Şimdi Ara

PARK HALİNDEKİ ARACIMA ÇARPTILAR SUÇLU KİM? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
79
Cevap
0
Favori
13.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Boyle cop, memlekete bir gidim yarari olmayan adamlari surundurun. Size carpabilirlerdi, Allah korusun bir cocugu ezebilirlerdi. Alkollu araba kullanmak cinayete tesebbusle esdegerdir benim gozumde. Darp meselesi hele tam bir rezalet. Ne hayvanlar var ya...
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasanmerto

Türk insanı okuduğundan da anlamıyor suçlu sizsiniz diyor.

Yahu , kapıyı açtı diyelim adam, çamurluğuna nasıl çarpıyor?

Hadi onu da geçtim, çarpmanın etkisiyle araç kaldırıma çıktı diyor... Herif sarhoş olduğu için vurmuş.

Trafik Polisi'ni göndermeyecektiniz , oalyı anlamamış.

Trafiğe gidip dilekçe verin, şu şu plakalı araç aracıma çarpmıştır, alkollü olna şahıslar kaçmıştır. Bence verin... Olay arada kaynıyor çünkü.

quote:

derken adamlar araçlarına binip basıp gittiler.Hemen ardından trafik polisi ve ardından da asayiş geldi.ama trafik polisi olayda darp ve kavga oldugunu görünce araçlarından bile inmeden basıp gittiler..

dikkatinizi çekerim. şahıs olay yerinden ayrıldıktan sonra trafik polisi gelmiş. herkesin bildiği bir konudur. araçlardan birisi olay yerini terk ederse trafik ekibi rapor düzenlemez.

• quote:

Orijinalden alıntı: oldsalt

quote:

Orijinalden alıntı: yutuna

Bir çoğumuz park yerinin yanlışından, dikkatsiz kapı açmaktan dolayı arkadaşımızı eleştiriyoruz. Nasrettin Hocanın söylediği gibi hırsızın hiç kabahati yokmu? Açılan kapı olmayıp, okula giden bir çocuk veya hastaneye gelen bir hastada olabilirdi. Hepimiz araç kullanıyoruz ve hergün bir çok hatalı sürücüyle karşılaşıyor, kendimiz de hatalar yapıyoruz. Bir sürücünün yaptığı hatayı , diğerinin dikkati kazasız atlatmamızı sağlar. Kişi alkol almış, dar yolda dikkatsiz ve hasarın şeklinden anlaşılacağı gibi süratli araç kullanmış, üstüne üstlük alkollü ve saldırgan. Yasalar ne önerirse önersin forum katılımcılarının farklı yorumları çok düşündürücü doğrusu. Arkadaşımıza geçmiş olsun diyorum.

Her olay kendi şartlarına göre değerlendirilir, temel test "hangi eylem olmasa idi kaza olmaz idi" dir. Burada çarpmaya neden olan somut eylem, Kapının gelen trafiği engelleyecek şekilde kontrolsüz olarak açılmasıdır. Sizin deyiminiz ile "hırsız" kontrolsüz açılan kapıdır.

"okula giden bir çocuk veya hastaneye gelen bir hastada olabilirdi" Burada doğmamış çocuğa don biçmektesiniz.

"Kişi alkol almış, dar yolda dikkatsiz ve hasarın şeklinden anlaşılacağı gibi süratli araç kullanmış," Limit üzeri Alkol almak başlı başına ayrı bir suçun konusu. önceki mesajımda verdiğim Yargıtay kararını inceleyiniz. Sürat tali kusur , kapının açılması asli kusurdur.

Çarpmadan sonra meydana gelen darp eylemi trafik suçundan ayrı bir davanın konusudur.

Hukuk, , mevcut yasaya, somut eyleme ve delil durumuna göre karar verir. Burada sizin yorumunuz sanki sahip olduğunuz kültürel değerlerin etkisinde kalmış gibi. Malum, hukuk tek, altkültürler muhtelif ve bir kısmı hukuk ile çatışıyor.

Bu arada başlık durumu yansıtmıyor, park halindeki bir araca çarpılmıyor, geçen trafiğin önüne açılan kapıya carpılıyor.

