Şimdi Ara

PİKAP TAVSİYESİ (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.137
Cevap
29
Favori
114.027
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Pikap ve bağlantılarında oldukça amatör biri olarak bazı sorularım olacak. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sistemim: Audio Technica Lp120 + Denon x2000 amfi

Pikabın genel anlamda sistemimdeki performansı benim seviyemdekş biri için tatmin edici. Pikabın içinde dahili amfi olduğu için direk olarak amfiye bağlayabildim.

Sorum şurada: evde ufak bebeğim olduğu için geceleri plak dinlemek istediğimde sesi açamıyorum. Amfinin üzerindeki kulaklık girişine takıp dinlemek istediğimde ise oldukça kötü ve kısık bir ses alıyorum.

Pikabı kulaklık ile dinlemek istesem nasıl bir çözümü olur acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selamlar, arkadaşlar bir süredir pikap arayışındayım. Teac TN-300 siparişi verdim ancak gümrükte kayboldu ve siparişim iptal oldu. Bende Pro ject Debut Carbon siparişi verdim bu sefer. Sormak istediğim evimde bulunan sisteme bağlantıları nasıl yapacağım konusunda. Mevcutta Denon AVR x3400 Klipsch hoparlörler var ancak AVR'de phono çıkışı mevcut değil sanırım. Alacağım pikapta da dahili preamp olmadığı için stero ampli mi almam gerekiyor yoksa phono pre amp alıp AVR ye mi bağlamalıyım ? Bir diğer seçenek ise yine teac tn 300 alsam onu direkt avr ye bağlayabilir miyim ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

quote:

Orijinalden alıntı: muratakbulak

Hocam değerli bilgilerin için teşekkürler çok faydalı oldu. Eğer mümkünse bu özellikleri taşıyan sıfır bir pikap önerir misin fiyat performans olarak göze çarpan ?

Şöyle söyleyeyim...
    Bir sene öncesine kadar Sansui SR-525 kullanıyordum.
    Taş gibi bir aletti. Çok memnundum.
    Geçen sene 10. ayda Dikmen'de kısa bir süre için Pioneer PLX-1000'in 2489 TL'ye düştüğünü görünce dayanamayıp aldım. Zaten bir süredir ilgimi çekiyordu. Özellikle Stereophile'dan Herb Reichert'in şu yazısını okuduğumdan beri...

Bence Avrupalı pleksiglas platformlu, belt drive süslü markalar bu taş gibi pikapların yanından bile geçemez.

Yalnız pikap kadar, hatta belki daha da önemli olan başka bir faktör daha var. Manyetik pikap kartuşları alınan sesi son derece etkiliyor. Tabi bunların da kola doğru bir şekilde monte edilmesinin önemini belirtmeye sanırım gerek yok.

-Vegass- arkadaşımız bu konuyu yakın zamanlarda oldukça detaylı incelemişti. Sorunuza cevap olarak belki onun bazı önerileri olabilir.

Tekrardan selam hocam

2. el pioneer plx 1000 buldum 2400 tl ye ürünün temiz olduğunu görüyorum sence alınmalı yoksa pro ject debut carbon mu almalıyım ?
    tavsiyelerin ne olur? memnun musunuz siz cihazdan ?

• Daha önce yazdıklarımı okuduktan sonra bu soruyu bana sormamanız gerekirdi... :)
  • Kursun_ kullanıcısına yanıt
    Burdan al mesajı çıkarıyorum. Siz al derseniz alacağım ilk pikabım olacak fiyat uygun mu sizce temiz gibi görünüyor cihaz? Birde alırsam kartuşunu değiştireyim mi ?
  • Pioneer PLX-1000 kartuşsuz gelir. Ayrıca kartuş alır takarsınız. Benim gençliğimden beri pikaplar bu şekilde satılırdı...
    Son yıllarda pikaba yeniden ilgi başlayınca bazı firmalar alıcılar yapamaz, edemez diye ürettikleri pikaba kartuş takarak satmaya başladılar.

Eğer satışta olan PLX-1000'in üzerinde manyetik kartuş var da bu kartuşu da beraber verecekse, kartuşu değiştirip değiştirmemek konusunda karar verebilmek için o kartuşun marka ve modelini bilmemiz lazım.

