Şimdi Ara

Piyasada ki ŞAHİNler sizce ne zaman sıfıra indirgenir? (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
502
Cevap
1
Favori
37.539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Bunu hatırlayan şüphesiz vardır.

Bir de bunun kırmızı olanı vardı. ARACINIZA KARTER MUHAFAZASI TAKILACAKSA ORJİNAL TOFAŞ TİPİNİZ TAKILMASI ZORUNLUDUR şeklinde. Onu arıyorum. Bu amcamın 1996 model KARTAL'ı. Araba daha tertemiz, "darbe boya yok" (!), LPG'li ve işli, rengi Turkuvaz.

Bendeki temizlik hastalığı herhalde amcamdan geçti bana, onun da arabaları hep temiz, lekesiz, paspasların altında gazete, camlar ayna gibi vb.

Bir gün Kütahya'ya yolun düşerse beklerim abi.

Piyasada ki ŞAHİNler sizce ne zaman sıfıra indirgenir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ES3NT -- 4 Aralık 2011; 0:52:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: E.S 43

quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Bunu hatırlayan şüphesiz vardır.

Bir de bunun kırmızı olanı vardı. ARACINIZA KARTER MUHAFAZASI TAKILACAKSA ORJİNAL TOFAŞ TİPİNİZ TAKILMASI ZORUNLUDUR şeklinde. Onu arıyorum. Bu amcamın 1996 model KARTAL'ı. Araba daha tertemiz, "darbe boya yok" (!), LPG'li ve işli, rengi Turkuvaz.

Bendeki temizlik hastalığı herhalde amcamdan geçti bana, onun da arabaları hep temiz, lekesiz, paspasların altında gazete, camlar ayna gibi vb.

bu zamanda böyle orijinal bir şahin görmek,sevindirici...

• Arkadaşlar Neyin Tartışmasını yapıyorsunuz yaw... Şahinler kalkınca APAÇİ denen illet ırk kalkmaz ortadan...
    Dikkat Ederseniz BMW E30'cular da bir hayli fazla piyasada... Vs. vs.

Bizim Gözbebeğimiz murat131 grubunu aşalamakta olan şahsiyetlere anlam veremiyorum... Düşünün bi yaw...

80'li yıllarda en büyük türkiyede otomobil piyasasını ayakta tutan marka model TOFAŞ, ŞAHİN, DOĞAN'dır...,

1986-1988 Yılları arasında TOFAŞ Murat131 DOĞAN marka aracının Makam aracı olarak kullanıldığını hatırlatırım ve Bu araçların ortadan kalkmaması için elimizden ne geliyosa yapmaya hazır olduğumuzu belirtirim...

Bu foruma da sırf bu konuya kayıtsız kalmamak için üye olduğumu belirteyim...

Saygılarımla

Eski Kasa DOĞAN HASTASI...
  • @İbrahimKıraslan

Kendileri 94 yılında 0km alınmış olup orjinal ve hala benzinlidir.
    not:Her an ocağıma incir ağacı dikebilir
  • quote:

Çok teşekkür ederim. Kütahya'ya 1987'nin sonunda ve 1988'in başında bir COMMODORE 64 bilgisayar teslim etmek için gitmiştim. Hava BUZZZ gibiydi, anneme hediyelik çini almıştım küçücük bir dükkandan. Adana'dan Kütahya'ya doğrudan otobüs seferleri yoktu, Eskişehir'den "aktarmalı" gitmek gerekiyordu. 25 yıla yakın zaman geçmiş...

Yolum düşerse mutlaka gelirim ama aşağıdaki işlemlerden birkaçtanesini seçersen tabi. Beraber uygulayabiliriz. Beni en çok şaşırtan arka okuma lambalarıydı, kabloları çekiliydi ama lambaların yerinde yeller esiyordu.

1. Ön Sis Farları
    2. Motor Karter Koruma Demiri
    3. Çift Trompetli Elektronik Korna
    3. Amortisör Kulesi Koruma Kapağı
    4. Motor Kaputu İzolatörü (SLX)
    5. Cam Silecek Kolları (SLX)
    6. İç Ayna ve İç Aydınlatma (SLX)
    7. Arka Cam Perde
    8. PIONEER Set ve Kolon (abartı değil)
    9. Alarm led'i (sadece yanıp sönüyordu)
    10. Dörtlü Manifold (muhteşem birşey, ama eksoz orjinaldi)
    11. Eldivenlik
    12. Kauçuk Paspas
    13. Kısa Far Rölesi (normalde rölesizdi, devre yanmasın diye röle taktım)
    14. Bagajda 2. Aydınlatma Ampulu!
    15. İçeriden Kumandalı Elektrikli Bagaj Açma Sistemi (muhteşem birşey!)
    16. CMS Marka Hafif Alaşım Jant
    17. Depo Kapağı Kenarı Koruması
    18. Hidrolik Direksiyon STANDART
    20. Merkezi Kilit STANDART
    21. Arka Okuma Lambaları (SLX)*
    22. İç Aydınlatma Geciktirme Rölesi (!!!)

