Şimdi Ara

Pert Araç Rayiç bedel uyuşmazlığı - Sigorta Tahkim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
115
Cevap
94
Favori
64.744
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Arkadaşlar aranızda kasko şirketi ile pert araç için rayiç bedel konusunda uyuşmazlığa düşüp konuyu sigorta tahkim komisyonuna taşıyan var mıdır?

Çalınan aracımız ile ilgili sigorta şirketi bize araç rayiç bedel olarak 68.000 TL teklif verdi, itiraz ettik 69.000 e yükselttiler ancak aracın nisan ayında sigorta ettirdiğimizde araç değerini 79.500 olarak gösterip bu tutar üzerinden sigorta primi hesaplamış. Sigorta poliçemizde araç değeri bölümünde rayiç bedel diyor ancak aracı acente ile sigorta şirketi arasında yapılan mailleşmelerde aracın 79.500 üzerinden sigortalandığını öğrendim. Türkiye Sigorta Birliği'nin açıkladığı kasko değer listesinde benim aracımın kasko değeri 80.500 gözüküyor. Aracın sigortalandığı nisan / 2016 tarihinden itibaren hiçbir kazası olmayıp sadece ekstra 3.000km yapmıştır. nisan/2016 tarihindeki değeri 79.500 olup da bana nasıl 68.000 TL teklif verir? Sahibinden de emsal araçların değeri 75.000-80.000 arasında değişiyor. Sizce konuyu sigorta tahkime götürsem olumlu bir sonuç çıkar mı? Hiç olmazsa araç rayiç bedeli belirlerken sigorta tahkimin atayacağı bilirkişi belirleyecek ve daha adil olacağını düşünüyorum. Sizlerin fikirlerini almak istiyorum.

• Sanırım bu konuda kimsenin bir bilgisi yok. İnternette de araştırmalarımda da bu konuda çok da aydınlatıcı bir bilgiye ulaşamadım. Kendi sorunumu kısmen de olsa sigorta tahkime gitmeden çözdüm sayılır. İnsanların bilgilenmesi açısından sigorta şirketiyle kullanıcılar arasındaki uyuşmazlıkların nasıl çözüleceğine dair bilgilerimi burdan paylaşıyorum.

Çoğu kullanıcı araçları pert olduğunda (veya çalındığında) sigorta şirketlerinin verdiği ilk teklifi kabul ediyorlar. Hatta bunların da bir çoğunun teklifi kabul etmeyip sigorta şirketinden teklifin yeniden değerlendirilmesini yani fiyatın yükseltilmesini talep etme haklarının olduğundan haberleri yok. Sigorta şirketleri kullanıcıların bu bilgisizliğinden faydalanarak düşük fiyat verip, karlarını yükseltiyorlar. Zaten bu durumda olan 100 kişiden en fazla 5-10 kişi itiraz ediyordur hatta bu konuda sigorta tahkime giden sayısı da az. Benim düşünceme göre, “biz düşük fiyat teklif edelim, itiraz eden olursa gitsin Sigorta Tahkime ordan sonuç alırsa sadece o kişilere ödeme yaparız. Diğerlerine az ödeme yaparak karımızı yükseltiriz” zihniyetindeler. Tabi bizim ülkemizdeki adalet sistemine güven az olduğundan bu konuda hakkını arayan da az maalesef.

Araçlar pert olduğunda sigorta şirketlerinin ilk teklifi genelde düşük olur. Sizin bu rakama 2 kez itiraz etme hakkınız vardır. İşte 2 kez itiraz etmenize rağmen tatmin edici bir fiyatın verilmemesi durumunda araya Sigorta Tahkim Komisyonu giriyor. Şuan çoğu sigorta şirketi zaten Sigorta Tahkim üyesidir. Bu poliçenizde de yazar. (şirket Sigorta Tahkim Üyesidir diye)
    İkinci El rayiç fiyat belirlerken sigorta poliçenizde rayiç bedel klozu kısmında aracın kaza veya çalıntı anında piyasadaki fiyatının ne olduğunu tespit etmek için genelde sahibinden.com arabam.com gibi sitelerdeki fiyatları baz alacaklarını yazarlar. Türkiye Sigorta Birliğinin yayınlamış olduğu kasko değer listesinde ise aracınızın kasko değerini görebilirsiniz. Bazı sigorta şirketleri bu kasko değerinden yüksek olmamak kaydıyla piyasa bedeli ödenir gibi cümleler eklerler poliçeye. Ama sigorta tahkim komisyonunun bu cümleye takmadan daha yüksek rayiç bedel belirlediğine dair kararları vardır.

