Şimdi Ara

PELLET yakıtlı soba vs. (51. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.082
Cevap
29
Favori
308.568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4950515253
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: RealX11

Ben bir süredir Torbalı tarafında "Kavi Pelet" den alıyorum sorun yaşamadım hiç.
    Benim şikayetim pahalılığı. Şu an 900 TL Ton.

İzmir'deki bayinin numarasını alabilirim yakın olduğu için işime gelir, Teşekkür ederim :)

Kazanım: Arıkazan Cortena serisi. Tam otomatik herşeyi kendi yapıyor çok memnunum, ona birde Siemens'in oda termostatını taktım harika oldu.

Alıntıları Göster
    Güle güle kullan. 900₺ şuan için gayet iyi. Kavi pelleti geçen sene kullandım. Onun için tavsiye etmedim. Numarayı pm den gönderiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba..Leksan marka pelet sobamız var kırmızı renkli olanlardan E12 hata verip ateşleme yapmıyordu. Servis ateşleme yerini değiştirdi sorun halloldu fakat şimdide soba 45 derecelere geldiğinde E03 hatası verip engellendi diyor. Kullanma kılavuzunu bulamadım. E03 hatası nedir bilen var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: uthec_

Merhaba..Leksan marka pelet sobamız var kırmızı renkli olanlardan E12 hata verip ateşleme yapmıyordu. Servis ateşleme yerini değiştirdi sorun halloldu fakat şimdide soba 45 derecelere geldiğinde E03 hatası verip engellendi diyor. Kullanma kılavuzunu bulamadım. E03 hatası nedir bilen var mı?
    Markanın "Leksan" olduğuna emin misiniz? Hiç duymamıştım. Google'da da görünmüyor.

• Uriel kullanıcısına yanıt
    Yanlış hatırlamışım. Lesta yazıyor üzerinde.

• quote:

Orijinalden alıntı: uthec_

Yanlış hatırlamışım. Lesta yazıyor üzerinde.
    Arıkazan Lesta. Sorununuzun çözümü üreticinin web sitesinde. Buyrun...
    https://www.arikazan.com.tr/olasi-hatalar-ve-cozumleri/

• Bu gibi hatalar da,
    Kalibrasyonu doğru yapmak önemli.

Arıkazan'da kalibrasyon bölümünden kendiniz yapabilirsiniz.
    Kitapçığında yazar.

10 dk pelet besleme yapıyorsunuz, 10dk boyunca dökülen peleti tartıyorsunuz ve kitapçıkta karşılık
    gelen değerleri cihaza giriyorsunuz. Cihaz bu değerlere göre yanma ve oksijen ayarlarını yapıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RealX11

Bu gibi hatalar da,
    Kalibrasyonu doğru yapmak önemli.

Arıkazan'da kalibrasyon bölümünden kendiniz yapabilirsiniz.
    Kitapçığında yazar.

10 dk pelet besleme yapıyorsunuz, 10dk boyunca dökülen peleti tartıyorsunuz ve kitapçıkta karşılık
    gelen değerleri cihaza giriyorsunuz. Cihaz bu değerlere göre yanma ve oksijen ayarlarını yapıyor.
    Katılıyorum. Kozlusan'da da 1 dk da beslenen yakıtı ölçüp o değeri girmek gerekiyor.

• Merhabalar. Alaşehir'de 150 m2 müstakil dublex evde kullanmak için pellet kazanı araştırıyorum, epey yorum okudum.

Benim bütçeme uygun lidya 25 kw veya lidya compact 25 kw var gibi, seçim sizce doğru mu, evin içinde olanı tercih edersek 7 aylık bebeğimiz için tehlike oluşturur mu? Normal sobalar gibi dışı ani ısınır mı bilemedim, değişik bir yapısı var camlı falan, izolasyon ne durumda acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: schopen

Merhabalar. Alaşehir'de 150 m2 müstakil dublex evde kullanmak için pellet kazanı araştırıyorum, epey yorum okudum.