• quote:

@İbrahimKıraslan

maşallah diyelim.nazarlık takmayı unutma.sakın satma,bi apaçinin eline düşer,maazallah,güzelim orijinali bozar...
  • 2,8 ve 13 nolu maddeler mevcut Taner abi. Diğer tavsiyelerini listeme ekledim Tşk. ederim.
  • Ben bu arabaları nedense seviyorum ama gidip almam.Motoru bile 600 700 lira olan bir araç aslında niye bu kadar eleştiriliyor anlamıyorum.Ki istanbulda baya azaldı sayısı bunların.
  • quote:

Orijinalden alıntı: İbrahimKıraslan

quote:

@İbrahimKıraslan

maşallah diyelim.nazarlık takmayı unutma.sakın satma,bi apaçinin eline düşer,maazallah,güzelim orijinali bozar...

İyi dileklerin için tşk ederim. Kapalı garajımız var. Orda elimden geldiği kadar muhafaza etmeye çalışıyorum.
  • Sıfır aldığım 1998 model ŞAHİN S'in bence sadece 1 adet fotoğrafı var, o da Allah bilir nerede... O zaman megapiksel kameralar yoktu ki.

Ne olursa olsun, O ZAMAN (!) bu araçlara binilirdi, bunlar yaygındı, bunlar üretilip satılırdı, pazarlanırdı. Aldığıma hiçbir zaman pişman olmadım. Her zaman da seve seve bindim ve bana hobby, meşgâle yarattı. Bugün bile bu araçlar 6-7-8 bin TL ediyor, daha da fazla para edenleri var. Demek ki ekonomimize derinden işlemiş.
  • arabamla gurur duyuyorum.

çünkü o 1980 li yıllarda Türkiyenin en çok satan otomobiliydi.
    çünkü o zamanında devlet büyüklerinin makam otomobili oldu,zengin kesimin lüks otomobili oldu.

her türlü başarıyı yakaladı ama maalesef çoğu apaçilerin eline düştü.orijinali bozuldu,her tarafı kesildi biçildi,işsiz güçsüz agresif insanların otomobili oldu.

ama onu canı gibi sevip,en ufacık parçasını bile değiştirmeden kullananlar oldu.tertemizce garajında saklayanlar oldu.onu gelin arabası yapanlar oldu.

şimdi ne hale geldi,kocayan kurt misali.

her türlü eleştiriye rağmen,seni çok seviyoruz murat 131

• Bizim hastalğımız böyle başladı...

Böyle Devam etti...

Gurur Duyuyorum 131'imle..
    .

• quote:

Orijinalden alıntı: ALAK_

okuryazargezer hiç boşuna martaval okuma. Dediğim gibi mesajının kalitesi ortada. Zaten tartışmak gibi bir niyetin olsa, KAPAK gibi saçma bir tabirde bulunmazdın.Doğru düzgün yorumunu yazardın. Seninkisi tartışmak değil sataşmak. Şimdi daha fazla uzatma lütfen.

Burada senden başka martaval okuyan yok. Senden başka laf yetiştiren yok. Milletin yazdıklarına kabahat buluyorsun da kendi yazdıklarına ilk sayfadan itibaren bir bak. Baştan aşağı birbiriyle tutarsız, dediğim dedik, ol dediğim olduk türevi yazıp yazıp duruyorsun. Ona martaval okuma, buna saçma sapan konuşma deyip sataşmanın alasını sen yapıyorsun. Efendi yazanla bile dalga geçiyorsun. Senin görüşüne saygı duyup bu forumda sana da ihtiyaç var diyen yaşça büyüğüne bile gereksiz dipnot yazıyorsun diyebiliyorsun. Sözde görüş almak için konu açıyorsun ama makineli gibi laf yetiştirmekten başka yaptığın birşey yok. Buraya konu açıyorsan fikrine uyan uymayan her türden mesaj elbette gelecek ama beğenmediğin mesaja tahammül edemiyorsun. Bir arkadaşın dediği gibi seninle gerçekten tartışılmaz.

Evet, apaçi (bu kelime de nerden türediyse) denen bir topluluk var. Piyasadaki Şahin Doğanlar ortadan kaybolsa bu ''apaçiler'' yok mu olacak. Apaçinin arabası olmaz. 40 kişi sana bunu söylediği halde sen kafanı bozduğun yerde kilitlendin kaldın.

