Şimdi Ara

PSU yandı neden

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
482
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam arkadaşlar bugün pc mi tamamen topladım ve çalıştırmayı denedim

Gigabyte GA-81HM-S2V anakart

ZOTAC GT710 ekran kartı

Pentium G3250 işlemci

Gskill ddr3 8gb ram

320 Gb hdd

Kablo bağlantıları tamamen doğru

230V psu vardı bir de. Fişe taktım hafif cızırtılı bir ses gelmeye başladı power tuşuna bastım tepki yok. Ben fişi çekmeyi unuttum. Pcnin karşısında sorunun cevabını ararken bi anda pc den bir alev çıktı. Ben sonra pcye bir baktım psu dan yanık kokusu geliyor.Sorun ne olabilir

Sisteme zarar gelmişmidir?

Ve son olarak yeni psu Alacağım 500V buldum sistem sadece 200V istiyor geleceğe yatırım için alsam kullansam sıkıntı çıkarır mı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YumusakG -- 25 Ekim 2023; 7:34:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• bence bu sistem öylesine emekli olmak istiyordu ki anakartla işlemci bir olup psu nun kafasına sıktılar. o duyduğun ses bu işte.

• Geleceğe yatırım istiyorsan 500’ün de üstüne çık bence. En az 650w kaliteli bir psu al. Psu neden yandı bilemeyiz elektriksel bi ton problemi olabilir ama dandik psuların sonu da genelde böyle oluyor. Dua et ki psu giderken yanında başka parçaları da götürmemiş olsun

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • napervasız kullanıcısına yanıt

Deme öyle aglicam hepsi sıfır yada az kullanilmiş

• Cemo94 kullanıcısına yanıt

Ben de diyorum ki sağladığı V fazla fazla olursa sisteme zararı olmaz mı ? Ve 650V alcak param yok 500V u da ikinci elde buldum

• Öyle birşey olmaz sistem ihtiyacı kadar güç çeker :) fazla güç verme gibi bir olay yok yani. 2. El aldığın psu’nun markası ne?

• Bir yerlerde kısa devre olduğu için sistemi zaten açmamış.

Ya psunda kısa devre koruması yok yada vardı ama çok fazla mı yüklendi bilmiyorum psun gitmiş.

Psu bu şekilde bozulduğunda diğer parçalarda dq bazen sıkıntı oladabilir, bazen olmayadabiliyor denemeden birşey söylemek zor.

Eğer anakartında kısa devre falan varsa yeni takacağın psuda da açmaz sistemi tuşa basınca

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qaanx -- 26 Ekim 2023; 7:41:9 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • uzun süre kullanılmadıysa içine toz birikmiş ve kısa devreye sebep olmuş olabilir. fan arızasıda mümkün.

• Kaliteli güç kaynağı olmadığı sürece dandik olanlar bu dediklerinizi her zaman yapabiliyor.

Bazen elinize aldığınızda hafifliğinden bile dandik olduğunu anlayabilirsiniz.

• Düşük kalitesiz psularda bu durumlarla karşılaşmak normaldir. Sorun zaten başta kalitesiz bir şey olduğundan elektriksel arızalardandır bu sorun.

Alev alma gibi durumlar genelde iyi kaliteli psularda pek karşılaşılan durum değildir. Kalitesiz ve koruma sertifikası olmayan psularda daha çok olur. Hepsi de yanacak diye de bir durum yok tabi.

Bir tane psu buldum demişsiniz 500 olması her şey demek değil marka ve modelin ne olduğu önemli. Kalitesiz markalarda 750 wattlara kadar ürün çıkartıyor .

Ne kadar zaman kullanıldığıda önemli. Kalitesiz psu kendini götürürken şansa bazı parçalarda arıza görmüş olabilir olmayadabilir. Yeni alınan psu ile denek lazım. Alacağınız psu marka modeli nedir mesela ?

High power Eco hpe 500 a12sp

• supreius S kullanıcısına yanıt

Evet baya tozluydu temizleyemeyeceğim icin oyel calistirmak zorunda kaldım

• Erhan1982DZC kullanıcısına yanıt

High power Eco hpe 500 a12sp

Ya da vatan bilgisayardan sıfır EVEREST EPS-4900B 350W alıcam (ilki 2. El)

• Öncelikle everestin sıfırından da 2. elinden de koşarak kaçın. Pimi çekilmiş el bombası psular arasında ilk sıralardadır. Sizdeki psu gibi sıkntı çıkarması muhtemeldir.

High power seçeneği 2. elde olsa iyi bir markadır. Eco modeli yüksek olmasa da kalite olarak everest , frisby , powerboost ,gamebooster gibi bazı markalardan iyidir. High power ın o modelinde bir sorun yoksa ve çok yıl olarak kullanılmamışsa tercih edilebilir bütçeye göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erhan1982DZC -- 26 Ekim 2023; 19:48:22 >
  • tam ittiremediginizden olabilir. cızırtı ondan gelmiş olabilir. ikinci secenek de power içinde canlı vardı yandı cız bız oldu poweri de heç etti.

• High power güzel marka hayırlı olsun

• ugacomtr U kullanıcısına yanıt

Neyi tam ittiremediğimden?

• Erhan1982DZC kullanıcısına yanıt

Eyw

tekrar bir sorun çıkması demek muhtemelen (ki umarım olmaz) parçalardan birinin sorunlu olduğunu mu işaret eder ?

Havada kapmazlarsa alıcam:D

• prizden powere gelen kabloyu tam ittirmezseniz ondan da olabilir. bir diger sebep de 220 yerine eger anahtar varsa (eski powerlarda genelde vardı) 110 a alınmışsa ondan da yanmış olaabilir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.