Şimdi gelelim izlenecek yola:
    Aracınız pert olduğunda size aracı acenteniz vasıtasıyla teklif gönderdiler ama siz beğenmediniz fiyatı. Aracı acentenizden teklifin yenilenmesini isteyin. 500-1000 TL gibi bir artış yapacaklardır. Siz yine beğenmediğinizi, teklifin yeniden revize edilmesini talep edin ve istediğiniz rakama çıkmaması durumunda uyuşmazlığı sigorta tahkim komisyonuna taşıyacağınızı belirtin. (Sigorta şirketleri sigorta tahkimi duyunca fiyatı biraz arttırırlar çünkü oraya gidince 1500-2000 TL masraf yapacaklar.) Size son olarak bir fiyat vereceklerdir. Bu teklifi kabul edin. Ancak mutabakatnameyi imzalarken “Fazlaya ilişkin alacaklarımın saklı kalması kaydıyla kabul ediyorum – veya xxxx numaralı hasar dosyasındaki tüm yasal haklarımın saklı kalması kaydıyla imza ediyorum” şeklinde yazarak imzalayın ve bir örneğini şirketten alın. Parayı şirketten tahsil ettikten sonra sigorta şirketine aracınızın rayiç bedelinin aslında xxx rakam olduğunu, eksik kalan tutarın tarafınıza yatırılmasını belirten bir dilekçe yazın. Bu dilekçeyi mail yolu ile de yazabilirsiniz. Sigorta tahkime giderken gönderdiğiniz mailde sigorta şirketinin mail adresinin gözüktüğü çıktıyı almanız gerekecek. Sigorta şirketi size olumsuz yanıt verir veya 15 gün içerisinde cevap vermezse bu dilekçe veya mail çıktısını alarak, gerekli formu doldurup sigorta Tahkime başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yaparken, sahibinden.com gibi internet sitelerinde sizin araca emsal olabilecek 10-15 adet araç ilanının çıktısını alın. İlanların galeri ilanları olmasına özen gösterin. Çünkü itiraz dilekçenizde bu işin ticaretini yapan firmaların emsal fiyat belirlemede uzman olduklarını belirtirsiniz. Sigorta tahkim şirketi sizin başvuruda sunduğunuz araçların fiyatlarının ortalamasını alarak rayiç fiyatı belirler. Bilirkişi atayıp fiyat araştırması yaptırmıyorlar. Yani örneğin size sigorta şirketi en son 60.000 TL fiyat verdi. Sizin verdiğiniz ilanlardaki fiyatların ortalaması da 66.000 TL olsun. 1000 TL yi de pazarlık payı olarak düşerek başvuruda 65.000 TL nin rayiç olduğunu, eksik ödenen 5.000 TL nin tarafınıza ödenmesini isteyin. Tabi sigorta şirketine parayı aldıktan sonra göndereceğiniz dilekçede de aracın piyasasının 65.000 TL olduğunu, aradaki fark olan 5.000 TL nin kendinize ödenmesini isteyeceksiniz. Farklı fiyatlar yazmayın.

Bu arada bir bilgi: Sigorta tahkim komisyonunda 5.000-TL altındaki uyuşmazlıklarda verilen kararlar kesindir. İtiraz ve yargı yolu kapalıdır. Yani sigorta şirketi ile aranızdaki uyuşmazlığı 5000 TL nin altına düşürmeye çalışın ki, verilen kararlara itiraz edemesinler.
    Ben kendi adıma sigorta şirketiyle aramdaki uyuşmazlığı çözdüm. Fiyatı 68.000 den 73.000’e çıkardılar. Bunda son gönderdiğim dilekçenin etkisi çok oldu zira dilekçede kanun maddeleriyle, sigorta tahkim emsal kararlarıyla, örnek araç ilanlarıyla isteğimi desteklemiştim. Sanırım daha fazla uğraşmak istemediler.
    Bu arada bu konuyla ilgili Sigorta Tahkim Komisyonunun emsal kararı alttaki linkte var. En baştan 3. Uyuşmazlık. Ordan da konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
    http://www.sigortatahkim.org/files/KararDergisiS20.pdf

