Şimdi Ara

Peugeut 3008 satış sıkıntısı. Piyasa ne durumda, neler oluyor ? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
169
Cevap
0
Favori
11.411
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Çok düşünmüyorum artık. Kimse kimsenin umrunda değil maalesef. Kısa, orta ve uzun vadeli planlarımı yaptım. İyi ve kötü senaryolarımı hazırladım. Hayatımı bu çerçevede sürdüreceğim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Link atarsan ben de favoriye eklerim
  • https://www.ikinciyeni.com/gecmis-satis-arac-detay/peugeot-3008-2017/132282-7217

https://www.ikinciyeni.com/gecmis-satis-arac-detay/peugeot-3008-2017/131442-7198

https://www.ikinciyeni.com/gecmis-satis-arac-detay/peugeot-3008-2018/132844-7198

Satılmış araçların fiyatlarına bakarsanız daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. Bu ilanlara bakarak ben 10-20 bin fazla yazmışsınız diyebilirim. Doğru fiyata satılmayacak mal yoktur.

Bankalar batık kredileri bile satıyorlar. Alan belki kurtarır kar ederim umuduyla krediyi devralıyor.

• antrepocu A kullanıcısına yanıt

Bu linkteki kişi al-satçı olması muhtemel bir satıcı gibi geldi bana. Soyadı yok, eksper raporu var demiş koymamış. Büyük ihtimal yeni yaptırdı eksperi. Antalya plakalı ankara da satılıyor...

• GuitarxtanbuL kullanıcısına yanıt
    Amin
  • 310 bin TL yi bankaya faize koyarım 4 bin getirir. Taksi ile istediğim yere giderim mis gibi. Kasko yok sigorta yok muayenesi yok vergisi yok.

• Ben neden aracı satamadığınızı ya da neden kimsenin aramadığını size açıklayayım.

"Aracımı muadilleri arasında en uygun" - "Piyasasına göre makul fiyata" gibi ifadeler kullanmışsınız. İşte hatayı zaten burada baştan yapıyorsunuz. Sahibinden sitesinde satıcılar araçlarının 3-4 ay önce pik yaptığı dönemdeki fiyatlamalarını baz alarak bu fiyatlama üzerinden pek bir indirim yapmadan ilan veriyorlar. Yani evet sizin araç muadilleri arasında en mantıklı araç olabilir ama bu hala aracınızın alınması için makul seviyeye düştüğünü göstermez. Ben 2 ay önce sizin yaşadıklarınızı şahsen aynen yaşadım. Benim aracımın muadilleri 215-230 bin bandında yazılıyordu sarı sitede. Ben de en kötü 210 bine satılması gerektiğini düşünerek 212 den ilana girdim. İlan süresi boyunca da sürekli aracımın muadillerini objektif olarak takip ettim ve aracımın en makul araç olduğuna hep emin oldum süreç boyunca. Fakat ne arayan ne soran vardı. Bende de 50 den fazla favori vardı. Sanırım bu favorici arkadaşlar piyasayı takip etmek isteyen alma niyeti olmayan kişiler. Neyse sonrasında anasayfa vs gibi dopingler yaparak aracımı güç bela 198.500₺ ye satabildim.

Şimdi gelelim işin özetine. Aracın piyasasını sarı sitedeki muadil araçlar BE-LİR-LE-MEZ. Çünkü emin olun bu muadil araçların da hiçbirisi satılmıyor-satılamıyor.

Aracın piyasasını ilan girilen araçlar değil satılan araçlar belirler. Empati kurmak lazım. Örneğin ben sıfır 308 allure sport aldım 231 bin liraya. Araç oldukça dolu bir araç. Benzinli ve az yakan bir turbo motora ve 8 ileri tam otomatik şanzımana sahip. İlanlarda 308'in dizel otomatik ilanlarına bakıyorum. 2017 model 30-40 bindeki araçlara 250 bin lira istiyorlar. Adam diyor ki bu kilometrede bu donanımda dizel 308 olarak en makul benim aracım. Evet onun perspektifinden doğru diyor aslında ama alıcı perspektifinden bakınca sıfır benzinli bir araca 230-240 vermek, piyasası ne olursa olsun dizel 3 yaşında araca 250 vermekten daha mantıklı. Şahsen ben o araca maksimum 200 veririm. Hatta onu da vermem de neyse.Ama sarı siteden gidersen aracın 245'e satılması lazım diye düşünüyor ilan sahibi.

