
KÖFTECİ DÜKKANI AÇMAK
2024 yılına göredir.
Ülkemizde 20 milyon aile var. Her aile ayda 1 kere yarım ekmek köfte yese, aylık 20 milyon yarım ekmek köfte yapar.
20.000.000 / 1.188 = 16.835 kofte dukkani ideal. Köfte dükkanını tek kişi işletecek.
AÇILIŞ GİDERLERİ
Gazlı köfte ızgarası : 45.000 tl.
Kasa mobilya: 5.000 tl
Yazarkasa pos cihazı : 11.000 tl
Kafe masa sandalye takımı : 30.000 tl. 4 kişilik
3 takım * 30.000 tl = 90.000 tl.
AYLIK GİDERLER
Köfte dükkanını tek kişi işletecek.
1 yarım ekmek köfte 10 dakikada hazır olur. 1 saatde 6 yarım ekmek köfte. 1 günde ( 9 saat ) = 54 yarım ekmek köfte.
22 gün çalışma ile 1.188 yarım ekmek köfte.
Yarım ekmek köfteye bir adedi 40 gram olan 5 adet köfte konulur. Yani 200 gram köfte konulur.
Yarım ekmek = 4 tl
200 gram köfte eti = 90 tl.
Domates, soğan, yeşillik vb : 4 tl
Köfte satış fiyatı : 150 tl.
1 yarım ekmek köfte başına kâr = 50 tl.
Aylık = 237 kg köfte satışı. Günlük = 11 kg köfte satışı.
Dükkan kirası : 100 m2 = 25.000 tl
Elektrik :
Doğalgaz :
Su :
İletişim :
Tanıtım giderleri :
AYLIK GELİRLER
1.188 adet yarım ekmek köfte * 50 tl kâr = 59.400 tl kâr.
1.000 ayran + kola içecek satışı. 1 adetden 5 tl kâr = 5.000 tl kâr.
Aylık giderler düştükten sonra kalan kâr = 25.000 tl.
Dükkan açmadan seyyar yapmak isterseniz köfteci arabası : 28.000 tl.
2024 yılına göredir.
Örneğimiz 250 gram ekmeğe göredir. Bazı yerlerde 200 gram ekmek satılmaktadır.
50 kg undan hangi gramajda kaç adet ekmek çıkar.

Ekmek yapımının bir çok tarifi olmakla birlikte ortalaması bu şekildedir.
Sizlerde internetden bakabilirsiniz. Örnek :
50 kg un
%50 su = 25 kg su
%1,5 tuz = 750 gram tuz
%3 yaş maya (kuru kullanılacaksa % 1,5 ) ( instant kullanılacaksa % 1 )
%0,5 ekmek katkı maddesi
Ekmek yapımı:
yoğurma (un-su-tuz-maya-katkı maddesi),
hamuru dinlendirme,
kes-tart,
ara dinlendirme,
ekmek şeklini ver,
ekmeğe çizik atımı,
fırınlama.
Ekmek yapımında kullanılan malzemeler. Örnek : Yoğurma makinası : 75 kg
kapasiteli. 50 kg un + 25 kg su = 75 kg.

Yoğrulmuş hamuru dinlendirme :

Kes-tart makinası, örnek :

Hamur yuvarlama, ekmeğe şekil verme makinası. ( 150 Gr - 600 Gr hamur
yuvarlama kapasiteli ) Örnek :

Yuvarlama makinasından çıkan ekmek hamurlarını bir süre ara dinlendirme raf
örneği :

Ekmek pişirme fırını örnekleri : Doğalgaz veya sıvı yakıt veya katı yakıt ile
çalışabilme özelliği. 16-17 dakikada 110-120 adet. 1 saatde 330-400 adet civarı.