Arkandan 200 km hızla gelen sükse bir araç seni sollamak isterse kibarca yol verirmişsin de, Şahin gelirse moralin bozulurmuş. Sen bu araçları kafaya takmışsın bir kere, sabah kahvaltı yaparken mutfak penceresinden yola bakıp Şahin Doğan geçiyor mu diye bakacak hale gelmişsin.

Bu araçların ne zaman sıfıra ineceğini mi merak ediyorsun? 40. yılının son birkaç senesini duble yolda görmüş olan ''Hacı Muro'' lar daha piyasada. En sonu 2002 de çıkmış Şahin Doğanın piyasadan ne zaman yok olacağını da sen hesap et

• Millet 70 li reno 12 lere hala biniyor şahinlerin doğanların piyasadan silinmesi2030-2040 civar olur heralde
  • Benim babam arabasını satmadıkça şahinler piyasadan silinmez
  • Bence o ölüm makinalarını kullanan orta direk insanımız ve onların tercihleri hakkında konuşacağımıza,yıllarca (en son 2001 sanırım) hiç bir güvenliğe yönelik özelliği içinde barındırmayan,yol tutuş-konfor gibi özelliklerden yoksun araçları üretip,faiş fiyatlarla (ev almak yerine aynı paraya şahin-doğan alanlar çok bu ülkede) satan Koç grubu hakkında konuşulmalıdır.

Ne zaman gümrük birliğine girdik,milletimiz arabaya biner oldu.96 yılına kadar (o yıl girdiğimizi biliyorum) Türkiyede Broadway-Kuş Grubu vardı,birde diğerleri...Bu diğerlerine sadece zengin sınıf binebilirdi,orda direk insanı için ultra lükstü.Bu fırsattan istifade,daha gözü açılmamış Türkiyeye hiçbir özelliği olmayan araçları yıllarca dayadılar... Son kasa Şahin 88 sonlarında çıktı diye biliyorum,göğüsten 4 vites olanı,2001 ile arasında 13 yıl var.13 yıl boyunca aynı araba satılır mı be vicdansızlar...Yok hidrolik direksiyon eklenmiş,yok fasılalı cam sileceğiymiş...Tofaş/Koç bunları özellik diye reklam yaparken bir taraftan bakıyorsunuz adam 90 model arabaya dijital klima,yol bilgisayarı koymuş...Sözün özü yıllarca milletimizin kanını emdiler.Şimdi bakıyorsunuz aynı firma farklı hareket ediyor,bir proje en az fazla 5-6 yıl sürüyor ve hep yeni tasarımlar söz konusu.Ben o zamana kadar ki hükümetlere (buna izin verdikleri için) ve durumdan istifade eden Koç Holdinge lanet ediyorum.Haram para kazandıklarını düşünüyorum!

Günümüzde bakıldığında 5000 lirası olan için alınabilecek en ideal araç kuş grubu.Ama bu arabaları alıp,egzozunuzu değiştirip insanı rahatsız etmeyin kardeşim.Sizin egzoz gürültünüzü kimse duymak zorunda değil,bazı salak arkadaşlar o ses arttıkça arabam daha hızlı gidiyor sanıyor ama alakası yok halbuki aynı gidiyorlar:) Yani ben sizin zevklerinizden dolayı rahatsız olmak istemiyorum.Bir diğer husus ise güvenlik,o konuda da şunu söylemek gerekir,o teneke arabalar ile kendi canınızı tehlikeye atabilirsiniz,beni ilgilendirmez ama bunu insanların olmadığı yollarda,yerlerde yapın,trafikte yapmayın!!!

Bu şahin doğan hastalığı ne zaman biteri konuşmaktansa,bunun yerine şu konu konuşulmalı.Herhangi bir Euro (2-3-4-5) standartına uygun olmayan,CO2 salınımları hat safhada olan araçlardan faiş vergiler alacaksınız.Araştırın sevgili arkadaşlar,Belçikadaki vergilendirme nasıl oluyormuş.Eğer arabanız Euro 5 ise (marka ve model önemli değil) ödediğiniz vergi yıllık 200 € civarı,ama arabanız bir şahin-doğan ise yani herhangi bir standarta tabi değilseniz (biri ordan atlayıp,benim arabamda katalitik konvertör var demesin,evet var kardeşim ama yükselemesiz diye tabir edilen tipten,herhangi bir emisyona yönelik faliyeti olmuyor) yıllık 4500 € 'a kadar vergi ödeyebiliyorsunuz.Türkiye'de bu ne zaman uygulanmaya başlarsa,şahin doğan yani kuş serisi ortadan kalkacaktır.O zamana kadar da orta direk insanımız bir çıta daha atlayarak adam gibi arabaya binebiliyor olacaktır.

