Şimdi Ara

Pasaport Kontrolü Balkan Turu hk. yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
5.922
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir arkadaşımla birlikte Haziran ayında vizesiz balkan turu yapmayı planlıyoruz. Makedonya Üsküp' ten başlayıp sırasıyla Kosova, Karadağ ve Bosna Hersek' i gezip 2 hafta sonra tekrar Üsküp üzerinden Türkiye' ye dönmeyi düşünüyoruz. Fakat forumda ve bir kaç yerde okuduğuma göre Makedonya' da havaalanında Türk vadandaşları pasaport kontrolünden geri çevrilip ülkeye gönderilme durumları oluyormuş (gidiş dönüş uçak bileti, otel rezervasyonu , yeterli miktarda paraları bulunmasına rağmen) . Bizde gerekli hazırlıkları yapıcaz gitmeden fakat böyle bir durumla karşılaşmamak için neler yapmamız gerek ? Acaba Kosova Priştine üzerinden tura başlamak daha mı az risksiz olur?

Bu konu hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alp3rcetin -- 24 Nisan 2014; 9:22:57 >

• alp3rcetin kullanıcısına yanıt
    o geri çevrilme seninle alakalı değil dostum..

devletin itibarıyla ve bazı ülke yurttaşlarımız geçmşte yaptığı olumsuz davranışlarıyla alakalı.
    senin yapabileceğin bir şey yok malesef.

sen planlarını yap düzgünce.. gidiş-dönüş biletlerininz, booking.com vs dan otel rezervasyonlarını ve bir miktar döviz alın yeter.
    pasaportta daha önce alınmış vize ve giriş çıkışlar varsa daha rahat olur ülkeye girmek.

içini ferah tut.
    iyi tatiller..
  • Merhabalar;

Yanıtınız için teşekkürler. Pasaportlarımız ile ilk defa yurtdışına çıkacağız.

Daha önce bir projede gri pasaport ile 10 farklı avrupa ülkesinde bulundum fakat pasaportu geri iade ettim.bu seyehat ettiğim ülkeler pasaport kontrolünde gözükür mü?

Planımıza göre 3 gün makedonyada kalıp daha sonra kosova ya geçmek var. Bunu pasaport kontrolünde belirtmeli miyiz acaba? ve Kosovadan da otel rezervasyonu yapmamız gerekiyor mu şimdiden ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alp3rcetin -- 24 Nisan 2014; 22:18:40 >
  • Arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum . Yardımcı olursanız sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alp3rcetin

Merhabalar;

Yanıtınız için teşekkürler. Pasaportlarımız ile ilk defa yurtdışına çıkacağız.

Daha önce bir projede gri pasaport ile 10 farklı avrupa ülkesinde bulundum fakat pasaportu geri iade ettim.bu seyehat ettiğim ülkeler pasaport kontrolünde gözükür mü?

Planımıza göre 3 gün makedonyada kalıp daha sonra kosova ya geçmek var. Bunu pasaport kontrolünde belirtmeli miyiz acaba? ve Kosovadan da otel rezervasyonu yapmamız gerekiyor mu şimdiden ?

Hayır görünmez, bahsettiğin ülkelerde de hiçbir sorun çıkmaz... Gönlünü çok rahatlatmak istiyorsan eski pasaportunu da yanına al ama gerek yok :)

* Eğer rota değişir de Sırbistan'a girersen; Kosova mührünün üzerine geçersizdir gibi saçma sapan bir mühür vururlar (Sırplar Kosova'yı hala tanımıyor)

Otel rezervasyonlarını gerçek ya da sahte yanında bulundurman iyi olur, ama hepsinden önemli ve yeterlisi dönüş uçak biletini ibraz etmendir. Çıktısını al lütfen yanına.

