Şimdi Ara

Pc almak için daha kötü bir zaman olmamıştı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
153
Cevap
3
Favori
9.842
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
70 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilgisayar almak için belki de son yıllardaki en kötü dönemdeyiz. Kur artışı, sanal madenciliğin sebep oldukları, bazı bilgisayar parçaları bir yıl öncesinin 2,3 katı fiyatlara satılması, işlemcilerde oraya çıkan açıklar vs derken berbat bir dönemden geçtiğimizi söyleyebilirim.

Artan Bellek Fiyatları:
    Bellek fiyatları son zamanlarda mantıksız bir artış gösterdi. Bir yıl önce amazondan 250 TL ye aldığım 2x8gb 3000mhz ddr4 bellekler bugün 900TL civarında fiyatlara satılıyor. Yine aynı dönemde 100TL ye de 8gb 2400mhz almıştım. SSD fiyarları da bellekler kadar olmasa da geçen yıla oranla yüksek.

Ekran Kartı Fiyatları:
    Bir ara düzelir gibi olsa da sanal madenciliğin sebep olduğu sorunlar devam ediyor. Orta seviye 900-1200 lira civarına alınabilen kartlar 3000 TL ye kadar çıkmış durumda.

Intel 8.nesil
    Bu sorun sadece intele özgü. Ama piyasanın en büyük oyuncusu olduğu için bunu da sorunlara dahil etmemiz gerekiyor. Ryzen yüzünden oldukça acele bir şekilde piyasaya çıkan 8.nesil intel işlemcilerin bazı modelleri bulunamıyor. Ayrıca ucuz çipsetli anakartlar da çıkmamış durumda. Giriş seviyesi işlemciye bile Z370 almanız gerekiyor.

Meltdown ve Spectre:
    Meltdown ve spectre açıkları da tüm bunların üzerine tuz biber oldu. Güncellemeler açıkları tam kapatmadığı gibi başka sorunlara yol açtı. Performansı da oldukça düşürdü.

Konsol oyuncusu değilim. Şimdiye kadar hiç konsol almadım da. Ama eğer bilgisayarı sadece oyun amaçlı alıyorsanız 1900TL ye ps4 pro varken pc almak akıllıca değil. Sadece ekran kartı bile konsol fiyatını geçmiş durumda. Tüm bir bilgisayar ise konsolun 3 katına çıkabiliyor. Oyunları pc ye göre biraz pahalı olsa da ikinci elden ucuza oyun bulabilirsiniz.

Sistem tavsiyesi isteyen arkadaşlara tavsiyem mümkünse almamaları. İdare edecek sistemi olanlar, bekleyecek zamanı olanlar varsa önümüzdeki yaza kadar beklesin. Ya da dediğim gibi konsol alsın.

Yaklaşık bir yıl önce aldığım parçaların fiyatları:
    1600x 950 TL
    RX580 8GB 1300TL
    B350 Anakart 380 TL
    2x8gb DDR4 3000 Gskill 250TL
    750gb crucial SSD 330TL
    corsair rm550x 310TL
    Kasa 250TL
    Toplam 3770

Hepsini aynı zamanda almadım. Bir kısmı geçen yılki black friday bir kısmı biraz daha sonra alındı. Aynısını bugün alsanız 6000 lirayı çok rahat geçecektir. Normalde aradan bir yıl geçince eldekilerin eskiyip ucuzlaması lazımdı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 21 Ocak 2018; 2:7:54 >

• 8 Gb Ram 400-500 lira gtx 1050 Ti dışında adam akıllı kart yok yazdan bu yana ekran kartı stok sorunu mevcut. Bu gidişle pc toplamak hayal gibi görünüyor orta sekmen oyuncu pc toplamaya kalksak 3-4 bin arası tutuyor dünya genelinde böyle stok sorunları devam ediyor. Peygamber sabrı olan beklesin cidden param bol bana koymaz rahatım diyenler toplasın sistemini baksın dalgasına.
  • 4 bin civarına r5 1600 + gtx1060 dennk getirebilsem hemen alacam da 4.5u buluyor her türlü :(
  • 8 Gb Ram 400-500 lira gtx 1050 Ti dışında adam akıllı kart yok yazdan bu yana ekran kartı stok sorunu mevcut. Bu gidişle pc toplamak hayal gibi görünüyor orta sekmen oyuncu pc toplamaya kalksak 3-4 bin arası tutuyor dünya genelinde böyle stok sorunları devam ediyor. Peygamber sabrı olan beklesin cidden param bol bana koymaz rahatım diyenler toplasın sistemini baksın dalgasına.
  • 1 yıl önce yine çok pahalıya almışsın.

