Şimdi Ara

PETEKTE ÇAPRAZ BAĞLANTI NEDİR ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
187
Cevap
9
Favori
170.155
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    NE GİBİ DURUMLARDA GEREKİR. FAYDASI VARMIDIR ?

• quote:

Orijinalden alıntı: gltknln

NE GİBİ DURUMLARDA GEREKİR. FAYDASI VARMIDIR ?

• Yukardaki resimdeki gibi; sıcak su girişi peteğin üstünden, ılık su çıkışı peteğin ters altından olursa buna çapraz bağlantı denir.
    Bütün petekler bu şekilde bağlanmış olması önerilir.. Aksi halde (alttan giriş alttan çıkış gibi) petek alt ortasında pas-kireç birikintileri zamanla artar ve verimliliği düşebilir.
  •  PETEKTE ÇAPRAZ BAĞLANTI NEDİR ?  PETEKTE ÇAPRAZ BAĞLANTI NEDİR ?

kombiye uzak radyatörlerde sıcak su radyatörün içinde dolaşmakta zorlanır,çapraz bağlantıda tesisat suyunun radyatörün içinde zorlayarak geçip radyatörün mümkün olduğu kadar sıcak olması sağlanmayı amaçlar
    resimde 150cm diyor ama pprc sıva üstü tesisatlarda dirseklerin de etkisiyle suyun debisi uzak radyatörlerde azalır o yüzden kombiye uzak bütün radyatörlerin çapraz bağlanmasında fayda var
    hatta tesisatı sıfırdan yaptırıyorsanız kombiye en yakın radyatör hariç diğer kalan radyatörleri çapraz bağlatın
    mobil sistemlerde ise bu zorunlu değildir özellikle kombiye yakın radyatörlerde,mobil sistemde en uzak 1-2 radyatör çapraz bağlanabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 7 Ocak 2013; 22:08:11 >

• çapraz baglantıda işçilik biraz dahamı fazladır yada boru biraz dahamı fazla gider ustalar bu yuzdenmi erinir yapmamak için
    iyiki girmişim bu siteye baya şey ögrendim valla
  • quote:

Orijinalden alıntı: danger70

çapraz baglantıda işçilik biraz dahamı fazladır yada boru biraz dahamı fazla gider ustalar bu yuzdenmi erinir yapmamak için

İşçilik biraz daha uğraşı ister. "Böyle daha iyi görüntü olur, fark etmez abi" der, kandırabilirler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: danger70

çapraz baglantıda işçilik biraz dahamı fazladır yada boru biraz dahamı fazla gider ustalar bu yuzdenmi erinir yapmamak için

İşçilik biraz daha uğraşı ister. "Böyle daha iyi görüntü olur, fark etmez abi" der, kandırabilirler.

hatta bazıları ne farkeder aynı diyip geçiştirenlerde var...

fiyat farkıda yüksek bir şekilde koyuyorlar.

-burda hep 150 cm üzerine çapraz baglantı şart denmiş, 120 cm yada daha küçük ebattaki petekler de çok fark edermi?
  • quote:

-burda hep 150 cm üzerine çapraz baglantı şart denmiş, 120 cm yada daha küçük ebattaki petekler de çok fark edermi?

Sorunuzun cevabı

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration
    resimde 150cm diyor ama pprc sıva üstü tesisatlarda dirseklerin de etkisiyle suyun debisi uzak radyatörlerde azalır o yüzden kombiye uzak bütün radyatörlerin çapraz bağlanmasında fayda var
    hatta tesisatı sıfırdan yaptırıyorsanız kombiye en yakın radyatör hariç diğer kalan radyatörleri çapraz bağlatın
    mobil sistemlerde ise bu zorunlu değildir özellikle kombiye yakın radyatörlerde,mobil sistemde en uzak 1-2 radyatör çapraz bağlanabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

quote:

Sorunuzun cevabı

quote:

mobil sistem nedir?