Merhaba oldsalt
    Forum bir mahkeme salonu, ben de hukukçu değilim. Her an birimizin de başına gelebilecek bir olay ile ilgili bir katılımcı dostumuzu teselli edip moral verme anlayışı ile bazı şeyleri paylaşmaya çalışıyoruz. Haklısınız düz mantık ve yalın hukuk anlayışına göre. Hukuk ve yasalar toplumun ortak kültürel değerleri ve günün koşullarına göre yapılıp, ihtiyaçlara göre değiştiriliyor. Tanrı emri gibi şaşmaz ve değişmez kavramlar değil. Günlük yaşamda da aynı suça bir mahkeme heyetinin verdiği cezayı benzer suçta bir başka mahkeme vermeyebiliyor. İşte burda akıl, duygular yani yorum giriyor işin içine. Hatta bu da tatmin etmiyor vicdanları ve üst mahkemeler, temyiz, yargıtay giriyor devreye. Tüm bunlara rağmen taraflardan bazıları ve bazen kamuoyu yine de tatmin olmuyor. İzliyoruz basında; kaldırımda yürüyen kişiye ehliyetsiz sürücü çarpıyor, ölümüne neden oluyor ve indirimlerden yararlanıp 6-8 ay hapis yatıp çıkıyor. Empati yaparak ölen kisinin yakını olduğunuzu düşünün. Huzurlu hissedebilirmisiniz kendinizi. Bilebildiğim kadarıyla yeni ceza yasasında suçluya avukat bulunması devlet tarafından sağlanırken mağdur unutulmuş bu konuda. Serzenişlerim bunlara benim. Hukuk çok bilmediğim ama her an hepimizin ilgilenebileceği bir konu olarak devam edecektir. En adil uygulanması dileğimdir.

• Daha onceden deger kaydıyla ilgili bı başlık açıldı onu bı oku istersen
    Darp varsa tabiki dava acarsın haklıda çıkarsın
    En önemli sonuc okadar hastane çalışanı iki Adamı döveceğine ayırmaya çalışıyor bide içeri kaçıyorsa bu adamlar sana rahat verecek tipler deil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hard_hacker -- 9 Mart 2012; 10:04:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oldsalt

quote:

Orijinalden alıntı: yutuna

Bir çoğumuz park yerinin yanlışından, dikkatsiz kapı açmaktan dolayı arkadaşımızı eleştiriyoruz. Nasrettin Hocanın söylediği gibi hırsızın hiç kabahati yokmu? Açılan kapı olmayıp, okula giden bir çocuk veya hastaneye gelen bir hastada olabilirdi. Hepimiz araç kullanıyoruz ve hergün bir çok hatalı sürücüyle karşılaşıyor, kendimiz de hatalar yapıyoruz. Bir sürücünün yaptığı hatayı , diğerinin dikkati kazasız atlatmamızı sağlar. Kişi alkol almış, dar yolda dikkatsiz ve hasarın şeklinden anlaşılacağı gibi süratli araç kullanmış, üstüne üstlük alkollü ve saldırgan. Yasalar ne önerirse önersin forum katılımcılarının farklı yorumları çok düşündürücü doğrusu. Arkadaşımıza geçmiş olsun diyorum.

Her olay kendi şartlarına göre değerlendirilir, temel test "hangi eylem olmasa idi kaza olmaz idi" dir. Burada çarpmaya neden olan somut eylem, Kapının gelen trafiği engelleyecek şekilde kontrolsüz olarak açılmasıdır. Sizin deyiminiz ile "hırsız" kontrolsüz açılan kapıdır.

"okula giden bir çocuk veya hastaneye gelen bir hastada olabilirdi" Burada doğmamış çocuğa don biçmektesiniz.

"Kişi alkol almış, dar yolda dikkatsiz ve hasarın şeklinden anlaşılacağı gibi süratli araç kullanmış," Limit üzeri Alkol almak başlı başına ayrı bir suçun konusu. önceki mesajımda verdiğim Yargıtay kararını inceleyiniz. Sürat tali kusur , kapının açılması asli kusurdur.

Çarpmadan sonra meydana gelen darp eylemi trafik suçundan ayrı bir davanın konusudur.

