyi calismalar...

Java 'yı orta seviye bilen birisi Phyton'u ortalama ne kadar sürede öğrenebilir? Teşekkürler

Hocam simdi javanin oop yapisi syntax yapisi c# a benzer, c# deseniz rahatlikla ogrenirsiniz neredeyse tas catlasin bir gununuzu alir; ama python oyle degil oop yapisi daha farklidir. Hatta en buyuk fark yaratan ben arkadaslarimla da bu konuda konusurken suslu parantez oldugunu soylediler. Suslu parantezlere alistiklari icin Whitespace yani boslukla olusan girinti sistemine zor alisiriz dediler. Gene de kisiden kisiye degisebilir... Ha bir de noktali birgul olayi simdi python bunun icin size 2 secenek sunuyor;

ornegin:

print "merhaba python"
    da olur.

print "merhaba python";
    da olur.

Umarim yardimci olabilmisimdir... ben tesekkur ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackPython -- 29 Haziran 2013; 10:12:44 >

• python gui açısından zengin midir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gandalff

python gui açısından zengin midir?

wxPython (En cok kullanilanlardan)
    PyGTK (GTK kutuphanesini kullanarak yapilan gui) (cok fazla kullanilmiyor ama hepsi kadar basarili, nedenini bilmiyorum )
    PyQT (QT'nun python'a uyarlanmis hali) (En cok kullanilanlardan)

Bir de python'un kendi GUI kutuphanesi olan Tkinter mevcuttur... tabiki digerleri kadar kapsamli degildir :)

Tavsiyem bu 3'unden birini kullanmanizdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackPython -- 29 Haziran 2013; 14:35:25 >
  • Merhaba,

Bende C# alanında geliştirme yapan biriyim fakat bu aralar biraz python'a ilgi duymaya başladım python ile şöyle bi'şey yapabilirmiyiz: her hangi bir tarayıcıda izlenen videoları otomatik olarak bilgisayara indiren bir program yapabiliriyiz python ile? yapabilirsek nasıl yapabilirisiz, gerekli kütüphaneler nelerdir?

Yardımcı olursanız sevinirim.
  • Arada faydali bilgi vermek te ise yarar sanirim. Belki soracaginiz soruyu cevaplamis olurum.

Python icin belli basli unlenmis kutuphane ve frameworklerinden bahsetmek istiyorum. Hatta python'un bazi turlerinden...

Python'un belli basli turleri;

Jython --> JVM catisi altinda calisan bir python turudur.
    IronPython --> .NET catisi altinda calisan bir python turudur.
    Stackless Python --> Thread ve mikro-threadler uzerinde hakimiyet saglamizini yarayan bir turdur.
    PyPy --> JIT derleyicisi ile calisan bir python varyasyonudur.

(Cython ve CPython'a da bakmanizi tavsiye ederim. )

Python'un belli basli frameworkleri;

Kivy Framework:
    Mobil aplikasyon ve oyun yapmanizi saglayan cok genis ve gelecegi cok iyi olan bir frameworktur. Yaptiginiz seyleri MacOS, Windows ve Linux'ta calistirabilir, Mobil platformlar icin paket olsturabilirsiniz... (iOS ve Android)

Django Web Framework:
    Python'un cok unlu bir web aplikasyon catisidir. (bkz. markafoni.com)

Twisted Network Framework:
    Ileri seviye (hatta cok ileri seviye ) soket ve network(ag) programlama icin kullanirlir. Asagida bahsedecegim PyGame kutuphanesi ile de uyumlu calisir.

Python'un oyun gelistirme kutuphaneleri;

PyGame --> 2D(2b) oyunlar icin kullanilan kutuphanedir.
    Panda3D -->3D(3b) oyunlar icin kullanilan kutuphanedir.

(Her 2 oyun kutuphanesi de inanilmaz derecede kolaydir...)

Umarim faydali olur...

Kivy Framework --> Kivy Framework
    Django Web Framework --> Django Web Framework
    Twisted Network Framework --> Twisted Network Framework
    PyGame --> PyGame
    Panda3D --> Panda3D

• quote:

Orijinalden alıntı: özgür beyin

Merhaba,

Bende C# alanında geliştirme yapan biriyim fakat bu aralar biraz python'a ilgi duymaya başladım python ile şöyle bi'şey yapabilirmiyiz: her hangi bir tarayıcıda izlenen videoları otomatik olarak bilgisayara indiren bir program yapabiliriyiz python ile? yapabilirsek nasıl yapabilirisiz, gerekli kütüphaneler nelerdir?