Ama kartuş değişiminden önce,
    bu pikabı kullanacağınız amfinin manyetik kartuş girişi var mı?
    Pioneer PLX-1000'in içinde pikap preamfisi veya usb gibi çıkış yoktur. Daha ucuz modeli olan PLX-500'de dahili iptal edilebilir phono pre ve usb vardır.

Eğer kullanacağınız amfinin manyetik kartuş (phono) girişi yoksa harici bir pikap preamplisi ~150-200 TL'den başlar.
    Hocam bunun üzerinde kartuş varmış ama hediye geldiği için çok bilmiyor satan arkadaş. Benim avr de phono girişi yok. Pre ampli alsam bu pikabı AVR ye bağlayabilir miyim ?
  • AV receiver'ınızda phono girişiniz yoksa iki seçeneğiniz var:

1. İçinde phono pre olan bir pikap almak...
    Sıfır olarak alabileceğiniz bazı pikap örnekleri:
    (Not: hepsinin içinde phono preamp ve usb çıkışları, kola monte edilmiş birer manyetik kartuşları var.)
    1000 TL Lenco L-3808
    http://www.dr.com.tr/Elektronik/Lenco-L-3808-MAT-Gri-Pikap/Ev-Elektronigi/Pikaplar/urunno=0000000726684
    2000 TL Pioneer PLX-500
    http://www.elitmuzik.com.tr/Pioneer-PLX-500-Direct-Drive-Turntable,PR-14352.html
    2000 TL - Audio-Technica AT-LP120-USBHC
    http://www.denizfoto.com.tr/AT-LP120-USBHC-Direct-Drive-Profesyonel-Pikap,PR-12620.html
    2500 TL - Audio-Technica AT-LP5
    http://www.denizfoto.com.tr/AT-LP5-Direct-Drive-HiFi-Pikap,PR-12619.html

2. Pioneer PLX-1000 yukarıda saydıklarımdan daha üst düzey bir pikaptır. İkinci el olarak onu almaya karar verdiğiniz takdirde ayrıca bir phono preamp almanız gerekir.
    En ucuz phono preamp: Behringer - PP400
    http://www.maydanozmuzik.com/behringer-pp400-phono-hoparlor-preamfi#odemetab

Biraz daha pahalı, yine giriş seviyesi bir phono preamp: Pro-Ject Phono Box E
    http://www.denizfoto.com.tr/Phono-Box-E-Phono-preamplifier,PR-10214.html

Phono Pre'ler konusu uçsuz bir konu. Daha ucuzları, daha pahalıları elbette var.

Hocam çok sağol yardımların için pioneer plx 1000 i 2250 tl ye alasım var onayın var mı alayım mı sence ?
  • Benim son zamanlarda gördüğüm kadarı ile çok uygun fiyata sıfır PLX-1000 piyasada yok. Bunda şüphesiz son yıllarda dövizde meydana gelen tırmanışın da etkisi var. Eğer dediğiniz gibi çok temiz durumda ise 2250 TL'ye alınır. Eğer üzerindeki manyetik kartuş da eli yüzü düzgün bir kartuş ise o da bonus'u olur.
    Sizi çok uzun yıllar götürecek kaliteli bir pikaptır.
    (Not: Özel bir sorunuz olursa özelden de mesaj atabilirsiniz.)
    özel mesaj attım hocam
  • Merhabalar herkese.

Elimde şu an Rega Planar 1 pikap var.
    Değişiklik yapmak istiyorum. Bütçe olarak maks. 5000 TL belirledim.
    2. el düşünüyorum.
    Bu bütçeye kafa ve kol dahil olması gerekiyor.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
  • Arkadaşlar selamlar. Uzun zamandır pikap araştırıyorum ve henüz bu işte yeni olduğum için yeni, ucuz pikaplara yönelmek istedim fakat bunların plaklarım ve müzik zevkime zararlı olduğu için vazgeçtim. Bugün gezerken bu müzik setini buldum 300 liraya, kaset çalma yeri bozuk. Satıcı onu da 100 liraya halledebileceğini söyledi. Pikaplardan henüz hiç anlamam yani yeniyim bu işte. Benim çok ilgimi çekti. Yarın gidip plak deneyeceğim çalıyor mu diye. Denemeye gittiğimde bakmam, dikkat etmem gereken başka bir nokta var mı? Bunu bana söylerseniz sevinirim üstadlarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charlie Chaplin -- 8 Ocak 2018; 21:59:45 >

• Merhaba,

1500TL civarında pikap almayı düşünüyorum. Evin salonunda kullanacağım.
    Ne tavsiye edersiniz?