• merci:)

Mobil Sistemi Nedir ?

Mobil kalorifer sistemi villa, konut, okul, iş yeri, bina, site gibi mekanlarda binanın alt yapı aşamasında planlanarak uygulanan bir sistemdir. Kısaca boruların bir merkezden her bir radyatör veya kullanma suyu musluklarına zeminde gömülü olarak koruyucu kılıf içinde asıl borunun hattının çekilmesi işlemidir.

Radyatörlere giden sıcak su ve dönen soğuk su boruları koruyucu kılıf içinde döşenmektedir. Radyatörlü ısıtma sistemlerinde en iyi kalorifer tesisatı yöntemidir. Plastik borunun beton altında ömrü yüzyıllar ile belirtilir. Çok düşük ihtimalle de olsa borunun zarar görmesi halinde, kılıf içindeki boru çekilir ve yerine yeni boru itilir. Herhangi bir tıkanıklık veya su kaçağı durumunda borunun geçtiği yerleri kırıp açmak gibi yapıyı bozacak müdahalelere gerek yoktur.

Mobil Sistem (Cross-link) Uygulaması

Kazan dairesinden baslayarak katlara gelen kolon borusundan herbir daireye kollektör konur. Meskende bulunan radyatörlerin kontrölü, kollektörler üzerine takilan mini küresel vanalar ile saglanabilecegi gibi, radyatör giris ve çıkışlarına takilan vanalar ile de kontrol edilebilir. Ayrica her kollektöre hava tahliyesi için birer adet purjör takilmalidir.

MOBIL SISTEM'de herbir radyatöre kollektörlerden bir gidis bir de dönüs hatti çekilir. Kollektörlerden radyatörlere çekilen Cross-link (PE-X) borular koruyucu sipral adi verilen borular içinden geçirilmelidir. Bu sekilde kullanilan Cross-link ( PE-X ) borular, koruyucu spiral borularla şap altinda yillarca güvenle kullanilabilir. Herhangi bir sebepten dolayi (matkap,çivi,v.s.) boru delinecek olursa şap, zemin kirilmadan boru degistirilebilir. Boru uçlarindaki baglanti rekorlari sökülüp, kollektör veya radyatör tarafindan çekilerek delinmiş boru çikartılır, yerine yeni boru çekilir.

Günümüzde yeni yapılan inşaatlarda bu sistem kullanılmaktadır.

Mobil Sistem (Cross-Link) Avantajları

Mobil sistem diye adlandırılan uygulama, klasik kalorifer sisteminin dezavantajlarını ortadan kaldırmaktadır. Klasik kalorifer sistemlerinde çekilen dört veya daha fazla kolon hattı yerine mobilsistem sayesinde sadece bir kolon hattı çekilir. Daha az kolon borusu kullanılarak malzeme ve işçilik maliyetleri azalır.
    Klasik kalorifer sistemlerinde çekilen kolonların bodrum toplaması ve bodrumdaki yatay boruların malzeme, işçilik, izolasyon maliyetleri büyük oranda ortadan kalkar.
    Klasik sistemlerde birçok kolon hattı olması ve her hat için zemin betonunun kırılması gibi zaman alan işler de mobil sistem sayesinde büyük ölçüde azalır.
    Kolon ve branşmanlar, mekânlarda kullanım alanlarını daraltmakta ve estetik açıdan kötü bir durum oluşturmaktadır. Mobil sistem ile bu kötü durum ortadan kalkmaktadır.
    Mobil sistem uygulamalarında borular koruyucu kılıf içerisinden geçirilip radyatör ve kollektör bağlantıları sıva üstünde kaldığından ileride meydana gelebilecek arızalar kolayca müdahale edilerek ortadan kaldırılabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gult3kin -- 8 Ocak 2013; 11:15:21 >

• quote:

mobil sistem nedir?

• quote:

quote:

mobil sistem nedir?