1 saatde 45 kWh elektrik enerjisi harcar. Yani 2024 yılı itibari ile 1 saatde
120 tl elektrik enerjisi harcar. 9 saatde 1.080 tl. 1 ay 22 gün çalışma ile
24.000 tl civarı bir elektrik enerjisi harcar.
Ülkemize ortalama kaç ekmek fırını lazım, bir ekmek fırınında 2 kişi çalışırsa 1
günde kaç ekmek, 1 ayda kaç ekmek üretebilir vb hep beraber bir bakalım. 1 ay 22
gün çalışma günü hesaplanmıştır. Tatil günlerinde sıra ile 30 gün çalışılırsa
daha fazla ekmek üretimi olur.
Ekmeği biz 250 gram olarak hesapladık. 200 gram, 210 gram, 240 gram olarak
satanlarda var.

AÇILIŞ GİDERLERİ
Makinalar
--Dönerli fırın : 1.000.000 tl.
--Hamur bölme ve yuvarlama makinesi : 700.000 tl. Örnek :
AYLIK GİDERLER
Aylık 170 çuval ( 50 kglık ) un maliyeti ( 1 çuval 50 kg ekmeklik un ortalama
2024 yılı itibari ile 1.200 TL ) = 204.000 TL un gideri.
24.000
TL aylık enerji gideri.
30.000 TL kira gideri.
1 personel gideri : 35.000 tl ( bütün giderler dahil )
293.000 tl toplam giderler.
AYLIK GELİRLER
Ekmek fırını örneğinde aylık ciro 44.000 ekmek ( 250 gramlık ) * 8 TL = 352.000
TL ciro.
İşletme sahibine kalan kâr = 59.000 tl.
Allah insanı evrimle aşama aşama yaratmıştır.
Sebzeler 1 dekardan ( 1 dönüm ) kaç kg ürün alınır.
Farklı şehirlerde farklı verim miktarı olabilir. Biz ortalamasını aldık.


Aile başına tüketim ve tüketim tl kaç tl
2025 yılına göredir.
Her aile farklı tüketebilir. Biz ortalamasını aldık.


Çiftçinin geçinebilmesi için en az kaç dekar alana ihtiyacı var analizi.


ÇİĞ KÖFTE SATIŞI
Fiyatlar 2025 yılına göredir.
Türkiyede 20.000.000 aile vardır.
Her aile 1 ayda 1 kere çiğ köfte yese 1 ayda 20.000.000 çiğ köfte,
1 senede 240.000.000 çiğ köfte satışı olur.
1 çiğ köfte 5 dakikada hazır olur. 1 saatde 12 çiğ köfte,
1 günde 8 saat çalışma ile 96 çiğ köfte satışı olur.
1 ayda 26 gün çalışma günü ile 2.496 çiğ köfte satışı olur.
Çiğ köfte 100 gram olduğunu varsayarsak 2.496 * 100 gram = 249.600 gram çiğ köfte,
yani aylık 249 kg çiğ köfte satışı olur. Günlük ise 9 kg çiğ köfte satışı olur.
1 senede 2.496 çiğ köfte * 12 ay = 29.952 çiğ köfte
240.000.000 / 29.952 = 8.012 çiğ köfte dükkanı ülkemize idealdir.
1 dürüm çiğ köfte maliyeti:
Esmer köftelik ince bulgur (çiğ Köftelik) 1000g : 50 tl.
1 dürüm çiğ köfteye 100 gram çiğ köfte. 5 tl.
Yeşil sebzeler 4 tl
Domates 1 tl
Turşu 1 tl
Nar ekşisi 1 tl.
Çeyrek limon suyu 0,50 tl.
Ortalama : 12,5 tl. Çiğ köfte harcı ile beraber ortalama 1 dürüm maliyeti 20 tl olsun.
Açılış giderleri
Soğutuculu Çiğköfte Dolabı
Banko Tezgah
Ledli Tabela
2 masa
4 sandalye
100.000 tl açılış gideri tutar.