Hukuk, , mevcut yasaya, somut eyleme ve delil durumuna göre karar verir. Burada sizin yorumunuz sanki sahip olduğunuz kültürel değerlerin etkisinde kalmış gibi. Malum, hukuk tek, altkültürler muhtelif ve bir kısmı hukuk ile çatışıyor.

Bu arada başlık durumu yansıtmıyor, park halindeki bir araca çarpılmıyor, geçen trafiğin önüne açılan kapıya carpılıyor.

Arkadaslar baslığı hortlatıyorum ama kusura bakmayın..yoğunluktan foruma giremedim.
    --Sayın oldsalt ;beyanlarınızdan anladıgım kadarıyla hukukçusunuz..fikirleriniz içinde ayrıca teşk ederim.. lakin ben bazı noktaları anlamakta sıkıntı yasıyorum..''Limit üzeri Alkol almak başlı başına ayrı bir suçun konusu''demişsiniz ama, normal koşullarda ekarte edebileceğiniz fakat ''o limit üzeri aldgınız alkolün katkısıyla bir travma ya sebebiyet verdiyseniz bu durumda hırsız hala aynı kişimidir??

--''Çarpmadan sonra meydana gelen darp eylemi trafik suçundan ayrı bir davanın konusudur.''Bu konuda bende aynı şeyi düşünüyorum ama ortada ''suç oranını bildiren bir tespit tutanagı'' mevcut değil..ortada tespit tutanağıda olmayınca kaskoya gidip hasarsızlık indirminin bozulmamasını bıle talep edemiyorum..
    Olay sonrası gelen trafik polisi, ortada karşı taraf olmayınca ve darp olayı sözkonusu oldugu için, araçlarından inmeyip olaya asayişin bakacagını söyleyıp gittiler.yanı tutanak felan tutmadılar..ben bu tutanagı nerden temin edebilrim??

--''Hukuk, , mevcut yasaya, somut eyleme ve delil durumuna göre karar verir. Burada sizin yorumunuz sanki sahip olduğunuz kültürel değerlerin etkisinde kalmış gibi. Malum, hukuk tek, altkültürler muhtelif ve bir kısmı hukuk ile çatışıyor.'' Burdaki bakış açınızı anladıgımı söyleyemem..izaha muhtaç bir görüş diye düşünüyorum..

--''Bu arada başlık durumu yansıtmıyor, park halindeki bir araca çarpılmıyor, geçen trafiğin önüne açılan kapıya carpılıyor.''O zaman bunu şöyle değiştirebilirmiyiz ;
    ''park halindeki el freni çekilmiş aracıma, tali yolda olmalarına rağmen cok hızlı geldıklerı için farkedemeyip kapıyı açtıgım anda çarpan ve alkollü olup üstümüze saldırmalarına rağmen olaydaki hırsızın tek ben oldugum kaza...suçlu aramaya gerek yok..
    nasıl oldu sizce?!?

• öyle hızlı geliyorlardı ki göremedim gibi bir şey olamaz, ayrıca o öyle bir süratle geliyor olsalar aracın sesi o gecenin sessizliğini yarar, insan aracı görmese sesinden uyanır.
    besbelli ki ya çarpan araba yan aynanın tam kör noktasındayken kapıyı açmışsın, ya da hiç bakmadan açmışsın.

şimdi de alkollü olmasalar kaçabilirlerdi diyorsun...
    sen de uykusuz ve yorgun direksiyon başına geçmeseydin, kapıyı dikkatli açacaktın %100 ihtimalle bu kaza en baştan olmayacaktı .
    "Birçok kişi alkollü araç kullanmanın ne kadar tehlikeli olduğunun bilincinde ve farkında olmakla birlikte, yorgun ve uykusuz araç kullanmanın da en az alkollü araç kullanmak kadar tehlikeli olduğu ve en önemli kaza nedenlerinden biri olduğu gerçeğini yeterince bilmemekte ya da göz ardı etmektedir."

kim demiş? trafik.gov.tr yani devlet. http://www.trafik.gov.tr/trafik_guvenligi/trafik_guvenligi_uykusuz_s.aspx

kimse alkollü araç kullanmayı teşvik etmiyor, ama doğrya doğru, yanlışa yanlış. karşı tarafın alkollü olmasına yüklenip kendini aklamaya çalışman hoş değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: 19can84

öyle hızlı geliyorlardı ki göremedim gibi bir şey olamaz, ayrıca o öyle bir süratle geliyor olsalar aracın sesi o gecenin sessizliğini yarar, insan aracı görmese sesinden uyanır.
    besbelli ki ya çarpan araba yan aynanın tam kör noktasındayken kapıyı açmışsın, ya da hiç bakmadan açmışsın.