Tabiki de yapilabilir. Nasil yapacagin sorusuna ise soruyla cevap vermek zorundayim;
    -YouTube ile ilgili mi olacak?
    -Kafanda belirli bir video sitesi varmi?
    -Yoksa genel bir downloader mi olacak? (Genel olursa cok kapsamli olmali ki butun video sitelerini ve yapilarini bilecek veya detect edebilecek bir program yapisina sahip olmali... Bu imkansiz degli ama zaman alir.)

Kullanilabilecek kutuphanelere ornek verecek olursak;

-urllib
    -urllib2
    -Beatiful Soup

ve daha nice parserlar...

Umarim yardimci olmustur...

Not: imlaya biraz onem verdigim icin durmadan degistiririm... bazen eksik yaziyorum k.bakmayin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackPython -- 29 Haziran 2013; 15:29:37 >

• Arkadaslar cekinmeyin soru sormaya lutfen... Konu gunceldir!
  • quote:

quote:

Merhaba,

Tabiki de yapilabilir. Nasil yapacagin sorusuna ise soruyla cevap vermek zorundayim;
    -YouTube ile ilgili mi olacak?
    -Kafanda belirli bir video sitesi varmi?
    -Yoksa genel bir downloader mi olacak? (Genel olursa cok kapsamli olmali ki butun video sitelerini ve yapilarini bilecek veya detect edebilecek bir program yapisina sahip olmali... Bu imkansiz degli ama zaman alir.)

Kullanilabilecek kutuphanelere ornek verecek olursak;

-urllib
    -urllib2
    -Beatiful Soup

ve daha nice parserlar...

Umarim yardimci olmustur...

Not: imlaya biraz onem verdigim icin durmadan degistiririm... bazen eksik yaziyorum k.bakmayin :)

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Genel bir downloader olacak hocam ben browser üzerinde play tuşuna basınca player ilgili dosyayı açıyor ya yani bi' veri transferi oluyor oradaki video dosyasını otomatik olarak tespit edip getirmesi gerek. Ayrıca youtube, vimeo gibi siteler için kullanmıyacağım hocam, mesela bir site kendine özel player yapmış o playerin açtığı video dosyasını tespit edip indirecek program. Böyle bi'şeyi dediğiniz kütüphaneler ile yapabilirmiyim hocam?

• Tabiki de yapabilirsin ama bu kutuphanelerin yaninda baska bi kutuphane daha oneriyorum;

import sabir

Not: bu konuyu arastir derim, web ile ilgili parser ve okuyucu olarak genel anlamda bunlar kullanilir. Ben bu tur web islerinden cok fazla anlamiyorum o yuzden benim yardimim da bir yere kadar :) bu konuyu biraz arastirman lazim. Eger belli bir downloader olsaydi isin cok daha kolay olabilirdi hocam...

Dipnot: Simdi python'un cok entegre bir yapisi oldugu icin belki bunla ilgili bi kutuphane bile yazmis olabilirler benim yazdigimin disinda yani onu kullanir istediginizi yapabilirsiniz belki... arastirmaya bakiyo bunlar hep.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackPython -- 29 Haziran 2013; 15:50:19 >

• quote:

Tabiki de yapabilirsin ama bu kutuphanelerin yaninda baska bi kutuphane daha oneriyorum;

import sabir

Not: bu konuyu arastir derim, web ile ilgili parser ve okuyucu olarak genel anlamda bunlar kullanilir. Ben bu tur web islerinden cok fazla anlamiyorum o yuzden benim yardimim da bir yere kadar :) bu konuyu biraz arastirman lazim. Eger belli bir downloader olsaydi isin cok daha kolay olabilirdi hocam...

Dipnot: Simdi python'un cok entegre bir yapisi oldugu icin belki bunla ilgili bi kutuphane bile yazmis olabilirler benim yazdigimin disinda yani onu kullanir istediginizi yapabilirsiniz belki... arastirmaya bakiyo bunlar hep.