Aylık giderler
1. Kira 75 m2 = 15.000 tl
2. Elektrik = 3.000 tl
3. Su = 300 tl
4. Muhasebe = 500 tl
5. Bağkur = 9.000 tl
6. Doğalgaz = 1.000 tl
Toplam aylık gider = 28.800 tl
Aylık gelirler
Çiğ köfte başına satış fiyatı 40 tl olacak şekilde 20 tl kâr ile * 1 ayda maksimum 2.496 çiğ köfte = 49.920 tl kâr bırakır.
Yanında içecek satışı ile 1 ayda 2.000 kola ve ayran karışık satılsa 5 tl kâr ile 10.000 tl kâr bırakır.
Toplam 1 ayda 59.960 tl kâr bırakır.
Giderleri düştükten sonra
Toplam aylık kâr = 31.160 tl
İşletmeyi tek kişi işletecek.
TAVUK DÖNER DÜKKANI AÇMAK
Arkadaşlar tavuk döner dükkanı açmak maliyeti, aylık giderler, aylık tahmini gelirler bir hesaplama yaptık.
Sizde yapıcı eleştirilerinizle konuya katılım sağlayabilirsiniz.
Fiyatlar 2025 yılına göredir.
Dönerci ustalık belgesi almak :
Türkiyede 20.000.000 aile vardır.
Her aile 1 ayda 1 kere tavuk döner yese 1 ayda 20.000.000 tavuk döner, 1 senede 240.000.000 tavuk döner satışı olur.
1 tavuk döner 5 dakikada hazır olur. 1 saatde 12 tavuk döner, 1 günde 8 saat çalışma ile 96 tavuk döner satışı olur.
1 ayda 26 gün çalışma günü ile 2.496 tavuk döner satışı olur.
Tavuk döner 100 gram olduğunu varsayarsak 2.496 * 100 gram = 249.600 gram tavuk döner,
yani aylık 249 kg tavuk döner satışı olur. Günlük ise 9 kg tavuk döner satışı olur.
1 senede = 2.496 tavuk doner aylık * 12 ay = 29.952 tavuk doner.
240.000.000 / 29.952 = 8.012 tavuk doner dükkanı ülkemize idealdir.
AÇILIŞ GİDERLERİ
Banko
Tavuk döner tezhahı 40.000 tl.
Masa - sandalye 35.000 tl
Tabela 20.000 tl.
AYLIK GİDERLER
Tavuk döner maliyeti
1 kg tavuk = 100 tl.
1 kg tavukdan 100 gramlık 8 adet döner çıkar. 200 gram ateşte kaybolur.
1 döner 100 gram tavuk = 100 tl / 8 = 13 tl.
Domates 5 dilim = 1 tl
Yarım ekmek = 7 tl
Yeşillik = 1 tl
Baharat = 0,50 tl
Toplam maliyeti = 22,5 tl biz 25 tl diyelim.
Satış fiyatı 50 tl
Aylık giderler
1. 100 m2 dükkan kira = 15.000 tl
2. Elektrik = 1.000 tl
3. Su = 150 tl
4. Muhasebe = 500 tl
5. Bağkur = 9.000 tl
6. Doğalgaz = 4.000 tl
Toplam aylık gider = 29.650 tl. Biz 30.000 tl diyelim.
AYLIK GELİRLER
Tavuk döner başına 25 tl kâr ile 1 ayda 62.500 tl kâr bırakır.
Yanında içecek satışı ile 1 ayda 2.000 kola ve ayran karışık satılsa 5 tl kâr ile 10.000 tl kâr bırakır.
Toplam 1 ayda 72.500 tl kâr bırakır.
Giderler düştükten sonra toplam aylık kâr = 42.500 tl
İşletmeyi tek kişi işletecek.
3 katlı bina maliyeti,
100 m2 daire arsa ve arsa hariç maliyetleri
2025 yılına göredir.
