Şimdi Ara

Para İçin Çalışmak Mutsuzluktur (Kanıtlı) (Ss'li)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
329
Cevap
18
Favori
21.341
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Not: Hayat boyu bedava çalışın demek istemiyorum... Yanlış anlaşılmasın. Hayat boyu bir gün veya bir kaç saat bile yeterli olabilir çok şey anlamak için. Mesela bir kaç saatte simit nasıl yapılır öğreniyorsunuz uyguluyorsunuz ve çıkıyorsunuz, veya Ürgüp Göreme'de sıcak hava balonu işinde çalışıyorsunuz bir kaç gün veya saat, istediğiniz kadar. Hem ücretsiz faydalanıyorsunuz hem nasıl çalıştığını çözüyorsunuz, merakınızı gideriyorsunuz.

Kaynak:https://www.rotman.utoronto.ca/Connect/MediaCentre/NewsReleases/Time-Money-LessHappiness

2 haftadır istediğim gün ve zamanda, Sistemin tembelleştirmemesi için, masa başı işlerin robotlaştırmaması için sabah 03:00'te kalkıyorum ve gözüme kestirdiğim bir fırına gidiyorum... Hiç bir ücret ve karşılık almadan akşam 19:00'a kadar çalışıyorum. (Hamur atma, yoğurma, tezgah, lahmacun vs)

Amaçlarım...

Çalışmanın önemini anlamak...

Para için yaşamıyor olmanın farkına varmak, hayatı daha iyi anlamak...

Sosyalleşmek ve üretime katılmak...

İnsanları daha iyi anlamak, özgüven kazanmak...

Farklı bir şeyler yapıp fark edilmeyen şeylerin farkına varmak...

Zorluğu görmek ve emeğin kıymetini anlamak...

Müşterilerden tutun fırındaki işçilere kadar herkes anlamaya çalışıyor ne amacında olduğumu, ama kesinlikle kazanımı çok fazla, masraf yok yemek, ekmek zaten orada...

İnsanlar gelecek kaygısı, korkusu içinde üç kuruş için çabalayıp savaşıyorlar, o kadar dalıyorlar ki çok şeyin farkına varamıyorlar. Amacım sadece fark edilmeyenleri fark etmeye çalışmak.

Faydaları...

1) Yetenek geliştirmenize katkı sağlar üst seviyede, çünkü para için değil, öğrenmek için çalışıyorsunuz.

2) İş verimi çok yüksek çünkü motivasyon en üst seviyede.

3) Organizasyon kabiliyeti artıyor çünkü beklenti olmadan, gönüllü çalıştığınız için karşıdakinden iş yapmasını beklemiyorsunuz ve bu işçiler arasındaki bağı arttırıyor.

4) Öğrendiklerinizi pratikleştirme hızınız artıyor, yeni şeyleri de hemen hayata geçirebiliyorsunuz.

5) Sistemin kölesi olmadığınızı kanıtlıyorsunuz ve bu bir yenilik hissi veriyor, psikolojik olarak güçlü hissediyorsunuz.

6) İletişim gücünüzü arttırıyor çünkü arada maddi bir çıkar olmadığı için insanlarla iletişiminize engel çıkmıyor bir şey.

7) Hedeflerinize ulaşmada katalizör etkisi yaratır, işlere kendinizi tam olarak verme ve konsantrasyon kabiliyeti artıyor.

8) İnsanlara farklı bir şey gösterip onun gururunu yaşıyorsunuz.

9) Toplumun içine girip asosyalliği yıkıyorsunuz.

10) Doğrudan olarak ülke ve toplum ekonomisine katkı sağlıyorsunuz.

11) Üstünüzde bir iş yükü olmuyor, patron tarafından bir baskı olmuyor, istediğiniz zaman bırakıp gidebilirsiniz, bu ferahlık veriyor, verimi arttırıyor.

12) Sorumluluk almıyorsunuz, başarısız olmaktan korkmuyorsunuz, kaybedeceğiniz bir şey yok o yüzden mutlusunuz.