Merhaba benim evimde de mobil sistem var. Petekleri alttan giriş ve alttan çıkış olarak bağlamışlar. Bunları tekrar çapraza çevirmeme gerek var mı sizce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: turranor

quote:

quote:

mobil sistem nedir?

Merhaba benim evimde de mobil sistem var. Petekleri alttan giriş ve alttan çıkış olarak bağlamışlar. Bunları tekrar çapraza çevirmeme gerek var mı sizce?

evet çapraz bağlatmanızda fayda var.özellikle kombiye uzak peteklerde bunu yapın,ayrıca radyatörlerde çıkışlara DÖNÜŞ VANASI öneririm

• quote:

quote:

quote:

quote:

mobil sistem nedir?

evet çapraz bağlatmanızda fayda var.özellikle kombiye uzak peteklerde bunu yapın,ayrıca radyatörlerde çıkışlara DÖNÜŞ VANASI öneririm

Şenpres vana nasıldır?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Şenpres vana nasıldır?

bilmediğim bir markadır.vana markası olarak eca öneririm.dönüş vanasında:eca gv2 dönüş vanası
  • evimde hazır sıva altı tesisat var. müteahhit yaptırmış

duvar diplerinde 1 üstte 1 altta boru giriş-çıkışı var. (borular düşeyde aynı hizada)

bunlara çapraz bağlantı yaptırabilir miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bonasera

evimde hazır sıva altı tesisat var. müteahhit yaptırmış

duvar diplerinde 1 üstte 1 altta boru giriş-çıkışı var. (borular düşeyde aynı hizada)

çapraz bağlantı yaptırabilirsiniz,resimdeki gibi alttaki vanayı çıkartıp radyatörün altından pprc boru ile uzatma yapacaksınız,radyatörün diğer alt çıkışına,aynı radyatör vanasını takacaksınız,radyatör çapraz bağlantıya dönüşecek
    çapraz bağlantıyı kombiye uzak mesafede 100cm ve daha büyük radyatörlerde öneririm.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bonasera

evimde hazır sıva altı tesisat var. müteahhit yaptırmış

çapraz bağlantı yaptırabilirsiniz,resimdeki gibi alttaki vanayı çıkartıp radyatörün altından pprc boru ile uzatma yapacaksınız,radyatörün diğer alt çıkışına,aynı radyatör vanasını takacaksınız,radyatör çapraz bağlantıya dönüşecek
    çapraz bağlantıyı kombiye uzak mesafede 100cm ve daha büyük radyatörlerde öneririm.

Hocam evde en uzak noktadaki odaya 60*130 carpraz baglanti panel taktiriyorum. Kombi yogusmali olacak diye uzun tuttum calisir mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• arkadaşlar evime doğalgaz çektirdiğimde peteklerin bağlantı şekli üzerinde çok takılmıştım her sitede çapraz veya paralel bağlantıdan bahsediyordu alt komşum tesisatı usta yaparken bağlantıları alt-alt bağlamıştı çok eleştirmiştim yanlıştır diye ustada ısrarla ve kendi evimdede bu şekilde bağlamışım ısınmam aynı ve daha az yakıt gidiyor demişti ben inanmadım kendi evimi yakın petekler paralel diğer tüm petekler çapraz bağlattım sonuç alt komşumla aynı derecede yakmama rağmem oda sıcaklığı aynı ama o 7-8 m3 yakarken ben 11-12 m3 arası yakıyorum aynı kombi aynı malzeme tüm diğer daire şartlarımızda aynı olmasına rağmen.... allah nasip ederse yazın peteklerin bağlantılarını alt -alt yapacam... şimdi düşünüyorum da usta da demişti sıcak su girecek karşı taraftan çıkacak içerisindeki sıcak hava yükselecek demişti demek haklımış... seneye buraya yapacağım bağlantı şeklinden dolayı artı ve eksi yönlerini yazarım....

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.