PROJE ÇİZİMLERİ
Mimari proje : 400 m2 inşaat alanı = 40.000 tl
Elektrik proje : 400 m2 inşaat alanı = 40.000 tl
Tesisat proje : 400 m2 inşaat alanı = 40.000 tl
Statik proje : 400 m2 inşaat alanı = 40.000 tl
Proje çizim maliyeti = 160.000 tl
İNŞAAT RUHSAT BELEDİYE HARCI
İnşaat ruhsat harcı : 400 m2 * 25 tl = 10.000 tl
İnşaat ruhsat harcı maliyeti = 10.000 tl
ZEMİN KAT HESAPLAMA ( odunluk, kömürlük, sığınak / Bina ortak kullanım alanı. )
Zemin kazma : 100 m2 kazma = 20.000 tl
Zemin beton : 50 cm * 10 metre * 10 metre = 50 m3 beton * 2.500 tl = 125.000 tl.
Zemin demir : 50 m3 beton * 100 kg demir = 5.000 kg demir * 26 tl = 130.000 tl
Zemin işçilik : 15.000 TL ( 2 çalışan 5 günde )
Kat kolonlar : 1 kolon = 0,27 m3 * 2.500 TL = 675 TL * 10 kolon ( 3 m3 beton ) = 7.500 TL
Kat kirişler : 1 kiriş = 0,27 m3 * 2.500 TL = 675 TL * 10 kiriş ( 3 m3 beton ) = 7.500 TL
Kat kolonlar demir : 30 kg demir * 26 TL = 780 TL * 10 kolon = 7.800 TL
Kat kirişler demir : 30 kg demir * 26 TL = 780 TL * 10 kiriş = 7.800 TL
Kat kolon, kiriş işçilik : 15.000 TL ( 2 çalışan 5 günde )
Kat dış tuğla örme : 1 m2 = 25 tuğla ( 30 m2 * 4 = 120 m2 civarı tuğla * 25 tuğla = 3.000 Tuğla * 8 TL = 24.000 TL
Kat dış tuğla örme işçilik : 1m2 = 150 TL * 120 m2 = 18.000 TL ( 1 çalışan 8 günde )
Kat iç tuğla örme : 1m2 = 25 tuğla ( Toplam iç tuğla alanı : 100 m2 civarı ) * 25 tuğla = 2.500 tuğla * 8 TL = 20.000 TL
Kat iç tuğla örme işçilik : 1 m2 * 150 TL * 100 m2 = 15.000 TL ( 1 çalışan 7 günde )
Kat elektrik tesisatı, işçilik dahil : 50.000 TL ( 1 çalışan 10 günde )
Zemin kat toplam maliyet = 462.600 tl
1. KAT HESAPLAMA
Zemin beton : 30 cm * 10 metre * 10 metre = 30 m3 beton * 2.500 tl = 75.000 tl.