• Kosova'ya girdikten sonra Sırbistan a Kosova üzerinden geçemezsiniz bu aklınızda bulunsun .. Bosna hersekden Sırbistan'a geçmenizi tavsiye ederim Saraybosna'dan Belgrad'a her gün otobüs var 7 saat sürüyor .. Belgrad üzerinden de yine otobüsle Üsküp'e dönebilirsiniz ya da Belgrad'dan alabilirsiniz bence dönüş uçağınızın biletini .. Yine bir tavsiye olarak , Kosova'dan Arnavutluk'a geçip arnavutluk üzerinden de Karadağ Bosna Sırbistan yapabilirsiniz..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler paylaştıklarınız ve yardımlarınız için . Hiç geri döndürülme riskine girmemek için Kosava - Priştine üzerinden tura başlayacağız (Makedonya sonra zamanlarda ciddi anlamda sıkıntı çıkartıyormuş bilginize) . Sırbistan Belgrat a daha önce gittiğim için planımızda yok. Arnavutluk konusunda bizde kararsız. 2 hafta ya sığdırabilir miyiz bilemiyorum.

Bir sorum olacak SarayBosna dan Üsküp e direkt olarak nasıl gidebiliriz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alp3rcetin -- 27 Nisan 2014; 21:42:43 >
  • quote:

Teşekkürler paylaştıklarınız ve yardımlarınız için . Hiç geri döndürülme riskine girmemek için Kosava - Priştine üzerinden tura başlayacağız (Makedonya sonra zamanlarda ciddi anlamda sıkıntı çıkartıyormuş bilginize) . Sırbistan Belgrat a daha önce gittiğim için planımızda yok. Arnavutluk konusunda bizde kararsız. 2 hafta ya sığdırabilir miyiz bilemiyorum.

Bir sorum olacak SarayBosna dan Üsküp e direkt olarak nasıl gidebiliriz ?

Saraybosna, Üsküp ve civar şehirlerin notları için blogumu öneririm. Şuradan başlayıp benzer sayfalar ve soldaki ülke/şehir menüsü ile ilerleyebilirsiniz.
    http://kesfetsene.com/saraybosna-gezi-rehberi/

Saraybosna - Üsküp arası otobüsler var ve çok sık. Mostar'a da uğrar. Üsküp'te mutlaka Kanyon Matka'ya gitmenizi öneririm. Sadece 17 km. ve çok güzel bir yer.

Arnavutluk'ta gerçekten hiçbir şey yok, önceliğiniz olmasın. Piriştine de sıkıcı, vasat bir şehir ama belli ki uçak oradan başlıyor :) Kısa tutun derim.

• kkk77 kullanıcısına yanıt
    Evet Priştine de ineceğiz kısa tutmayı planlıyoruz bizde :) Blogunuzu inceleyeceğim.

Saraybosna- Üsküp arası otobüslerin sık olması bizim için çok iyi bir durum içimizi rahatlattınız teşekkürler :)

Peki Karadağ-BosnaHersek arasındaki ulaşım nasıl sağlanıyor ? İnternetten araştırmamızda Hırvatistan dan geçiyor otobüsler fakat hırvatistan vizemiz olmayacak. Direk giden otobüsler olacağını düşünüyorum. Bu konuda bilginiz var mı ?
  • alp3rcetin kullanıcısına yanıt
    Eski pasaportunu da yanına al (Pasaportu neden iade ettin). Kontrol sırasında kibar ol ve net yanıtlar ver. T.C kimliğini de yanında mutlaka götür. Zaten Bursa, İzmir, İstanbul doğumluysan sıkıntı yaşamazsın.
    Arnavutluk'ta gerçekten hiçbir şey yok demek biraz ağır olmuş. Saranda, Vlora, Gjirokastër gibi şehirlere gitmenizi tavsiye ederim. Gerçi ne aradığınıza bağlı. Belgrad ta ki parti gecelerini ararsanız size katılabilirim. Arnavutluk ta olmayıp ta Bosna da ne var mesela çok merak ettim. Cami mi? Deniz mi? Tarihi bina mı?Doğal güzellik mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: naten

Arnavutluk'ta gerçekten hiçbir şey yok demek biraz ağır olmuş. Saranda, Vlora, Gjirokastër gibi şehirlere gitmenizi tavsiye ederim. Gerçi ne aradığınıza bağlı. Belgrad ta ki parti gecelerini ararsanız size katılabilirim. Arnavutluk ta olmayıp ta Bosna da ne var mesela çok merak ettim. Cami mi? Deniz mi? Tarihi bina mı?Doğal güzellik mi?

