Şimdi Ara

“PANASONIC VIERA TX-P50G10E PLAZMA TV” İNCELEMESİ (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
392
Cevap
2
Favori
93.894
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet şu anda sadece İstanbul Bilişim getiriyor Panasonic TV leri. Bende İB den aldım zaten...
  • Kullanım klavuzu 10 kez indirildiği için silinmiş rapid'den. Akşam eve gidince tekrardan yüklerim...
  • Kullanım klavuzu yeniden yüklenmiştir. Rapid'de hesabı olan bir arkadaş silinmeyecek şekilde yüklese iyi olur aslında...
  • Merhaba,

Deepkurt bir sorum olacaktı size. Teledünya abonesi olduktan sonra modül ile direk kart takarak izlemeye başladınız peki Digitürk aboneleri veya diğer kartlı aboneliklerde böyle bir imkan varmıdır.

kart girişi sadece normal anten girişi olan kısımlar içinmi geçerlidir.
    Bilgi verirseniz çok sevinirim.
  • Teledünya da sorun yok. Ancak Digitürk ve D smart kart ile abonelik yapmıyor bildiğim kadarıyla. Onların modülleri decoderlere gömülü geliyor. Bundan dolayı böyle bir imkan olduğunu düşünmüyorum. (GW10 serisi TV ler için yazdım bu düşüncemi, zira G10 larda zaten DVB-S alıcısı yok)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deepkurt -- 24 Ağustos 2009; 16:14:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: deepkurt

Kullanım klavuzu yeniden yüklenmiştir. Rapid'de hesabı olan bir arkadaş silinmeyecek şekilde yüklese iyi olur aslında...

Dosyayı bana gönder o zaman+
    Bende Premium a/c var+
  • arkadaşlar geçen gün okuduğum bir mesajda müsade ederseniz fikrimi belirtek istiyorum.

mesaj başlılarının birisinde Sansung B850 mi Panasonic G serisimi diye bir arkadaş ikilemde kalmış.bu konuda sanki çoğunluk samsunga kaymış.ancak çıplak gözle bu iki modeli gören varmı bilmiyorum?

2 hafta önce bir kongre nedeniyle Amerika-San Francisco'daydım.4 günlük kongre bittikten sonra 5.gün en büyük hobilerimden biri olan teknoloji mağazalarını gezmeye başladım.ordaki sistem pek bizdekine benzemiyor arkadaşlar.standlarda yüzlerce lcd ve plazma yok.adamlar kendi aralarında en dişli rakipleri karanlık odalara koyarak müşterinin daha objektif değerlendirmesini sağlamışlar.ayrıca aynı odaların içinde o gördüğümüz panellerin içinin açık halinide koymuşlar.dolayısıyla hangisinin daha özenerek yapıldığı direkt belli oluyor.

benim girdiğim oda doğal olarak panasonic odasıydı.odada 50G10-50VX, Pioneer 5090X ve Samsung B850 plazmalar vardı.ayrıca adamlar300 tv ye aynı sistemden görüntü dağıtmıyor.her odada ayrı bir dağıtıcı var.yani her odadaki görüntü kaynağı en fazla 4 yada 5 e bölünüyor.benim girdiğim odada girdiğim eleman meğerse mağazanın müdür yardımcısıymış.benim ingilizceden yabancı olduğumu anladı.Türkiyeden geldim diyince dahada ilgilenmeye başladı.meğerse eşide Bursalıymış.muhabbet ondan sonra dahada koyulaştı.

işin açıkçası arkadaşların önermiş olduğu samsung B850 yi panasonic ve pioneer ile yan yana koyunca ben kesinlikle beğenmedim.zaten panellerin iç dizaynını gördüğümde samsung iyice gözümden düştü.bu kadarmı özensiz ve içi dağınık bir panel olur.kablolar anakartın her bir tarafına sürtünerek geçiyor.usb girişinden mkv filan oynatıyormuş.ancak müdür yardımcısı aynen benim düşündüğüm şeylere pararel şeyler söyledi.bilgiside hakikaten çok iyiydi.daha benim hatırlamadığım bir sürü şey anlattı bana.

Bana anlatıklarının özeti şu.