Zemin demir : 30 m3 beton * 100 kg demir = 3.000 kg demir * 26 tl = 78.000 tl
Zemin işçilik : 15.000 TL ( 2 çalışan 5 günde )
Kat kolonlar : 1 kolon = 0,27 m3 * 2.500 TL = 675 TL * 10 kolon ( 3 m3 beton ) = 6.750 TL
Kat kirişler : 1 kiriş = 0,27 m3 * 2.500 TL = 675 TL * 10 kiriş ( 3 m3 beton ) = 6.750 TL
Kat kolonlar demir : 30 kg demir * 26 TL = 780 TL * 10 kolon = 7.800 TL
Kat kirişler demir : 30 kg demir * 26 TL = 780 TL * 10 kiriş = 7.800 TL
Kat kolon, kiriş işçilik : 15.000 TL ( 2 çalışan 5 günde )
Kat dış tuğla örme : 1 m2 = 25 tuğla ( 30 m2 * 4 = 120 m2 civarı tuğla * 25 tuğla = 3.000 Tuğla * 8 TL = 24.000 TL
Kat dış tuğla örme işçilik : 1m2 = 150 TL * 120 m2 = 18.000 TL ( 1 çalışan 8 günde )
Kat iç tuğla örme : 1m2 = 25 tuğla ( Toplam iç tuğla alanı : 100 m2 civarı ) * 25 tuğla = 2.500 tuğla * 6 TL = 15.000 TL
Kat iç tuğla örme işçilik : 1 m2 * 150 TL * 100 m2 = 15.000 TL ( 1 çalışan 7 günde )
Kat elektrik tesisatı, işçilik dahil : 50.000 TL ( 1 çalışan 10 günde )
Kat su tesisatı, işçilik dahil : 50.000 TL ( 1 çalışan 10 günde )
Kat doğalgaz tesisatı, işçilik dahil : 50.000 TL ( 1 çalışan 5 günde )
Kat pencereler : 6 pencere * 2.400 TL = 14.400 TL
Kat pencereler işçilik : 8.000 TL ( 1 çalışan 5 günde )
Kat iç kapılar : 5 iç kapı * 4.000 TL = 20.000 TL
Kat iç kapılar işçilik : 8.000 TL ( 1 çalışan 5 günde )
Kat banyo, tuvalet kapısı : 2 kapı * 3.000 tl = 6.000 tl
Kat banyo, tuvalet kapılar işçilik : 2.000 tl ( 1 çalışan 1 günde )
Kat giriş kapısı : 1 giriş kapısı * 10.500 TL = 10.500 TL
Kat giriş kapısı işçilik : 2.000 TL ( 1 çalışan 1 günde )
Kat mutfak dolabı : 1 mutfak dolabı * 27.000 tl = 27.000 tl
Kat iç cephe boya : 1 oda brüt 50 m2 duvar alanı. Odalar, salon, mutfak, banyo, tuvalet, balkon dahil toplam 300 m2 alan, 1 m2 100 gr boya. 300 * 100 gr = 30.000 gram = 30 kg boya.
30 kg * 300 tl = 9.000 tl . boya fiyatı.
Kat iç cephe boya işçilik : 3.000 tl .
1. kat toplam maliyet =544.000 tl
2. KAT HESAPLAMA
Zemin beton : 30 cm * 10 metre * 10 metre = 30 m3 beton * 2.500 tl = 75.000 tl.
Zemin demir : 30 m3 beton * 100 kg demir = 3.000 kg demir * 26 tl = 78.000 tl
Zemin işçilik : 15.000 TL ( 2 çalışan 5 günde )
Kat kolonlar : 1 kolon = 0,27 m3 * 2.500 TL = 675 TL * 10 kolon ( 3 m3 beton ) = 6.750 TL
Kat kirişler : 1 kiriş = 0,27 m3 * 2.500 TL = 675 TL * 10 kiriş ( 3 m3 beton ) = 6.750 TL
Kat kolonlar demir : 30 kg demir * 26 TL = 780 TL * 10 kolon = 7.800 TL
Kat kirişler demir : 30 kg demir * 26 TL = 780 TL * 10 kiriş = 7.800 TL
Kat kolon, kiriş işçilik : 15.000 TL ( 2 çalışan 5 günde )
Kat dış tuğla örme : 1 m2 = 25 tuğla ( 30 m2 * 4 = 120 m2 civarı tuğla * 25 tuğla = 3.000 Tuğla * 8 TL = 24.000 TL
Kat dış tuğla örme işçilik : 1m2 = 150 TL * 120 m2 = 18.000 TL ( 1 çalışan 8 günde )
Kat iç tuğla örme : 1m2 = 25 tuğla ( Toplam iç tuğla alanı : 100 m2 civarı ) * 25 tuğla = 2.500 tuğla * 6 TL = 15.000 TL
Kat iç tuğla örme işçilik : 1 m2 * 150 TL * 100 m2 = 15.000 TL ( 1 çalışan 7 günde )
