Şimdi Ara

PİKAP TAVSİYESİ (26. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.138
Cevap
29
Favori
113.948
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Pro-ject Debut Carbon Phono USB aldım. Denon 3400 ev anfime direkt cd girişinden bağladım.
    Sinema ağırlıklı kullandığım 2 kule tipi Mission ile kullanıyorum. Ses biraz düşük, zira phono girişi yok anfide. Tüm ses ayarlarını kapatıp stereo olarak dinliyorum ama yine de ses çok tatmin etmedi beni.

Şimdilik anfi ve kolon değiştiremem veya alamam ama, bir phono box alsam ses kalitesine de faydası olur mu ? Yoksa sadece sesi mi yükseltir ?
    bunun gibi :https://www.dukkanhifi.com/p-4311-Pro-ject-Phono-Box-E.html

Teşekkürler.
  • casparza C kullanıcısına yanıt
    Bildiğim kadarı ile pikabınızın içindeki dahili phono pre iptal edilemediğinden harici bir phono pre kullanamazsınız.
    Ancak pikabın içi açılıp dahili pre by-pass yapılırsa bu mümkün olabilir.

Pikabınızın ortalama çıkış seviyesi 200 mV olarak belirtilmiş. Amfi CD girişlerinin hassasiyeti 2 V'a (2000 mV) yakın olduğundan bir seviye yetersizliği var. E peki Pro-Ject bunu düşünmemiş mi? İyi bir soru... :)

Pikabınızın ses kalitesi için kartuş ve kol ayarlarını gözden geçirmenizde yarar var.
  • Kursun_ kullanıcısına yanıt
    Merhaba,
    Peki dahili pre anfi iptal edilemiyorsa, ve üstüne phona box taktığımda ne yaşarım ?

http://www.project-audio.com/main.php?prod=debutcarbonphonousbdc&lang=en
  • casparza C kullanıcısına yanıt
    Hiç netice alamazsınız...
    Pikanızın dahili pre çıkışı 200 mV...
    Almayı düşündüğünüz harici pre'nin giriş hassasiyeti 5 mV civarında...

Şiddetli bir aşırı yükleme (overload) yaşarsınız.
    Yani çıkış sinyali %100 distorsiyon olur.

Bu kadar yüksek distorsiyonun dışında RIAA eğrisi iki kez uygulandığından bass'lar anormal artar, tizler azalır.
    Kısacası dinlenebilir bir ses kalmaz, şiddetli gürültü çıkar.
    RIAA eğrisi:http://www.wiki-zero.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvUklBQV9lcXVhbGl6YXRpb24

Bu arada link verdiğiniz pre'yi almanızı önermem. Bu pre kazanç farkına rağmen temel olarak muhtemelen pikabınızın içindeki pre ile aynı düzeydedir.

Pikabın içindeki pre'nin farklı marka da olsa iptal edilişine dair şu videoyu izleyebilirsiniz:
    https://www.youtube.com/watch?v=4NT67ii04uQ
    Tabi yeni cihazınıza böyle bir işlem yapmanızı önermem. Bu video link'ini sadece ilginç olduğu için verdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

Hiç netice alamazsınız...
    Pikanızın dahili pre çıkışı 200 mV...
    Almayı düşündüğünüz harici pre'nin giriş hassasiyeti 5 mV civarında...

Şiddetli bir aşırı yükleme (overload) yaşarsınız.
    Yani çıkış sinyali %100 distorsiyon olur.

Bu kadar yüksek distorsiyonun dışında RIAA eğrisi iki kez uygulandığından bass'lar anormal artar, tizler azalır.
    Kısacası dinlenebilir bir ses kalmaz, şiddetli gürültü çıkar.
    RIAA eğrisi:http://www.wiki-zero.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvUklBQV9lcXVhbGl6YXRpb24

Bu arada link verdiğiniz pre'yi almanızı önermem. Bu pre kazanç farkına rağmen temel olarak muhtemelen pikabınızın içindeki pre ile aynı düzeydedir.