Teşekkürler,
  • Gyepesto kullanıcısına yanıt
    Sisteminizin geri kalanını ve dinleyici seviyenizi bilmiyorum ama başlangıç seviyesi bir ürün arıyorsanız, bütçeyi çok az artırıp çok az da pazarlık yaparak zamanında stereo mecmuasında da detaylı incelemesi yapılmış olan şu ürünü bir inceleyin derim. En azından seçenekleriniz arasında bulundurun.

ÜRÜN :

https://urun.gittigidiyor.com/ses-goruntu/teac-tn-300-ahsap-pikap-plakcalar-kargo-bedava-316721008?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*232253127*22324023447*58375875927*%7btype%7d*316721008*pla-373235661062&gclid=EAIaIQobChMIgOGrltH_2AIVAyjTCh3wfAZlEAQYASABEgJK7vD_BwE&gclsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

İNCELEME YAZISI :

http://stereomecmuasi.com/2016/05/teac-tn-300.html

• quote:

Orijinalden alıntı: -Vegass-

Sisteminizin geri kalanını ve dinleyici seviyenizi bilmiyorum ama başlangıç seviyesi bir ürün arıyorsanız, bütçeyi çok az artırıp çok az da pazarlık yaparak zamanında stereo mecmuasında da detaylı incelemesi yapılmış olan şu ürünü bir inceleyin derim. En azından seçenekleriniz arasında bulundurun.

ÜRÜN :

https://urun.gittigidiyor.com/ses-goruntu/teac-tn-300-ahsap-pikap-plakcalar-kargo-bedava-316721008?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*232253127*22324023447*58375875927*%7btype%7d*316721008*pla-373235661062&gclid=EAIaIQobChMIgOGrltH_2AIVAyjTCh3wfAZlEAQYASABEgJK7vD_BwE&gclsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

İNCELEME YAZISI :

http://stereomecmuasi.com/2016/05/teac-tn-300.html

Cevabınız için teşekkür ederim. Aslına bakarsanız Sony HT CT800 soundbar ile kullanacağım. Dolayısıyla benim için kablosuz bağlantı sunabilmesi önemli.
    Denk gelenler arasında D&R'da gördüğüm Crosley marka var, o marka sanırım biraz daha isim yapmış ama kalite olarak daha aşağıda kalıyor.

Bu beklentiler ile 1500-2000 civarı fiyat aralığında tavsiyeleriniz ne olabilir?

Tabi şimdi keyfinizi bozmak istemem ama bilinçli dinleyicinin bir süre sonra pikaba yönelmesinin bazı sebepleri var. 90 lar ve özellikle 2000 li yıllardan sonra yükselişe geçen ve tüm dünyayı saran dijital müziğin, eski dönem analog kayıtlardaki kaliteyi ve ruhu yansıtmadaki yetersizliği bir müddet sonra insanları buna itebiliyor. İtebiliyor dedim çünkü bazıları da çeşitli ayarlar, iğne ve pikap temizliği, iğne değişimi, uzun dinletilerde sürekli plak takıp çıkartma ve disk boyutları nedeniyle depolama zorluğu gibi uğraştırıcı şeyler yine de bazı insanlara zor gelebiliyor ve bu işe hiç girmeyebiliyor.

Plaklardan alınacak keyif de nispeten kaliteli ekipmanlarla (anfi, hoparlör, kablolama) katlanarak artıyor. Soundbar hayatımda hiç kullanmadım, haklarında pek bilgim de yok ama stereo bir dinletiden alacağınız keyfi vermesi mümkün değil. Hele ki bir pikaptan kablosuz bağlantı yapmayı planlıyorsunuz. Bu pikaba analog bir kayıt yerleştirseniz bile dijitale dönüşerek soundbarınızın hoparlörlerinden duyulması anlamına gelir ki pikabın ruhuna ters bir yöntem.