Panasonic serilerinde G serisinin kimse üzerine su dökemez dedi.ayrıca benim bir ara sizlere sorduğum futbol maçlarındaki ghosting olayı ordaki pansonic 50G10 da yoktu.ayarlarını gösterdiler bendeki ile hemen hemen aynıydı.buda büyük ihtimalle HD yayının türkiyedeki bant genişliğinden oluyor dedi müdür yardımcısı.çünkü amerikada senelerden beri FULL HD yayın varmış zaten.adamlar çoktan aşmış olayı.film delisi olduğu için hepsi.

elemanın favori listesi.ki aslında benim içinde aynısı geçerlidir.

1-Pioneer 5090x
    2-Panasonic G serisi
    3-yok (samsungu sokmadı bile sıralamaya) bende niye diye sorduğumda verdiği cevap ilginçti.çünkü tv değil show amaçlı mal üretip tüketicinin gözünü boyuyorlar dedi.işte panellerin içini müşterilerin gerçeği anlaması için açıyoruz dedi.bende baktığımda pioneer ve panasonicte hakikaten çok düzenli intizamlı ince işçiliğin olduğpu her yerinden belli bir olay var.ama samsung bilmiyorum inanın.baştan savma her yerinden bir kablo sarkan bir tasarım.zira görüntü kalitesinin hiç bir artısı yoktu inanın bana.ancak adamlardaki hd yayınlar bizdekinden çok daha ileri arkadaşlar onu söyleyim.tv lerin hepsinde eurosport açıktı ve benim evdeki digitürk plustaki eurosporttakinden çok iyiydi(ki aslında ben kendi evimdeki eurosportun görüntüsüne bile hayran kalmıştım.adamlardakini siz düşünün artık)

bizim memleketteki arkadaşlara bir mesaj yollamak istermisiniz dedim.oda şunu iletmemi istedi.aynen iletiyorum.

Bir tv lcd yada plazma alıyorsanız bunun sadece tv özelliğine bakınız.usb girişi,mkv özelliği,ultra contrast gibi müşterinin gözünü boyayıcı özelliklere kanmayın.zira bu tv leri alsanız bile dışından çok caf caflı gözüken mal bir iki sene içinde gerçek yüzünü gözterip sizi servis kuyruklarında süründürür dedi.gerçi onlarda pek sürünme olayı olmuyormuş.anında değişim mümkünmüş.adamlar zaten her yönden aşmış olayı.

Saygılarımla+++

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drangelman -- 25 Ağustos 2009; 9:37:01 >

• TR Manual i RS.COM ve ayrıca 3 farklı Server a daha yükledim+Seri V-G lerin ENG.Manaul leride mevcut++

++

Pany-G10ManualTR_V-GManualENG.rar

http://r apidshare.com/files/271260282/Pany-G10ManualTR_V-GManualENG.rar
    Size:8392 KB Downloads:4
    Status:Normal Download Last Download:25.08.2009 13:06:53

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Pany-G10ManualTR.rar >>>sadece Türkçe olan Manual

http://r apidshare.com/files/271258433/Pany-G10ManualTR.rar
    Size: 3918 KB Downloads: 3
    Status: Normal Download Last Download: 25.08.2009 13:07:15

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Aşağıdakiler ise TR/ENG Manual;

http://www.storage.to/get/qigqpWMo/Pany-G10ManualTR&V-GManualENG.rar
    ---
    http://hotfile.com/dl/10831546/dcfcf36/Pany-G10ManualTRV-GManualENG.rar.html
    ---
    http://r apidshare.de/files/48202906/Pany-G10ManualTR_V-GManualENG.rar.html

++

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 25 Ağustos 2009; 14:33:06 >

• @drangelman

O zaman bende bir şeylar yazayım USA hak.hem gidip gören hemde sürekli takip eden+çeşitli Amerikalı arkadaşlar v.s
    ile konu hk.çeşitli bilgiler vereyim++

1-Samy>>>USA da Genel panel satışlarında son 3/4 senedir Liderdir!
    Ancak bu liderlik elbette "kalite" v.s manasında değil,sadece Satışta lider ve neden lider olduğunu herkes bilir,sende
    yukarıda bazı şeyler belirtmişsin zaten>>göz boyama v.s kısaca "Marketing-Tool" işlerinde bu herifler yine Lider

