Şimdi Ara

PARK HALİNDEKİ ARACIMA ÇARPTILAR SUÇLU KİM? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
0
Favori
13.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kusur sizde alkol olmasada normal bir sürücü bile çarpabilirdi her şeyi alkole yıkmamak lazım ama darp ve kaçmaları hata bana kalırsa elinizden geleni ardınıza koymayınız alkol alıpte trafige çıkmak neymiş ögrensinler ...
  • Öncelikle geçmiş olsun. Anlattıklarınıza göre kontrolsüz şekilde kapıyı açıp kazaya sebebiyet vermiş olduğunuz için büyük oranda suç sizde oluyor, size çarpan araç eğer aşırı hızlı değilse pek bir şuçları yokmuş gibi görünüyor, bu arada kişilerin alkollü olmaları ve darp etmeleri ayrı bir konudur, yanlış anlaşılmasın alkollü olmalarını ve size yapılanları hiçbir şekilde tasvip etmiyorum, olayı sadece trafik kazası sınırları içinde değerlendiriyorum yani size çarpan araçtakiler alkolsüz olsalardı da siz kapıyı kontrolsüz açtığınız için yine kaza olacaktı. Bu olayda avukat arkadaşlar daha fazla yardımcı olacaklardır ama bana göre darp olayı sebebiyle dava açabilirsiniz fakat aracınızın değer kaybı konusunda birşey yapabileceğinizi sanmıyorum ama en azından karşı taraf ile konuşup anlaşma yoluyla değer kaybınızı isteyebilirsiniz, karşı taraf işin içinde alkol ve darp olduğu için tatlıya bağlamak isteyebilirler.

• geçmiş olsun apartmanın otoparkında duran araca bile çarpanlar var vereceksin böylelerini mahkemeler de sürüm sürüm süründüreceksin nasıl olsa 10 sene den aşağı dava yok gitsin gelsin dursun işi ne

kemal sunal ın bir filmi vardı köyde yaşayan iki komşudan biri sen benim tarlama girdin diye mahkemeye veriyordu birini bunlarda eşşek le adliyeye gidiyorlardı senelerce böyle sürünüyorlardı böyleleri büyük şehirlere gelmiş istanbul olmuş mega köy en iyisi yıkıcaksın hepsini topyekun yeniden yapıcaksın
  • Arkadaşlardan birisi '' alkollü olmaları bişey değiştirmez.'' demiş...

Hala düşünüyorum bu yoruma... Az alkol almaları bişey değiştirmez dese idi belki anlarım ama...

Adamlar kör kütük sarhoş ve kaza sonrası saldırıyorlar, nasıl bişey değiştirmez anlamıyorum.

Kaza ayrı bir olay, kimin kusurlu olduğuna trafik karar verir, raporu almaya gidince kusur oranını öğrenirsiniz.
    Ancak alkol alıp kaza sonrası kavga çıkarmaları ve bir arkadaşımızın ''alkollü olmaları bişey değiştirmez'' demesi.

Belki bende problem var,anlamakta güçlük çekiyorum. Alkol alıp kaza sonrası kavga çıkarmayı aklım almıyor,bu bana normal gelmiyor.

Alkol olmasa idi taraflar kavga etmeden trafiği çağıracaklardı, rapor tutulup olay çözülecekti. Bu kadar basit... Ama alkol olayı olunca durum bu kadar basit olmamış.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Herifler alkollü olmasa bile, bence sizin kapıyı açmanız sizi suçlu duruma düşürmüyor. Fotolardan gördüğüm kadarıyla adamlar çamurluğu da almışlar.
    Sadece sizin kapıyı açmanızla alakalı bişe olsaydı çarpıp kapınızı kapatırlardı ancak bunlar kapı yanında çamurluğa kadar girmişler.
    Panikle direksiyonu kırıp çamurluğa girdiler diyecem de kapı açan birini görünce panikle araca doğru değil diğer tarafa direksiyon kırılır.
    Yani bunlar kapı açsanız da açmasanız da her halükarda sizin arabaya gireceklermiş gibi duruyor.

