Yüzbaşı
29 Mayıs 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 26 (Bu ay: 0)
361168 Gün Cezalı
357711 gün 20 s. 26 dk. kaldı
Gönderileri
birgün ormanda gezen maymınla tilki kurbağanın yanına gidip

- gölün diğer kıyısına genelev açılmış!

demişler..

zavallı kurabağa ne dese beğenirsiniz;

- varak vurak, varak vurak..

bu satırları yazarken gözlerim doldu inanırmısınız..
dükkanda 3 kişiyiz yarım saattir düşünüyoruz yicek bişi bulamadık.. arkadaşın biri patates ekmek dedi yıkıldım. lütfen mantıklı lezzetli ucuz ve çabuk ymek alternatifleri önerin.. açlıktan ölmek üzereyiz..
hayat insanı oradan oraya sürüklerken insanlık namına pek birşey bırakmıyor. para kazanma hırsı, arkadaş çevresi,okul hayatı derken kişi kendini tanıyamadan, kendinden daha fazla tanıdığı bir toplumun parçası oluyor.
ilim üzere yaratıldığı bedeni onun için sadece aynadaki yansımadan ibaret..

ne yazık, günümüz insanının sadece 2 amacı kaldı. üremek ve para kazanmak..
bir köşeden meydanda olup bitenleri izledim. gördüklerim kendime bir takım sorular sormama neden oldu.
içkiden ne yaptığını bilmez sapıtmış insanlar. para karşılığı bedenini satan kadınlar. bağıra çağıra sağa sola sataşan kızlı erkekli guruplar. önünden geçen bayanın .... yerlerine bakan gençler..

modernlik dedikleri buysa yerin dibine batsın!

bu toplum nereye gidiyor arkadaşlar??
evet arkadaşlar bunun nasıl bir duygu olduğunu sormak istiyorum. rock band hayatım easy ile başladı yukarı ve üçgen tuşlarıyla bir şarkıyı eksiksiz çaldığım zaman vay anasını diyordum büyük bir adrenalin patlaması yaşıyordum. hele o sololar yokmu. aşlıbaşına orgazm kaynağı.. neyse. bir gün aynı şarkıyı medium da çalayım dedim. o günden sonra easy bana çok yavaş gelmye başladı. çaldıkça daha da zevkleniyordu.. baya baya medium başarı yakaladım. albüm teklifleri filan geldi. yine bir gün acaba hard nasıl bişey dedim. daldım şarkıya. haliyle bilmediğimiz ortam ilk şarkı da afalladım. sonradan baktım bende bi ışık var, kaptırdım kendimi. her seviye atlayışımda ve yeni şarkı da oyunun verdiği zevk daha da artıyor du. daha şarkıların hepsini bitirmeden seviye atşıyordum. ama yavaş yavaş müzik kulağımın canlandığını farkettim. işte bu mayıs gecesinde tarihi bir an a daha şahitlik edeceksiniz. seviyemi expert e yükseltiyorm.. vatana ve mllete hayrlı olması dileğiyle.. sağlıcakla kalın

edit:

ilk denemede haliye batırdım şu 3 notaya aynı anda basma olayı işi bozdu. alışmaya çalışacaz bakalım. isim yapıp turneye çıkınca dh üyelerine indirim yapıcam..
ben ben solist olurum. benle birlikte düet yapacak birde bayan düetisyen e ihtiyaç var. bi baterist ve batarya. bi kontrbas gitar bi elektro bir de akustik gitar. aslınd akeman da olsa fena olmaz. olmadı bizim mahallede bayram abi var onu çağırırız.

hedefim şu

gurubun ismini de buldum;

DHrockers (dieych rakırs)
tip görün..

Merhaba arkadaşlar.Bir süredir bu tarz birşeyler yamak vardı aklımda. Teknolojiye aç ülkemize hiç değilse bu şekilde bir katkıda bulunayım dedim. Elimde iyi bir makina olmadığından görüntüler biraz kötü. En kısa zamanda daha ayrıntılı incelemeler sunucam.

İncelediğimiz şey ne diye soracak olursanız ; broadcom firmasının bluetooth fm radio çipi. evet yanlış duymadınız bu ufacık çip hem bluetooth hem de fm radio. Çipin bir kaç özellğini sayacak olursak ;

• 76-MHz to 108-MHz FM bands supported (US, Europe, and Japan)
• Excellent radio performance with 1 uV sensitivity for 26 dB (S+N)/N
• FM control through either BSC-compatible interface or Bluetooth HCI
• Signal dependant stereo/mono blending
• Signal dependant soft mute
• Auto search and tuning modes
• Audio silence detection
• RSSI, IF frequency, status indicators
• RDS and RBDS demodulator and decoder with filter and buffering
functions
• Operates from 32-kHz or reference clock inputs
• Flexible output interfaces including PCM, I2S, and analog stereo DAC
and drivers.
• Integrated FM and RDS receiver with only one external cap, one external
inductor and optional antenna matching

Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki dosyayı inceleyebilirsiniz;

http://www.ic-on-line.cn/IOL/datasheet/bcm2048_1119264.pdf

Nokia nın bir çok model cep telefonunda bu çip bulunmakta.

Broadcom BCM2048 genel görünüm

W200i ile çektiğim resim. Kırmızı karenin içindeki bölgeye dikkatli bakın görüntü 40X dir. yani orjınalin 40 katı.

Ve işte canalıcı nokta.. o kırmızı karenin içinde ne var bilin bakalım..

