Şimdi Ara

Pil Kapasitesi ve Hesabı Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
26
Cevap
0
Favori
8.673
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben bir e-scooter yapmak istiyorum inşallah. Forumda geçen gündem olan şu konudaki ( https://forum.donanimhaber.com/pil-punta-makinesi-tasinabilir-cok-pratik--149952500 ) aleti satın aldım. Şimdi önce pil ile başlamak istiyorum inşallah. Elektrik, elektronik aletlerle çocukluğumdan beri haşır neşirim. Sökerim, dağıtırım, takarım biseyler eklemeye çalışırım baya bi merağım vardır yani. Fakat olayların arkasındaki bilime hakim değilim.

Şu an pil araştırıyorum mesela, 72V 45Ah 7000W pille çalışan bi scooter gördüm. Hani pilleri birbirine paralel şekilde puntalıyoruz ya, benim kaç tane hangi pile ihtiyacım var ben işin o kısmını anlayamadım. Bana bir yardımcı olursanız çok sevinirim kardeşlerim. Hani mesela ben şu pilden puntalayacağım örneğin;

https://tr.aliexpress.com/item/1005002994793372.html?srcSns=sns_Copy&spreadType=socialShare&bizType=ProductDetail&social_params=20270426776&aff_fcid=3bbfaab6a6694b8ab951f3184c4cdd15-1627882264805-03195-_mOa07xl&tt=MG&aff_fsk=_mOa07xl&aff_platform=default&sk=_mOa07xl&aff_trace_key=3bbfaab6a6694b8ab951f3184c4cdd15-1627882264805-03195-_mOa07xl&shareId=20270426776&businessType=ProductDetail&platform=AE&terminal_id=cb48f065439b4d45a4854c16a79ca061

Ben yukarıda verdiğim pil değerlerini yakalamak için bu pilden kaç tane satın alıp puntalamam lazım? Yana bana şu hesabı öğretin 1,5 V 1000 mAh bir pil den 20 tane alırsan X V XXXX Ah XX watt güç değerlerinde bir pil yapabilirsin gibi. Yani ardındaki matematiği de öğrenirsem çok iyi olur. Teşekkür ederim iyi günler şimdiden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vTeck -- 2 Ağustos 2021; 8:33:33 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhabalar;

O konuyu ben açmıştım. Umarım cihaz yararlı olur, çalıştırmak için güçlü bir akü ya da pile ihtiyacınız var.

72 volt 45 Ah çok çok büyükmüş.

Pilleri seri bağlarsanız voltaj artar, yani sizin attığınız pil 3.7 volt(3.6 da kabul edebiliriz, hesap daha kolay olur.)

3.6*20=72 volt yani 20 tane bu pilden seri bağlarsanız 72 volt elde etmiş olursunuz.

Pilleri paralel bağlarsanız kapasiteyi arttırmış olursunuz. Attığınız pilin kapasitesi 3.5 Ah.

3.5*13=45.5 Ah olur.

Yani size 13*20=260 tane pil gerekli. Bu oldukça fazla bence ama siz bilirsiniz.

Şöyle bir çizimle anlatayım;

Ölçülere göre dizilimi değiştirebilirsiniz. Ancak bu kadar kapasite istiyorsanız 13 paralel yapacaksınız o değişmez.

Ayrıca li-ion pil kullanıyorsunuz, BMS gerekli. 20 seri bms alacaksınız 72 volt yaptığınız için. Motorun akım tüketimine göre de amper seçimi yapacaksınız.

Buradaki amper değeri kapasiteden bağımsızdır, mesela sizin pil paketi 45 Ah ancak siz isterseniz 4 amper çekersiniz isterseniz 400 amper çekersiniz. Kullanım süreniz değişir.

Sizin motor 30 amper tüketiyorsa 40 amperlik bms tavsiye ederim. 10 amper tüketiyorsa 15 amperlik tavsiye ederim.

Genel hatları ile bu şekilde.

Bana kalırsa ben 8 paralel yapar ve şöyle dizerim;

• Merhabalar;

O konuyu ben açmıştım. Umarım cihaz yararlı olur, çalıştırmak için güçlü bir akü ya da pile ihtiyacınız var.

Pilleri seri bağlarsanız voltaj artar, yani sizin attığınız pil 3.7 volt(3.6 da kabul edebiliriz, hesap daha kolay olur.)

3.6*20=72 volt yani 20 tane bu pilden seri bağlarsanız 72 volt elde etmiş olursunuz.

Pilleri paralel bağlarsanız kapasiteyi arttırmış olursunuz. Attığınız pilin kapasitesi 3.5 Ah.

3.5*13=45.5 Ah olur.

Yani size 13*20=260 tane pil gerekli. Bu oldukça fazla bence ama siz bilirsiniz.