Kat elektrik tesisatı, işçilik dahil : 50.000 TL ( 1 çalışan 10 günde )
Kat su tesisatı, işçilik dahil : 50.000 TL ( 1 çalışan 10 günde )
Kat doğalgaz tesisatı, işçilik dahil : 50.000 TL ( 1 çalışan 5 günde )
Kat pencereler : 6 pencere * 2.400 TL = 14.400 TL
Kat pencereler işçilik : 8.000 TL ( 1 çalışan 5 günde )
Kat iç kapılar : 5 iç kapı * 4.000 TL = 20.000 TL
Kat iç kapılar işçilik : 8.000 TL ( 1 çalışan 5 günde )
Kat banyo, tuvalet kapısı : 2 kapı * 3.000 tl = 6.000 tl
Kat banyo, tuvalet kapılar işçilik : 2.000 tl ( 1 çalışan 1 günde )
Kat giriş kapısı : 1 giriş kapısı * 10.500 TL = 10.500 TL
Kat giriş kapısı işçilik : 2.000 TL ( 1 çalışan 1 günde )
Kat mutfak dolabı : 1 mutfak dolabı * 27.000 tl = 27.000 tl
Kat iç cephe boya : 1 oda brüt 50 m2 duvar alanı. Odalar, salon, mutfak, banyo, tuvalet, balkon dahil toplam 300 m2 alan, 1 m2 100 gr boya. 300 * 100 gr = 30.000 gram = 30 kg boya.
30 kg * 300 tl = 9.000 tl . boya fiyatı.
Kat iç cephe boya işçilik : 3.000 tl .
2. kat toplam maliyet =544.000 tl
3. KAT HESAPLAMA
Zemin beton : 30 cm * 10 metre * 10 metre = 30 m3 beton * 2.500 tl = 75.000 tl.
Zemin demir : 30 m3 beton * 100 kg demir = 3.000 kg demir * 26 tl = 78.000 tl
Zemin işçilik : 15.000 TL ( 2 çalışan 5 günde )
Kat kolonlar : 1 kolon = 0,27 m3 * 2.500 TL = 675 TL * 10 kolon ( 3 m3 beton ) = 6.750 TL
Kat kirişler : 1 kiriş = 0,27 m3 * 2.500 TL = 675 TL * 10 kiriş ( 3 m3 beton ) = 6.750 TL
Kat kolonlar demir : 30 kg demir * 26 TL = 780 TL * 10 kolon = 7.800 TL
Kat kirişler demir : 30 kg demir * 26 TL = 780 TL * 10 kiriş = 7.800 TL
Kat kolon, kiriş işçilik : 15.000 TL ( 2 çalışan 5 günde )
Kat dış tuğla örme : 1 m2 = 25 tuğla ( 30 m2 * 4 = 120 m2 civarı tuğla * 25 tuğla = 3.000 Tuğla * 8 TL = 24.000 TL
Kat dış tuğla örme işçilik : 1m2 = 150 TL * 120 m2 = 18.000 TL ( 1 çalışan 8 günde )
Kat iç tuğla örme : 1m2 = 25 tuğla ( Toplam iç tuğla alanı : 100 m2 civarı ) * 25 tuğla = 2.500 tuğla * 6 TL = 15.000 TL
Kat iç tuğla örme işçilik : 1 m2 * 150 TL * 100 m2 = 15.000 TL ( 1 çalışan 7 günde )
Kat elektrik tesisatı, işçilik dahil : 50.000 TL ( 1 çalışan 10 günde )
Kat su tesisatı, işçilik dahil : 50.000 TL ( 1 çalışan 10 günde )
Kat doğalgaz tesisatı, işçilik dahil : 50.000 TL ( 1 çalışan 5 günde )
Kat pencereler : 6 pencere * 2.400 TL = 14.400 TL
Kat pencereler işçilik : 8.000 TL ( 1 çalışan 5 günde )
Kat iç kapılar : 5 iç kapı * 4.000 TL = 20.000 TL
Kat iç kapılar işçilik : 8.000 TL ( 1 çalışan 5 günde )
Kat banyo, tuvalet kapısı : 2 kapı * 3.000 tl = 6.000 tl
Kat banyo, tuvalet kapılar işçilik : 2.000 tl ( 1 çalışan 1 günde )
Kat giriş kapısı : 1 giriş kapısı * 10.500 TL = 10.500 TL
Kat giriş kapısı işçilik : 2.000 TL ( 1 çalışan 1 günde )
Kat mutfak dolabı : 1 mutfak dolabı * 27.000 tl = 27.000 tl
Kat iç cephe boya : 1 oda brüt 50 m2 duvar alanı. Odalar, salon, mutfak, banyo, tuvalet, balkon dahil toplam 300 m2 alan, 1 m2 100 gr boya. 300 * 100 gr = 30.000 gram = 30 kg boya.