şimdi de alkollü olmasalar kaçabilirlerdi diyorsun...
    sen de uykusuz ve yorgun direksiyon başına geçmeseydin, kapıyı dikkatli açacaktın %100 ihtimalle bu kaza en baştan olmayacaktı .
    "Birçok kişi alkollü araç kullanmanın ne kadar tehlikeli olduğunun bilincinde ve farkında olmakla birlikte, yorgun ve uykusuz araç kullanmanın da en az alkollü araç kullanmak kadar tehlikeli olduğu ve en önemli kaza nedenlerinden biri olduğu gerçeğini yeterince bilmemekte ya da göz ardı etmektedir."

kim demiş? trafik.gov.tr yani devlet. http://www.trafik.gov.tr/trafik_guvenligi/trafik_guvenligi_uykusuz_s.aspx

kimse alkollü araç kullanmayı teşvik etmiyor, ama doğrya doğru, yanlışa yanlış. karşı tarafın alkollü olmasına yüklenip kendini aklamaya çalışman hoş değil.

19can84 ; birincisi benim uykusuz oldugumu nerden biliyorsun?nöbet çıkışı olmam gece uyumadıgım anlamına gelmiyorki..yani sen tahmini bir ithamda bulunuyorsun..
    ikincisi burası ne mahkeme salonu nede siz jüri üyelerisiniz..kendimi aklamak gibi bir derdim yok.böyle bir çabanın bana hicbirsey kazandırmayacagıının bilincinde biriyim..
    Allah kimsenin başına vermemesini dilediğim bir olay yaşadım ve bu olaydaki payıma düşen kusur konusunda zaten açık yürekli davrandım.Benim derdim böyle bir olay yaşamdıgım için bana fikren yardımcı olabılecek arkadaşların fikirlerini dinlemek..
    ama yinede saol sende kendince fikrini belirtmişsin..

• quote:

Orijinalden alıntı: patojenyc

Bu işte benim kusurum yok demiyorum ama karşı taraf alkollü olmayıp refleksleri zayıflamasaydı ve ben yine kapıyı açmış bulunsaydım bile ani bir manevrayla kurtarırdı diye düşünüyorum..

Sizin kusurunuz zaten var, ve o da maalesef %100. Arkadaşlardan biri Tramer'in sitesinden linki vererek akan trafik yönünde kapıyı açtığınız için %100 suçlu olduğunuzu zaten belirtmiş. Mesela "ben kapıyı açtığımda ani bir manevrayla kurtarırdı" demeniz bile sırf kendinizi haklı cıkarmak icin. Keza o adam %100 sizin hatanızdan kaynaklanacak olan bir kazayı atlatmak için direksiyonu sola kırıp, o sırada başka bir arabaya ya da orada yürüyen bir insana çarpıp, birisinin ölümüne sebep olma riskini göze almak zorunda değil.

Bugün aynı olay benim de başıma geldi. 2.viteste ortalama 20-30 km ile giderken, sağ tarafta park halinde olan bir aracın yanından geçerken (ki o cadde boyunca park etmek de yasak) şaak diye kapıyı açmış ben tam geçerken, ki kapının açıldığını görmedim bile. Sağ dikiz aynasının patlayan cam sesi ve sağ kapı camının açık olmasından dolayı dağılan cam parçalarının olduğu gibi içeriye girmesiyle bir anda şoke oldum, sonra durumu fark ettim.

Gerçi benim durumumda açılan kapıyı önceden görsem bile sola kaçma ihtimalim zaten yoktu, keza tam solundan başka bir araç geçiyordu. Ama tekrardan hatırlatmak isterim, hareket halindeki sürücü önceden görülse bile, sola kırmak zorunda değil.