Kırıcı olmak istememiştim, ben Dünya'nın her yerinde bir güzellik olduğu mantığıyla gezen bir gezginim, dolayısıyla her yerde bir şey bulunur, ancak Arnavutluk'un bölge ülkelerine göre daha zayıf turistik değeri olduğunu inkar edemem. Ancak ifade ağır olmuş, haklısınız.

Bosna ile karşılaştırma yapmayı zul görürüm. Mostar tarihi ve acıları başlı başına yeterlidir. İnsan sadece oturup düşünse çok şey katar kendine o topraklarda. Tabii ki bu tüm balkanlar için geçerli bir durum.

• quote:

Evet Priştine de ineceğiz kısa tutmayı planlıyoruz bizde :) Blogunuzu inceleyeceğim.

Saraybosna- Üsküp arası otobüslerin sık olması bizim için çok iyi bir durum içimizi rahatlattınız teşekkürler :)

Peki Karadağ-BosnaHersek arasındaki ulaşım nasıl sağlanıyor ? İnternetten araştırmamızda Hırvatistan dan geçiyor otobüsler fakat hırvatistan vizemiz olmayacak. Direk giden otobüsler olacağını düşünüyorum. Bu konuda bilginiz var mı ?

Dostum biz iki yıl önce gittiğimde Hırvatistan henüz AB'ye girmemiş, vize başlamamıştı. O yüzden biz bu sorunu yaşamadık. Ancak o sınır aşırı küçük, kısa bir giriş yapılan bir yer, bize pasaport kontrolü bile yapmamışlardı, şoförümüzün direkt geçeceğimizi söylediğinde.

Güncel ve detaylı bir bilgi veremeyeceğim, bulursanız (ve dönünce) lütfen beni de bilgilendirin. :)

Evet acının olmadığı bir balkan toprağı sanırım yoktur. Mart 2014 te Belgrad taydım. 1999 da ki NATO bombardımanının bile izleri şehirde duruyordu. Bosna ve Kosova bambaşka acılarla dolu. Bir Arnavut olarak Arnavutluk'un Bosna Hersek ten çok daha güzel bir yer olduğunu düşünüyorum. Zira tarih olarak daha köklü, deniz turizm i olarak zaten Bosna da deniz yok, coğrafya olarak da çok daha zenginlikleri bir arada bulunduruyor. Balkanların en zengin su kaynakları, en sert dağları, en yaşanabilir iklimi vs hepsi Arnavutluk ta dır.
  • naten N kullanıcısına yanıt
    Resmi görevler için çıkartılan özel bir pasaport olduğu için geri vermek zorunda kaldım. Eskişehir doğumluyum umarım bir sıkıntı çıkmaz :) Teşekkür ederim.
    Gidince öğreneceğiz galiba artık bir yolunu bulacağız :) tamamdır bir bilgi bulursam paylaşırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alp3rcetin -- 30 Nisan 2014; 15:42:28 >
  • Kosovadan arnavutluga yada karadaga gecis yaptiniz mi hocam geciste kosova muhru var diye bir sorun cikiyormu bilgisi olan varsa yanitlarsa sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Avente kullanıcısına yanıt
    Koosva dan Bosna ve Sirbistan a gecerken problem oluyor Sirbistan'a Makedonya uzerinden, Bosna'ya da Karadag uzerinden gecebilirsiniz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Aka -- 26 Mayıs 2017; 18:36:38 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.