İşin en vurucu noktasını da söyleyeyim. Aracını satmak isteyenlerin en büyük amacı üzerine para ekleyip aracını sıfırlamak. Size makul gelen miktardaki parayı sattığınız aracın üzerine koyarak sıfır araç alma fikri emin olun sizin aracınızı alacak kişilerin de aklına geliyor ve sizin aracınızı almak yerine sıfır almaya çalışıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kancello -- 10 Şubat 2021; 0:32:44 >

• Araç fiyatlarının her gün düştüğü bir ortamda sen olsan 290bin TL hadi pazarlık ile abartalım 250bin TL parayı degeri hergün düşen bir şeye bağlar mısın? Ya bir kaç ay sonra 230 olursa ne olacak o zaman. Girer misin bu riske?

Bundan önce herkes piyasa yükseliyor 250 çok pahalı ama bir iki ay sonra 260 yada fazlasına satacağım diyerek bu anormal fiyatlardan araç aldı.

Araca ihtiyacı olan gidiyor en ucuzundan bir egea, megane corolla yada leon alıp geciyor bu ortamda. Bakınız bu araçlarda hala sıra var.

Kısaca piyasa dengesini bulana kadar yani ne zaman insanlar burdan aşağısı yok artık fiyatlar artacak hissine kapılana kadar ikinci el 250bin TL üzerindeki araçlara pek talip çıkmayacak.

Edit: İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tamerinal -- 10 Şubat 2021; 0:49:56 >
  • Ben de 2015 model 3008 satmaya çalışıyorum, muadillerine göre dip fiyat verdim ama arayan olmadı pek.

Parası olan fırsat takip ediyor şu an, kredi maliyetleri yüksek, nakiti olan az. Psa grubu da stok sorunu çözüldüğü için sıfıra ciddi indirim yapıyor liste fiyatından.

• diğer emsallerine bakarak biraz daha ucuz fiyat yazmak o fiyatı hak ettiği anlamına gelmiyor. keyfe keder fiyat koyanlar ölçü alınmamalı, işte piyasa bu yüzden karman çorman hale geldi. birde 300 bini verebilecek biri 2.el araba pek düşünmez, ben olsam bende düşünmezdim, dolu boş bakmam sıfırını alırdım, bu marka olmaz o marka olur farketmez.

• Sahibinden uygulama ve site üzerinden dakikalarca araç bakardım. Ama artık açmıyorum bile. Çünkü biliyorum ki 150 bine ağır hasarlı Astra çıkacak karşıma. Boş yere sinir harbi.

Diğer taraftan bayiler sıfır araçlara faiz kampanyalari ve meslek indirimleri yaparken kusura bakmayın hocam ama kimse o kadar parayı sizin araca bağlamaz. Zaten sorunuzun cevabı da bu. 290 yazdıysanız insanlar sizinle iletişime geçemez.

• Ben de aracımı sıfırlamayı düşünüyorum. Milletin hücum ettiği leon 1.0 etsi dsg araca yazıldım. 2 gün önce sıranın geldiğini kapora istediklerini söylediler. Yeni golfün fiyatını bekleyeceğimi söyleyip reddettim. Çoğunluk benim gibi fiyatların daha da düşeceğini ve alternatiflerin artacağını düşünüyor. Çünkü şu an satıştaki araçların %90ı yüksek kurdan türkiyeye girdi. Kısa vade de kurun artmayacağı ve faizlerin düşmeyeceği aşikar. Geçen yıl nasıl arabası olan kralsa bu yıl da nakiti olan kral. Şu an bayiler 240bine sıfır 1.2 eat8 active 2008 veriyorlar. 2.elde de fiyatlar paşa paşa inecektir. Şu an sarı sitede 20bin adet sıfır 2020 model araba var. Esnafta, galericilerde, al satçılarda nakit sıkıntısı hat safhada. Bi noktadan sonra piyasa çorap söküğü gibi açılacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferman1987 -- 10 Şubat 2021; 2:17:14 >
  • Piyasalarda nakit sıkıntısı, fiyatların aşağı yönlü ilerlemesi ve sıfır araçların daha cazip olması olabilir. Aynı araç ve aynı km kırmızı renk bende de var. Evet bir ara hatasızı 300k civarında satıldı. Ancak o zaman ki tl nin değeri ile şimdiki aynı değil çünkü faizi katmerli. Yani o zaman 300 bin belki şimdi 260 270 bine tekabül ediyor. 300k bandına satanlar da havada asılı kalıyor. Hükümet niye faiz arttırdı sanıyorsun. Ürüne talep azalsın diye. Ve öylede oluyor. Sadece o mu. Bugün ev fiyatları da hava asılı kaldı. Tl nin değersizliğinde fiyatlamaları yukarıda anlattığım paranın maliyeti artması sebebiyle unutun. Faizler eğer devamlı artarsa 250 bine bile satamazsınız. Piyasa dengesizliği ve yüksek faiz herkesi vurur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İkinci el yuksel olduğu için sıfır alır geçerim