13) İleride yapacağınız işler için tecrübe kazandırıyor, bilgi birikiminiz artıyor.

14) Farklı alanlarda hemen her işe girebilirsiniz, işe alınma derdiniz yok çünkü karşılık beklemiyorsunuz, hemen alınırsınız, hemen bırakabilirsiniz.

15) Uzmanlık gerektiren ve yıllar alabilecek tecrübeleri kısa sürede edinme imkanı sağlıyor, o işi öğrenip kendi işinizi kurabilme imkanı artıyor.

Diğer maddeler konu içinde paylaşılacak, yüzlerce faydasını gördüm... Uzun olmasın istedim.

Benim gibi düşünen yabancılar... Garip karşılamayın lütfen.

https://salearnership.co.za/benefits-working-free-unpaid-learnership-worth-time/

https://www.linkedin.com/pulse/why-working-free-brings-huge-benefits-ryan-wong

Katılmak zorunda değilsiniz, farklı düşünceler zenginleştirir hakarete girmediği sürece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Theologist -- 11 Eylül 2017; 10:25:40 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Bide bunu beğenen 30 kişi var. Adam orda faydalarını sıralamış. İstediğin zaman çıkıp gidebilirsin demiş. İradeni başkasına teslim etmek mecburen çalışırsan olur. Kendine katkısı olan bi durumu kölelik olarak görüp onursuz ve gurursuz demek neyin kafası anlamadım. Adam bin tane madde yazmış. Eğer eleştirin varsa düzgünce eleştir. Başkalarına çamur atmakla kendin batıyorsun haberin yok.
    Her gun en az 10 saat calisiyorum ve inanilmaz bir stres altinda. Oyle beden gucuyle calismaya benzemez yani.Ben yarin firinda calismaya baslayabilirim, ama firincinin benim meslegimde calismasi icin aylar gerekir.

Sendeki eksiklik ne biliyor musun? Hic bir isi uzun sure yapmamissin, 3-5 sene calistigin bir is yok, o yuzden ekmek yapmayi ogrendim ben superim modunda geziyorsun. 3-5 sene calis o firinda da o zaman goruruz calismak zorunluluk mu yoksa baska bir sey mi.

Ayrica niye zorluk gorelim kardesim? Ben zorluk gormeden oncede zamanin kiymetini biliyordum, cikin artik su dede kafasindan bir zahmet.
  • emek veriyorsam karsiligini almak isterim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsinwhitesatin

emek veriyorsam karsiligini almak isterim

Karşılık için verilen emekler, emek verilen işlerin getirisinin önüne geçiyor.

• Komunist misiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: biradamdiro

Komunist misiniz

Komün=Toplum

Komünist=Toplumcu

Komünizm kötü bir şey değil... Birlik beraberliğe verilen önem olarak bakıyorum ben.

Bize yanlış gösterilmiş, yanlış uygulanmış bir sistem aslında, yoksa doğru uygulansa dünya bambaşka bir yer olurdu.

• quote:

Aslında karşılığını bilgi, beceri ve tecrübe şeklinde alıyorsun. Ki bunları para ile alamazsın...

• quote:

Orijinalden alıntı: Theologist

quote:

eninde sonunda gercek dunyaya yenik duseceksin

• Sen ne güzel insansın öyle. Staj mantığı bu işte para değil bilgi tecrübe özgüven veriyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: biradamdiro

Komunist misiniz

Komün=Toplum

Komünist=Toplumcu

Komünizm kötü bir şey değil... Birlik beraberliğe verilen önem olarak bakıyorum ben.

Bize yanlış gösterilmiş, yanlış uygulanmış bir sistem aslında, yoksa doğru uygulansa dünya bambaşka bir yer olurdu.

Para almadığından dedim

• quote:

quote:

quote:

Gerçek dünya dediğin aslında insanların yarattığı yalan bir dünyadır, ve dünyanın bu kadar kötü hale gelmesinin nedeni budur...

Savaşlar, kirlilik, vahşet, katliam, zulüm...