Son ay ayda aldığım parçalar;

Ryzen 1600: 810 TL vatan'dan

GTX1060 Jetstream 6GB: 900 TL amazon.de (2 ay sonra 200 TL vergi iadesi ile 900 TL ye geldi)

B350 Prime plus: 320 TL amazon.de

Gskill 2x8GB (16GB) 3000mhz ram: 520 TL amazon.de

1 ay önce MSI GTX1050 Ti LP 4GB: 440 TL amazon.de (125€ iken 24€ indirim kodumu kullanıp 101€ ya aldım)

2 gün öncede 1060 ı 1450 TL den sattım şuan 440 TL ye aldığım 1050 Ti ile devam ediyorum.

Forumda benim kadar dip fiyatlara ürün alan yoktur
  • okadar amazonu takip etmeme rağmen 900 tl ye 1060 görmedim bayadırda vergi iadesi almıyorum ben.

konuyu açan arkadaşla yaklaşık olarak aynı sistemi toplamışız ben temmuz ayı gibi almıştım ama arkadaş çok daha ucuza parçalar almış

750 gb ssd 330 tl

16gb 3000 mhz ram 250 tl çok absürt ucuz fiyatlar..

bende ilk fırsatta uygun bi 1050ti bulursam ekran kartını satım 1050 ti ye geçicem muhtemelen
  • ssd ve ram hariç alırken fazla kampanya kovalamadım. Ama geçen sene zaten 75$ civarı fiyata 3000mhz olmasa bile 16gb bellek alınabiliyordu.Bir tek ssd bayağı ucuza geldi. İşlemci anakart falan ilk çıktığında alındı. Aldıklarımın çoğu dönemin normal fiyatları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 21 Ocak 2018; 4:29:18 >
  • Hobar kullanıcısına yanıt
    Pc almak için daha kötü bir zaman olmamıştı.. Benim topladığım sistem de bu şekilde aralık ayında bir de güncel fiyatlarla karşılaştırıp böyle bir not almıştım dediğim gibi ramleri baya ucuza almışsınız ben 2400 ramleri 400 TL’ye almıştım
  • Ram'ler aldı başını gitti. Ekran kartları ne oldu ben anlamadım zaten. gtx 1060 lar 2000 tl oldu ülkede.

Mining ve ram üreticilerinin sıkıntı çıkarması yurt dışında da etkili olmuştur fiyatlar artmıştır ama bizim ülkede zaten alım gücü düşüktü iyicene düştü 4000 tl ye 8gb ram 1050ti alıyorsun hale bak
  • quote:

Orijinalden alıntı: attakkann1

okadar amazonu takip etmeme rağmen 900 tl ye 1060 görmedim bayadırda vergi iadesi almıyorum ben.

konuyu açan arkadaşla yaklaşık olarak aynı sistemi toplamışız ben temmuz ayı gibi almıştım ama arkadaş çok daha ucuza parçalar almış

750 gb ssd 330 tl

16gb 3000 mhz ram 250 tl çok absürt ucuz fiyatlar..

bende ilk fırsatta uygun bi 1050ti bulursam ekran kartını satım 1050 ti ye geçicem muhtemelen

