Şimdi Ara

Parayı faize yatırmak mantıklı mıdır ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
2
Favori
29.246
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Paranızı faize yatırdığınız zaman enflasyon oranından daha az bir faiz oranı alırsınız. Bu da paranızın "sayısı" artsa da değerinin günden güne azalacağı anlamına geliyor. Günlük hayatta "İkramiye çıksa aylık 30 milyar faizi ömrümün sonuna kadar yerim" gibi ve benzeri söylemlerle sıkça karşılaşıyoruz. Burada insanlar gerçekten parasının değer kaybettiğini bilmiyor mu, yoksa bilip de başka mantıklı açıklaması mı var ? Diğer türlü paranın erime hızını yavaşlatmaktan başka bir şey değil faiz, yanılıyor muyum ? Bir de haksız kazanç olduğu düşüncesi ile haram olup olmadığı tartışılmakta. Anladığım kadarıyla ortada bir kár durumu yok, bu durumda haram olmasını gerektirecek bir durum da yok . Bilgisi olanlar aydınlatabilirse sevinirim

• Faiz genelde enflasyondan yüksek olur.Karşılığında yaptığınız bir şey yoksa mantıklıdır. Akternatif duruma göre cevap değişir sonuçta.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • islamda yasak olan faiz tefecilik için ödenen faiz mi yoksa bankaların verdiği faizmi benim bu konuda tereddütüm var.o devirde banka türü bir oluşum varmıydı?yani paranı yatıracaksın banka öyle veya böyle paranı işletecek karşılığında sana belli bir oranda pay verecek.olduğunu sanmıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

islamda yasak olan faiz tefecilik için ödenen faiz mi yoksa bankaların verdiği faizmi benim bu konuda tereddütüm var.o devirde banka türü bir oluşum varmıydı?yani paranı yatıracaksın banka öyle veya böyle paranı işletecek karşılığında sana belli bir oranda pay verecek.olduğunu sanmıyorum.

banka zaten tefecinin yasal olanına verilen ad oluyor:) banka=yasal tefeci

ha tefeciden para almışsın ha bankadan para almışsın hiçbir farkı yok.
    tefeciye de aldığın borcun faizini ile birlikte geri ödersin bankadan aldığın borç paranın da..

bu arada demişsin ki banka senin paranı işletiyor.. öyle bir şey yok, bankadaki paranda ticaret içerisinde işleyen bir şey yok hocam, bankaya yatırdığın para anında başka birine faizle borca gider, bu yüzden bankadaki belli miktardaki mevduatını çekmeye gittiğinde banka sana paranı büyük ihtimal ile hemen vermez çünkü ortada para yoktur, senin paran faizle bir başkasına borç verilmiştir..
    kredi kartları, otomatik ödeme, bireysel emeklilik, vb. hepsi bankaya para yatırmanızı teşvik eden sistemlerdir, banka paranızı alarak ve bu parayı da bir başkasına faizle borçlandırarak hayatını sürdürür..bunnu dışında temel hiçbir faliyeti yoktur.

kısaca islamdaki tefecilik ile bugünkü bankacılık arasında hiçbir fark yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soho -- 16 Haziran 2011; 1:22:55 >

• bu açıdan düşünmemiştim bak.para yatırıp faiz alırken sorun yok da senin o verdiğin para birine faizi ile borçlandırılıyor dolayısıyla adamın vebalini belki de ahını alıyorsun günaha ortak oluyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 16 Haziran 2011; 2:15:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

bu açıdan düşünmemiştim bak.para yatırıp faiz alırken sorun yok da senin o verdiğin para birine faizi ile borçlandırılıyor dolayısıyla adamın vebalini belki de ahını alıyorsun günaha ortak oluyorsun

para yatırıp faiz alırken de sorun var hocam, kim dedi yok diye..benim anladığım kadarı ile islam dini paranın dolaşımını sağlamak ve böylece çoğu kişinin bu dolaşımdan faydalanmasını öngörüyor..
    parayı faize yatırıp o faizi yemektense o parayla ticaret yapıp birçok kişinin faydalanması herkes için daha faydalı..

bu arada parayı bankaya yatırmanın da din açısından uygun olmadığını söyleyenler de mevcut, biizm bir kiracı bu konuda çok titiz ve dikkatliydi, kirayı bankaya yatırmaz elden verirdi..yani bu konu hassas bir konu ve faiz gerçekten çok büyük bir günah din açısından..
    alan da veren de..