• Hastane önlerinde özellikle acil çevresinde park yasağı var öyle değil mi oralara mı park ettiniz.Resmi Park yeri değilse kişi park eden kişi suçludur diye biliyorum.
  • Bu olay nasıl sonuçlandı merak ettim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aracı satıp dava takibini de yap(a)madım.noldu bende bilmiyorum :)
  • quote:

aracı satıp dava takibini de yap(a)madım.noldu bende bilmiyorum :)

Rapor ne yönde çıktı. Sizin kusur oranı ne kadar oldu.

• Böyle bir durumda tüm suçlu kapıyı açandır. Adamların sarhoş olmaları farklı bir boyut ve onların cezası farklıdır. Asıl ilginç nokta değer kaybı davası felan muhabbetleri, adamlar sarhoş olsada suçlu sizsiniz ne değer kaybından bahsediyorsunuz anlamak zor?

• C4_1400 C kullanıcısına yanıt
    Kusur oranını bilmiyorum ama adamların alkollü olmaları onların aleyhine bir durum. Teknik olarak benim bir kusurumun olup olmadığı yada varsa ne kadar oldugu konusunda bir fikrim yoktu.Bu başlığıda onun için açmıştım Ama işlerimin yoğunluğundan ve ugraşmak istemediğimden takibi bıraktım.Bırakmasaydım da birşey cıkarmıydı bilmiyorum.
  • quote:

Kusur oranını bilmiyorum ama adamların alkollü olmaları onların aleyhine bir durum. Teknik olarak benim bir kusurumun olup olmadığı yada varsa ne kadar oldugu konusunda bir fikrim yoktu.Bu başlığıda onun için açmıştım Ama işlerimin yoğunluğundan ve ugraşmak istemediğimden takibi bıraktım.Bırakmasaydım da birşey cıkarmıydı bilmiyorum.

Aracın hasarını sormuştum. Yani böyle bir durum da alkollü sürücüye mi kalıyor tüm masraflar yoksa size mi onu merak ettim. Benzer durum olursa nasıl davranacağımızı öngörmek açısından önemli bir örnek bu olay.

• quote:

Orijinalden alıntı: C4_1400

quote:

Aracın hasarını sormuştum. Yani böyle bir durum da alkollü sürücüye mi kalıyor tüm masraflar yoksa size mi onu merak ettim. Benzer durum olursa nasıl davranacağımızı öngörmek açısından önemli bir örnek bu olay.

Trafikte araç sürücüsünün alkollü veya ehliyetsiz olmasına bakılmaz, suç oranı kazadaki hatanıza göre verilir, eğer karşı taraf alkollüyse onun cezası kazadan bağımsız ayrı olur. Mesela alkollü araç sürücüsü kırmızı ışıkta dururken arkadan bodoslama vurdunuz diyelim, adam alkollü diye suçlumu olacak? Tabiki hayır.
    Alkollü araç kullanımını kesinlikle tasvip etmiyorum. Bana kalsa cezalar caydırıcı olmalı, mesela alacaksın ehliyetini, bir daha vermeyeceksin, birde 15-20 bin oara cezası olacakki tadından yenmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozbayram -- 17 Nisan 2016; 20:15:43 >

• Demek istediginizi anladım ama söylediğim gibi araç kaskoluydu ve ben hasaqrı kaskodan karşıladım.Karşı tarafın kasko yada sigortasının karşılaması için dava sonucunu beklemek gerekiyordu sanırım.
  • quote:

Demek istediginizi anladım ama söylediğim gibi araç kaskoluydu ve ben hasaqrı kaskodan karşıladım.Karşı tarafın kasko yada sigortasının karşılaması için dava sonucunu beklemek gerekiyordu sanırım.

Süresi geçmemiş olsa, karşı tarafın sigortasına değer kaybı için başvurup bir miktar ödeme alabilirdiniz.

• Belki haklısınız ama Allah düşürmesin de mahkeme avukat karakol vs pek hazzetmiyorum.Ugrasmak istemedim.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.