• quote:

Orijinalden alıntı: kancello

Ben neden aracı satamadığınızı ya da neden kimsenin aramadığını size açıklayayım.

"Aracımı muadilleri arasında en uygun" - "Piyasasına göre makul fiyata" gibi ifadeler kullanmışsınız. İşte hatayı zaten burada baştan yapıyorsunuz. Sahibinden sitesinde satıcılar araçlarının 3-4 ay önce pik yaptığı dönemdeki fiyatlamalarını baz alarak bu fiyatlama üzerinden pek bir indirim yapmadan ilan veriyorlar. Yani evet sizin araç muadilleri arasında en mantıklı araç olabilir ama bu hala aracınızın alınması için makul seviyeye düştüğünü göstermez. Ben 2 ay önce sizin yaşadıklarınızı şahsen aynen yaşadım. Benim aracımın muadilleri 215-230 bin bandında yazılıyordu sarı sitede. Ben de en kötü 210 bine satılması gerektiğini düşünerek 212 den ilana girdim. İlan süresi boyunca da sürekli aracımın muadillerini objektif olarak takip ettim ve aracımın en makul araç olduğuna hep emin oldum süreç boyunca. Fakat ne arayan ne soran vardı. Bende de 50 den fazla favori vardı. Sanırım bu favorici arkadaşlar piyasayı takip etmek isteyen alma niyeti olmayan kişiler. Neyse sonrasında anasayfa vs gibi dopingler yaparak aracımı güç bela 198.500₺ ye satabildim.

Şimdi gelelim işin özetine. Aracın piyasasını sarı sitedeki muadil araçlar BE-LİR-LE-MEZ. Çünkü emin olun bu muadil araçların da hiçbirisi satılmıyor-satılamıyor.

Aracın piyasasını ilan girilen araçlar değil satılan araçlar belirler. Empati kurmak lazım. Örneğin ben sıfır 308 allure sport aldım 231 bin liraya. Araç oldukça dolu bir araç. Benzinli ve az yakan bir turbo motora ve 8 ileri tam otomatik şanzımana sahip. İlanlarda 308'in dizel otomatik ilanlarına bakıyorum. 2017 model 30-40 bindeki araçlara 250 bin lira istiyorlar. Adam diyor ki bu kilometrede bu donanımda dizel 308 olarak en makul benim aracım. Evet onun perspektifinden doğru diyor aslında ama alıcı perspektifinden bakınca sıfır benzinli bir araca 230-240 vermek, piyasası ne olursa olsun dizel 3 yaşında araca 250 vermekten daha mantıklı. Şahsen ben o araca maksimum 200 veririm. Hatta onu da vermem de neyse.Ama sarı siteden gidersen aracın 245'e satılması lazım diye düşünüyor ilan sahibi.

İşin en vurucu noktasını da söyleyeyim. Aracını satmak isteyenlerin en büyük amacı üzerine para ekleyip aracını sıfırlamak. Size makul gelen miktardaki parayı sattığınız aracın üzerine koyarak sıfır araç alma fikri emin olun sizin aracınızı alacak kişilerin de aklına geliyor ve sizin aracınızı almak yerine sıfır almaya çalışıyorlar.
    Anladım hocam tşk ederim açıklamaların için. Aslında pek farklı düşünmüyorum seninle, o nedenle epey bir düşürdüm fiyatı. Ama tabi bir malı yok pahasına vermekle, senin dediğin gibi alıcı açısından da bakıp ona göre uygun bir fiyata satmak arasında da ince bir çizgi olduğunu düşünüyorum :) bu dengeyi de gözeterek hareket etmeye çalışıyorum. Bekleyip göreceğiz artık.