30 kg * 300 tl = 9.000 tl . boya fiyatı.
Kat iç cephe boya işçilik : 3.000 tl .
3. kat üstü beton : 30 cm * 10 metre * 10 metre = 30 m3 beton * 2.500 tl = 75.000 tl.
3. kat üstü demir : 30 m3 beton * 100 kg demir = 3.000 kg demir * 26 tl = 78.000 tl
3. kat üstü işçilik : 15.000 TL ( 2 çalışan 5 günde )
3. kat toplam maliyet =712.000 tl
ÇATI HESAPLAMA
Çatı yapımı = 200.000 tl
1 m2 kiremit = 10 kiremit. 100 m2 kiremit = 1.000 kiremit * 17 tl = 17.000 tl
Çatı toplam maliyet = 217.000 tl
BİNA MERDİVENLERİ HESAPLAMA
İşçilik dahil : 100.000 tl
Bina giriş kapısı : 28.000 tl
Bina merdiven toplam maliyet = 128.000 tl
BİNA DIŞ KAPLAMA HESAPLAMA
İşçilik dahil ( strafor ) 150 m2 + 150 m2 ( iki cephe olduğunu varsayıyoruz ) = 300 m2 * 300 tl = 90.000 tl
Bina dış kaplama toplam maliyet = 90.000 tl
Proje çizimleri + Belediye ruhsat harcı + zemin + 1. kat + 2. kat + 3. kat + çatı + merdivenler + bina dış kaplama toplam maliyet =
Proje çizim maliyeti = 160.000 tl
İnşaat ruhsat harcı maliyeti = 10.000 tl
Zemin kat toplam maliyet = 462.600 tl
1. kat toplam maliyet = 544.000 tl
2. kat toplam maliyet = 544.000 tl
3. kat toplam maliyet = 712.000 tl
Çatı toplam maliyet = 217.000 tl
Bina merdiven toplam maliyet = 128.000 tl
Bina dış cephe kaplama maliyet = 90.000 tl
3 katlı bina toplam maliyeti = 2.867.600 tl
100 m2 daire için en az 150 m2 imarlı arsa lazım. 100 m2 alana inşaat yapılacak. Kalanı yola, kaldırıma vb gider.
Orta halli bir semtde arsa fiyatları 1 m2 = 20.000 tl civarıdır.
150 m2 arsa * 20.000 tl = 3.000.000 tl
Arsa + bina = 5.867.600 tl
5.867.600 / 3 = 1.955.866 tl daire başına düşen miktar. Ortalama 100m2 1 daire fiyatı.
1.955.866 tl konut kredisi 120 ay vadeli.
% 2.89 ile en düşük 58.438 tl aylık taksitli. toplam 7.037.000 tl ödemeli.
% 5.89 ile en yüksek 115.320 tl aylık taksitli. toplam 13.858.944 tl ödemeli.
