Şimdi Ara

Parasetamol ve İbuprofen Dozu Hesaplama - Ateş Düşürücü

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (3 Mobil) - 2 Masaüstü3 Mobil
5 sn
9
Cevap
0
Favori
18.101
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Merhabalar

  Ben Dr Abdulkadir Polat


  Çocukların ateşleri yükseldiğinde onlara ateş düşürücü şuruplar veririz. Ateş düşürücü şurupların neredeyse tamamını parasetamol ve ibuprofen içeren ilaçlar oluşturmaktadır.


  Parasetamol dünya sağlık örgütünün çocukluk çağda kullanılmasını önerdiği güvenli ve yan etki riski düşük bir ilaçtır. Parol şurup, Parol Plus şurup, Calpol şurup, Calpol 6 Plus şurup, Minafen, Minoset Şurup, Minamol Şurup, Tylol Şurup, Tylol 6 Plus şurup ... parasetamol içeren ve yaygın olarak kullanılan ateş düşürücü şuruplardandır.


  İbuprofen ise parasetamol kadar güvenli olmasa da parasetamolden sonra bilinen en güvenli ve az yan etki riski olan diğer bir ateş düşürücü ağrı kesici ilaç etken maddesidir. İbuprofenin avantajı ise, ateş düşürme ve ağrı kesme konularında parasetamole göre biraz daha etkili ve güçlü olmasıdır. Dolven, Pedifen, İbu-fort, İbuactive, Bruprex, Apireks, Brus ibuprofen içeren ve yaygın olarak kullanılan ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlardır.


  Alıntı

  metni:
  Ateş düşürücü ilaçların bebeğe veya çocuğa ne kadar verileceği bebeğin veya çocuğun kilosuna göre hesaplanır! (yaşına göre hesaplamak yanlış sonuç verebilir)


  Bakınız; 9 kilogram olan bir bebekle 6 kilogram olan bir bebek arasında belki çok az yaş farkı olabilir. Ancak, %50 kilo farkı var. %50 daha iri, daha çok kanı ve daha çok hücresi olan bebek daha hafif bebekten %50 daha fazla ilaç almalıdır.


  Parasetamol Dozu Nasıl Hesaplanır?


  Parasetamol dozu kilogram başına en az 10 miligram iken en çok 15 miligramdır.


  • T.C. Sağlık Bakanlığı kaynaklı şu makalede parasetamol hakkında “En yaygın kullanılan ilaç parasetamol dür. Yan etkileri oldukça az ve güvenilir bir ilaçtır. Dozu ise 4-6 saatte bir kilogram başına 10-15 mg.dır. Günlük doz kilogram başına 60 mg’ı geçmemelidir.” denilmektedir.  İbuprofen Dozu Nasıl Hesaplanır?


  İbuprofen dozu ise kilogram başına en az 5 miligram iken en çok 10 miligramdır.


  • Yine aynı makalede ibuprofen hakkında “Kısa süreli kullanımlarda yan etkisi düşük olan bir ilaçtır. Dozu her 6-8 saatte bir kilogram başına 5-10 miligramdır. Günde en çok 4 kez, belirtilen dozlarda verilebilir.” denilmektedir.


  Örnek verecek olursak;

  • 12 kilogram olan bir bebeğin gerektiğinde kullanacağı parasetamol dozu 12x10 ile 12x15 yani 120 ile 180 miligram arasındadır.
  • 16 kilogram olan bir çocuğun gerektiğinde kullanacağı ibuprofen dozu 16x5 ile 16x10 yani 80 ile 160 miligram arasındadır.
  • 7 kilogram olan bir bebeğin gerektiğinde kullanacağı parasetamol dozu 7x10 ile 7x15 yani 70 ile 105 miligram arasındadır.


  Peki kaç ml ateş düşürücü şurup vereceğiz?


  Bu hesabı yapabilmek için kullanılacak ateş düşürücü şurubun 1 ml hacimde kaç mg ilaç etken maddesi içerdiğini ve hangi ilaç etken maddesini içerdiğini bilmemiz gerekir.


