Şimdi Ara

POWERI DEĞİŞTİRİRSEM HARCANAN ELEKTRİKTE DEĞİŞİR Mİ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
305
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • POWERI DEĞİŞTİRİRSEM HARCANAN ELEKTRİKTE DEĞİŞİR Mİ?

Merhaba arkadaşlar merak ettiğim bir konu var. Şimdi benim bilgisayarımda Valx 230 Watt lık bir power suply var. Ben bunu değiştirmeyi düşünüyorum. Acaba 650 W lık bir power veya 230 dan yüksek olmak kaydıyla başka bir power alacak olsam bilgisayarın harcamış olduğu elektrikte değişiklik olur mu? Değişiklik olursada ölçüsü ne olur büyük bir değişiklik mi yaşanır?

Benim düşündüğüm pc nin parçaları aynı olacağından power ı değişssem bile parçaların kullandığı elektrik voltajı aynı olacağından değişsen birşey olmaz diye düşünüyorum. Yok değişiklik olursada bu değişim elektrik faturasını çok fazla kabartacak kadar olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi korkusuzmaraz -- 16 Eylül 2018; 21:26:39 >

• pcnin ihtiyacı olan güç bellidir. power düşük kapasiteye sahip olduğundan bilgisayar az güç talep etmez. lakin her psunun sertifikasına göre verimlilik oranı talep edilen gücün psuya denk gelen kapasitesine göre değişiklik gösterir. kısaca 230w psu ile çalışabilen bir pc de çok büyük bir fark olmayacaktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: brokengineer

pcnin ihtiyacı olan güç bellidir. power düşük kapasiteye sahip olduğundan bilgisayar az güç talep etmez. lakin her psunun sertifikasına göre verimlilik oranı talep edilen gücün psuya denk gelen kapasitesine göre değişiklik gösterir. kısaca 230w psu ile çalışabilen bir pc de çok büyük bir fark olmayacaktır.
    Peki piyasadaki iyi bilinmiş power firmaları hangileri. Power da marka çok fark eder mi?
  • korkusuzmaraz kullanıcısına yanıt
    belli başlı markalar var bunlar: corsair, cooler masters,thermaltake,evga, seasonic diyebilirim. bunlar arasında ise kaliteli olanları modülerlik durumuna ve verimlilik sertifikasına göre fiyatları değişir. Saydığım markaların bronze sertifikalı 500wlık modellerine bakabilirsin ileriye yönelik birşeyler olsun istiyorsan.

• PSU'nun voltajı yükseldi diye kullandığı elektrik yükselmez. Evlerdeki elektrik gibi düşün. Ne kadar kullanırsan o kadar yakıyorsun. Tabi güç kaynağına göre verimlilik de değişir. Ben Cooler Master G750M kullanıyorum. 80+ Bronze sertifikası var. Corsair, Cooler Master, Zalman gibi markaları öneririm.
  • quote:

belli başlı markalar var bunlar: corsair, cooler masters,thermaltake,evga, seasonic diyebilirim. bunlar arasında ise kaliteli olanları modülerlik durumuna ve verimlilik sertifikasına göre fiyatları değişir. Saydığım markaların bronze sertifikalı 500wlık modellerine bakabilirsin ileriye yönelik birşeyler olsun istiyorsan.

quote:

Orijinalden alıntı: furkankaya585587

PSU'nun voltajı yükseldi diye kullandığı elektrik yükselmez. Evlerdeki elektrik gibi düşün. Ne kadar kullanırsan o kadar yakıyorsun. Tabi güç kaynağına göre verimlilik de değişir. Ben Cooler Master G750M kullanıyorum. 80+ Bronze sertifikası var. Corsair, Cooler Master, Zalman gibi markaları öneririm.

Peki bu markaların 80 + bronz ödüllü sertifikalı powerlarında elektrik voltajının fazla veya az gelmesi yada elektriğin birden kesilip gelmesi gibi durumlarda hem kendini hem de bilgisayarın kendisini parçalarını falan koruyabiliyor mu? Herhangi bir şekilde zarar görmeleri söz konusu oluyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi korkusuzmaraz -- 17 Eylül 2018; 15:51:02 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• korkusuzmaraz kullanıcısına yanıt
    akım korumalı prizler var bu tarz zararı engellemek için. voltaj dalgalanmalarında psu ve diğer elektrik parçaları zarar görebilir. Aslında bundan etkilenmemek için binalarda regülatör kullanılır.

• quote:

akım korumalı prizler var bu tarz zararı engellemek için. voltaj dalgalanmalarında psu ve diğer elektrik parçaları zarar görebilir. Aslında bundan etkilenmemek için binalarda regülatör kullanılır.

Prizlere internetten şöyle kabaca bi baktımda bu prizlerin 5 lilerinin 30 tlliğide var 200 tl liğide acaba kalite perfirmans konusunda arada fiyat farkı kadar fsrk var mı? Ucuzunu alırsam sorun yaşar mıyım? S-lin markali prizler falan fiyati biraz daha uygun duruyor. Bu prizlerde öne çıkan marka falan var mı? Ve de bu prizlerin bigisayarı veya başka elektronik parçalara zarar gelmesini önleyeceğinin bir garantisi var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi korkusuzmaraz -- 17 Eylül 2018; 16:23:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: korkusuzmaraz

quote:

Prizlere internetten şöyle kabaca bi baktımda bu prizlerin 5 lilerinin 30 tlliğide var 200 tl liğide acaba kalite perfirmans konusunda arada fiyat farkı kadar fsrk var mı? Ucuzunu alırsam sorun yaşar mıyım? S-lin markali prizler falan fiyati biraz daha uygun duruyor. Bu prizlerde öne çıkan marka falan var mı? Ve de bu prizlerin bigisayarı veya başka elektronik parçalara zarar gelmesini önleyeceğinin bir garantisi var mı?

Alıntıları Göster
    Akım korumalı prizler kullanıcıları kandırmaktan başka bir şey değil içine yarım liralık varistör takıp kakalıyorlar insanlara. Bunlar zaten elektronik devrelerde olan şeyler. Mutlaka izleyin özellikle ilk videoyu.
    https://www.youtube.com/watch?v=ixfTPhVQ3L0

https://www.youtube.com/watch?v=Uy-7sTE7-N8

• Enermax dxxx 1000watt 5 sene kullandım.
    Thermaltake Tough power 1200watt 5 sene kullandım.
    Son 3 senedir ise FSP Aurum PRO Gold+ 1000 watt kullanmaktayım.
    http://www.vatanbilgisayar.com/aurum-pro-80plus-gold-1000w-moduler-guc-kaynagi.html

Evet kaliteli güç kaynağı az güç harcar, verimli enerji kullanımına ön ayak olur.

• iyi bir psu alırsan değişmez en fazla 5-10 kuruş artar veya azalır yüksek tdp li yeni parça takarsan fatura değişir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B-2 Spirit -- 14 Ekim 2018; 11:29:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rivalı Efsunger

iyi bir psu alırsan değişmez en fazla 5-10 kuruş artar veya azalır yüksek tdp li yeni parça takarsan fatura değişir

Peki aniden elektrik gitmesi veya dengesiz gelen elektrik akımından korunmanın bir yolu yok mu?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.