Şimdi Ara

PETEKTE ÇAPRAZ BAĞLANTI NEDİR ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
187
Cevap
9
Favori
170.157
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bonasera

evimde hazır sıva altı tesisat var. müteahhit yaptırmış

duvar diplerinde 1 üstte 1 altta boru giriş-çıkışı var. (borular düşeyde aynı hizada)

bunlara çapraz bağlantı yaptırabilir miyim?

bonasera eviniz bu şekilde yani alt-alt şeklinde ısınmıyor mu ? bide ısınma şekliniz merkezimi yoksa bireysel mi ??
  • quote:

Orijinalden alıntı: murat23351

arkadaşlar evime doğalgaz çektirdiğimde peteklerin bağlantı şekli üzerinde çok takılmıştım her sitede çapraz veya paralel bağlantıdan bahsediyordu alt komşum tesisatı usta yaparken bağlantıları alt-alt bağlamıştı çok eleştirmiştim yanlıştır diye ustada ısrarla ve kendi evimdede bu şekilde bağlamışım ısınmam aynı ve daha az yakıt gidiyor demişti ben inanmadım kendi evimi yakın petekler paralel diğer tüm petekler çapraz bağlattım sonuç alt komşumla aynı derecede yakmama rağmem oda sıcaklığı aynı ama o 7-8 m3 yakarken ben 11-12 m3 arası yakıyorum aynı kombi aynı malzeme tüm diğer daire şartlarımızda aynı olmasına rağmen.... allah nasip ederse yazın peteklerin bağlantılarını alt -alt yapacam... şimdi düşünüyorum da usta da demişti sıcak su girecek karşı taraftan çıkacak içerisindeki sıcak hava yükselecek demişti demek haklımış... seneye buraya yapacağım bağlantı şeklinden dolayı artı ve eksi yönlerini yazarım....

radyatör bağlantılarının tüketime doğrudan etkisi yoktur dolaylı etkisi vardır,çapraz ve paralel bağlantıda radyatörün daha homojen ısınmasını amaçlanır ve bu bağlantıların yapılması gerekir,alttan bağlantıda radyatörün büyüklüğüne göre verim kaybı yaşanır,en kötü bağlantı alttan bağlantıdır
    alttan radyatöre giren suyun bir kısmı daha radyatörde dağılamadan diğer vanadan çıkar ve dönüş suyu tesisatına karışır
    tüketimlerin karşılaştırılması için bütün koşulların %100 aynı olması gerekir:kat,cephe,kombi,petek,tesisat boyu,..vs herşey
    her şey aynı olacak alt komşunuzun üstünde siz varsınız,üst katınızda kim oturuyor,bu bile tüketimi etkiler,24saat kazan sıcaklığının aynı olması gerekir,üst kat alt katta oturanların kombiyi kullanması bile tüketimi etkiler,hepsi birbirini etkileyen kompleks bir durumdur

PETEKTE ÇAPRAZ BAĞLANTI NEDİR ?

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

radyatör bağlantılarının tüketime doğrudan etkisi yoktur dolaylı etkisi vardır,çapraz ve paralel bağlantıda radyatörün daha homojen ısınmasını amaçlanır ve bu bağlantıların yapılması gerekir,alttan bağlantıda radyatörün büyüklüğüne göre verim kaybı yaşanır,en kötü bağlantı alttan bağlantıdır
    alttan radyatöre giren suyun bir kısmı daha radyatörde dağılamadan diğer vanadan çıkar ve dönüş suyu tesisatına karışır
    tüketimlerin karşılaştırılması için bütün koşulların %100 aynı olması gerekir:kat,cephe,kombi,petek,tesisat boyu,..vs herşey
    her şey aynı olacak alt komşunuzun üstünde siz varsınız,üst katınızda kim oturuyor,bu bile tüketimi etkiler,24saat kazan sıcaklığının aynı olması gerekir,üst kat alt katta oturanların kombiyi kullanması bile tüketimi etkiler,hepsi birbirini etkileyen kompleks bir durumdur