Ölçülere göre dizilimi değiştirebilirsiniz. Ancak bu kadar kapasite istiyorsanız 13 paralel yapacaksınız o değişmez.

Ayrıca li-ion pil kullanıyorsunuz, BMS gerekli. 20 seri bms alacaksınız 72 volt yaptığınız için. Motorun akım tüketimine göre de amper seçimi yapacaksınız.

Buradaki amper değeri kapasiteden bağımsızdır, mesela sizin pil paketi 45 Ah ancak siz isterseniz 4 amper çekersiniz isterseniz 400 amper çekersiniz. Kullanım süreniz değişir.

Sizin motor 30 amper tüketiyorsa 40 amperlik bms tavsiye ederim. 10 amper tüketiyorsa 15 amperlik tavsiye ederim.

• piladam kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Paralel bağlamalar da aklıma takılan bir soru var.
    Örneğin elimizde 3000mah kapasiteli 2A çıkıs verebilen bir pil var.
    Bu pillerle 1s 2p yaptığınızda bu pil grubundan 4A çekebilir miyiz? Pil başı 2A mi çeker yoksa farklı bir durum mu söz konusu?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • saasc S kullanıcısına yanıt

Merhaba;

Evet o şekilde 4 amper çekebilirsiniz. Pil başına 2 amper çekilir.

Paralel sayısı arttıkça kapasite ve verebileceği akım da aynı oranda artar. (eş pilleri, birbirine çok yakın pilleri kullanmamız gerektiğini unutmamalıyız)

Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: piladam

Merhabalar;

3.5*13=45.5 Ah olur.

Hocam çok teşekkür ederim Allah razı olsun değerli bilgileriniz için ama orada 13 ile çarptınız ya o 13 nerden geldi orasını anlayamadım.

Bir de ben internette bu pile/güce sahip bir scooter gördüm o yüzden yapmak istedim yani madem yapılabiliyorsa iyisinden yapalım uğraşa değsin diye ama 260 pil cidden çok fazlaymış ben o kadar tahmin etmiyordum. Sizin tavsiyeniz ne olur hocam ?

• vTeck kullanıcısına yanıt

istediğiniz kapasiteye ulaşmak için 13 tane paralel yapmanız gerekli. O yüzden 13 ile çarptım.

72 volt dediğiniz için de 20 seri gerekli. Toplam pil sayısı için 20*13=260 yaptık.

Ben daha küçük bir batarya öneririm. 20 pilden 65 pile kadar birçok çeşit batarya yapılabiliyor scooter için.

Bu kadar büyük yapmaya gerek yok.

Bu bataryayı motorlarınıza göre, menzilinize ve yerinize göre seçmeniz gerek.

• quote:

istediğiniz kapasiteye ulaşmak için 13 tane paralel yapmanız gerekli. O yüzden 13 ile çarptım.

72 volt dediğiniz için de 20 seri gerekli. Toplam pil sayısı için 20*13=260 yaptık.

Ben daha küçük bir batarya öneririm. 20 pilden 65 pile kadar birçok çeşit batarya yapılabiliyor scooter için.

Bu kadar büyük yapmaya gerek yok.

Bu bataryayı motorlarınıza göre, menzilinize ve yerinize göre seçmeniz gerek.

Hocam anladım peki ben size isteklerimi ya da beklentilerimi söyleyeyim o zaman siz bana yardımcı olun. Şimdi bu baktığım scooterlarda 7000 watt 72v 45 Ah max hız 100 km/h max range 120-150 kmh/h yazıyor. Şimdi sizin söylediğinize göre e-scooter ölçülerine göre o pilin 7000 watt 45 ah 72v olmasının ihtimali yok. Çünkü kasa pil olarak kullanılsa bile ölçü kurtarmıyor yani. Acaba diyorum bu özellik scooter ın motoruna mi ait ? Ben de şöyle 70-80 km/h hız yapsın 100-150 km menzil olsun istiyorum aslında benim isteklerim bunlar.

Ürünü sizlere göstereyim bir;

https://app.alibaba.com/dynamiclink?touchId=62540625629&type=product&schema=enalibaba%3A%2F%2Fdetail%3Fid%3D62540625629%26ck%3Dshare_detail&ck=share_detail&shareScene=buyer

link arızalı

bilgisayardan baktığım için mi sorun oluyor?

direkt ana sayfaya atıyor.

Olabilir hocam

Bu çok abartılı bir scooter. Hem de hazır bir ürün değil, isteğe göre dönüştürülebiliyor.

Buraya 260 pil sığar mı? Sığar, 240*366*70mm alan gerekiyor, var gibi görünüyor. Ama dediğim gibi abartılı. Zaten fiyatları da uçuk.