-Total LCD satışında lider
    -Total PDP satışında Pany nin arkasından ikinci
    -Total DLP sistemlerde yine lider v.s v.s

2-Müşterileri "avlamak" olayı USA da böyle olsada,her yerde böyle değildir!!!!
    Ancak prof.satış yapan yerlerde;işten anlamayanlarıda çok ciddi avlarlar>>>satış yerinde Pany ye "gaz verilir" veya Sony ye
    veya Tosh a v.s böyle gider olay

3-Panellerin arka kapağını açmak ise bir kere yanlıştır!!!hem teknik hemde bazı durumlar için;ama bunu uzun zamandır bazı yerler yapar,
    ancak müşteri bunları anlamaz hatta burada da hile yaparlar!
    Bundan dolayı bir çok satış firmaları Dava edilirler veya buna benzer şeyler olur!

--zamanında bende böyle işlerde bulunduğum için bu kabil atraksiyonları çok çok iyi bilirim

Ayrıca ben zaman içinde gerek TF de gereksede DH de ve diğer bazı Sitelerde;özellikle panellerin sakın içine bakmayın,rezalet yada
    kötü işçilik,kalitesiz malzeme v.s v.s için çok şeyler yazdım ama MARKA adı özellikle belirtmedim!!!alanların moralleri bozulmasın diye
    Zaten içerdeki bütün elemanlar ÇİN malıdır(neredeyse tamamı)CKD/SKD Assembling v.s yine çoğu Çinde montajlanıyor v.s v.s

Ben MARKA adı vermeyeceğim tabiki,ama gördüğüm ve bu işin prof.uzmanlarınca en kaliteli malzeme+şçilik Hitac ların (Hitachi)
    bazı High-End LCD lerindedir,hele hele bir modeli vardır WoooUT serisi,daha bunu uzmanlar çözemedi nasıl bir işçilik ve özellikle
    nasıl bir kalite diye!!

2000 den beri bu panel işinin içindeyim>>>kalite ve işçilik giderek düşmektedir,NEDEN!
    Pio hariç ilk günden bugüne kadar hepsi bu saydıklarımı düşürdüler,sadece Pio hep aynı çizgide devam etti ama o da sonunda pes etti
    ve dükkanı kapattı>>sebebi ise Maliyet+Pany nin USA da ki agresif satış fiyatlarından dolayı!!

4-Pany USA de PDP de tektir,diğerleri LGD/Samy hikayedir+local bazı PDP markaları dahil++

5-Gelelim Samy B8xPDP ile Pany lere;bu arada Pio G9 ları saymıyorum bile,bu ikisi rakip filan olamazlar Pio ya(5020&6020)hele hele ELITE KURO(111/151)
    ların yanından bile geçemezler+

Pany V ler kesin olarak Samy B8x lerden daha iyi,ama arada uçurum filandan yoktur!
    Pany G ler ise Samy B8x den bir kaç nokta dışında üstünlüğü yoktur!

Not;Satış yerlerinde çoğunuzun atladaığı bir şey olur USA da ve normal kullanıcı bunları bilmez(zaten heriflerde söylemezler)

Bazı satıştaki(teşhir paneller) ISF yapılır ve öyle "gazlanır"!!! bu numarayı artık günümüzde hemen hepsi hemde aleni yapıyorlar!!

Örnek olarak özellikle ilgilendiğim ve neredeyse uzmanı olduğum Sharp lar için son seri LED 6/7x ler için Review okudum ve bunun bazı kısımlarınıda
    DH de verdim>>>özetle,Sharp LED 7x ile LGD nin son serisi olan LED 9x serisini yan yana izlemiş ve bazı mukayeseler yamış v.s ve bir kaç yerde
    ve birazda genelde LGD yi daha iyi bulmuş(Siyah hariç)>>> ancak sonunda bir uyarı yapmış>>>LGD= ISF li idi...diye