• Tüm Finansal araçlarda olduğu gibi anaparayı faizde değerlendirmenin de bir zamanı vardır, geçmişte özellikle Devletin borçlanmasını dışardan karşılayamadığı dönemlerde faizin enflasyondan çok çok yukarlarda seyrettiği ve özellikle döviz üzerinden reel fantastik paralar kazandırdığı dönemler oldu. Yaklaşık 2002'den bu yana ülkemizde şartlar epey değiştiler ve faiz ya yaklaşık enflasyon kadar veya hafif altında bir miktar kazandırarak gidiyor. En azından parayı yatıracak bir şey yoksa değerini korumanın iyi bir aracıdır faiz.
    Düzgün çalışan gelişmiş bir Kapitalist sistemde bankaların topladığı para ekonomiye akar, ama bizim gibi asgari yaşayan insanlar ülkesinde insanların minimum gereksinimlerini karşılamaya akar.
    Hiçbir peygamberin London School Of economics mezunu olduğunu da duymadım! Ben paramı dinime göre değerlendiririm diyenler için uygun bir araç değildir, en azından Bankaya yattıktan sonra faizin kaynağı kontrol edilemez.

• Su zamanda yasadigimiz ekonomik sikintilarin temeli faiz

ac gezenlerin nedeni faiz

rezil olmamizin sebebi faiz

bakin devlet paradan para kazananin gelirinden %20

emegi alin teri ile kazanandan %35 vergi aliyor

birileri dunyada hic calismadan oturdugu yerde para ustune para kazaniyor

faiz Alani vereni Allah bildigi gibi yapsin

dogmamis yetimin hakkini yemek faizciliktir.
  • Küresel kapitalizmn tek kötü yani faiz kısa vadede faydalı görülebilir ama alınan her faiz ülke ve dünya ekonomisine vurulan darbedir
  • parayı faize yatırıp, ana parayı hiç ellemeden sürekli paranın faizini yersen paranın değeri çok düşer bir süre sonra bütün para buhar olabilir
  • Daha iyi bir fikrin yoksa mantıklıdır. Bilmediğin bir şeye yatırım yapıp paranı kaybedeceğine bankada dursun.Ben olsam yatırır mıyım? Hayır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mahlegan
    quote:

Orijinalden alıntı: neommy
    Tüm Finansal araçlarda olduğu gibi anaparayı faizde değerlendirmenin de bir zamanı vardır, geçmişte özellikle Devletin borçlanmasını dışardan karşılayamadığı dönemlerde faizin enflasyondan çok çok yukarlarda seyrettiği ve özellikle döviz üzerinden reel fantastik paralar kazandırdığı dönemler oldu. Yaklaşık 2002'den bu yana ülkemizde şartlar epey değiştiler ve faiz ya yaklaşık enflasyon kadar veya hafif altında bir miktar kazandırarak gidiyor. En azından parayı yatıracak bir şey yoksa değerini korumanın iyi bir aracıdır faiz.
    Düzgün çalışan gelişmiş bir Kapitalist sistemde bankaların topladığı para ekonomiye akar, ama bizim gibi asgari yaşayan insanlar ülkesinde insanların minimum gereksinimlerini karşılamaya akar.
    Hiçbir peygamberin London School Of economics mezunu olduğunu da duymadım! Ben paramı dinime göre değerlendiririm diyenler için uygun bir araç değildir, en azından Bankaya yattıktan sonra faizin kaynağı kontrol edilemez.