Pikabın içindeki pre'nin farklı marka da olsa iptal edilişine dair şu videoyu izleyebilirsiniz:
    https://www.youtube.com/watch?v=4NT67ii04uQ
    Tabi yeni cihazınıza böyle bir işlem yapmanızı önermem. Bu video link'ini sadece ilginç olduğu için verdim.
    phono çıkışlı bir stereo amfi alsa daha mantıklı olmaz mı arkadaş. sorun sanırım elindeki avr'yi kullanmayı istemekten kaynaklı.

• KcRasco K kullanıcısına yanıt
    Phono çıkışlı?
    Sanırım phono girişli amfi demek istediğiniz...
    Gerçi öyle bir amfinin de yararı yok. Zira ortada phono çıkışı yok. İptal edilemeyen line-out çıkışı var.
  • Dostlar merhaba

Uzun uzun araştırma yapmadan önce bu hobinin bütçesini öğrenmek üzere sizlere bir sorum var. Plak çalacak, herşey dahil bir sistem bana kaç paraya patlar ? Dinlemek istediğim tür klasik müzik, vokal ağırlıklı müzikler. Tek istediğim kulaklık girişi bulunsun. Sizin söyleyeceği rakama göre detaylı bir araştırma işine giriş yapacağım.
  • don quijote de la mancha kullanıcısına yanıt
    Bu hobinin bütçesini belirleyebilmek için sizin neden pikaplı bir müzik sistemi kurmak istediğinizi bilmek gerekiyor.
    Malum, günümüzde flac, dsd gibi çok daha pratik ve ucuz dijital formatlar var...

Amacınız modaya uymak mı, nostalji mi, yoksa analog plağın dijital formatlara üstün olduğu tezi mi?
  • quote:

Bu hobinin bütçesini belirleyebilmek için sizin neden pikaplı bir müzik sistemi kurmak istediğinizi bilmek gerekiyor.
    Malum, günümüzde flac, dsd gibi çok daha pratik ve ucuz dijital formatlar var...

Amacınız modaya uymak mı, nostalji mi, yoksa analog plağın dijital formatlara üstün olduğu tezi mi?
    Aslında böyle bir cevap gelmesi çok yerinde oldu. Bende bu soruyu kendime sordum. Neden bir sürü ücretsiz dinleme şekli var iken plak mecrasına girmek için bir çaba harcayayım ? İlk olarak halen bu sorunun cevabını bende bulabilmiş değilim. Sanırım biraz modaya uymak, biraz nostalji. Hobi yanıda ilgimi çekiyor, araştırma safhaları ilginç olabilir gibi duruyor. Kısaca ne istediğimi henüz bulamadığım için ortalama bir fiyat araştırması yapmak istedim ve beni çok güzel bir noktadan yakaladınız.

Günümüzde SACD ve yüksek çözünürlüklü (24-96/192) flac'lar nedeni ile analog plağın üstünlüğü konusu tartışmalı hale geliyor.
    Kişisel tecrübe olarak analog plağın standart CD'ye üstünlüğü konusunda çeşitli örneklere rastladım. Ancak bunun bile farklı mastering tekniklerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin değilim.

Plak konusunda şöyle bir şey de var: 150 TL verip bir double plak alıyorsunuz... Bir bakıyorsunuz sıfır ithal baskı plağın bir yüzünün bir yerinde 2-3 saniyelik bir çıtırtı var! Oluyor böyle şeyler de... :)

Diğer taraftan pikaplar başlı başına zevkli bir uğraş.
    Plak dinlemek farklı bir prosedür, anlayış gerektiriyor.