Heriflerin alkollü olduğunu hesaba katınca zaten %100 kusurlular.
    Bence üşenmeyin elinizdeki tüm belgelerle mahkemeye verin, tanıdık bir avukat falan varsa danışın.
    Değer kaybı ve darp için dava açın, yaptıklarını yanlarına bırakmayın..
  • normal şartlar altında kapıyı akan trafiğe doğru açmanızdan dolayı siz suçlusunuz

Kaza Senaryoları - Durum 35
    http://www.traport.com.tr/kaza_tespit.php (iyi bir doküman, paylaşmak istedim sadece)

Ancak burada "alkol" var, işte bu her şeyi değiştirir, aşırı hızla geldikleri belli, çarpışma da şiddetli olmuş, sizin canınıza bile zarar gelebilirdi eğer araç 1-2 sn sonra gelseydi...

ayrıca olaydan sonraki her şeyin kayıt altında olduğunu söylüyorsunuz, burada da darp var, tehdit var...

sonradan gelen şerefli türk polisinin de amacı ortada...

ben olsam önce cumhuriyet savcıysıyla, sonra da bir avukatla görüşürdüm, her türlü tazminatı alırsınız...

ancak bu süreçte adamların pislik oldukları belli, bulaşmaya çalışırlar, tehdit edebilirler, aracınıza veya size daha fazla zarar verebilirler... maalesef burası Türkiye

• hızlı ve alkollü olduğu için mantıken o suçlu orada park yasağı yoksa mahkemeyi kazanırsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: set

Arkadaşlardan birisi '' alkollü olmaları bişey değiştirmez.'' demiş...

Hala düşünüyorum bu yoruma... Az alkol almaları bişey değiştirmez dese idi belki anlarım ama...

Adamlar kör kütük sarhoş ve kaza sonrası saldırıyorlar, nasıl bişey değiştirmez anlamıyorum.

Kaza ayrı bir olay, kimin kusurlu olduğuna trafik karar verir, raporu almaya gidince kusur oranını öğrenirsiniz.
    Ancak alkol alıp kaza sonrası kavga çıkarmaları ve bir arkadaşımızın ''alkollü olmaları bişey değiştirmez'' demesi.

Belki bende problem var,anlamakta güçlük çekiyorum. Alkol alıp kaza sonrası kavga çıkarmayı aklım almıyor,bu bana normal gelmiyor.

Alkol olmasa idi taraflar kavga etmeden trafiği çağıracaklardı, rapor tutulup olay çözülecekti. Bu kadar basit... Ama alkol olayı olunca durum bu kadar basit olmamış.

quote:

adamların alkollü olması başka, kazaya alkollü olmalarının sebep vermesi başka.

bu kazada kusurlu olan sensin, mağdur olan onlar.

alkollü olmaları bir şeyi değiştirmez.

şu üç cümleyi yukarıdan aşağı mantık silsilesi kurarak okuyup bu neticeye mi varıyorsunuz?
    benim orada yazdıklarımın darp olayı ile ilgisi yok, tamamen kazayı değerlendirdim. Kazada da kusurlu olanın kapıyı açan arkadaş olduğunu zaten arkadaşın kendisi de kabul etmiş.

tekrar söylüyorum, eğer kazanın oluşumunda alkollü olmanın etkisi yoksa , taraflardan birinin alköllü olması bir şeyi değiştirmez, bununla ilgili sigorta şirketlerine açılmış davalarda alınan yargıtay kararları var.

diyelim ki trafik ışığında bekleyen zil zurna alköllü sürücüye alkölsüz olarak arkadan bindirdiniz. Ne olacağını umuyorsunuz, ışıkta duran alköllü diye suçlu, kırmızıda arkadan vuran suçsuz çünkü, alkolsüz. öyle mi?

demek ki alkollü olmaları bir şeyi değiştirmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: 19can84
    diyelim ki trafik ışığında bekleyen zil zurna alköllü sürücüye alkölsüz olarak arkadan bindirdiniz. Ne olacağını umuyorsunuz, ışıkta duran alköllü diye suçlu, kırmızıda arkadan vuran suçsuz çünkü, alkolsüz. öyle mi?

Mükemmel bir düz mantık, ama arkadaşın durumuyla alakası nedir kuramadım.
    Burada arabanın çamurluğuna kadar girmişler. Sadece kapıya vurmamışlar.
    Kapı açılınca çamurlukta dışarı açılsaydı anlardım da şimdi pek mantıklı gelmedi açıkçası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zaferaltug

quote:

Kapı açılınca çamurlukta dışarı açılsaydı anlardım da şimdi pek mantıklı gelmedi açıkçası.

kapı çamurluk arası 3 mm, kapının bir tarafından araba vurunca, kapının diğer tarafı ve çamurluk birbirini ezmişler.