Valla ben de çok araştırdım çapraz bağlantı veya paralel bağlantı bu tür bağlantı %10-20 arasında verim kayıpları olacağını bu tür yazı veya makaleleri okuyunca yakın petekler paralel diğer tüm petekler çapraz bağlattım kombi markası bile aynı cephelerde aynı alt komşum aramızda da %40-50 lere varan bir fark oluyorsa ben bağlantıya bağlıyorum aynı daire altlı üst vaziyetteyiz yalıtım hiç birimizde ve binada da yok tesisat çekimi de aynı süpürgelik üstü yani tüm şartlar aynı yapan ustalar farklı sadece :)) bu kadar 40-50 lere varan bir farkın oluşmaması lazım... gözüm kesmiyor bu soğukta yaptırmaya 2 küçük çocuk var yoksa kafaya koymuştum... yazın yaptıracam sonucuda yazarım.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat23351 -- 5 Ocak 2014; 17:35:54 >

• Bu konuya son noktayı koyalım yeni aldığım evde oturma odasına benden önceki ev sahibi 130 cm lik peteği alttan giriş ve alttan çıkış şeklinde bağlatmış oda termostatı 19.5 dereceyi geçmiyor daha peteğin yarısı ısınmadan kombi ayarlanan sıcaklığın sağlandığını farzederek kombiyi kapatıyordu ayrıyeten petek homojen bir şekilde ısınmıyordu peteği bu şekilde 1 ay kullandım kombi akşam 17:00-22:00 arası 45 derece diğer zamanlar 40 derece kazan sıcaklığında 24 saatte 12 m3 gaz tüketiyordu daha sonra peteği çapraz bağlattım peteğin altı üstü bir ısınmaya başladı oda sıcaklığım aynı koşullarda 22.5-23 derece arası oldu ve gaz sarfiyatıda günlük 8 m3'düştü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mydoktor

Bu konuya son noktayı koyalım yeni aldığım evde oturma odasına benden önceki ev sahibi 130 cm lik peteği alttan giriş ve alttan çıkış şeklinde bağlatmış oda termostatı 19.5 dereceyi geçmiyor daha peteğin yarısı ısınmadan kombi ayarlanan sıcaklığın sağlandığını farzederek kombiyi kapatıyordu ayrıyeten petek homojen bir şekilde ısınmıyordu peteği bu şekilde 1 ay kullandım kombi akşam 17:00-22:00 arası 45 derece diğer zamanlar 40 derece kazan sıcaklığında 24 saatte 12 m3 gaz tüketiyordu daha sonra peteği çapraz bağlattım peteğin altı üstü bir ısınmaya başladı oda sıcaklığım aynı koşullarda 22.5-23 derece arası oldu ve gaz sarfiyatıda günlük 8 m3'düştü.

ben de alt komşumun evini gördüm petek bağlantı alt - alt şeklinde tesisatçı yaparken uyarmıştım o da bana ben bu şekilde 300 e yakın daire yaptım kendi dairemde dahil bir şikayet gelmedi ve geçen sene en soğuk ay da dahi 150 tl yi geçmemişti dedi. geçen aralık ayı doğalgaz faturası bana 223 tl alt komşumada 160 tl geldi komşumda gündüzleri sürekli 45 -50 de akşamlarıda havanın durumuna göre 50-55 de yakıyor......

bu arada sizin bu 130 luk dediğiniz petek kombiden uzak mı ? siz sadece 130 luk olan bir peteğin mi bağlantısını değiştirdiğiniz de 12 m3 den 8m3 düştü ??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat23351 -- 5 Ocak 2014; 22:48:50 >

• yön tıkaçlı radyatör kullanılmış olabilir. eğer kullanılmamışsa, sistemin pompa gücü çok yüksek değilse, verim kaybı olacağı aşikar.

• quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

yön tıkaçlı radyatör kullanılmış olabilir. eğer kullanılmamışsa, sistemin pompa gücü çok yüksek değilse, verim kaybı olacağı aşikar.

/>

arkadaşlar tesisat çekiminden önce bu tür resim dökümanlara çok baktım teorik olarak bu şekilde bahsettğinden dolayı yakın 2 petegi paralel giğer petekleri çapraz bağlattım iş teorikle bitmiyormuş uygulamadada görmek lazımmış ben gördüm... petekler 12 yıllık panel petekler yön tıkayıcı olanda yok zaten. kombilerimizin pompa gücü yüksek ariston genus prim. evo kombime güveniyorum bu konuda
    bu sene geçti artık.... mydoktor arkadaş sıcak su girip tekrar çıktığından kombi kendini kapatıyor demiş bu kombide dönüş yolu sıcaklık kontrde yapıla biliniyor....

• quote:

quote:

yön tıkaçlı radyatör kullanılmış olabilir. eğer kullanılmamışsa, sistemin pompa gücü çok yüksek değilse, verim kaybı olacağı aşikar.

/>

arkadaşlar tesisat çekiminden önce bu tür resim dökümanlara çok baktım teorik olarak bu şekilde bahsettğinden dolayı yakın 2 petegi paralel giğer petekleri çapraz bağlattım iş teorikle bitmiyormuş uygulamadada görmek lazımmış ben gördüm... petekler 12 yıllık panel petekler yön tıkayıcı olanda yok zaten. kombilerimizin pompa gücü yüksek ariston genus prim. evo kombime güveniyorum bu konuda
    bu sene geçti artık.... mydoktor arkadaş sıcak su girip tekrar çıktığından kombi kendini kapatıyor demiş bu kombide dönüş yolu sıcaklık kontrde yapıla biliniyor....

ariston ayri bir dunya. normal kombilerden farkli menuye sahip :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

/>

Evet sadece 130 cm lik peteğin bağlantısını çapraz olarak değiştirdim diğerleri üstten sıcak su alttan soğuk su şeklinde bağlı alttan bağlantıda peteğin her tarafı homojen ısınmıyordu mesala alttan sıcak suyun girişi ve suyun çıkış vanasının çevresi sıcak oluyor alt ortalar tam ısınmıyordu bağlantıyı çapraz yapınca tamamı homojen bir şekilde ısınmaya başladı.Bana sorarsanız peteklerinizi çapraz bağlatın daha iyi ısınırsınız vede daha az yakıt yakarsınız.

• quote:

quote:

/>

Evet sadece 130 cm lik peteğin bağlantısını çapraz olarak değiştirdim diğerleri üstten sıcak su alttan soğuk su şeklinde bağlı alttan bağlantıda peteğin her tarafı homojen ısınmıyordu mesala alttan sıcak suyun girişi ve suyun çıkış vanasının çevresi sıcak oluyor alt ortalar tam ısınmıyordu bağlantıyı çapraz yapınca tamamı homojen bir şekilde ısınmaya başladı.Bana sorarsanız peteklerinizi çapraz bağlatın daha iyi ısınırsınız vede daha az yakıt yakarsınız.

Mesela bu sabah okula giderken 6:30 da kendimin ve alt komşumun sayacın baktım öğlen eve geldiğimde yaklaşım 5:30 saat geçti tekrar baktım benim sayaç 2.3 m3 harcamış alt komşumun 1.2 m3 harcamış hatta telefon açtım kombi sabahtan beri kaçta çalışıyordu diye 45 de çalıştırmış... yani %50... ben gördüğüme inanırım artık düz bağlattım baktım olmadı tekrar çapraz bağlatırım olur biter :) ama alt komşumun bariz bir şekilde farklı ev aynı ara kat cepheler aynı başka açıklayıcı mantık bulamaıyorum.... tek mantık bağlantı şekli... bu bağlantı şeklini araştırırken sitenin birinde ustalardan biri bu şekilde bağlantı deneyen oldumu ben deniyorum bir sıkıntı görmedim diye yazısı vardı aynı sitedeki diğer ustalar ise bunun yanlış olduğunu bahsetmişti bahsetmişti...

• quote:

quote:

quote:

/>

Mesela bu sabah okula giderken 6:30 da kendimin ve alt komşumun sayacın baktım öğlen eve geldiğimde yaklaşım 5:30 saat geçti tekrar baktım benim sayaç 2.3 m3 harcamış alt komşumun 1.2 m3 harcamış hatta telefon açtım kombi sabahtan beri kaçta çalışıyordu diye 45 de çalıştırmış... yani %50... ben gördüğüme inanırım artık düz bağlattım baktım olmadı tekrar çapraz bağlatırım olur biter :) ama alt komşumun bariz bir şekilde farklı ev aynı ara kat cepheler aynı başka açıklayıcı mantık bulamaıyorum.... tek mantık bağlantı şekli... bu bağlantı şeklini araştırırken sitenin birinde ustalardan biri bu şekilde bağlantı deneyen oldumu ben deniyorum bir sıkıntı görmedim diye yazısı vardı aynı sitedeki diğer ustalar ise bunun yanlış olduğunu bahsetmişti bahsetmişti...

ayni daire ama sizin ustunuz dolumu bos mu catimi ust kat yakiyormu vs bir suru etken var.

tesisatlar birebir ayni mi? boru gecis yerleri caplari petek boylari yerleri?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

ayni daire ama sizin ustunuz dolumu bos mu catimi ust kat yakiyormu vs bir suru etken var.

tesisatlar birebir ayni mi? boru gecis yerleri caplari petek boylari yerleri?

apartman 5 katlı komşum 3. ben 4. katım üst kat yakıyor , o da ,bende 30 m2 salonumuzu yakmıyoruz.... tesisat sıva üstü onun boru sistemi cam elyaflı kompozit boru benim ki dizaynı alimunyum folyolu boru petek boylarımız aynı merkezi sistemden kalma aynı petekler kullanıldı tek fark diyebilirim o da ne kadar olabilir onun mutfak balkonu kapalı diye kombiyi balkona koydu bende mutfak içine koydum dikkat ettiğim konu özellikle fazla dirsek kullandırmamaya da çalıştım...boru geçiş yerleri farklı olarak sadece balkonun sağ kısmına koyduğundan çocuk odasına yakın direk arka kısmından çocuk odasına bağlanmış diğer odalarda yatak antre oturma odası banyo aynı yerlerden gitmiş... antreye yani ortaya kadar 32 lik boru odalara girildiğinde ise petek altlarına kadar da 25 lik peteklere 20 lik bağlanmıştı benim gibi benim boru çapları bu şekilde tek fark bağlantı olarak var....

• Çapraz bağlantı ile üstü iyi ısınıp alt kısmı üste göre ılık kalan peteklerde daha iyi bir ısınma sağlar mı? Yani peteğin üstü ile alt sıcaklıklarında aşağı yukarı aynı seviyeye gelir mi?
  • quote:

quote:

quote:

/>

İyide üsdat sen komşunun 45 derecede çalıştırdığını söylüyorsun ama konforu ne alemde.Komşunun odalarının sıcaklığı kaçta?Senin odalarının sıcaklığın kaç? Peteğe daha iyi dağılan sıcak su ısı transferini daha iyi gerçekleştirdiğinden dönüş suyu biraz soğur.Odanın ısı kaybını karşıladıktan sonra dönüş suyu normal ısısına döner.Haliyle dönen su soğuk olacağından kazandaki suyunda ısısı bir miktar düşer.Biraz gaz tüketimi yapar fakat ısı kayıplarını karşıladıktan sonra minimum seviyede ısıtmaya başlar.Şimdi sen komşunun alttan bağlantı yapılarak daha az yaktığını söylüyorsun fakat konfor sıcaklığı önemli.Komşun oda sıcaklığını kaç derece tutuyor birde onu öğren bana kalırsa.
    Alttan yapılan bağlantılarda giriş suyu ile çıkış suyu sıcaklıkları,çapraz bağlantıya göre biraz daha sıcaktır.Nedeni ısı transferinin az olmasındandır.Bundan dolayı oda sıcaklığıda olumsuz yönde etkilenir.Birde senin evde bilmiyorum ama oda termostatı varmı?Korunmasız binalarda oda termostatının konumu yakıt sarfiyatını olumsuz yönde etkiler.Rüzgar alan bir yer ise 1 kat üstü bile etkiler.Pencerelerinin yalıtımı ne durumda?

• quote:

Orijinalden alıntı: anonim112

İyide üsdat sen komşunun 45 derecede çalıştırdığını söylüyorsun ama konforu ne alemde.Komşunun odalarının sıcaklığı kaçta?Senin odalarının sıcaklığın kaç? Peteğe daha iyi dağılan sıcak su ısı transferini daha iyi gerçekleştirdiğinden dönüş suyu biraz soğur.Odanın ısı kaybını karşıladıktan sonra dönüş suyu normal ısısına döner.Haliyle dönen su soğuk olacağından kazandaki suyunda ısısı bir miktar düşer.Biraz gaz tüketimi yapar fakat ısı kayıplarını karşıladıktan sonra minimum seviyede ısıtmaya başlar.Şimdi sen komşunun alttan bağlantı yapılarak daha az yaktığını söylüyorsun fakat konfor sıcaklığı önemli.Komşun oda sıcaklığını kaç derece tutuyor birde onu öğren bana kalırsa.
    Alttan yapılan bağlantılarda giriş suyu ile çıkış suyu sıcaklıkları,çapraz bağlantıya göre biraz daha sıcaktır.Nedeni ısı transferinin az olmasındandır.Bundan dolayı oda sıcaklığıda olumsuz yönde etkilenir.Birde senin evde bilmiyorum ama oda termostatı varmı?Korunmasız binalarda oda termostatının konumu yakıt sarfiyatını olumsuz yönde etkiler.Rüzgar alan bir yer ise 1 kat üstü bile etkiler.Pencerelerinin yalıtımı ne durumda?

Dostum bende oda termostatı almadım evin durumuna göre almayı düşünüyordum odalar fazla sıcak olmayınca almaktan vazgeçtim alt komşumda bende 45-50 lerde yaktığımızda oda sıcaklığını benim ki 21 oluyor onda normal digital veya civalı herhangi bir termometre olmadığında bilmiyorum dedi ben de üzerine düşmedim ama dairesine girdiğimde o da sıcaklığı idealdı benim ki ile aynıydı.... teorik olarak yanlış bağlantı olduğunu hep okudum ve duydum alt daireyi yapan usta tersini iddaa etti hatta her gittiğim yerdeki tesisatlara da bakıyorum bir apartmanın komple petekleri alt-alt bağlandığını gördüm fazla bu tür bağlanan yerde görmedim açıkcası.... ama google de arattığımızda alt-alt bağlantı var onlarda yön tıkayıcı lımı bilmiyorum, ama youtube petek ile alakalı videolarda bağlantıların çocuğu alt-alt gördüm...

• alt alt bağlantılar ısınmada mantıklı değilse banyolar genellikle kombi vb kazandan uzak olmasına rağmen havlupanlar girişleri alt-alt tır ?? .. gerçek anlamdan bu konuyu gerçek anlamda uygulayan ustaların fikirleri önemlidir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat23351 -- 9 Ocak 2014; 19:23:52 >
  • bu videoda petek bağlantı şekli petek alt-alt bağlanmış petek eski tip peteğe benziyor yön tıkayıcı olduğunu da sanmıyorum

http://www.youtube.com/watch?v=ri7b2wnVRtk

http://www.youtube.com/watch?v=h6c5voY5nC8 bulabildiklerim bunlar....

http://www.youtube.com/watch?v=8T7DqCTaHvg bu video da da döküm peteklere alt -alt bağlanmış.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat23351 -- 9 Ocak 2014; 19:54:30 >

• quote:

alt alt bağlantılar ısınmada mantıklı değilse banyolar genellikle kombi vb kazandan uzak olmasına rağmen havlupanlar girişleri alt-alt tır ?? .. gerçek anlamdan bu konuyu gerçek anlamda uygulayan ustaların fikirleri önemlidir...

havlupanlar sadece alttan bağlanmıyor.çapraz bağlantı yapılabiliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

havlupanlar sadece alttan bağlanmıyor.çapraz bağlantı yapılabiliyor

doğrudur çeşitli şekilde de bağlanıyor olabilir ama tüm gördüklerim ve kiracı olarak kaldığım 2 dairedeki havlupan alt-alt tı havlupanın en altından en üst kısma kadar havlupanın ısınmama problemi görmedim....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat23351 -- 10 Ocak 2014; 11:11:41 >
  • Biz ne desekte havada kalacak.Şayet kararlı iseniz o zaman alt alt yaptırın.Bizide bilgilendirin.Baktınız olmadı eski haline getirirsiniz.Para ve konfor sizin.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.