• hem piyasa durgun hem de fiyatınız yüksek zira 2020 model 3008’i 300kya koyanlar var. geçen ay falan 2019 görüyordum. yine de almak isteyen sabırsız alıcılar denk gelebilir. bence yaz ayını beklemek daha mantıklı bugünlerde.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kuzeyli.2891

Sahibinden uygulama ve site üzerinden dakikalarca araç bakardım. Ama artık açmıyorum bile. Çünkü biliyorum ki 150 bine ağır hasarlı Astra çıkacak karşıma. Boş yere sinir harbi.

Diğer taraftan bayiler sıfır araçlara faiz kampanyalari ve meslek indirimleri yaparken kusura bakmayın hocam ama kimse o kadar parayı sizin araca bağlamaz. Zaten sorunuzun cevabı da bu. 290 yazdıysanız insanlar sizinle iletişime geçemez.
    Hocam ne yapayım bedavaya veya yok pahasına da verememki. Lafım meclisten dışarı ancak, Merak ediyorum burada ahkam kesen insanların çoğu aynı araca sahip olsalar allah bilir ne fiyatlar isterler. Eminim malları bir anda kıymetleniverir. Herkes tek taraftan bakıyor olaya. Evet piyasa belirsiz ama yine de bu şartlar altında dahi belirlediğim fiyatın uçuk olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Pazarlığa da açığım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selamolsun1 -- 10 Şubat 2021; 11:14:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: smyrna

hem piyasa durgun hem de fiyatınız yüksek zira 2020 model 3008’i 300kya koyanlar var. geçen ay falan 2019 görüyordum. yine de almak isteyen sabırsız alıcılar denk gelebilir. bence yaz ayını beklemek daha mantıklı bugünlerde.
    O konuda haklısın hocam dün bir arkadaş daha dikkatimi çekti bu konuda. 2020ler 305-310k. Ama ilginçtir 2017-2018ler daha pahalı. Çorba olmuş herşey. O yüzden düşeceğim fiyatı.

• Hocam insanlar aslında burada ahkam kesmiyorlar. Olması gerekeni söylüyorlar. Yani bakınız normal şartlarda kullanılan bir şeyin fiyatı daha düşük olmalı. Hadi bizim ülkemizde anormallikler dans ediyor diyelim sizin araç yine 250 binden fazla olmamalı. Ki bu da bedava fiyat sayılmaz. İste o zaman da pazarlığa açık olduğunuz anlaşılır ve aracınız satılır. Yani insanların demek istediği şu sizinkinden yüksek fiyatlı araçların altına konumlandırmanız pek fayda etmeyecektir. Yüzde 80 ÖTV bazılarının imdadına yetişti 150 ye alınan 3008 Ler yaz döneminde 300 lere satıldı. Fakat artık öyle değil. Mesela ben de sağlıkçı indirimi ile 3008 sahibi olabilirim maddi olarak. Değer mi, bu paraları bu araçlar eder mi? Asla. Yakında ev almayı planlıyorum artık.

Bence siz de aracınız ilandan çekin ve sahibinden deki furyaya aldanmayın. Yoksa sadece yüksek piyasaya aldanmış olursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kuzeyli.2891 -- 10 Şubat 2021; 11:24:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kuzeyli.2891

Hocam insanlar aslında burada ahkam kesmiyorlar. Olması gerekeni söylüyorlar. Yani bakınız normal şartlarda kullanılan bir şeyin fiyatı daha düşük olmalı. Hadi bizim ülkemizde anormallikler dans ediyor diyelim sizin araç yine 250 binden fazla olmamalı. Ki bu da bedava fiyat sayılmaz. İste o zaman da pazarlığa açık olduğunuz anlaşılır ve aracınız satılır. Yani insanların demek istediği şu sizinkinden yüksek fiyatlı araçların altına konumlandırmanız pek fayda etmeyecektir. Yüzde 80 ÖTV bazılarının imdadına yetişti 150 ye alınan 3008 Ler yaz döneminde 300 lere satıldı. Fakat artık öyle değil. Mesela ben de sağlıkçı indirimi ile 3008 sahibi olabilirim maddi olarak. Değer mi, bu paraları bu araçlar eder mi? Asla. Yakında ev almayı planlıyorum artık.

Bence siz de aracınız ilandan çekin ve sahibinden deki furyaya aldanmayın. Yoksa sadece yüksek piyasaya aldanmış olursunuz.
    Anladım hocam. Zaten bu gidişle satmayacağım ilan süresi dolduktan sonra. Tşk ederim yapıcı ve aydınlatıcı yorumun için.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.