Bütçe konusuna dönersek,
    Eğer analog plağın dijitale üstünlüğünü duyabileceğimiz bir sistemden bahsediyorsak,
    Çok kişi katılamayabilir, farklı görüşü olabilir ama bence şöyle bir sistemden bahsetmek söz konusu olabilir:
    10.0000 TL Hoparlör
    20.0000 TL Amfi
    5.0000 TL Pikap
    5.0000 TL Phono pre + manyetik kartuş
    Toplam 40.000 TL'den başlar. :)
    Özellikle amfi bahsettiğim düzeyde 2.el bulunabilirse fiyat bir miktar düşebilir.
    Bunun altında bir sistem ile analog plağın dijital formatlardan daha iyi ses verdiğini duyabilmek pek mümkün değil.

• quote:

Günümüzde SACD ve yüksek çözünürlüklü (24-96/192) flac'lar nedeni ile analog plağın üstünlüğü konusu tartışmalı hale geliyor.
    Kişisel tecrübe olarak analog plağın standart CD'ye üstünlüğü konusunda çeşitli örneklere rastladım. Ancak bunun bile farklı mastering tekniklerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin değilim.

Plak konusunda şöyle bir şey de var: 150 TL verip bir double plak alıyorsunuz... Bir bakıyorsunuz sıfır ithal baskı plağın bir yüzünün bir yerinde 2-3 saniyelik bir çıtırtı var! Oluyor böyle şeyler de... :)

Diğer taraftan pikaplar başlı başına zevkli bir uğraş.
    Plak dinlemek farklı bir prosedür, anlayış gerektiriyor.

Bütçe konusuna dönersek,
    Eğer analog plağın dijitale üstünlüğünü duyabileceğimiz bir sistemden bahsediyorsak,
    Çok kişi katılamayabilir, farklı görüşü olabilir ama bence şöyle bir sistemden bahsetmek söz konusu olabilir:
    10.0000 TL Hoparlör
    20.0000 TL Amfi
    5.0000 TL Pikap
    5.0000 TL Phono pre + manyetik kartuş
    Toplam 40.000 TL'den başlar. :)
    Özellikle amfi bahsettiğim düzeyde 2.el bulunabilirse fiyat bir miktar düşebilir.
    Bunun altında bir sistem ile analog plağın dijital formatlardan daha iyi ses verdiğini duyabilmek pek mümkün değil.
    daha gerçek seviyede fiyatlardan bahsedebilecek dostlarımdan görüş bekliyorum.

Daha gerçekçi olmak kendi bütçenizi belirleyip buna göre öneri istemek olabilir.
  • quote:

Daha gerçekçi olmak kendi bütçenizi belirleyip buna göre öneri istemek olabilir.
    Sevgili @Kursun_ bu piyasayı bildiğinizi anladım ancak söylediğim şey sizcede çok basit değil mi ? Bu hobiye giriş yapmak için en basit, temel ekipmanların bana kaç paraya patlayacağı. Benim bir bütçem belki yok ? Ben sadece bu işin olurunu öğrenmek istedim ve belirlenen minimum bütçe ile bu hobiye giriş yapıp yapamayacağımı belirleyeceğim hepsi bu kadar. Yani tekrar ediyorum sorumu. Plak çalara, plak koyup, müzik dinlemek için minimum ne kadarlık bir ekipman satın almam gerekir ?
    Minimum düzeyde düşünürsek...
    2. El
    500 TL amfi
    500 TL hoparlör
    500 TL pikap
    olmak üzere 1500 TL'ye işi bitirebilirsiniz. Ama ikinci bulmak için günler süren bir arayış gerekir. Cihazlar konusunda bilgi ve tecrübe de gerekir.

1. El düşünülürse
    1500 TL amfi
    2000 TL hoparlör
    2000 TL pikap
    olmak üzere toplam 5500 TL'ye pikaplı bir sistem alabilirsiniz. Amfi arayışı Yamaha ile, pikap arayışı Audio Technica ile başlayabilir. Hoparlör ise son derece kişisel, zevke bağlı bir konu.
  • Merhabalar alman markasi dual pikaplari arastirmanizi tavsiye ederim . En iyisidir bence.