  Örneğin Calpol Şurup veya Parol şurup birbirinin eşdeğeridir ve her ikisi de 5 ml hacimde 120 mg parasetamol içerir. 1 ml Parol şurup veya 1 ml Calpol Şurup 120/5=24 mg parasetamol içerir. Eğer sizin çocuğunuz 12 kg ise ihtiyacı olan parasetamol 120 ile 180 miligram arasındaydı. O halde 12 kg bu çocuğun 120/24 ile 180/24 mililitre Calpol Şurup veya Parol şurup alması gerekir. Bu da 5 mililitre ile 7,5 mililitre arasında Calpol Şurup veya Parol şurup alması gerekir demektir.


  Dilerseniz bu hesapları kendini yapın ya da hızlıca ateş düşürücü asistanımız sizin için hesaplasın.


  Ateş Düşürücü Asistanı kiloya göre parasetamol dozu veya ibuprofen dozu hesaplamanın en hızlı yoludur.


  Ateş Düşürücü Asistanı çoğunluğunu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu arkadaşlarım oluşturmak üzere doktorlar tarafından geliştirilmiştir.


  Ateş Düşürücü Asistanımız hakkında veya çocuklardaki yüksek ateşi düşürmek konusunda sorusu olan arkadaşlara yardım olmaktan memnuniyet duyarım.


  Link: https://hekimimyanimda.com/ada/


  Dr. Abdulkadir Polat

  Ahi Evran A.S.M

  İstanbul


  _____________

  Ayrıca yeni asistanımız ile ayrıntılı gebelik hesaplama yapabilirsiniz.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi polat.abdulkadir -- 18 Nisan 2022; 0:54:36 > • Şu bilgi de önemli, çocuk olunca bilmek daha önemli.

  Bu ilaçların günlük sınırı var. Günde 3 kere parasetamol grubu, 3 kere ibuprofen grubu. Ama inatçı ateş durumunda 3-4 saatte tekrar ateş çıkıyor.

  Bu durumda 1 parasetamol grubundan 1 ibuprofen grubundan vermek lazım sırayla.
 • asderty a kullanıcısına yanıt
  @asderty İnatçı ateş sıkıntılı bir durum. İnatla devam eden yüksek ateş için doğrudan doktora gidilmeli. Zira astım hastası ibuprofen kullanacak mı? Vs

  Bu arada ateş düşürücü asistanı güzel olmuşta tekrar çalıştır butonu çalışmıyor. Alttaki mavi olan.

  Yeniden çalıştırmak isteyen sayfayı yenilesin :)
 • Ilactan sonra bunyeye alkol alinacaksa, herhangi birisinin alkolle verdigi reaksiyon arasinda farklar var midir hocam? Alkolle kullanimi hangisinin daha etkili ve dogrudur?
 • bilgilendirme için teşekkür ederim hocam
 • ben teşekkür ederim
 • Ateş düşürücü asistanı şimdi hekimim yanımda mobil uygulaması ile android markette. İndirin, test edin ve kendimizi geliştirmemiz için bizi eleştirin :)


  Play Store:

  Parasetamol ve İbuprofen Dozu Hesaplama - Ateş Düşürücü
  Parasetamol ve İbuprofen Dozu Hesaplama - Ateş Düşürücüplay.google.com
  Hekimim Yanımda - Google Play'de Uygulamalar
  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hy.hekimimyanimda&hl=tr&gl=US
 • Obezite derecenezi, fazla kilolarınız varsa kaç kilo fazlanız olduğunu ya da kaç kilo olduğunuzu hesaplayabilmeniz için hekimim yanımda > Asistan > vücut kitle indeksi hesaplama yapabilirsiniz.


  Obezite sınıflandırmaları dahil olmak üzere burada hesaplanan her şey dünya sağlık örgütü verilerine dayanır!


  İşte ekran görüntüsü:

  Parasetamol ve İbuprofen Dozu Hesaplama - Ateş Düşürücü
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.