Teşekkürler

• 100 milyarlık evde oturup, azıcık maaş alıp, krediyle sıfır araç alıp, trafikte artist artist gezen, arabayla adam olan sonradan görmeler yerine ortalık şahin dolu olsun daha iyidir. 150.000 liralık evlerin olduğu mahalleye bakıyorum, araçların hep güncel kasaları, ayrıca lüks araçlarda var. 500-600 liralık evlerin olduğu sitede ise eski kasa doğan L, Taunus, Palio, eski kasa çeşitli araçlar dolu.. Bu sonradan görmelerin kimseye zararı olmasa aslında sorun yok ama araç kullanacak, arabaya binecek adam değil bunlar. Çünkü o kültür yok. Arada gazlasada kuş serisine binen tayfada biraz olsun trafik kültürü, araç kullanma kültürü var hiç olmazsa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tahsin053

quote:

Orijinalden alıntı: ALAK_

okuryazargezer hiç boşuna martaval okuma. Dediğim gibi mesajının kalitesi ortada. Zaten tartışmak gibi bir niyetin olsa, KAPAK gibi saçma bir tabirde bulunmazdın.Doğru düzgün yorumunu yazardın. Seninkisi tartışmak değil sataşmak. Şimdi daha fazla uzatma lütfen.

Burada senden başka martaval okuyan yok. Senden başka laf yetiştiren yok. Milletin yazdıklarına kabahat buluyorsun da kendi yazdıklarına ilk sayfadan itibaren bir bak. Baştan aşağı birbiriyle tutarsız, dediğim dedik, ol dediğim olduk türevi yazıp yazıp duruyorsun. Ona martaval okuma, buna saçma sapan konuşma deyip sataşmanın alasını sen yapıyorsun. Efendi yazanla bile dalga geçiyorsun. Senin görüşüne saygı duyup bu forumda sana da ihtiyaç var diyen yaşça büyüğüne bile gereksiz dipnot yazıyorsun diyebiliyorsun. Sözde görüş almak için konu açıyorsun ama makineli gibi laf yetiştirmekten başka yaptığın birşey yok. Buraya konu açıyorsan fikrine uyan uymayan her türden mesaj elbette gelecek ama beğenmediğin mesaja tahammül edemiyorsun. Bir arkadaşın dediği gibi seninle gerçekten tartışılmaz.

Evet, apaçi (bu kelime de nerden türediyse) denen bir topluluk var. Piyasadaki Şahin Doğanlar ortadan kaybolsa bu ''apaçiler'' yok mu olacak. Apaçinin arabası olmaz. 40 kişi sana bunu söylediği halde sen kafanı bozduğun yerde kilitlendin kaldın.

Arkandan 200 km hızla gelen sükse bir araç seni sollamak isterse kibarca yol verirmişsin de, Şahin gelirse moralin bozulurmuş. Sen bu araçları kafaya takmışsın bir kere, sabah kahvaltı yaparken mutfak penceresinden yola bakıp Şahin Doğan geçiyor mu diye bakacak hale gelmişsin.

Bu araçların ne zaman sıfıra ineceğini mi merak ediyorsun? 40. yılının son birkaç senesini duble yolda görmüş olan ''Hacı Muro'' lar daha piyasada. En sonu 2002 de çıkmış Şahin Doğanın piyasadan ne zaman yok olacağını da sen hesap et

Keşke bütün arabalar yok olsa da hepsi birer şahin olsa hocam, senin mutluluğun için bunu gerçekten isterim. Şahin kullanan bundan sonra başımın tacıdır.

millete satşmalarım, martaval okumalarım, abilerime saygısızlık etmelerime gelince ise, sırf yazım senin zoruna gittiği için bunların ağzından çıktığını bliyoruz bana karşı. Eğri oturup doğru konuşalım. Dediğin hepsini yapmışımdır haklısın, ama hakedene. İyi insana dürüst insana, canımı veririm ben. onun dışındakine de, ister sözlü ister taşlı sopalı ne gerekiyorsa girerim, yerine göre serseri yerine göre efendi :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkeregan

Son kasa Şahin 88 sonlarında çıktı diye biliyorum,göğüsten 4 vites olanı,2001 ile arasında 13 yıl var.13 yıl boyunca aynı araba satılır mı be vicdansızlar...

Hocam 1999 model Peugeot 206 ile 2012 model Peugeot 206 plus arasındaki farkları bir sayar mısın? 13 yılda Peugeot ne gibi, kaç tane farklı şeyler yapmış?

Yani 1999 model 206 da olmayıp da 2012 model 206 plus da olan ne var?

Bir de 1988 model Şahin / Doğan ile 2001 model Şahin / Doğan arasındaki farkları say. Bakalım bu 13 yılda Tofaş ne gibi, kaç tane farklı şey yapmış?

İkisinde de 13 yıl ortak. Ama Tofaşın 10 yıl geriden geldiğini de unutma.
  • 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.