Espiri güzeldi hocam . Tamam hocam araştırmalara başlıyacağım. Birde araştırmalar için bir kaç anahtar kelime verebilirmisiniz hocam ingilizce türkçe fark etmez. Tekrardan verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hocam.

• quote:

quote:

Tabiki de yapabilirsin ama bu kutuphanelerin yaninda baska bi kutuphane daha oneriyorum;

import sabir

Espiri güzeldi hocam . Tamam hocam araştırmalara başlıyacağım. Birde araştırmalar için bir kaç anahtar kelime verebilirmisiniz hocam ingilizce türkçe fark etmez. Tekrardan verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hocam.

Mesela;

python urllib2 video downloader
    python beatifulsoup video downloader
    python youtube video downloader
    python vimeo youtube downloader
    python parser video downloader
    vs.vs...

Ama tabi once ogrenmeni tavsiye ederim...

python urllib tutorial
    python parser tutorial
    python beatifulsoup tutorial
    python urllib2 tutorial
    vs.vs...

Iyi calismalar...

Not: Ingilizce sitelerden bakmani siddetle tavsiye ederim! (Turkce de sansini deneyebilirsin. )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackPython -- 29 Haziran 2013; 15:59:02 >

• belki tarayıcının temporary klasöründen oynatılan videoyu bulabilirsin python ile. stream olmayan videolar zaten genelde tarayıcının temp klasörüne kaydediliyor. ya da daha sofistike bir yöntem olarak url yakalama için modül kullanabilirsin

http://sourceforge.net/projects/mediasniffer/
    http://sourceforge.net/projects/pyurlsnooper/

incelemeni öneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DocZ -- 29 Haziran 2013; 16:14:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bronzeage

belki tarayıcının temporary klasöründen oynatılan videoyu bulabilirsin python ile. stream olmayan videolar zaten genelde tarayıcının temp klasörüne kaydediliyor. ya da daha sofistike bir yöntem olarak url yakalama için modül kullanabilirsin

incelemeni öneririm.

Benim tavsiye ettigim kutuphaneler gerci biraz temeli bunlari bilmiyordum, bunlari yazayim bi kenara belki lazim olur...

Konuyla ilgilendiginiz icin tesekkurler hocam. Sirf ben sen yetemeyebiliriz ilerde baska cevap verebilecek insanlar da lazim.

• quote:

belki tarayıcının temporary klasöründen oynatılan videoyu bulabilirsin python ile. stream olmayan videolar zaten genelde tarayıcının temp klasörüne kaydediliyor. ya da daha sofistike bir yöntem olarak url yakalama için modül kullanabilirsin

incelemeni öneririm.

Cevabınız için teşekkürler hocam bunları da inceleyeceğim.

• BlackPython kullanıcısına yanıt
    ben de tesekkur ederim hocam. bizim gibiler yardımcı olursa kullanıcı zamanla artar diye tahmin ediyorum

http://www.istihza.com/forum/
    dan da sorabilirsiniz. sitede python dersleri var. çok iyi Türkçe bir kaynak.

ingilizce biliyorsanız:
    http://docs.python.org/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DocZ -- 29 Haziran 2013; 16:34:24 >

• Kimsenin ilgisini Kivy veya bir PyGame falan cekmedi mi ya forumda oyun yapimi diye konular var kimse sormadi pygame nedir ne degildir. Mobil aplikasyon nasil yazilir diye konular var kimse de demedi Kivy nedir nasil kullanilir, nerelerde aktiftir falan ornekleri var midir diye...

PyGame kullanilarak yapilmis oyunlar
    Metin2'nin listede olmasi iyi bir sey bence. hic yoktan bi mmo rpg yani...

• quote:

ben de tesekkur ederim hocam. bizim gibiler yardımcı olursa kullanıcı zamanla artar diye tahmin ediyorum

http://www.istihza.com/forum/
    dan da sorabilirsiniz. sitede python dersleri var. çok iyi Türkçe bir kaynak.

ingilizce biliyorsanız:
    http://docs.python.org/

Eger python'u en iyi ve turkce olarak nereden ogrenirim sorusunu soruyorsaniz hic dusunmeden tek kelime ile istihza derim... efsanedir.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.