Neden bunların bir parçası olmak için yaşayalım?

Gezmeden, görmeden, yaşamadan anlayamayız...

• quote:

Orijinalden alıntı: Muten Roshi

quote:

Aslında karşılığını bilgi, beceri ve tecrübe şeklinde alıyorsun. Ki bunları para ile alamazsın...

Saydıklarını tam olarak almak için işte aradan parayı çıkarmak gerekiyor.

Lokanta, Fırın ve bilimum işlerde şimdiye kadar ücret almadan çalıştım, ve doğaya çıkınca, turlara bunların inanılmaz faydasını gördüm... Hayatta kalmayı öğretiyor insana, sürekli aktif olmayı ve yaşamayı sevmeyi öğretiyor.

Ama araya para girince işin tüm büyüsü bozuluyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: Manonofy

Sen ne güzel insansın öyle. Staj mantığı bu işte para değil bilgi tecrübe özgüven veriyor.

Teşekkür ederim...

En güzel yanı da para almadan çalışmayı istediğimi söylediğimde insanların yüzüne gelen gülümseme... Özellikle bazı patronlar çıkarıp bir aylık maaşı bir günde vermek istiyor, kabul etmeyeceğimi de biliyorlar ama sırf şaşırdıklarından, hoşlarına gittiğinden bunu yapmak istiyorlar.

İnsanlar para kazandıkça maalesef paraya daha çok tapıp insanlıktan uzaklaşıyorlar.

• Calısmak zorunda oldugu ıcın calısan bır suru tembel tanıyorum, para almasalar da evden dısarı cıkmayacaklar zaten. Insanın ıcınden gelecek once, ıcınden geldıgı zaman evde otur para verelım desende oturmaz kımse. Icınden gelmedıkten sonra trılyonlar verıp calıstırsan ne olur yanı?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Gerçek dünya dediğin aslında insanların yarattığı yalan bir dünyadır, ve dünyanın bu kadar kötü hale gelmesinin nedeni budur...

Bu nasıl bir cümle hocam.

Zaten bir parçası olmak için yaşamazsınız, bir şekilde parçası yaparlar. Ne yani sizi ya da tanıdıklarınızı silahla taramaya başladıklarında yolla gelsin mi diyeceksiniz.

• quote:

quote:

Şu cümleyi bi anlayamadım

• quote:

Orijinalden alıntı: kendimitanimiyorum

quote:

quote:

quote:

quote:

Bu nasıl bir cümle hocam.

Zaten bir parçası olmak için yaşamazsınız, bir şekilde parçası yaparlar. Ne yani sizi ya da tanıdıklarınızı silahla taramaya başladıklarında yolla gelsin mi diyeceksiniz.

Senin gerçek olarak algıladığın dünya çürük, insanlar tarafından yaratılmış bir dünyadır diyorum. Asıl gerçek olan o değil, doğadır diyorum.

Çünkü koyun gibi para nereye insanların oraya gittiği bir dünyada insanlar nereye gittiğinin farkına varamıyor maalesef... Para ile gözleri kapatılıyor.

İşte para için yaşayınca bir parçası olursunuz olmamanız gereken yerlerin... Sadece düşünce olarak bile, siyaset, gündem, haberler, inançlar, düşünceler insanı para sayesinde yönlendiriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: tüng

quote:

quote:

Emeği karşılık almak için verdiğin zaman, emekten alacağın verim kağıt para ile kısıtlanmış oluyor... Emeğin kendisi değil, cebine giren miktar önemli oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: tüng

quote:

quote:

tos pembe bir dunyada yasiyor kendisi

ona gore ekmegi yaptigim icin para almak degil ekmegi yapmak mutlu etmeli beni

peki ekmegi yapmanin bana getirisi ne hadi mutlu oldum peki ya sonra?

• şu kalıcak yer karsılıgında eu da gezginlerin iş bulmasını saglayan siteler appler vardı. neydi onlar. sen denedin mi onlardan birini hiç, nasıl oluyo
  • Senin konularını görünce acı çekiyorum

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.