Siz her şeyi sıfırdan yapacaksanız 36 volt ve yaklaşık 9 Ah yapmanızı tavsiye ederim. Böylece 30 pil kullanırsınız. Sisteminizi(beyin, motor, tekerlek, batarya) buna göre araştırın.

Daha yüksek hız isterseniz voltajı arttıracaksınız. Daha yüksek menzil isterseniz kapasiteyi arttıracaksınız.

• quote:

Bu çok abartılı bir scooter. Hem de hazır bir ürün değil, isteğe göre dönüştürülebiliyor.

Buraya 260 pil sığar mı? Sığar, 240*366*70mm alan gerekiyor, var gibi görünüyor. Ama dediğim gibi abartılı. Zaten fiyatları da uçuk.

Siz her şeyi sıfırdan yapacaksanız 36 volt ve yaklaşık 9 Ah yapmanızı tavsiye ederim. Böylece 30 pil kullanırsınız. Sisteminizi(beyin, motor, tekerlek, batarya) buna göre araştırın.

Daha yüksek hız isterseniz voltajı arttıracaksınız. Daha yüksek menzil isterseniz kapasiteyi arttıracaksınız.

Hocam ben 100 km falan menzil istiyorum. Bu menzili nasıl artırabilirim pil kapasitesi dışında? Veya jel akü alsam 4-5 tane onlardan yapsam olur mu ?

Örneğin;

Pil Kapasitesi ve Hesabı Hakkındaurun.n11.com
    YİĞİT AKÜ 12 V 22 AH JEL ELEKTRİKLİ MOTOSİKLET AKÜSÜ 20AH Fiyatları ve Özellikleri
    https://urun.n11.com/aku/yigit-aku-12-v-22-ah-jel-elektrikli-motosiklet-akusu-20ah-P112974305

Şu üründen 12 tane alsam 2 paralel ve 6 seri olarak başlasam 72v 44 ah güç elde etmiş olmaz mıyım ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vTeck -- 5 Ağustos 2021; 0:27:0 >

İstediğiniz her türlü kimya ile gerekli kapasiteye ulaşabilirsiniz.

Ancak en hafif ve en küçük hacim için li-ion gerekli.

Attığınız akülerin 1 tanesi 7 kilo, 12 tanesi 84 kilo. Aşırı fazla değil mi bu ağırlık?

Menzil kullandığınız motorla, pil kapasitesi ile, kişinin ağırlığı ve yolun durumu ile ilgili.

Şu kadar kapasiteli pil yaparsanız 100 km gidersiniz diyemem çok detaylı hesap gerek.

Ancak her durumda 100 km çok uzun, bunu bilin.

• quote:

İstediğiniz her türlü kimya ile gerekli kapasiteye ulaşabilirsiniz.

Ancak en hafif ve en küçük hacim için li-ion gerekli.

Attığınız akülerin 1 tanesi 7 kilo, 12 tanesi 84 kilo. Aşırı fazla değil mi bu ağırlık?

Menzil kullandığınız motorla, pil kapasitesi ile, kişinin ağırlığı ve yolun durumu ile ilgili.

Şu kadar kapasiteli pil yaparsanız 100 km gidersiniz diyemem çok detaylı hesap gerek.

Ancak her durumda 100 km çok uzun, bunu bilin.

Hocam gerekli her türlü cevabı verdiniz çok teşekkür ederim Allah razı olsun baya bi yardımcı oldunuz. Ben yine sizi ara ara rahatsız edeceğim galiba.

Haklısınız keşke lityum iyon pil ile yapabilsek. Bu şekilde çok ağır olacak gibi duruyor. Ancak lityum iyon pil de çok pahalı. Ben bunu e-scooter için değil sadece, bir bisiklete direk elektrik motorlu tekerlek ve pil takarak da yapmak istedim aslında. Ama maddi olarak cidden çok aşırıya gidiyor. Ben işi maksimum 6 bin liraya falan mâl etmeye çalışıyorum.

Hocam şimdi size soracağım tek bir soru kaldı. Şimdi geçenlerde YouTube da bir arkadaşın scooter yaptığı videoyu izledim. 48v 20ah pil kullanıyor. Bu da 960 watt yapıyor öyle değil mi ? Hız olarak 80 km/h bile yapıyor bu scooter. Fakat scooter da 2000 w falan yazıyor. Yani 2 tane elektrik motorlu tekerlek takıyor. Şimdi bu nasıl oluyor ? Yani mesela benim şimdi 72 volt 48 ah jel akü yaptığımı düşünün. Ben bu batarya gücü ile kaç wattlık bisiklet tekerleklerini besleyebilirim? Süre hesabı burda devreye giriyor anladığım kadarıyla. Yani 2000 watt lık motor 2000 watt çekiyor heralde 1 saatte ? 4 bin wattlık batarya ile 2 saat boyunca max güçte çalışabilir oluyor doğru mu hesap yapıyorum hocam yanlış ise doğrusunu öğretir misiniz?

