Şimdi Ara

Potansiyometre

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.168
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • amfinin girişine ses ayarı yapmam için 1k stereo pot lazımdı ben en az 50k bulabildim,bu 50k stereo potu nasıl 1k yapabilirim arkadaşlar...

• yapamazsın!
  • 1 Kohm pot çok az değil mi hocam. Benim bildiğim 10-100 arası idealdir
  • az değil ben kontrol ettimde ayarı 0 ila 1k ohm arasında yapıyor ondan sonra ses aynı yani...
  • 1 k pot olmaz anfi girişine hacı yanlışsam düzeltin.

quote:

0 ila 1k ohm arasında yapıyor ondan sonra ses aynı yani...

Şu kısmı anlamadım biraz açıklar mısın ?
  • yani pot a gerekli r giriş,r çıkış ve şaseyi bağlarsın sırasıyla,orta bacak ile herhangi bir yan bacağada avometrede bağlarsın,pot 50k lık olsun eğer sen pot milini 1mm çevirdikten sonra ses değişmiyorsa yani dahada açılmıyorsa demekki pot değeri büyük,bu değeride sessin max değerinde pota bağlı avometre ile ohm kademesinde ölçerek bulunur,...
  • Ama şu var pot dediğin bir seri bir paralel bağlı bir değişken dirençtir. 10 K lık pot ile %25 ses verelim. Devreye paralel bağlı direnç 2.5 K ohm, Paralel bağlı direnç 7.5 K olacaktır(potların lineer olduğunu varsayıyorum ) 50 K lık bir potu da % 25 açalım parallel direnç 12.5 K ; seri bağlı direnç ise 37.5 K olacak. Hangi potu takarsan ses şiddeti değişmeyecek. Anfinin giriş empedansı değişecek. Deneyin görün. Dilim döndüğünce açıklamaya çalıştım. Umarım yardım edebilmişimdir. Saygılar.

Not: potun 3 (yani 6) ayağınıda devreye bağlıyorsundur umarım. Şasi vermezsen kısılmaz.
  • tabiykide şseyide bağlıyorum,ama dediğim ses ayarı 1k lık direnç değişimiyle gerçekleşiyor en fazla 5k olsun ondan sonra ayar yapmıyor ses aynı...
  • http://www.electronics-lab.com/projects/audio/022/index.html
    Sinyale seri kondansatör bağladınızmı?
  • evet 2.2uf bağladım...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.