D&R dan edineceğiniz ürünler açık konuşayım pikap falan değil. Sadece günümüzde insanların pikaba yönelmesini kullanarak ticari gelir elde etme amaçlı üretilmiş uygun fiyatlı ama işini yapmayan oyuncak cihazlar. Hem oluşturacağınız arşivdeki ürünlere zarar verirler hem de duyacağınız düşük kaliteli ses ile pikaptan soğumanıza yol açarlar.

Bahsettiğiniz markayı da hiç duymadım ama şimdi girip google dan biraz baktım. Bu ve muadillerini hiç tavsiye etmem.Emin olun soundbarınıza spotifydan veya bir HDD den bağlanarak dinleyeceğiniz müzikler kulağınıza daha hoş gelecektir.

Elbette ki yine siz bilirsiniz ama pikap almaya niyetleniyorsanız bunu bir stereo amoli ve 2 adet raf tipi veya kule hoparlörle tamamlamak sizi çok farklı noktaya götürecektir. Amacım kimsenin hevesini baltalamak değil ama başlangıcı doğru şekilde yaparsanız keyif aldığınızı görürsünüz. Bu konu başlığı altında size wireless bağlantısıyla bir pikap önerisi yapabilecek kimse bulmanız imkansıza yakın.

• -Vegass- kullanıcısına yanıt
    İnanın daha güzel anlatılamazdı. Çok teşekkür ederim. Tavsiye etmiş olduğunuz markanın TEAC TN 400 BT isimli bir ürünü varmış. Bahsettiğim şekilde ses aktaran. Bir süre inceleyeceğim. Çünkü eve amfi ve hoparlör koymam pek mümkün gözükmüyor, fiziksel olarak öyle bir yerim yok çünkü. Bir de konu bütçe meselesi tabii. 2000TL'ye amplifier+hoparlör ile giriş seviyesi bir pikap alabilecek miyim? Anti-tez olarak böyle bir 3'lü set tavsiyeniz olabilirse çok makbule geçer.
    TL.2.000,00 ye güncel sıfır ürünlerle giriş seviyesi de olsa bir sistem kurmak mümkün değil. Ancak ikinci el takıntınız yoksa, biraz da vintage cihazlara yönelebilirim derseniz mümkün hale gelebilir. Tabi bu durumda kablosuz bağlantı gibi işin teknolojik kısmını unutmanız gerekecek. Tamamen analog bağlantılarla oluşturulacak bir sistemden bahsediyorum.

Sahibinden'de bu ilanları takip edebilirsiniz. Ayrıca Facebook üzerinde de bu tarz alım satımların yapıldığı bir sürü gruplar mevcut. Tabi bu işe yönelirim derseniz yapacağınız seçimlerde buradaki bilgili arkadaşlardan destek almanız yerinde olacaktır.

Açık konuşayım temiz vintage ürünlerle 2.000-2.500 TL ye kurulacak bir ekipmanla alacağınız ses, elinizdeki soundbardan alacağınızla aynı cümle içerisinde bile kullanılamaz.

Tabi salonunuzdaki yer sıkıntısına bir çözüm bulmuş olma ihtimalinizi düşünerek konuşuyorum.

•  PİKAP TAVSİYESİ

ELAC miracord 46 hakkında bilgisi olan var mı, nasıl bir pikaptır, giriş seviyesi için yeterli midir..

1500tl fiyat aldım, plx1000, sl1210, tn300 vs. burada önerilenler 3500-5000 bandında değişiyor, o da bulabilirseniz..

Bahsettiğim ELAC hakkında bilgi veya 2500'tl yi geçmeyecek pikap önerisi alabilir miyim.. (2500 tl pikap için, amfi ve hop mevcut, değiştirmek istersem daha sonra ayrı bütçe ayırabilirim..)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gecekusu35 -- 16 Şubat 2018; 19:43:49 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.