Konuyu burdan vurup el oğlu neler yapmış diyesim geldi ama demiycem. İbretlik olsun... Lütfen bu sözlerim yanlış anlaşılmasın. biliyorum bizim ülkemizde herkes doğuştan mühendis, eline ver havya yı sıfırdan İphone yapsın .. Neyse fazla söze gerek yok . Yeni incelemeler yolda..
Merhaba arkadaşlar. Prototip pcb imalatı için laminasyon cihazı aldım (pvc kaplama). Gerekli değişiklikleri yapıp ısıyı istediğim seviye ye çıkarttım ancak şöyle bir sorun var; stadart olarak 1mm tek yüzlü epoxy kullanıyorum, baskı mükemmeltek seferde kağıttki her ayrıntı plakete aktarılmış oluyor. bazen çift taraflı plaket basmam gerekebiliyor. tabi her zaman 1mm çift taraflı epoxy plaket bulmak mümkün olmuyor. mecburen 1.6mm kullanmak durumunda kalıyorum. plaket kalınlığı arttıkça ısınma süresi de uzuyor. plaketi birkaç kez cihazdan geçirmek gerekiyor. kısacası plaket kalınlaştıkça hız fazla gelmeye başlıyor. bunu ayarlamak için ac motor hız kontrol devresi yapmak istiyorum. kare dalga ile bunu çok rahat yapabilirim ancak motorun çalışmama ihtimali var. tam sinüs sinyali nasıl üreteceğimi henüz bulamadım. yüksek frekansta tam bir sinüs sinyali pwm ile modellemeyi düşünüyorum ancak yazılım bilgim buna yetmiyor bunun dışında önerebleceğiniz bir yöntem varmı, 300 v kare dalga ile dalayım mı motora? motorun resmi aşağıda. içerisinde dönen bir mıknatıs var. birde bobin.. lütfen dimmer önermeyiniz. tork önemli. ondan dolayı frekans ile oynayarak kontrol yapmam gerekiyor. saygılar..

Edit: başlık
Merhaba arkadaşlar uzun süredir elektronik ile ilgileniyorum YTÜ 1. sınıf öğrencisiyim 2005 yılında lisede mikrodenetleyicilerle tanıştım (pic). bir hocamın tavsiyesi üzerine pic programlamayı öğrenmek için Serkan Ayyıldız ın ''jal ile pic programlama'' kitabını satınaldım. 6 senede kitabın 40 sayfasını okuyabildim! ne zaman öğrenmeye heveslensem kısa sürede sıkılıp bırakıyordum. anladım ki kitap okumak bana göre değil, internet üzerinden birşeyler öğrenmeye karar verdim. ete hocanın pic basic derslerini 2 sayfa, fx dev in hi tech c kitabını 3 sayfa, pic projenin çeviri ccs kitabını 1 sayfa, kaynağı belirsiz bir assembly kitabını 1 sayfa okuyabildim. komutlara yabancı olduğumdan dolayı çabuk sıkılıyordum. çoğu zaman programlama işlerini başkalarına bırakıp, hazır projeleri uyguluyordum. baktım olacak gibi değil iyi bir dili adam akıllı öğrenmeye karar verdim, başladım araştırmaya. bir çok forum sitesi gezdim, yüzlerce sayfa okudum bir karara varamadım..

hazır elimde kitabı da var;
jal öğreneyim dedim , eski,kararsız,kısıtlı, eksik dediler,
assembly dedim, zor çok zor gereksiz dediler,
pic basic dedim, çok basit yetersiz kısıtlı dediler,
c dedim eyvallah dediler.. sordum;

Si ama hangi c ?
bu sorumun cevabını halen bulabilmiş değilim. anladığım kadarıyla birden fazla c var.

c, hi tech c, ccs, c#, c++, micro c, cAVR, ansi c...

genel olarak atmel avr programlamak istiyorum. tabi yapmak istediğim projeler avr ile sınırlı değil,
pic, atmel, ti, nec, arm.. yani genel anlamda tüm mikrodenetleyicilere hitap edecek bir C öğrenmek istiyorum.
elimde donanım olarak sınırsız kaynak var. istediğim elektronik malzmeyi yurt dışından getirtebilirim.
bir süre cep telefonu tamiri ile uğraştım. telefonların üzerinde aklınıza gelmeyecek parçalar var. örneğin nokia 6210N de 3 eksen ivme sensörü (accelerometer)
dijital pusula, manyetik sensör, infrared sensör ve dahası var. örnek olarak şu yazımı inceleyebilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/m_42340816/tm.htm

Birde aklıma takılan bir kaç sorum olacak;

1) adını çok sık duyuyorum ''arduino'' nedir?
2) ilk olarak atmel serisi ile başlamayı düşünüyorum hangisinden başlamalıyım?
3) berik.net sitesinde c ile avr programlama anlatılıyor. orda kullanılan c hangisi?
4) atmellerde fuse ayarları varmış bu pic lerdeki config ayarları ile aynı şeymidir?
5) usb den çalışan iyi bir atmel programlayıcı yapmak istiyorum usbasp dışında önerebileceğiniz zif soketli bir programlayıcı varmı(örn. pic için brenner gibi)?
6) c ile programlama konusunda tavsiye edeceğiniz bir kitap varmı?
7) fpga diye birşeyden bahsediyorlar bu nedir ve nasıl programlanır?
8) Teensy ++ almayı düşünüyorum. anladığım kadarıyla basit bir break out board. yoksa yanılıyormuyum?

Biliyorum biraz çok oldum ancak cahilliğimi mazur görün cevaplar için şimdiden teşekkürler.. saygılar..
Hakkında
Forum İmzası:
"Az yaşa, çok yaşa, akıbet er geç gelir başa!"
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 10 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 10 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 942
İkinci El Bölümü Mesajları: 46
Konularının görüntülenme sayısı: 219.845 (Bu ay: 313)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 3 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.