Son olarak o adamın sıralaması sadece 1.Pio için OK ama 2.sırada PDP olarak günümüz serilerinde V ler(Z dahil)geliyor!!!
    3.sırada ise G ler olabilir>>>ama Samy PDP yi listeye almaması zaten onun niyetini vede ne yapmak istediğini çok net anlatıyor
    kısaca doğru bir sıralama olmadığı gibi,ciddi bir "yönlendirmede" yaptığı su gibi ortada++

Ancak adamın son cümlesi ise tamamen DOĞRU

5-Gelelim USA daki yayınlara(HD)>>kısaca Stream-media dediğimiz normal TV yayınları>>
    Dünyada en gelişmiş Camera ve total sistemler içinde Japonya ve USA en ileri ülkelerdir
    Bunları kalkıpta bizim uyduruk HD yayın sistemleriyle mukayese etmek olamaz!
    Band genişliği dahil her bir şey bizde iyi değil+sistem olarakta çok iyi değiller!

-Ghosting/Judder Pany lerde oluyor,atmasın bu arada adam veya Camera pan-scan da yine çuvallıyorlar bütün paneller neredeyse(Pio dahil)
    Pan-Scan da sorun var hala>>>>IFC den dolayı Processor arada hız algılaması yanlışlığı yapıyor/yapabiliyor,yine Motionhandling te çeşitli
    sıkıntılar oluyor/olabiliyor>>>yanlış set edilmiş bir panelde yine oluyor v.s

USA da özellikle SPOR karşılaşmaları üstelik Stream-media(720/1080)veriliyorsa,$ 10/15binlik Camera lar ile değil>>Panasonic HVQ cert.$ 250bin lik
    Camera ile çekiliyor hata daha pahalı yine Panasonic-Hitachi Cam ler ile sistem veriliyor ve sistemdeki cihazlar kafa sıyırtan cinsinden müthiş
    cihazlardır+Band genişliği sorunu zaten yok v.s v.s

Selamlar

• Kullanım klavuzları için çok teşekkürler...

Ayrıca bu detaylı bilgi ve kısmi karşılaştırma içinde teşekkür ederiz.

Bende uzak doğuda Hitachi modellerini incelemiştim, hatta yan yana bir çok model ile karşılaştırmıştım. Evimde hala broşürleri duruyor olabilir. 50 inch Pani (PZ800 dü sanırım), Pio (8. nesildi) ve Hitachi aynı standtaydı ve Hitachi ciddi anlamda güzeldi. Üstelik full HD X1 serisi 50 inch Hitachi bizim paramızla 2000 TL bile değildi. Almaktan son anda vazgeçmiştim, bozulursa ne yaparım diye. HD 720p olan A1 ve C1 serileri bile çok iyi görüntü veriyordu. Sanıyorum bu modeller ülkemize hiç gelmedi.
  • Hitac ın bir ara eski nesil bazı PDP leri gelmişti TR ye,ama bunlar önemisiz serilerdi!

Yine Hitac çok değişik bir üretici olduğu için her Kıtada çok farklı serileri/kaliteleri v.s bulunur,ama bunların
    asıl pazarı Japonya ve USA dır yinede çok sınırlı ürünlerdir bunlar!kısaca diğer üreticiler gibi değildir Hitac lar+

Ancak bahsettiğim WooUT serisi LCD leri çok ciddi manada süper panellerdi vede aşırı pahalı idi yani tam
    "Butik" ürün idi,Avrupada ya "adı" bile gelmedi bu serinin ve hesapta 2008 Mayıs ayında gelmiş olacaktır,son derece
    çok kaliteli elemanlar ve değişik tipte componenetler ve M/B dahil çok özel bir seriydi!

Ben bunun oldukça geniş bir açıklamasını/araştırmasınıda TF de vermiştim ama DH de verdimmi hatırlamıyorum!

Hitac aynı zamanda "Japon IPS" i satın alarak kendi bünyesine kattıktan sonra,bu ortaklığa zaman içinde Pany/Tosh/Canon da
    dahil oldu ve şuanda en büyük Hisse ise Pany ye geçmiştir,Hitac hisseleri yeniden azalmıştır,IPS in esprisi ise en iyi ve kaliteli
    Modüller den olmasıdır(ancak bu bahsettiğim IPS ler>>LGD nin ürettiği IPS ler değildir!!!!)