900 e almadım zaten 1100 e aldım 2 ay sonra 200 TL vergi iadesi yaptılar.
  • Artık ülkemizde bilgisayar ürün fiyatlari düşmez. Alacak olan varsa bence gözünü karartip şimdi alsın. Gönül ister ki tabiki düşsün fiyatlar ama...
  • Hey gidi günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0FDA1336A -- 21 Ocak 2018; 13:51:33 >
  • Fiyatlar hiçbir zaman düşmedi zaten.2014 te kendi sistemimi topladığımda da aynı şeyler söyleniyordu,şimdi de aynı...Bu sebeble ihtiyaç varsa hemen satın alınmalı diye düşünüyorum.Ben de topladığım sistemi yükselteceğim.Önceki seriye kıyasla hissedilebilir bir performans artışı sağlamayacığını bildiğim halde Ryzen 2 yi beklemeye karar verdim.Piyasaya sürüldüğü an hemen satın almayı düşünüyorum,satın almayıp beklerseniz enflasyonun yüksek olduğu ülkede sürekli zarardasınız demektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pharm4vita -- 21 Ocak 2018; 14:46:22 >
  • Mining'ciler sağolsun içine ettiler bilgisayar zevkimizin. Bir taraftan Dolar kuru vurdu. Bir taraftan hükümetin vergileri. İyi bir fiyata F/P bilgisayarı toplamak haram. Ekran kartı fiyatları öncesinde de HDD arz sorunu vardı. HDD fiyatları yükselmişti hatırlayın. O zamanda da karaborsacı timler ortaya çıkmıştı. Yine de durum bu kadar vahim değildi. Çok berbat dönemdeyiz. Konu sahibine katılıyorum bu fiyatlarla PC toplanmaz. Aciliyet yoksa beklenmeli. Çok oyun oynayan bünyeler indirimli veya 2. el konsolları kovalasın. PS4 Pro şimdi ne kadar bilmiyorum ama arkadaşım geçen yıl 1600'e almıştı. Oyunlar indirime girince satın alıyor. Oyunlara 300-400 TL bayılmaya gerek yok. En kötü ihtimalle 2. el piyasaları var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 21 Ocak 2018; 16:28:59 >
  • NAND bellek üretim maliyeti giderek yükseliyor. SSD falan alacaksanız beklemeyin. Zira sadece artış yönünde bir trend olacak uzun bir dönem.
  • http://www.hepsiburada.com/sony-playstation-4-pro-1-tb-ps4-pro-p-HBV000004PHDH?magaza=ALB%20Teknoloji&wt_gl=cpc.tum.genel.pla&gclid=EAIaIQobChMIvrXNyMnp2AIVTDwbCh3xWwYTEAQYASABEgK4GfD_BwE

katılıyorum ps4 pro ya geçmek daha az maliyet 1699tl sıfırı 2.el garantili 1600tl ye kadar
    alınır yani 250tl civarıda en yeni oyunu alsanız 1 kez sorasında takas yapanlar var

• quote:

Orijinalden alıntı: ByTwiz98

Babamın aracılığı sayesinde;

Lenovo E520(evet oyun pc si değil ve biraz eski)'yi 50$'a,şef koltuğunu 90 tl ye,asus gx850 mouse'u 50 tl(kutulu sıfır),logitech h540'ı 50 tl,Xiaomi redmi 4 prime'yi 600 tl ye alarak yılı kapattım.
    Yani sana yaklaşmışım xD

Maşallah maşallah
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

Mining'ciler sağolsun içine ettiler bilgisayar zevkimizin. Bir taraftan Dolar kuru vurdu. Bir taraftan hükümetin vergileri. İyi bir fiyata F/P bilgisayarı toplamak haram. Ekran kartı fiyatları öncesinde de HDD arz sorunu vardı. HDD fiyatları yükselmişti hatırlayın. O zamanda da karaborsacı timler ortaya çıkmıştı. Yine de durum bu kadar vahim değildi. Çok berbat dönemdeyiz. Konu sahibine katılıyorum bu fiyatlarla PC toplanmaz. Aciliyet yoksa beklenmeli. Çok oyun oynayan bünyeler indirimli veya 2. el konsolları kovalasın. PS4 Pro şimdi ne kadar bilmiyorum ama arkadaşım geçen yıl 1600'e almıştı. Oyunlar indirime girince satın alıyor. Oyunlara 300-400 TL bayılmaya gerek yok. En kötü ihtimalle 2. el piyasaları var.

Bu psnden mi aliyor genellikle yoksa kutulu oyunu mu takasliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Apollo Reis

quote:

Orijinalden alıntı: PatlıcanMusakso

1 yıl önce yine çok pahalıya almışsın.