Umarım bu konuda bilgi arayan, bu duruma düşen kişilere yol gösterme açısından faydalı olur.
    arkadaşımın 65.000 lik aracına daha önce büyük kazası var bahanesiyle 48000 teklif ettiler. arkadaşım itiraz edince "o zaman tamir ederiz" diye blöf yaptılar. Arkadaşım da o esnada uyanıp bana 42.000 tl masrafı olduğuna dair teklif sundunuz mail ile, zaten pert etmek zorundasınız deyince "o zaman 48.000" dediler. arkadaşım tahkim falan uğraşmadı ama piyasası bu şu diyerek 58.000 tl aldı sigortadan.

çok dalavere var bu işte. Sigortacılar kadar üç kağıt yapanı bilmiyorum... Anlaşmalı pert ten tut, anlaşmalı yüksek fiyat yazmaya kadar her şeyi normalmiş gibi yapıyorlar. Para kazanamıyoruz diye ağlıyorlar. Zam yapıyorlar...

Allah onları ve onlarla ortak olanları bildiği gibi yapsın!
    Öncelikle Allah kimseye kaza bela vermesin ve sigorta şirketlerinin kucağına düşürmesin..

01.05.2018 tarihinde aracımıza park halinde çarpıldı sayfalar dolusu konu hakkında yorum,video,makele resmi evrak okudum araştırdım nerdeyse bugün bir acenta da yada hasar depertmanın da çalışabilecek seviyeye geldiğimi düşünüyorum:) İzlenimlerimi yazayım.

Bu şekilde başına kaza gelen arkadaşlar en azından sürecin nasıl olacağını az-çok tahmin edebilmeleri için kısaca özet geçeyim..

1-Kaza yaptınız kusurlu yada kusursuz olmanız öncellikle sigorta şirketlerininin hiç umrunda değil öncelikle. Kaza yaptım sigorta şirketim yada kaskom beni karşı tarafa karşı kollar mağduriyetimi giderir şeklinde hiç düşünceniz olmasın.
    2-Sigorta şirketleri tamamen kendi çıkarlarını düşünüyor nerden ne kar eder müşteriye saplarım bilincindeler ve bu yönde hareket ediyorlar.onlar için herşey kar/zarar senin mağdur olman yada müşterileri olman hiçbir şey ifade etmiyor.
    3-Öncelikle kaza yaptıktan sonra hiçbir şekilde muhatap bulamayacaksınız sigorta şirketinin memuru gibi olan bir exper size sürekli kazıklamaya çalışacak ( Kaskom yetkili servis orjinal parça (araç 3 yaş altı) olmasına rağmen adam haberim olmadan sanayiden merdiven altı bile değil fiyat almış.
    4-Siz her zaman çemberin dışında olacaksınız bunu unutmayın exper,sigorta şirketi ve servis sizden nasıl kar ederim onun yarışına giriyorlar.
    5-siz aramadığınız yada peşine düşmediğiniz zaman haricinde sizi arayan soran 1 kişi bile olmayacak.
    6-her aradığınızda araştırmalar devam ediyor cevabı alacaksınız.
    7-Süreç yaklaşık 30 gün sürdü 30 gün oyalamının ardından (ki bu süreçte ikame araç v.s verildmedi) ölü fiyatına aracım perte çıkarıldı piyasa değerinin 13.000tl rayiç bedelin 8000tl altına perte çıkarıldı.
    8-bundan sonraki süreçte saçma sapan birsürü evrak gönderilecek size birde al-satçı firmaya evrak postalamınız gerekecek.
    9-Full kaskolu olmanıza rağmen bu evrakları toplayacaksınız plakaları söküp notere gidip vekalet alıp cebinizden 116tl noter ücreti ödeyip üstüne 20tl kargo ücreti verip evrakları postalayıp beklemeye devam edeceksiniz.
    10-beklerken sıkıldıkça al-satçıyı arayın ne oldu bizim araç diye sorun o arada sahibinden.com daki hasarlı araçlara bakın aracım satışa konmuş mu diye.
    11-Benim gibi sahibinden.com da aracınıza denk geldikten sonra al-sat çıyı arayın. hayırlı olsun aracımızı satmışsınız parasını vermeyi düşünüyormusunuz diye sorun.onlar biz evrakları sigorta şirketinize göndericez siz onlara sorun diyecek.
    12-sonra sigorta şirketini arayın ne oldu bizim para deyin onlar süreç devam ediyor imzada ödeme takvimi felan diyecek beklemeye devam edin.
    13-Aracımın satıldığını gördükten sonra yine dediğim gibi herşeyi siz takip edeceksiniz kimseniz olmayacak bu süreçte aradım tekrar benim sigorta vardı araç satılmış iptal edin diye aramazsanız ödemeye devam edersiniz unutmayın hay hay deyip iptal ettiler hazırlıklı olun birde kaskom vardı 3 aylık 880tl dedim onu ödeyemeyiz o size girdi geçmiş olsun cevabı alacaksınız. park halindeki aracınıza çarpılacak kusur %100 karşı tarafta ve bomba 9 ay daha olmayan aracınız için kasko ücreti ödeyeceksiniz.
    14-Sonuç olarak her türlü bu süreçten aracınızın değerine göre 10.000-15.000 tl zarar bir sürü stress ve sinir bir sürü mail telefon görüşmesi yapacaksınız.
    15-Kasko ve Sigortam Genarali Sigorta.
    16-Bu süreçte hiçbir zaman desteğini görmediğim, muhatap bulamadığım, kaza yerine çekiciyi bile 2 saatte zor gönderen sigorta şirketim Generali' ye saygılarımı iletir ve kimseye tavsiye etmem.
    17-Henüz para yatmadı bu arada hala.