Ayrica instagram sayfamida takip etmenizi tavsiye ederim yeni yeni paylasimlara basliyorum pikap ve plak satisi agirlikli bir sayfa instagramdan @antikauygar yazarak ulasabilirsiniz 1 hafta icinde sayislar ve hediye plaklar olucak .

PİKAP TAVSİYESİhttps://www.instagram.com/p/BjQQdeNgiJg/?hl=tr

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • numark pt 01 fiyat olarak çok makul geldi. Bu hobiye giriş için bir adım olabilir mi ?
    Bende var ve gayet memnunum. Giriş seviyesi için düşünülebilir.

Murat Meriç bile Plak Dolabı programında bu pikabı kullanıyor.

N11'de oldukça uygun fiyata satılıyor:https://urun.n11.com/pikap/numark-pt-01-usb-tasinabilir-usb-baglantili-pikap-P199070301
  • Merhablar. Plak isine yeni giris yaptim. İon pure diye bir plak vardi arkadasimda bana onu hediye etti. Sanirim su yeni nesil plaklardan. Sormak istedigim birkac konu var yardimci olursaniz cok sevinirim.

İlk olarak ben bi pikapta anfi kullanmadan direk hoparlor baglayip kullanabilirmiyim? Yoksa illaki anfi mi almam gerekli.

Birde bana uygun fiyatli hoparlor onerebilirseniz cok sevinirim. Bu is icin ayirabilecegim butcem kisitli yavas yavas yapmak istiyorum. Simdiden tesekkur ederim. Saygilarimla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar selam. Çok acil yardıma ihtiyacım var. Kız arkadaşıma doğum günü için pikap alacağım, ne kadar çok ben de çok seviyor olsam da maalesef bilgili değilim.

Üst düzey, çok iyi bir plak olmasına gerek yok, 300 lira bütçem var ve araştırmam sonunda bu 3 model arasında kaldım:

- Mikado MN-102
    - GDL Retro T117
    - GDL Retro T28

Aralarından bana en sıcak gelen T117.

Lütfen kısa sürede yardım edin en geç yarın siparişi vermem lazım.
    Şimdiden teşekkürler.
  • merhaba.
    pikap olayına yeni girecek birisi için lenco-3808 önerir misiniz? şu an pikap için ayrı bir stereo ampli vs almayacağım. pikapta entehre stereo pre-ampli olduğu için rca kablo ile ev sinema sistemine bağlayacağım. gerçek stereo/analog ses alamayacağımın farkındayım. ama şu an stereo ampli, analog pikap vs araştırıp, mağaza mağaza gezip, dinleti yapıp, sonra karar vermeye mecalim yok. 1000 tl civarında bir paraya bu pikabı sıfır olarak alabiliyorum, garantili, faturalı vs.... yıllardır alıcam alıcam diye söylendim durdum...hatta pikabım olmadığı halde ilerde nasıl olsa alırım diye plak bile aldım. ama maalesef işten güçten ve tembellikten, buna vakit ayırıp, düzgün bir pikap-ampli-hoparlör seçme/dinleme/alma imkanı yaratamadım kendime. baktım yıllar geçiyo, yaş ilerliyor... :)
    diyorum ki, bu pikabı alsam...elimdekiyle idare edebildiğim kadar etsem (hiç olmamasından daha iyi sanki)....şayet bu dediğim şeylere fırsat / zaman yarattığım takdirde, düzgün bir pikap (ne bileyim rega gibi mesela), buna uygun stereo ampli ve bookshelf hoparlör alıncaya kadar lenco ve home theatre sistemle idare etsem, nasıl olur? çöpe atmış olurum lencoya verdiğim parayı? ya da bu dediğim düzgün sistemi almak istediğimde, lencoyu elimden kolayca çıkarabilir miyim, yani 2.eli de var mıdır?

bana lütfen, ona vereceğin paraya şurda 2.el şu pikap var diye cvp vermeyin ama :) 2. el elektronik bir cihaz asla ama asla alamam :) çok pimpirikliyimdir.
    @Kursun_

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 10 Haziran 2018; 1:15:22 >

• 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.