Son ay ayda aldığım parçalar;

Ryzen 1600: 810 TL vatan'dan

GTX1060 Jetstream 6GB: 900 TL amazon.de (2 ay sonra 200 TL vergi iadesi ile 900 TL ye geldi)

B350 Prime plus: 320 TL amazon.de

Gskill 2x8GB (16GB) 3000mhz ram: 520 TL amazon.de

1 ay önce MSI GTX1050 Ti LP 4GB: 440 TL amazon.de (125€ iken 24€ indirim kodumu kullanıp 101€ ya aldım)

2 gün öncede 1060 ı 1450 TL den sattım şuan 440 TL ye aldığım 1050 Ti ile devam ediyorum.

Forumda benim kadar dip fiyatlara ürün alan yoktur

imzamdaki sistemi zamanla toparladım.

i7 3770k 400tl 2.el forum
    Asus max V gene 200tl 2.el forum
    Corsair 2x8 vengeance 300tl 2.el forum
    Asus Strix Gtx1080 1750tl sıfır vatan
    Fsp Aurum pro 1kw 200tl 2.el forum
    24gb sandisk ultra II 175tl sıfır amazon
    3tb wd nas hdd 180tl sıfır amazon
    Razer klavye 90tl sıfır amazon
    G700s mouse 75tl sıfır amazon
    G533 kulaklık 190tl sıfır amazon
    Z623 180tl sıfır amazon
    Asus vq278q G-sync 1500tl 2.el forum
    Lianli alüminyum kasa 70tl 2.el forum
    Custom Su soğutma 200tl 2.el forum

Bir ara hastalık derecesinde forum 2. elde al sat yaptığımdan dolayı cebimden para dahi çıkmayışına ise paha dahi biçemiyorum.

Ben şu mining ve euro/doların deli gibi uçtuğu zamandan sonra aldıklarımdan bahsediyorum hocam yoksa geçen sene amazon warehouse'dan tertemiz, sıfır ayarında acer xf240h 24'' 144hz freesync monitörü 640 TL ye aldım sıfır fiyatı 1400+

• 16gb ram 90 dolar bile değil
    Şu an aynı kit 210 dolar
    Tsunami oldu ama diye fiyatlari katlayan hynix ve samsung a sonsuz teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Johan Elmander -- 21 Ocak 2018; 23:4:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkanerşen

http://www.hepsiburada.com/sony-playstation-4-pro-1-tb-ps4-pro-p-HBV000004PHDH?magaza=ALB%20Teknoloji&wt_gl=cpc.tum.genel.pla&gclid=EAIaIQobChMIvrXNyMnp2AIVTDwbCh3xWwYTEAQYASABEgK4GfD_BwE

katılıyorum ps4 pro ya geçmek daha az maliyet 1699tl sıfırı 2.el garantili 1600tl ye kadar
    alınır yani 250tl civarıda en yeni oyunu alsanız 1 kez sorasında takas yapanlar var

Hayat ne güzel toz pembe

Ps4 ilk çıktığında aldım, 3-4 oyunuyla beraber masanın üstünde blu-ray oynatıcı olarak duruyor.

Psn Store'da oyunlar ortalama 400 lira civarı, bununlada kalmıyor. 400 lira verip aldığın oyunun multiplayer'ına girebilmek için ayda 24 lira, yılda 180 lira "PSN PLUS HARACI" vermen gerekiyor. Steam'den aldığın gibi multi ömür boyu beleş değil yani.

Ha şimdi diyeceksin yılda 180 liraya adam hizmet veriyor. Verdiği hizmette aha bu kalitede;

Sürekli nat bağlantı problemleri, psn plus sunucularının dh sunucularından beter bir halde ne zaman oyuna girecek olsan sürekli "BAKIMDA(!)" olması, alt tarafı oyun oynamak için yapılmış makinenin "Bakımlardan" onu da yapamaması, pahalı oyunlar, psn haracından bıktım gittim imzamdaki I7-4790K'yı topladım. 1 ay önce GTX1060 upgrade'i yaptım. Şimdi 4K'da STEAM'den daha önce aldığım oyunları ücret ÖDEMEDEN oynuyorum. 3 senede sadece mp'ye girmek için vereceğim para 540 TL.

540 TL. Steam'de bu fiyata ortalama 10 oyun alabilirsiniz. Ps Plus'un verdiği oyunlar demeyin, ps plus'a para ödediğim tarihte doğru dürüst hiç oyun vermedi. Android kalitesinde grafikleri olan oyunları Killzone Shadow Fall'la birlikte tutuyorsanız ayrı tabi.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.