Ben de hiçbir kuşun "North London Flying School"'dan mezun olduğunu duymadım. Demek ki kuşlar uçamaz.
    Kapitalist sistemlerde para ekonomiye akıyorsa kapitalist sistemin başı olan Amerika'da patlayıp tüm dünyaya yayılan ekonomik kriz nasıl oldu acaba?

Espri yapılmaya tam teşebbüste bulunulmuş sanırım!
    Vurgulanan, 1500 yıl önceki şartların günümüzdeki ekonomik sisteme uygulanmasının yanlış olduğudur.
    Anlaşılmadığını görünce açıklayım dedimde!
    Peki Arap ülkeleri niçin bu kadar geriler acaba?

• Faiz Haramdır Çünkü;

faizin para olarak karşılığı yoktur piyasada ve çığ gibi katlanarak büyür bu karşılığı olmayan para,ve bunu borçla eş tutabilirsiniz,faiz arttıkça borç artar,dolayısıyla görmeseniz de bu çöp gibi dünyanın belli kesimlerinde birikir. Size kokusu gelmez belki ama faiz olduğu sürece borç olmaya devam edecektir,sen borcunu faiziyle ödersin ama o faiz ve borcu sadece başkasına atmış olursun,yani çöpü sen üzerinden atarsın ama dünya üzerinde birilerinde bir yerlerde toplanmaya devam eder bu.

örneğin;

Merkez bankası ilk kurulduğunda hiç para yokken piyasada 100 birim bastı diyelim ve bunu özel kamu bankalarına %5 faizle verdi. piyasa da 100 br para verken nasıl 105 olarak geri verebilirsin ? dolayısıyla bu hep borç olarak birikir taki ilk günden bugune kadar.
  • ve islam da sadece faiz değil,faizin her türlüsü yasaklanmıştır. Faizi enflasyonu göz önünde bulundurup düşünürseniz enflasyon var faiz helal param değer kaybediyor dersiniz kendinizi haklarsınız ama
    o günü de düşünerek şunu bilin,diyelim ki adam 2 karpuz borç verdi 2 karpuz ödemeli yok efendim işte benim sana verdiğim karpuz değer kazandı şimdi 3 karpuz isterim enflasyon var çok saçma olur. para gözüyle değerlendirirseniz helal sayarsınız faizi ama,2 karpuz 1000 yıl öncede 2 karpuzdur bugun de 2 karpuzdur,karpuz enflasyon var diye 3-4 karpuz olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: s.mta

Faiz Haramdır Çünkü;

faizin para olarak karşılığı yoktur piyasada ve çığ gibi katlanarak büyür bu karşılığı olmayan para,ve bunu borçla eş tutabilirsiniz,faiz arttıkça borç artar,dolayısıyla görmeseniz de bu çöp gibi dünyanın belli kesimlerinde birikir. Size kokusu gelmez belki ama faiz olduğu sürece borç olmaya devam edecektir,sen borcunu faiziyle ödersin ama o faiz ve borcu sadece başkasına atmış olursun,yani çöpü sen üzerinden atarsın ama dünya üzerinde birilerinde bir yerlerde toplanmaya devam eder bu.

örneğin;

Merkez bankası ilk kurulduğunda hiç para yokken piyasada 100 birim bastı diyelim ve bunu özel kamu bankalarına %5 faizle verdi. piyasa da 100 br para verken nasıl 105 olarak geri verebilirsin ? dolayısıyla bu hep borç olarak birikir taki ilk günden bugune kadar.

Mantıklı,borç sürekli birilerinde kalıyor yani.Ve devamlı büyüyor anladığım kadarıyla.

@s.mta senin dediğin para bulunmadan önceydi bana göre.Karpuzun parada karşılığı olduğuna göre ve insanlar sadece karpuz yemediğine göre...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi i miss you bro -- 18 Haziran 2011; 12:52:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: uohk061_TS

quote:

Orijinalden alıntı: s.mta

Faiz Haramdır Çünkü;

örneğin;

Mantıklı,borç sürekli birilerinde kalıyor yani.Ve devamlı büyüyor anladığım kadarıyla.