TFT-LCD LCD paneller içinde en geniş izleme açısını hiç bozulmadan bir tek IPSAlpha lar veriyor
    Bende bu aralar Pany eski/yeni/teşhir v.s Pany LCD arıyorum ama yok hiç bir yerde yaw
    İB de bile yok!!(ama Sitesinde bütün modeller full mevcut!!)

Siyahları hala üst düzey değil ama yakında oda olacaktır ve bu panelleri bir tek Hitac ile Pany kullanıyor,çokta pahalıdır
    Pany LCD ler!!

++

• Geçen hafta İstanbul Bilişim bir açıklama yapmıştı, Panasonic LCD ler de geliyor çok yakında diye. Bence bir görüşmekte fayda var.
  • Onlar beni bulur nasılsa

TR de benden başka Pany LCD arıyanmı varki!

Bilende yok bu meretleri,sadece bir kaç sene evvel üstelik daha iyi modelleri bazıları almıştı,hepsi o+
    çok pahalıdır ve herkes almaz....yaw bu paraya gider bilmem ne alırım der!!
  • Orijinalden alıntı: albani

Onlar beni bulur nasılsa

TR de benden başka Pany LCD arıyanmı varki!

Bilende yok bu meretleri,sadece bir kaç sene evvel üstelik daha iyi modelleri bazıları almıştı,hepsi o+
    çok pahalıdır ve herkes almaz....yaw bu paraya gider bilmem ne alırım der!!

Var hocam
    Pany lcd aradığını yazmışsın. İstanbulda küçük çaplı bir araştırma yaptım senin için
    Sirkecide mağazanın birinde 1 tane var. Mağaza yetkilisiyle telefonda görüştüm
    Dikmen ticaret Siemens bayisi
    Modeli:Panasonic 32 lx 700
    Fiatı:1600 tl
    Sadece 1 tane kalmış
    Almayı düşünürsen acele et.
    Selamlar.
  • @damasyus

Arkadaşım diğer başlıkta yazdım gerekli açıklamarımı ve teşekkürler tabiki++

Ama şu cümlene oldukça güldüm>>>>>Almayı düşünürsen acele et.

yaw herifler 2 senedir satamamışlar,üstelik bunu 2 senedir ilk soranda sensin onlara

++
  • Arkadaşlar en sonunda futbol maçlarındaki GHOSTİNG olayını hallettim.

Albani ve deepkurtun dediği gibi yapınca sorun kalmadı. ISF'yi OFF konumuna getirdim.Ancak açarsam HD yayınlar yada filmlerde ne işime yarayacak onu

bilmiyorum gerçekten?

Ancak bende PNR Özelliği OFF konumunda.Bu özellik tam olarak ne işe yarıyor arkadaşlar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drangelman -- 26 Ağustos 2009; 9:13:39 >
  • İyi günler

1-IFC önceki serilerde çıkan ama tam oturmayan bir sistem!
    özellikle çeşitli "Spor" izlemelerde OFF yapacaksınız!!
    Processor burada hızlı ve doğru algılama yapamadığı için Chipseti "aptal ediyor"!!

-Bir önceki seride 2008 model LZD lerde de aynıı sıkıntı vardır!

2-P-NR>>OFF yap;ancak kaynağa göre bu durum değişir ve o zaman MIN/MID/MAX konumlarına getirerek renklerdeki bozulmalar ile
    renk binmelerindeki titremeler ile "False-contouring"(herkes bunu görmez veya çok dikkat edilmesi gerekir yada panel çok falso
    yaparsa görülür v.s) dediğimiz>>çizgi/kenar bozulmasında(jaggies benzeri)>>bunu daha çok örneğin insan gözünün kaş/kirpik kısmında
    görebilirsiniz!!veya iki renk/ton üstü-üste biner yine contour lar bozulur v.s

Aslında bunun düzeltimi normal olarak "Cinema MODE" tan olur! genelde bu false-cont.olayıda FILM bazlı çekimlerde olur(bazı Diziler dahil)
    (veya bazı panellerde 100Hz ile düzeltilir,ancak Movie(Cinema)Mode Processor de nasıl bir sistemle bunu yapıyor.....işte her panelde
    bu işlem farklı olabilir

