Şimdi Ara

Pisilinux Ubuntu veya Arch linux la rekabet edebilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
536
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Türk yapımı diyorlar da, Ubuntu veya Arch linux ta ve bunları baz alan sistemlerde baya kişi çalışıyor. Performans olarak bunlarla baş edebilir mi pisilinux?

• Performans olarak aralarında bir fark olacağını sanmıyorum da yarışamaz bence kullanıcı sayısı çok az çünkü.
  • Pisi Linux tam anlamıyla topluluğa hitap etmiyor, işlevsel bir forumları bile yok.

• Performans olarak evette... Paket yöneticisi sıkıntı, Flatpak yada Snap size yetmiyorsa kullanılmaz, ayrıca aşırı yavaş gelişiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fortis32

Performans olarak evette... Paket yöneticisi sıkıntı, Flatpak yada Snap size yetmiyorsa kullanılmaz, ayrıca aşırı yavaş gelişiyor

Selam :)

• Geliştirilmiyor gibi bir şey. Mutlaka yerli olsun istiyorsanız archman'a bakabilir ve destek verebilirsiniz

• Yağsız Makarna kullanıcısına yanıt
    "Yerli" görülebilicek tek distro Pisi, Archman'ın kendine ait adam akıllı bir teknolojisi yok.
  • soruyu soran kişi aslında cevabı en doğru bilenlerden biri olarak

tüm linux lerin çekirdek ve yapılandırma olarak aynı olduğunu ....

her dağıtımın aslında destek aldığı geliştirici ve yazılımcılardan güç aldığını

hangi köken linux de geliştirilirse geliştirilsin, istendeiğinde diğer dağıtım için re-compile yapılabildiğini

linux yapısının modülerlik olduğu sürece .. kullandıcı veya dağıtıcı performans sorunu olacak bir değişim yapmaıdığı sürece

her linux dağıtımı her windows dan daha performanslı çalıştığını biliyoruz

PiSi Linux diğer leri ile rekabet edebilir mi ?

şuan ki gelişmelere göre hayır edemez. doğru bir plan ve program yapılmadığını düşünüyorum.

özellikle bir linux dağıtımı kamusal ve son kullanıcı hedefli yapılandırma implemantasyon programı olmadığı için

en bariz örnek KAMU da Linux kullanımı çok az. Ve kamu hala birbiri arasında iletişim - entegrasyon sorunu yaşıyor.

en basiti.. online eğitim için kamusal bir plan ve program yapılım online eğitim için kamusal bir yazılım satın alma veya paylaşımı yapılmadı. kendileri de bu konuda geliştirme yapmadılar. yapamadılar.

Bir sürü öğretmen arkadaşım evinden özel işler için bile çıkamaz oldu. eskiden basitce bir beyaz sayfaya veya tahtaya yazıp çizdikleri grafik olsun - problemler olsun.. cümleleri artık slayt hazırlamak zorunda kalıyorlar. 35 senedir bilgisayar kullanan biri olarak ben hala bir slayt hazırlama sorunu yaşarken.... vede sevmez iken bu insanlar bunlar yapmak zorunda kalıyorlar

linux yapısal farklarını ne senin nede diğer linux admin arkadaşlar kadar bilemem. ama iş implemantasyon ve saha uygulaması - programlaması - son kullanıcı ihtiyaç / eğitimlerine gelince de kimseye söz hakkı vermem. sonuçda yıllarımı bu işi yaparak geçirdim

adı ister PiSi ister kuçu kuçu olsun.. sonuç olarak bir linux. kamusal bir program dahilinde plan program olmadığı sürece basit bir arkadaş grubunun fedakarlıkları ile yapılan çalışma karşısında bile başarısız kalacaktır

en basit yerel örneğimiz.. Archman... fedakar insanların yaptığı çalışma adı yerli olan ama sonucu bir türlü olmayan yazılımdan daha fazla tanınıp kullanılıyor

Archman grubunu gönülden selamlıyorum

• tosuntosun T kullanıcısına yanıt

Maalesef Pardus'un varlığı 2012-2013 gibi unutuldu devlet tarafından. Yerli GAFAM projesine akıtılacak kaynak kamuda kullanılan özel üretim yazılımların GNU/Linux eşdeğerini yapmaya kullanılsa uzun vadede hem donanımdan hem lisans paralarından tasarruf edilir, hem de dışa bağımlılık ve potansiyel arka kapıların oluşturacağı milli güvenlik sorunları azaltılır. Yerli GAFAM projesi bip veya yaani gibi bir şey olur büyük ihtimal, insanlar zorunlu kalmadıkça yönelmez gibi. Ayrıca halkın vergileri büyük ihtimalle rekabet gerekçe gösterilip özgür olmayan yazılım yapmaya aktarılacak, ki bu da halkın kaynağının girişimciye kar olarak dönmesi demek.

• Yerli bir GNU/Linux dağıtımının başarılı olması için tosuntosun hocamın da söylediği gibi bir inovasyon getirmek gerekiyor. Fakat global değil de yerli pazarda başarılı bir dağıtım yapılmak isteniyorsa paket yöneticisini falan baştan yazmaya gerek yok. Sysadmin'lerin işini kolaylaştıracak YaST muadili inovasyonlar yapılırsa mesela SuSE veya red hat'in iş modeli gibi kurumsal GNU/Linux çözümleri sunan bir firma oluşturulabilir. Bu firmanın devlet eliyle değil de özel teşebbüs olarak çıkmasının avantajı hem kamu ihalelerine girebilmesi hem de özel sektöre çözüm geliştirebilmesi olur. Hatta bahsedilen şirketlerin ilerisine gidip enterprise yazılımlarının GNU/Linux uyumlu olarak yazılması işine de girilebilir. Böylece globalde olmasa da Türkiye'de başarılı olunabilir bence. Çünkü diğer firmalar USD veya euro ile fiyat biçiyor destek veya lisans için, fakat senin (döviz bağımlısı olmayan bir ekonomide) TL ile fiyat biçme imkanın var bir nebze. Bu işten elde edilen kâr da Unity muadili DE çıkarmak gibi inovasyonlara yatırılırsa Red Hat olmasa da yerli bir Canonical'ımız olabilir en azından.

• ...................................

oldukça uzun bir metin hazırladım ama sildim.

ve gençlerin güzel ve çözüm odaklı fikirlerini okumak istiyorum

• 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.