Benim bütçeme uygun lidya 25 kw veya lidya compact 25 kw var gibi, seçim sizce doğru mu, evin içinde olanı tercih edersek 7 aylık bebeğimiz için tehlike oluşturur mu? Normal sobalar gibi dışı ani ısınır mı bilemedim, değişik bir yapısı var camlı falan, izolasyon ne durumda acaba?
    Her ikisi de doğru ürün. Biri ev içi soba diğeri ise kapalı alan kazanı. Pellet doldur, kül boşalt ev içine ister istemez biraz toz kaçabilir. Sizce önemli değilse Lidya modeli tavsiye ederim ki ateşin görüntüsüde cabası. İstemezseniz iç ortamda olmak koşuluyla Lidya Compact da alabilirsiniz ki zaten bu kazanda Lidyanin hemen hemen aynısı. İç ortam kazanı dememin sebebi ateşleme sistemi. Sadece kizdirici olduğundan dış ortama konulduğunda ve dış hava sıcaklığı eksi derecelere düştüğünde tutuşma da sıkıntı olabileceği içindir.
    Her iki üründe de çocuğunuzu riske atacak bir durum olmaz.
    Lidya Compact da Pro plus modeli var ki tam otomatik olup her işi kendi yapmakda size sadece pellet doldurmak düşmektedir.
    Bu arada her iki üründe aslında tam kazan değil. Dış ortama koyucaksaniz Propel, Slimpel veya Slimpel Easy modellerine bakmalisiniz.
    Ev içi Lidya modelinde sadece ön tarafındaki camdan ısı gelmektedir. Diger bütün yüzeyler yalıtımlıdır. Üstü bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uriel -- 7 Mart 2019; 0:53:17 >

• Teşekkür ederim @Uriel. Cam kısımdan gelen sıcaklık yaralanmaya neden olmayacak kadar düşük mü yani, çocuk gidip elini basar mı basar, yakında yürüyecek sıpa :P

10-12 metre petek bağlamayı düşünüyorum bu arada, sanırım sorun yaratmaz. Sıcaklık eksiye çok az düşüyor burada, İzmir kadar olmasa da epey ılıman ama geceleri sıcaklık farkı daha çok, rakım 150 metre civarı.

ekleme: 4 ton civarı kömür yakarsın tahmini yapıyor görenler, 4 ton kömür tahmini doğru ise bana 4 ton pellet yeter mi bunu da merak ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi schopen -- 7 Mart 2019; 10:49:50 >
  • quote:

Teşekkür ederim @Uriel. Cam kısımdan gelen sıcaklık yaralanmaya neden olmayacak kadar düşük mü yani, çocuk gidip elini basar mı basar, yakında yürüyecek sıpa :P

10-12 metre petek bağlamayı düşünüyorum bu arada, sanırım sorun yaratmaz. Sıcaklık eksiye çok az düşüyor burada, İzmir kadar olmasa da epey ılıman ama geceleri sıcaklık farkı daha çok, rakım 150 metre civarı.

ekleme: 4 ton civarı kömür yakarsın tahmini yapıyor görenler, 4 ton kömür tahmini doğru ise bana 4 ton pellet yeter mi bunu da merak ediyorum.
    Lidya'da 2 adet camdan kapak var. Diğer sobalar gibi 1 adet olsa kömür sobası gibi sıcak olur. Yine de el değmeyecek ya da yakacak kadar sıcak olduğunu düşünüyorum.
    10-12 metre peteği çok rahat karşılar. Kapasiteden yana endişeniz olmasın.
    4 ton kömür tahmini 'yerli kömür' ise en fazla 4 ton pellet yakarsınız. Örnek videoların linklerini atıyorum.
    https://youtu.be/isrQLVzbRAs
    https://youtu.be/rzDYcq65-PQ
    https://youtu.be/5IWdg7wF5w0
    https://youtu.be/zDW5TnfQoxw

• university U kullanıcısına yanıt
    Karadeniz bölgesinde çok daha ekonomik temin edebilirsiniz. Küçük manuel pelet sobalarının ismi fındık kabuğu sobası zaten. Fındık kabuğu bulamadıkları için pelet yakıyorlarmış.
  • Arkadaşlar, Lidya 9500 tl, Slimpel 16500 lira en ucuz bulabildiğim. Bunların ikisi de 25 kw, Slimpel bu fiyat farkına değecek kadar iyi mi, neredeyse iki kat fark var.
  • quote:

Arkadaşlar, Lidya 9500 tl, Slimpel 16500 lira en ucuz bulabildiğim. Bunların ikisi de 25 kw, Slimpel bu fiyat farkına değecek kadar iyi mi, neredeyse iki kat fark var.
    Lidya iç mekan kazanı, Slimpel ise hem iç hem de dış mekan kazanı. Isıtılacak alan , şehir, yalıtım durumu ve kazanı nereye koyacağınızı belirtirseniz daha iyi yardımcı olabilirim.
    1.Slimpel de ateşleme sıcak hava üflemeli 1-1.5 dk da ateşler, lidya da sadece kızdırıcı var tutuşma süresi 4-6dk. Eğer sıcaklığı eksi dereceye düşen bir yerde ve kazanı dış ortama koyacak iseniz Lidya tutuşma da sıkıntı çıkarabilir.
    2. Slimpel 25kw da pellet hazne kapasitesi 120kg , Lidya'da 50kg.
    3. Slimpel de kendinden dış hava sensörü ve kullanım suyu ısıtma kontrolü ile daha gelişmiş internete bağlanabilen kontrol paneli bulunur.
    4. Kullanılacak alan dar veya balkon ise Slimpel sığmayacaktır.
    5. Slimpel de pota temizleme otomatik Lidya Compact ta manuel kol ile pota temizlenir. (Lidya Pro ve Pro Plus ta otomatik.)
    6. Aradaki fiyat farkı 7000₺ olup şuanda yaklaşık 7 ton yakıt yapar ki nerden baksaniz 2 kış ısınma parasıdır.

• yer ayvalık

kat 4 - en üst kat

binada mantolama yok,güya yalıtımlı sıva diye bir şey yapıldı ama tırt bir uygulama

kazan için boş bir odam var camından balkona çıkılabilir yani baca girişi yan duvardan olur mu demek istiyorum.

veya 90cm en ve boy ise 150 cm olan bir balkon var uygun kazan oraya konabilir mi odadan yer kaybetmek istemiyorsak

bu iş için petekler dahil düşündüğüm bütçe 10 bin tl

keza önceden dogalgaz gelirse diye boruları laminant altından döşetip petek yerlerini belirlemiştim.

var mı yardımcı olabilecek kimse?

yakıtın temini ve muhafazası için de tecrübem yoktur.

saygılar.
  • tashunkee kullanıcısına yanıt
    Dairenin m2 sini yazmamışsınız. 200m2 ye kadar en üst kat ve doğru düzgün yalıtımı olmasada Lidya Compact 25kw tavsiye edeceğim ürün olacaktır. Balkonada olur odayada. Baca çıkışı sorun olmaz. Sorun bütçeniz. Lidya Compact 12-17 bin arasında değişiyor. Gerçi sahibindende 9500₺ ye İzmir'de satan da var. 2. El bile bulabilseniz 10.000₺ tesisat, petek ve kazan için yetersiz.
    Yakıt konusuna gelince; Edremit, Havran, Saruhan, Akhisar, Torbalı ve Aydın'da ki fabrikalar size en yakın olanları. Kaliteleri farklıdır. Muhafazası ise direk neme , suya maruz kalmayacak şekilde depolanması yeterli olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uriel -- 20 Haziran 2019; 0:35:3 >
  • Daire 100 - 110 m2 daha fazla degil.yani benim butcem bu sistem icin yetersiz kaliyor sanirim

• Roquish06 kullanıcısına yanıt
    Yanlış yerdesin. Doğrusu aşağıda!

https://forum.donanimhaber.com/kombi-ve-tesisat-oneri-sayfasi-ana-konu--63447066-548#133898395

• izmir karşıyakada batı cepheli 120 m2 yalıtımlı petekler vs döşeli evime doğalgaz olmadığı için ikinci el sulu sistem pelet sobası almak istiyorum.1-2 kış kullanılmış soba alınır mı? sık arıza ile karşılaşırm mıyım? arıza ile karşılaşırsam çözüm bulabilir miyim?bilgi verebilir misiniz?
  • onuruysal48 O kullanıcısına yanıt
    Olması gerektiği gibi iyi kalite odun pelleti kullanılmışsa alınır. Kozlusan olursa daha iyi olur. Arıza durumunda çok kısa sürede olmasa da teknik yardım alırsınız. İzmir'de teknik servisler var. Zaten düzgün montaj ve doğru ürünle uzun yıllar kullanırsınız. Ben üç yılda sadece bir kere pelletin içinden 3 cm lik akıllı vida çıkmasından dolayı helezon sıkışması yaşadım. Fabrika teknik servisi aradım. Bana telefonda yardımcı olarak helezonu aksi yönde döndürüp vidayı sıkıştığı yerden kurtarmamı sağladılar. Bozulan bir parça olmadı. Aliağa Yenişakran'dayım. Doğalgaz yoksa Kozlusan marka bir pellet soba ve kazanı almanızı tavsiye ederim.

• 
Sayfa: önceki 4950515253
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.