MARKET AÇMAK
Micro Market : 200 - 500 m2
Süper Market : 500 - 1.500 m2
Hiper Market : 1.500 m2 - 2.500 m2 ve üzeri
Fiyat ve gider örnekleri 2024 yılı içindir.
Marketler yoğun mesai gerektiren bir sektördür.
Sabah 7 de dükkan açılmış olması gerekir. Gece 10-11'e kadar açık kalabilir.
Bayramlarda, cumartesi, pazarda çalışılması gerekir. Yani 1 ayda 30 gün varsa 30 gününde çalışılması gerekir.
Eş, çocuk biraz yetiştirilirse market işletenine yardımcı olabilir.
Ülkemizde 20 milyon aile vardır ve aileler yiyecek, içecek, temizlik ürünleri vb ürünleri marketlerden alırlar.
Aylık ortalama 7.000 ila 8.000 TL tutar. Ortalama %10 - %15 - %20 kâr marjıdır.
Satabileceğinize inanıyorsanız %50, %100 kâr marjı ilede çalışabilirsiniz.
Ama ürünlerinizi alan olmaz. Marketinize bir gelen bir daha gelmeyebilir.
Bir market 1 kişi ile 70 aileye hizmet verirse 70 aile * 7.000 TL = 490.000 TL
Ortalama % 15 kar = 73.500 TL aylık gelir.
Aylık giderler
20.000 TL kira
1.000 TL muhasebe
3.000 TL elektrik
500 TL su
500 TL telefon
1.000 TL çeşitli giderler
7.000 TL bağkur
-------------------
33.000 tl aylık giderler toplamı
40.500 TL aylık market işletene kalan.
20.000.000 / 70 aile = 285.714 market diyebiliriz. Tek kişi çalışan ile 285.000 kişi civarı market işletmesinde yer alabilir.
4 çalışanlı marketler olarak düşünürsek 71.000 civarı market ülkemize idealdir.
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
100 m2 market açılış maliyeti tahmini hesaplar ( İsteyenler kendilerine göre dizayn edip hesaplama yapabilirler. ) Amatörce ortalama hesaplanmıştır.
1. Ekmek dolabı : 5.000 tl örnek : 80 civarı ekmek.
2. Şarküteri dolabı : bal, zeytin, margarin yağ, tereyağı, zeytinyağı, sıvıyağ,
yoğurt, kaşar peyniri, beyaz peynir, süt, Tavuk eti, kıyma, kuşbaşı, pastırma, sucuk, salam vb : 30.000 tl
3. Meşrubat içecek dolabı : Gazlı içecekler, soda, su dolabı : 30.000 tl
4. Sigara standı : 6.500 tl.
5. Kozmetik ürünler rafı : 1.500 tl
6. Temizlik ürünleri rafı : 1.500 tl
7. Sebze - meyve standı : 8.000 tl * 3 stand = 24.000 tl
8. Çay rafı : 3.000 tl * 2 raf = 6.000 tl
9. küp şeker rafı : 3.000 tl
10. tuz rafı : 3.000 tl
11. nohut rafı : 3.000 tl
12. Pirinç rafı : 3.000 tl
13. Bisküvi, çikolata rafı : 3.000 tl * 2 raf = 6.000 tl
14. 40 kg kadar hassas terazi : 700 tl
15. yazarkasa : 5.000 tl
16. market kasası : 8.000 tl
TOPLAM : 134.000 TL civarı.
134.000 tl raf vb demirbaş açılış gideridir.
Her ay ortalama 500.000 tl'lık market ürünlerinin alınıp satılması gerekir.
Ülkemizdeki kurumsal marketler ve sayıları
A101 : 10.001
Bim : 7.438 + 93 file
Şok : 7.882
Migros : 2.285
Son Giriş: 3 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: geçen ay
Mesaj Sayısı: 0
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 26
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 1.988 (Bu ay: 745)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic

