Şimdi Ara

Petek Kapatmak Zararlımı ? Tasarruf Sağlar mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
14
Cevap
1
Favori
6.125
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba.Evim 1+1 yalnız yaşayan bir insanım.Şuan ev baya bir soğuk oluyor ancak faturadan dolayı mecbur açamıyorum.Kalın şeyler giyiyorum.Şuanlık idare ediyorum.Yaklaşık kasım gibi kombiyi açmayı düşünüyorum.Binada yalıtım sistemi maalesef yok.Kombi Lambert 24LX Fi.Kombiyi açtığım zaman salonu kapatıp kendi odama Televizyonu vs geçiricem.Salonun peteklerini kapatmayı düşünüyorum.Hem tasarruf açısından hemde salonda pek oturmuyorum.Ayrıca banyodaki peteğide hiç açmıycam çünkü havalandırmadan inanılmaz soğuk geliyor.Açmanın anlamı yok.Bende zaten sıcağı seven bir insan değilim açıkcası.Gece yatarken serin bir yatak her zaman tercihim :).Merak ettiğim petek kapatmak kombiye bir zarar verir mi ?Tasarruf sağlar mı ?Lütfen sade bir dille anlatırsanız iyi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Veysigz -- 11 Ekim 2018; 21:57:35 >

• -Bildiğim kadarıyla en az 3 petek açmanız gerekiyor.Kombi devir daim pompasının sağlıklı çalışabilmesi için.
    -Eski oturduğum evde yalıtım yoktu,peteklerin arkasına izocamlı panellerden koymuştum.Kombi balkondaydı ve tesisat boruları açıktaydı.Boruları izolasyon yaparak kapatmıştım.Epey bi'fayda sağlamıştı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • En az 2-3 petek açık olmalı yoksa sirkülasyon pompasi arizalanir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oda termostatı yok mu? Eğer varsa evde olmadığınız veya geceleri 18-19 gündüz evde olduğunuz zaman 21-23 derece arasına ayarlarsanız tasarruf sağlarsınız. Veya evi belli bir ısıda tutmasını isterseniz 30-40 derece petek sıcaklıklarını kullanarak denemeler yapabilirsiniz. Yalıtımlı evler 40-50 derece petek sıcaklıklarıyla mükemmel ısınırken yalıtımsız evlerde ısınmak için petek sıcaklıkları en az 50 derece olması lazım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Termostatik vanada taktirabilirsiniz. Ama en güzeli oda termostati.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • tek petek kullanabilirsin. tasarruf sağlar; 2 petek 3er metreküp yakarsa 1 petek 3 değil 3,5 ila 4 yakar. kapattığın oda soğuk olacağı kullandığın odanın ısısını aldığı için tek petek biraz fazla yakar
  • Oy vermissen ac petekleri ne olcak

• quote:

Orijinalden alıntı: 9600_G_T

Oy vermissen ac petekleri ne olcak

• Tüm petekleri yakıp termostatik vanayla sıcaklığı sınırlamak en mantıklısı. Ama yalıtım yoksa tek petek daha az yakar diye düşünüyorum. Deneme yanılmayla da bulursunuz zaten. Bir gün tüm petekler açık olarak sayacı takip edin, bir gün de tek petekle deneyin, hangisinin daha tasarruflu olduğunu tespit etmiş olursunuz böylece.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Papazı serbest bıraktılar dolar 1₺ benzin 50 kuruş olur artık

• quote:

Orijinalden alıntı: Cloud Nine

Termostatik vanada taktirabilirsiniz. Ama en güzeli oda termostati.
    Hocam bu oda termostatları eğer üst ve alt yakmaz ise, sadece bir odaya takılırsa verimsiz oluyormuş. Çünkü odada atıyorum 3 kişi kalıyorsa ve bu ortam sıcak olacağından diğer oda soğuk olacak. Açıkcası ben kiracıyım zaten pek mümkün gibi durmuyor zaten.

• quote:

Hayatımda bir defa yapmadım o yanlışı. Kullanılan tutar 18 liraysa vergi fonu bedeller vs 50 60 lirayı buluyor. Bunları bir ev geçindiren insan düşünüyor.Ama ne yazıkki kaçak tüketimin fazla olduğu yerler de oylar belli 😊

• quote:

Orijinalden alıntı: -YucukluSucurtam-

Oda termostatı yok mu? Eğer varsa evde olmadığınız veya geceleri 18-19 gündüz evde olduğunuz zaman 21-23 derece arasına ayarlarsanız tasarruf sağlarsınız. Veya evi belli bir ısıda tutmasını isterseniz 30-40 derece petek sıcaklıklarını kullanarak denemeler yapabilirsiniz. Yalıtımlı evler 40-50 derece petek sıcaklıklarıyla mükemmel ısınırken yalıtımsız evlerde ısınmak için petek sıcaklıkları en az 50 derece olması lazım.
    Maalesef

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.