Bahsettiğim videonun linkini de atayım;

Pil Kapasitesi ve Hesabı HakkındaMehmet Officialyoutube
    çinden parça parça aldığım malzemelerle Ultron T128 SCOOTER topladım saatte 90 KM/H ulaşıyor 48v 2000watt dual motor TR'DE İLK kez *ULTRON T108, T118, T128* Facebook kanallarında ve Instagram da Twitter'da paylaşmayı unutmayın Ürün linkleri: 1 11,inç çift alüminyum alaşım elektrikli Scooter çerçeve https://a.aliexpress.com/_UppbO 2 Yüksek hızlı LY 11 inç Hub Motor kiti 48V1000W1500W motoru kiti yağ lastik https://a.aliexpress.com/_TJRiI 3 # 2 ADET 125W 3000LM moto spot U7 LED Sürüş Sis Lambası https://a.aliexpress.com/_TJD8a 4 |Elektrikli bisiklet voltmetre Kontak anahtarı https://a.aliexpress.com/_UryRi sosyal medya: instagram: https://www.instagram.com/mehmetoffical09 Twitter: https://twitter.com/mehmet97883184 facebook: https://www.facebook.com/Mehmet-offical-310108629841353/ mehmet official TR YouTube kanalına abone olmak için tıklayın https://www.youtube.com/channel/UCgDSpCamq1XML-mRL0m7OZQ?sub_confirmation=1 yotube channel https://www.youtube.com/c/MehmetOfficial09 #Ultron #dualtrontürkiye #Dualtron
    https://www.youtube.com/watch?v=Fkt1p9-zy6Q&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vTeck -- 5 Ağustos 2021; 9:35:22 >

• Rica ederim estağfurullah.

O batarya 960 Wh yapıyor. Watt ve Wh farklıdır. Wh saat cinsindendir.

Pilin enerjisi 960 Wh ama siz isterseniz o pilden 480 waat enerji çekersiniz, isterseniz 3000 watt enerji çekersiniz. Kullanım süreniz değişmiş olur.

Yani 960 Wh bir pil 2000w motoru besleyebilir. (kimyasına göre değişmekle birlikte çok daha fazlasını da besleyebilir.)

Söylediğiniz aşağı yukarı doğrudur, çok fazla detay olduğu için aşağı yukarı diyorum ancak genel olarak bu mantıkla hesap yapabilirsiniz.

200 Ah bir pilden saatlik 10 A çekersek 20 saat çalışır ancak. Saatlik 100A çekersek 2 saat çalışmaz, biraz daha az çalışır. (Bu özellikle akülerle ilgili bir durumdur.)

Diğer parçaları bilemem ancak 12 tane 12V 20 Ah akü alacaksanız 3000-4000 tl bütçe gerekir.

Hocam teşekkür ederim. Bir soru daha soracağım;

Mesela ben 12 V 20 Ah Jel akü aldım 10 tane.

5 seri yaptım ona paralel 5 seri daha bağladım toplamda 60 V 40 Ah kapasite ve gerilim elde etmiş oldum.

Peki ben kapasiteyi 20 Ah olarak değil de mesela 10 Ah artırmak istedim. Yukarıda anlattığım dizilime bi paralel daha atsam 5 seri halinde 12 V 10 Ah jel akü, aynı kalitede, aynı marka, aynı gerilime sahip sadece kapasite 20 Ah değil de 10 Ah artırmak için hani. Kapasite farklı olması sıkıntı çıkarır mı yoksa herhangi bir problem olur mu onu öğrenmek istiyorum hocam.

Şöyle şemada anlatayım bir de;

beraber kullanılacak bataryalar seri de bağlanacak olsa paralel de bağlanacak olsa özdeş olmalılar.

o yüzden 20 amper aküye 10 amper akü paralel bağlamak doğru değil.

• Okudum okudum yine anlayamadım, zaten hiç anlayamadım şu elektrk akü hesaplarından da, şu konuda bir yardım lazım .

800wattlık, 5 adet 12v20a lık (toplam 60v20a) jel aküsü bulunan elektrikli motoruma lityum pil almak istesem, ne güçte bir akü almalıyım? Voltaja mı ampere mi dikkat etmeli?

5 adet(12x5) jel akü = 60 v 20 a lityum akü mü demek?
    60v20a = 60v 20 a mı demek?

Diyelim ki öyle, motorun beyni veya konvertörü bu denklemi kaldırabilir mi? 5x12:60 volta dayanıyorsa 1 adet 60 volt a da dayanır mı ?

Sorma şeklimden ne kadar anlamadığımı anlamışsınızdır eminim😀

Var mı yardımcı olabilecek?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.