1 ve 3. resimlerden net şekilde anlaşılıyor.

zaten yazıyı yazan arkadaş da "aman allahım o ne" kısmına kadar kusurlu olduğunu açık şekilde itiraf etmiş, adamların alkollü olmalarından faydalanarak üste çıkmaya çalışmış...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: zaferaltug

quote:

kapı çamurluk arası 3 mm, kapının bir tarafından araba vurunca, kapının diğer tarafı ve çamurluk birbirini ezmişler.

1 ve 3. resimlerden net şekilde anlaşılıyor.

zaten yazıyı yazan arkadaş da "aman allahım o ne" kısmına kadar kusurlu olduğunu açık şekilde itiraf etmiş, adamların alkollü olmalarından faydalanarak üste çıkmaya çalışmış...

Anladım vakayı, ben kazayı yanlış düşünmüşüm. Kapının iteklemesiyle kasılmış çamurluk..
    Evet arkadaş hatalı, alkollü olmayan biri de pek ala çarpabilirmiş aynı şekilde.

Ancak alkollü şekilde direksiyon başına geçtiği için, bu riski aldığı için, %100 kusurlu diyorum ben o elemanlara.
    Belki alkollü olmasalardı kapı açıldığını daha erken algılayacaklardı kurtarabileceklerdi gibi ihtimaller geliyor aklıma.

• quote:

Belki bende problem var,anlamakta güçlük çekiyorum . Alkol alıp kaza sonrası kavga çıkarmayı aklım almıyor,bu bana normal gelmiyor.

Ozaman suclu alkol...

Sanki ayik kafa ile trafikte kavga olmuyor...

Ki

Alkolsuz ve bu durumda %100 hakli ganyan bayisi'nin bu kaza sonrasinda kavga cikarmayacagini dusunmek ? Delilik bence...

Alkollu yani suclu iken bunu yapan, hakli olsa neler yapardi acaba

Bu arada cogu insanda rahipleri anlamaz, adam neden elini etegini ceker bu dunyada ? Manastirin birinde yillarini curutur diye, herkez herkezi anlayacak diye birsey yok, her muhitin insani kendini anlar, ama her muhitin adetide kendincedir, yani sizin yaptiginiz cogu seyide baskasinin akli almiyor...

Ki kisinin suclulugu kanitlanana kadar sucsuz oldugu bir hukuk sisteminde, suclu olup olmamaniz degil, sucunuzun kanitlanir olup olmamasi onemli;

Yani alkollu sekilde araba kullanmak suc degil, boyle olsa her arabaya detektor konur cezalar otomatik yazilirdi, suc olan alkollu sekilde cevirmeye girmek veya kaza yapmak....

• Bakmadan kapityi ne aciyosun, alkollu diye suclu anlamina gelmez, ariza sende
  • quote:

adamların alkollü olması başka, kazaya alkollü olmalarının sebep vermesi başka.

bu kazada kusurlu olan sensin, mağdur olan onlar.

alkollü olmaları bir şeyi değiştirmez.

yok ya.
    Karşı taraf alkollü oldumu yüzde yüz suçlu olur ,elinden geldiğince süründür arkadaşım.
    Alkol olmasaydı,sen suçluydun.Hem park yasağına uymama hemde trafikte kontrolsüz hareketten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Malvolorne -- 4 Mart 2012; 11:37:25 >
  • Benzer kazayı 11 yıl önce yaşadım:
    Anadolu Hisarı' nda daracık sahil yolunda parkedecek yer bulmak çok zor. Otobüs durağının 10 metre kadar önünde nihayet bir boşluk bulunca hemen parkettim Corolla model aracımı. Araçtan inmeden dikizden yolu kontrol ettim. Arkamda sadece durakta yolcu indiren belediye otobüsü vardı. Otobüs gelmeden araçtan hızlı bir şekilde çıkmaya çalıştım. Diğer araçlarla aynı hizada parketmiştim ancak yol çok dardı. Tam arabamın kapısını kapatacakken başımı sola çevirdiğimde üzerime doğru gelen otobüsü son anda farkettim. Reflex olarak kendimi araca yapıştırdım. Ancak kapı açık kaldığından otobüs açık kapıya vurdu. Ben şok geçirir bir halde ön kapısı açık olan otobüsün yanına gidip şoföre "Görmedin mi?" dedim o da bıyıkaltı sırıtır bir şekilde "Görmedim" deyince ben "Polisi çağıracağım, tutanak tutulacak" dedim.
    Bunun üzerine şoför "Belediyenin otobosunu alı koyduğun için belediye avukatları tazminat davası açar, borçlu çıkarsın" dedi. Ben "Boşver ne çıkarsa çıksın, tutanak tutulacak" diye ısrar ettim. Bunun üzerine şoför yolcuları indirdi. Yaklaşık yarım saat yolun tek şeridini trafiğe kapattıktan sonra polis gelip tutanak tanzim etti ve olay yerinden ayrıldık.
    Hiçbir tazminat davası açılmadı. Ancak araç şirket aracı olduğundan ve Toyota servisi de yamulan kapıyı düzeltmek yerine yeni kapı siparişi geçtiğinden 3 ay boyunca kapı yamuk bir vaziyette gezdim. Dışarıdan açılmadığı için önce arka kapıyı açıp ön kapıyı ancak açabiliyordum. Soğuk havada yamuk kapıdan giren o soğuk hava da cabası...