Geçmiş olsun herkese kazasız belasız günler dilerim.

quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

Sigortaların uygulaması otomobilin o anki rayiç fiyatı ne ise onu veriyorlar...Marka , model emsal fiyatı belli....Ben şu kadara sigorta yaptırdım o rakamdan poliçe ödedim derseniz Teşvikiye camisinin 30 mt aşağısında bir yer var...Oraya sigortayı şikayet ediyorsunuz....
    https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-2009-audi-a4-1.8-tfsi-160-hp-sunroof-deri-isitma-bixenon-far-363226378/detay Fiyat: 65.750https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-hatasiz-ve-uygun-fiyatli-audi-a4-290839908/detay Fiyat:80.000

İlk araçta donanım alttakine oranla fazla ama boya da fazla. Arada 14.250 TL fark var.
    https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-2009-model-audi-a4-1.8-tfsi-160-hp-otomatik-sunroof-lu-359359918/detay Fiyat: 64.500https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-2009-a4-1.8.t-otomatik-160.hp-bej-deri-doseme-354124416/detay Fiyat: 76.000

İki araç da neredeyse birbirine denk. Birinde deri koltuk var birisinde Sunroof var. km ler aynı. Fiyat farkı 11.500
    4 araç da galeri ilanı.

Yani her zaman emsal fiyat belli olmayabiliyor.

Hem sigorta şirketi her zaman rayiç bedeli veriyorsa, benim aracın da rayiç bedeli 68.000 ise, neden 5.000 TL fazla verdi? Demekki ilk seferde düşük teklif etmiş.
    Merhaba hocam, bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

30 Temmuz'da kurban bayramı arefesinde ben yeşil ışıkta geçerken, kırmızı ışıkta geçen birine çarptım (%100 karşı taraf suçlu). Benim araçta 7 hava yastığı açıldı, ön cam kırıldı, ön kaporta dağıldı... Araç çekici ile Toyota servise çekildi ve bayram nedeniyle 4 gün boyunca bir işlem yapılamadı.

Bayram biter bitmez servise gittiğimde, hasar danışmanı görür görmez bu araç pert dedi ve hasar dosyası açıldı. Ertesi gün hızlıca eksper inceledi, raporu sigorta şirketine gönderdi. Buraya kadar işlemler ,ikame araç alamamamız haricinde, sorunsuz ilerledi.

Bu süre boyunca ben TSB, sahibinden, arabam gibi sitelerden aracımın değerini araştırdım, tüm ilanların pdf kaydını aldım;

- Arabanın sıfırı 151.000 ₺
    - TSB rayiç bedel olarak 145.454 ₺ veriyor
    - Sarı sitede 140.000 ₺ - 160.000 ₺ arası ikinci el ilanları var.
    - Arabam.com'da da 145.000 ₺ - 155.000 ₺ arasında ikinci el ilanları var.

Bugün mutabakat şirketi beni arayıp rayiç bedelin 125.000 ₺ olarak belirlendiğini söyledi (İlanlardaki fiyatlardan pazarlık paylarını düşmüşler (Nasıl bir pazarlık payıysa artık ~20.000 ₺)). Telefondaki kişiye siz hiç ilanlara baktınız mı, 150.000 ₺ civarı bu aracın bedeli dediğimde emsallerinin olduğunu ve bana mail atabileceklerini söylediler.

Mutabakat şirketinin sitesinden bir alıntı;

Benim arabam tam otomatik vites, fakat gelen maildeki emsal diye belirtilen araçlar manuel ve yarı otomatik olarak seçilmiş ki bunların ilandaki fiyatları bile 140.000 ₺ ve üzeriydi hatta pazarlıksız fiyat diye de belirtmiş ilan sahipleri. (Sadece bir tanesi, o da manuel olan 129.000 ₺ idi).

Bu koşullar altında her şey apaçık ortadayken bile bana 125.000 ₺ teklif edebiliyorlar. Ben konunun sonuna kadar takipçisi olacağım ve değerini almak için ne gerekiyorsa yapacağım ama konu uzayıp çok can sıkacağa benziyor. Her geçen gün araba fiyatlarının artması da cabası...

Allah bu sigorta şirketlerinin eline kimseyi düşürmesin, kazadan sağ kurtulduğumuza şükrediyoruz fakat bu sigorta şirketleri hayattan soğutuyor.
  • Sanırım bu konuda kimsenin bir bilgisi yok. İnternette de araştırmalarımda da bu konuda çok da aydınlatıcı bir bilgiye ulaşamadım. Kendi sorunumu kısmen de olsa sigorta tahkime gitmeden çözdüm sayılır. İnsanların bilgilenmesi açısından sigorta şirketiyle kullanıcılar arasındaki uyuşmazlıkların nasıl çözüleceğine dair bilgilerimi burdan paylaşıyorum.

Çoğu kullanıcı araçları pert olduğunda (veya çalındığında) sigorta şirketlerinin verdiği ilk teklifi kabul ediyorlar. Hatta bunların da bir çoğunun teklifi kabul etmeyip sigorta şirketinden teklifin yeniden değerlendirilmesini yani fiyatın yükseltilmesini talep etme haklarının olduğundan haberleri yok. Sigorta şirketleri kullanıcıların bu bilgisizliğinden faydalanarak düşük fiyat verip, karlarını yükseltiyorlar. Zaten bu durumda olan 100 kişiden en fazla 5-10 kişi itiraz ediyordur hatta bu konuda sigorta tahkime giden sayısı da az. Benim düşünceme göre, “biz düşük fiyat teklif edelim, itiraz eden olursa gitsin Sigorta Tahkime ordan sonuç alırsa sadece o kişilere ödeme yaparız. Diğerlerine az ödeme yaparak karımızı yükseltiriz” zihniyetindeler. Tabi bizim ülkemizdeki adalet sistemine güven az olduğundan bu konuda hakkını arayan da az maalesef.

Araçlar pert olduğunda sigorta şirketlerinin ilk teklifi genelde düşük olur. Sizin bu rakama 2 kez itiraz etme hakkınız vardır. İşte 2 kez itiraz etmenize rağmen tatmin edici bir fiyatın verilmemesi durumunda araya Sigorta Tahkim Komisyonu giriyor. Şuan çoğu sigorta şirketi zaten Sigorta Tahkim üyesidir. Bu poliçenizde de yazar. (şirket Sigorta Tahkim Üyesidir diye)
    İkinci El rayiç fiyat belirlerken sigorta poliçenizde rayiç bedel klozu kısmında aracın kaza veya çalıntı anında piyasadaki fiyatının ne olduğunu tespit etmek için genelde sahibinden.com arabam.com gibi sitelerdeki fiyatları baz alacaklarını yazarlar. Türkiye Sigorta Birliğinin yayınlamış olduğu kasko değer listesinde ise aracınızın kasko değerini görebilirsiniz. Bazı sigorta şirketleri bu kasko değerinden yüksek olmamak kaydıyla piyasa bedeli ödenir gibi cümleler eklerler poliçeye. Ama sigorta tahkim komisyonunun bu cümleye takmadan daha yüksek rayiç bedel belirlediğine dair kararları vardır.

Şimdi gelelim izlenecek yola:
    Aracınız pert olduğunda size aracı acenteniz vasıtasıyla teklif gönderdiler ama siz beğenmediniz fiyatı. Aracı acentenizden teklifin yenilenmesini isteyin. 500-1000 TL gibi bir artış yapacaklardır. Siz yine beğenmediğinizi, teklifin yeniden revize edilmesini talep edin ve istediğiniz rakama çıkmaması durumunda uyuşmazlığı sigorta tahkim komisyonuna taşıyacağınızı belirtin. (Sigorta şirketleri sigorta tahkimi duyunca fiyatı biraz arttırırlar çünkü oraya gidince 1500-2000 TL masraf yapacaklar.) Size son olarak bir fiyat vereceklerdir. Bu teklifi kabul edin. Ancak mutabakatnameyi imzalarken “Fazlaya ilişkin alacaklarımın saklı kalması kaydıyla kabul ediyorum – veya xxxx numaralı hasar dosyasındaki tüm yasal haklarımın saklı kalması kaydıyla imza ediyorum” şeklinde yazarak imzalayın ve bir örneğini şirketten alın. Parayı şirketten tahsil ettikten sonra sigorta şirketine aracınızın rayiç bedelinin aslında xxx rakam olduğunu, eksik kalan tutarın tarafınıza yatırılmasını belirten bir dilekçe yazın. Bu dilekçeyi mail yolu ile de yazabilirsiniz. Sigorta tahkime giderken gönderdiğiniz mailde sigorta şirketinin mail adresinin gözüktüğü çıktıyı almanız gerekecek. Sigorta şirketi size olumsuz yanıt verir veya 15 gün içerisinde cevap vermezse bu dilekçe veya mail çıktısını alarak, gerekli formu doldurup sigorta Tahkime başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yaparken, sahibinden.com gibi internet sitelerinde sizin araca emsal olabilecek 10-15 adet araç ilanının çıktısını alın. İlanların galeri ilanları olmasına özen gösterin. Çünkü itiraz dilekçenizde bu işin ticaretini yapan firmaların emsal fiyat belirlemede uzman olduklarını belirtirsiniz. Sigorta tahkim şirketi sizin başvuruda sunduğunuz araçların fiyatlarının ortalamasını alarak rayiç fiyatı belirler. Bilirkişi atayıp fiyat araştırması yaptırmıyorlar. Yani örneğin size sigorta şirketi en son 60.000 TL fiyat verdi. Sizin verdiğiniz ilanlardaki fiyatların ortalaması da 66.000 TL olsun. 1000 TL yi de pazarlık payı olarak düşerek başvuruda 65.000 TL nin rayiç olduğunu, eksik ödenen 5.000 TL nin tarafınıza ödenmesini isteyin. Tabi sigorta şirketine parayı aldıktan sonra göndereceğiniz dilekçede de aracın piyasasının 65.000 TL olduğunu, aradaki fark olan 5.000 TL nin kendinize ödenmesini isteyeceksiniz. Farklı fiyatlar yazmayın.

Bu arada bir bilgi: Sigorta tahkim komisyonunda 5.000-TL altındaki uyuşmazlıklarda verilen kararlar kesindir. İtiraz ve yargı yolu kapalıdır. Yani sigorta şirketi ile aranızdaki uyuşmazlığı 5000 TL nin altına düşürmeye çalışın ki, verilen kararlara itiraz edemesinler.
    Ben kendi adıma sigorta şirketiyle aramdaki uyuşmazlığı çözdüm. Fiyatı 68.000 den 73.000’e çıkardılar. Bunda son gönderdiğim dilekçenin etkisi çok oldu zira dilekçede kanun maddeleriyle, sigorta tahkim emsal kararlarıyla, örnek araç ilanlarıyla isteğimi desteklemiştim. Sanırım daha fazla uğraşmak istemediler.
    Bu arada bu konuyla ilgili Sigorta Tahkim Komisyonunun emsal kararı alttaki linkte var. En baştan 3. Uyuşmazlık. Ordan da konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
    http://www.sigortatahkim.org/files/KararDergisiS20.pdf

Umarım bu konuda bilgi arayan, bu duruma düşen kişilere yol gösterme açısından faydalı olur.

• Sigortaların uygulaması otomobilin o anki rayiç fiyatı ne ise onu veriyorlar...Marka , model emsal fiyatı belli....Ben şu kadara sigorta yaptırdım o rakamdan poliçe ödedim derseniz Teşvikiye camisinin 30 mt aşağısında bir yer var...Oraya sigortayı şikayet ediyorsunuz....
  • quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

Sigortaların uygulaması otomobilin o anki rayiç fiyatı ne ise onu veriyorlar...Marka , model emsal fiyatı belli....Ben şu kadara sigorta yaptırdım o rakamdan poliçe ödedim derseniz Teşvikiye camisinin 30 mt aşağısında bir yer var...Oraya sigortayı şikayet ediyorsunuz....
    https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-2009-audi-a4-1.8-tfsi-160-hp-sunroof-deri-isitma-bixenon-far-363226378/detay Fiyat: 65.750https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-hatasiz-ve-uygun-fiyatli-audi-a4-290839908/detay Fiyat:80.000

İlk araçta donanım alttakine oranla fazla ama boya da fazla. Arada 14.250 TL fark var.
    https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-2009-model-audi-a4-1.8-tfsi-160-hp-otomatik-sunroof-lu-359359918/detay Fiyat: 64.500https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-2009-a4-1.8.t-otomatik-160.hp-bej-deri-doseme-354124416/detay Fiyat: 76.000

İki araç da neredeyse birbirine denk. Birinde deri koltuk var birisinde Sunroof var. km ler aynı. Fiyat farkı 11.500
    4 araç da galeri ilanı.

Yani her zaman emsal fiyat belli olmayabiliyor.

Hem sigorta şirketi her zaman rayiç bedeli veriyorsa, benim aracın da rayiç bedeli 68.000 ise, neden 5.000 TL fazla verdi? Demekki ilk seferde düşük teklif etmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Luti -- 13 Kasım 2016; 0:11:55 >

• ...
  • Luti kullanıcısına yanıt
    Güzel bilgi, teşekkürler..
  • faydalı konu....
  • elinize sağlık emek edip yazmissiniz
  • Rica ederim umarim bu bilgileri arayan kişilere faydası olur.
    Hocam seni tebrik ederim.

Hak verilmez alınır lafını hayata geçirmişsin.
    Çok faydalı bi yazı olmuş. Bu tip sorunla karşılaştığım zaman senin izlediğin yolu izleyeceğim.Mesela ben bilmiyordum böyle bir hakkımızın olduğunu

Aslında bu konu sabitlenmeli
  • arkadaşımın 65.000 lik aracına daha önce büyük kazası var bahanesiyle 48000 teklif ettiler. arkadaşım itiraz edince "o zaman tamir ederiz" diye blöf yaptılar. Arkadaşım da o esnada uyanıp bana 42.000 tl masrafı olduğuna dair teklif sundunuz mail ile, zaten pert etmek zorundasınız deyince "o zaman 48.000" dediler. arkadaşım tahkim falan uğraşmadı ama piyasası bu şu diyerek 58.000 tl aldı sigortadan.

çok dalavere var bu işte. Sigortacılar kadar üç kağıt yapanı bilmiyorum... Anlaşmalı pert ten tut, anlaşmalı yüksek fiyat yazmaya kadar her şeyi normalmiş gibi yapıyorlar. Para kazanamıyoruz diye ağlıyorlar. Zam yapıyorlar...

Allah onları ve onlarla ortak olanları bildiği gibi yapsın!
  • Bilgi güçtür. Bu bilgilerle zorda olan insanlara fikir verdiğiniz için teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LoganTr

Bilgi güçtür. Bu bilgilerle zorda olan insanlara fikir verdiğiniz için teşekkürler.

Rica ederim. Faydalı olduğuna sevindim.
    hocam benim araç 15 gün önce pert oldu. 2012 jazz, fun+ en üst paket, kazasız, boyasız, km 44200, ilk sahibinden, servis bakımlı. araçta 49bin tl masraf çıktı, haliyle pert. sigortacı oldu bittiye getirerek beni aramadan (acenta aradı ama ray sigorta aramadı) evrakları imzala ve yolla da işlemler başlasın dedi. evrakta aracıma 52bin fiyat biçmişler. arabanın sovtajı ise 35200 tl çıkmış. benim aracın gerçek rayiç bedeli ise 56binden başlıyor. maile cevap vermedim ve kaç gündür ne arayan var ne soran. sizce ne yapmalıyım? sahininden aramasına benim km nin yüzde 10 fazlasını arattım, sonuçlar linkte.

https://www.sahibinden.com/honda-jazz-1.4-fun/otomatik,yari-otomatik?a5_max=2013&unpaintedParts=true&a4_max=48510&sorting=price_asc&a5_min=2012&unchangingTracks=true

• Yukaridaki mesajda soylediklerimi aynen uygulayin. Araci firmaniz var ise onlarla görüşün hatta sigorta sirketinde kim sizin dosyaniz ile ilgileniyorsa onunla yuz yuze gorusmek icin randevu ayarlayin. Yazida bahsettiklerimi anlatin o kisiye. Eger sizin arac bedeli 56.000 tl civarindaysa sigorta policenizdeki arac rayic bedel belirleme klozunda nasil belirlenecegi yazar. Ona bakarak kendiniz bi fiyat.belirleyin ve o fiyatta diretin. Unutmayin 3 defa fiyat teklifi alma hakkiniz var. Her seferinde sizin istediginiz rakama gelinceye kadar fiyat guncellemesi isteyin. Mutemelen sizde de once 53 e sonra 54 e en son da 55-56 civarina cikarlar. Davalik olmadan da halledebilirsiniz ama sigorta tahkimden haberdar oldugunuzu bu konuda bilgili oldugunuzu sigorta sirketi yetkililerine bildirin(araci firmaya degil). Sigorta yetkilisi bizzat sigorta sirketinde sizin dosyanizla ilgilenen sahistir. O şahıs bilirse fiyati arttirir. Araci firmalarin fiyat arttirmada pek bi rolleri olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Luti -- 21 Nisan 2017; 14:6:6 >
  • faydalı konu
    işallah ihtiyacımız olmaz ama olursa çok makbule geçer
  • İhtiyacım olan konulardan biri, gerçekten yararlı oldu. Ben de başvuracağım, iyi bir rehber oldu bana.
  • Güzel konu. Bilgi için teşekkür ederim. Mesajım bulunsun. ;-)
  • hocam en son 53bine çıkacaklarını söyledi acenta (yoğun çabalarıylaymış). sahibinden ilanlarını tek tek inceleyip notlar aldım. benim araca denk olanları arayıp pazarlık yaptım ve aşağıda resimde görülen rakamlar çıktı. 55bin isterken 56500 den olacaklar haberleri yok. kasko firmasının bölge müdürlüğüne gidip konuşacağım. resmi olarak sadece ilk verdikleri teklif var. 53bin teklifini sözlü olarak verdiler acenta aracılığıyla. sizce kaskoya görüşmeye giderken aşağıdaki resimi ve diğer evrakları çıktı alıp gideyim mi?

Pert Araç Rayiç bedel uyuşmazlığı - Sigorta Tahkim

• Faydalı konu
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.