Kısaca PictureNR yi deneyerek anlarsınız,renk bozulmalarını düzeltmek(false-cont.dahil)size yardım edecektir+

3-FILM ve bazı Diziler(özellikle harici sahneli Hollywood yapımları)yine harici sahneli ama "doğal ışıklandırmalı"(Hollywood böyle çeker ama bizim
    Yerli Film/Diziciler böyle çekmezler ve bizimkiler gece zifiri karanlık sahneyi bile yüksek ışıklandırma yaparak in-door hale getirirler ne hikmetse
    {tabi kullanılan Camare sistemlerini unutmamak lazım;birisi $ 10binlik ile çeker diğeri ise $ 250binlik Cam ile çeker )

Kısaca FILM/yabancı out-door sahneli Diziler dahil Movie(Cinema)moda alıp izliyorsunuz!!!! o mod hazır ona göre gelir ve özellikle Pany ile Sony;
    doğru Hollywood ayarlarına göre bunları pre-set ederler!!!
    Ancak genelde şöyle denir>>>Movie mod ile karanlık ve sinema havası/ortamı gibi bir aydınlatma varsa(veya karanlık ortam)bu moda alın
    diye>>>>şimdi burada sistem şudur kısaca "FILM" ile diğer tüm çekimler çok farklıdır!!!FILM içinse panelin ortamı koyu/karanlık benzeri bir ortam
    olacaktırki bu Movie mod bir işe yarasın,örneğin oda gündüz güneş altında aşırı aydınlık ise Movie mod bir işe yaramaz tabiki

Diğer mod lardan ise bir tanesi sizin USER MODE nuz olacaktır ve bunu Pany de>>>"NORMAL MODE" i seçip tüm settingslerini buna uygulayınız!
    Game/Dynamic>>bunlara dokunmayın;Movie yi ise değiştirmeyin!!

NORMAL MODE ise sizin SD/HDTV izleme modunu olacaktır!(yukarıda yazdığım bazı içerikler hariç!!)

4-
    Tint>>dokunma!
    Colour Mngt>>OFF
    x.v Colour>>OFF(PS3/BR/HDDVD gibi HD kaynak sunan ext.cihazlarda Auto yapın!!)

ECO-Mod>>OFF
    P-NR>>OFF
    3D-Comb>>OFF

Adv.settings>>W/B Balance* seviye ayarı>>dokunma!!!
    Gamma*>>dokunma!!!

*=bunlar normalde Test cihazları+S/W(seriye özgün)ile ayarlanır,çıplak gözle olmaz!!!
    Gamma ise SM den ancak tam ayarlanır veya istenen seviyeye gelemez veya gelir v.s

PowerSave>>OFF

++

• slm arkadaşlar. bugün teknosada lg plazma ve w5500 lcd incelemesi yaptım .malesef pan g10 u görebilme şansım olmadı .(malum yeride telefonla aradım orayada gelmesi zor gözüküyor daha anlaşma yapmamışlar çünki).

gözlemlediğim kadarı ile w5500 daha canlı ve güzel geldi bana. lg plazmada çok fazla yansıma vardı malesef.

pan g veya pangw serisi kullanan arkadaşlar bu konuda bilgi verirseler memnun olurum acaba yansıma sorunu hala devam ediyormu veya rahatsız edecek boyutlarda değil mi?
  • geçmiş sayfalarımıza bak orda yeterli bilgi var.aradığın çoğu sorunun cevabı o sayfalarda....
  • Yansıma yok denecek kadar az, elbette öğlen güneşinin karşısına koyup izlersen o ayrı...

Eski seriler ile karşılaştırılmayacak kadar azalmış durumda yansıma.

Ayrıca geçen akşam kasıtlı olarak bilgisayarı hiç işlem yapmadan 2 saat bağlı bıraktım plazmaya, sonra inceledim TV yi, hiç ama hiç iz yoktu ekranda. Panasonic bu konuyu tamamen çözmüş görünüyor...
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.