• foruma, bir kaç trafik polisi üye lazım.

arkadaşım geçmiş olsun...

trafik kazası için; sigorta şirketi ile.
    darp için; avukata.

danışıp bilgi almanızda fayda görüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sekoya81

yok ya.
    Karşı taraf alkollü oldumu yüzde yüz suçlu olur ,elinden geldiğince süründür arkadaşım.
    Alkol olmasaydı,sen suçluydun.Hem park yasağına uymama hemde trafikte kontrolsüz hareketten.

Yargıtay öyle demiyor

alkol ve ehliyetin kusura etkisi

--------------------------------------------------------------------------------

herkese iyi çalışmalar dilerim
    ölümlü trafik kazası sebebi ile taksirle adam öldürme suçundan yargılanan kişi olayın oluş şekline göre kusurlu olmamasına rağmen ehliyetsiz ve alkollü olduğu için asli kusurlu gösterilmiştir.Detaya girmeyeceğim ancak şahıs ehliyeti de olsa ve alkollü olmasa dahi kaza aynı şekilde meydana gelirdi. Kazanın oluş şekline göre kusur yüklenemeyecek kişiye alkol sebebi ile kusur yüklenilebilir mi?Bu hususta bilgisi olan elinde yargıtay kararları mevcut olan meslektaşların paylaşımlarını diliyorum.Şimdiden teşekkürler

Av.Hülya Büyükoğlu

Merhaba,
    Maalesef yüklenemiyor..Ben Yargıtay'ın bu konudaki görüşüne katılmasam da..

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=44676

• Belirli miktarın üzerinde alkol alarak direksiyona çıkmak yasalarımıza göre suç teşkil eder. Bu insanlar alkolü fazla kaçırmışlar... Bu normal değil bana göre.
  • Geçmiş olsun. bence hakkınızı arayın böyle tiplerde cezasını çeksin
  • quote:

Belirli miktarın üzerinde alkol alarak direksiyona çıkmak yasalarımıza göre suç teşkil eder. Bu insanlar alkolü fazla kaçırmışlar... Bu normal değil bana göre.

Bu adamlar birileri kapiyi acaba kadar epey yol gitmis gozukuyorlar...

Okadar ki, yol dar iyi bile kurtarmislar, fark edersinizki arabayi epey sola atmislar, belki ayik kafali bazi soforler panik yapip doktorumuzu yaralayabilirdi...

Alkol'u ne kadar fazla kacirmislar acaba ? "kanunlarimiz 0.5 Promil cart curt" demeyin, bir kere de hipokrasi yapmayin....

Alkol almis ralli pilotu mu toplum icin daha tehlikeli 85 yasindaki gozleri gormeyen Adnan amca mi ? Yoksa aynasina bakmadan kapisini acan nobet yorgunu doktor mu ? Onune kapi acilana kadar gayet yapiri yapiri arabasini kullanan alkollu sofor mu ?

Bu kelami eden siz, ayik halde olsaniz dahi, ki en kolay savunmaniz ben bu saatte disarda olmam, park halindeki bir arac sizin onunuze kapi acsa kurtarabilirmisiniz ? Forumdan kim kurtarir ?

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.