@s.mta senin dediğin para bulunmadan önceydi bana göre.Karpuzun parada karşılığı olduğuna göre ve insanlar sadece karpuz yemediğine göre...

Para, ilk kez MÖ 700' de Lidya' da malların alımı için kullanıldı,yani para her zaman vardı,benim karpuzla anlatmaya çalıştığım şey,sen parayı baz alırsan enflasyon var değer kaybedersin,ama sen dersen ki ben 2 karpuz aldım,2 karpuz 10 yıl sonrada 2 karpuzdur,değeri değişmez. Bu nedenle faiz haramdır. Sen bir malın değerini paraya indirgersen bu değişim değeri olur,ama karpuzun kendisi kullanım değeri. İkisinin farkı şu değişim değeri kapitalizmi tanımlar,kapitalist sistemde faize dayanır.

• ayrıca evet,faiz in kullanılmaya başladığı ilk günden bugüne kadar,dünya da bir borç birikiyor,ve karşılığı olmayan bir borç,çünkü basılan para X iken daha ilk dolaşıma çıktığında X+5 olarak veriliyorsa,o extra 5 karşılığı olmayan paradır,çünkü merkez bankası zaten X birim bastı. Dolayısıyla katlanarak borç hep büyür,kişilerden,kişilere,ülkelerden ülkelere aktarılır. Asla kaybolmaz,sen kendi borcunu ödemekle sadece kendi üzerinden atarsın.
  • Faiz değil de Altın almak gerçekten çok daha karlı.Son 2-3 yılda bir tam altın başına 200 TL kar eklendi neredeyse.

Bunda da bir faiz falan ya da enflasyon hariç elimizden uçan bir para yoktur,değil mi?
  • Altın her zaman değerlenecektir,ekonomik kriz olur,kağıt para değerini yitirir,tuvalet kağıdı olarak kullanırsın,ama altın her zaman altındır.
  • Parayı faize yatırmak eğer herhangi bir ticari faaliyette bulunamayacaksan mantıklıdır. Burada paranın değeri şu anki oranlarda azalsa dahi en azından anaparayı korumak ve üstüne bir miktar zarar telafi etmek amaçlıdır.

Arkadaşlar bankaya yatırılan paranın çok az bir kısmı bankanın kendisiyle ilgili yaptığıu ticarette kullanılır ve kalanı diğer kişilere borç olarak verilir. Bazı arkadaşlar bankanın parayı başkasına borç vererek günaha girdiğini yada ekonomiyi bozduğunu söylüyor. Sermayenin daha büyük ölçekli işlerde kullanılabilmesi için biryerlerde toplanması gerekir. Bunun adı bankadır yada holdingtir yada başka bişeydir. Bu işlevi yerine getiren bir kurum elbette kar almak isteyecektir. Buda para yatıran ile parayı kullanmak isteyenin aldığı ve verdiği faiz oranı arasındaki farktır.

Bazı akıllı bankalar kar payı adı altında sermaye toplayıp helal kazanç adıyla piyasaya duyuru yapıyorlar. Geçen yıl bankaların ortalama karlılık oranları yıllık %50 nin üzerindeydi acaba hangisi bu kadar kar payı vermiş merak konusu?

Bir evi kiraya verdiğinizi düşünün oturduğun yerden para geliyor????? Bu çalışmak mı? Nakit ile gayrimenkulun arasında bir fark yoktur bu açıdan. Para değişim aracıdır. sen evini 125000 tuğla iken kiraya veriyosun ama bakıyorsun yılsonunda +12500 tuğla daha eklenmiş. 137500 tuğla yatarak nasıl oldu ?

Para yada karşılığı olan şey karşılıksız verilebiliyorsa o sisteme geçilsin ama bunuda kimse yapmaz. Bana evini 1 sene ödünç verebilirmi kimse?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.