Şimdi Ara

Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !.. (537. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12.107
Cevap
83
Favori
413.467
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 535536537538539
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    (- Pro serisinin fiyatları dediğiniz gibi aşırı fahiş bi 12-40 fiyatına nerdeyse orta-üst sınıf bi dslr veya aynasız alınabiliyor, küçüklük dışında hiç bir esprisi kalmıyor işin, kalitesine laf yok tabii.

- Yine haklısınız, bi 12-40ın 3000 lira olduğu ortamda ne anladım ben bu aşktan, Allahtan zamanında milyonlarca canavar gibi manuel lensler yapmışlar da prime lens hasretimizi bunlarla ucuza dindirebiliyoruz, pirinç pilavı yiyemesek de bulgur yiyebiliyoruz sayelerinde en azından, buna da şükür şimdilik.

Tek lense vereceğim 3000 liraya eos 100D, 700d veya nikon 3400 gibi canavarlardan bi tane alıp yanına 16-50, 17-50 gibi sigma tamron temiz alınabilir ki al sana m43 sisteme sahip olmamak için çok makul sağlam bir gerekçe. 3000 tl nedir arkadaş, uzaya mı çıkaracak beni bu )

......Şeklinde üst mesajlarda bahsetmiştik, m43 lens fiyatları tabi ki daha makul fiyat olmalıdır, ama bunlar sony kullanıcısının m43 lensler pahalı diye ağlaması için geçerli mazeret değil, sony seçen bir kişi, zaten aşırı pahalı lensleri olan bir markayı seçtiğini gayet bal gibi biliyor.

Makul fiyata gerek sıfır gerek 2. el bol miktarda tamron sigma vs. bir sürü 3. parti marka lense ulaşabilen giriş orta seviye bir canon/nikon kullanıcısı kişi için ise m43 sistemi pahalı bulmak ve tercih etmemek gayet anlaşılabilir bir mazerettir.

İspat isterseniz Sahibinden sitesinde 2. el lenslere ve diğer ekipmanlara marka bazında filtreleme yapın, hiç bir markanın canon ve nikon gibi şanslı olamadığını görürsünüz

• quote:

Orijinalden alıntı: branta

quote:

Orijinalden alıntı: kurs@tz

quote:

Orijinalden alıntı: Nevi şahsına münhasır

Sony kullananlar M43deki lenslerin pahalılığına mı üzülüyor? Bence üzülmek için bahane arıyorsunuz. Hele ki Sonyde..

Fuji kullanan bir arkadaşım var. 56mm F1.2 ile gece fotoğrafı çekti. Net alan derinliği, iso başarrımı falan güzel de, ffotoğraf titremiş net çıkmamış. Benim 45mm ile çektiklerim çok daha net, titrteşimsiz.

En son üzülmesi gerekenler sonyciler diyorsun yani haklısın Ali kardeş,

Sözüm meclisten dışarı, Sen git sony kullan ama 2 el tofaş şahin parasına satılan zeiss lenslerin fiyatına üzülme de gel m43 lens fiyatlarından yakın, bu da güzel bi kafaymış

Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..

Şöyle şuraya listeleri bırakayım.
    Olympus'un sony den ucuz olduğu, kayda değer bir ucuzlukta olduğu söylenemez.

Nasıl ki Aps-c lensler FF den ucuz olma zorunda ise, m43 de aps-c den ucuz olmak zorunda.

Yoksa bir hikmeti kalmaz m43 ün, gövdede titreşim önleme falan tamam da bir yere kadar.

Diğer yanda sony geniş açısından prime ine birçok lense oss ekliyor.
    http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=product&subcatid=823&markfilter=Sony&sort=priceup
    http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=product&subcatid=823&markfilter=Olympus&sort=priceup

Bu arada fujinin o kadar para verdiğin 56 mm 1.2 sinde oss olmaması bence de ayıptır.

Çok yanlış şeyler bunlar. FF lenslerin en pahalı lens olması gibi bir gereklilik yok. İyi bir lens her platformda pahalıdır. Ayrıca olympusun lenslerinin teknik anlamda diğer APSC veyaa FF lenslerden eksiği yok. Çarpanın 2 olması lensin değil sensörün bir getirisidir.

Öte yandan Olympus lensleerde OIS olmasına gerek yok çünkü gövdelerin neredeyse tamamında bu özellik var. Sony tabi ki koyar çünkü 6500 dışında hiç bir aynasız APSCsinde gövdede titreşim önleeme yok bildiğiğm kadarıyla.

Sonyde iyi lens demek Zeiss demektir. Ha benim işimi daha ucuzu da görür dersiniz amenna. Ama bu zeiss lenslerin pahalı olduğunu ve sonynin iyi lenslerinin zeiss olduğunu değiştirmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: zekisofu

Gavur derse inanırız (bu mübarek günde)

http://www.superinfocus.com/from-medium-format-digital-to-micro-43/

http://www.superinfocus.com/panasonic-gx85/

"The real big difference between the 645D and Z is better high ISO performance with the Z."

"..., the 645D image had far more resolution if you pixel-peeped at 100%. However, as you can see below there is little visible difference between the digital images, especially at Internet resolution."

"The results I got from the 645D were great, definitely better than the A7r in terms of resolution, color and a more subtle graduated tonality."

başka sözüm yok. aynı fotoğrafı samsung note 3 ile çekseydi, aynı şekilde işleseydi aynı boyutta benzer sonucu alacaktı. bw'lerde sonuçlar çok fazla değişmiyor. örnek olarak, fuji bw'lerde dr'yi dayayınca iyi görünüyor ama raw halleri ben apsc'yim diye bağırıyor.

ayrıca, adam zaten burada söylenenlerin aksine bir şey söylememiş.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Sony kullananlar M43deki lenslerin pahalılığına mı üzülüyor? Bence üzülmek için bahane arıyorsunuz. Hele ki Sonyde..

Fuji kullanan bir arkadaşım var. 56mm F1.2 ile gece fotoğrafı çekti. Net alan derinliği, iso başarrımı falan güzel de, ffotoğraf titremiş net çıkmamış. Benim 45mm ile çektiklerim çok daha net, titrteşimsiz.

Sözüm meclisten dışarı, Sen git sony kullan ama 2 el tofaş şahin parasına satılan zeiss lenslerin fiyatına üzülme de gel m43 lens fiyatlarından yakın, bu da güzel bi kafaymış

Nasıl ki Aps-c lensler FF den ucuz olma zorunda ise, m43 de aps-c den ucuz olmak zorunda.

Yoksa bir hikmeti kalmaz m43 ün, gövdede titreşim önleme falan tamam da bir yere kadar.

http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=product&subcatid=823&markfilter=Sony&sort=priceup
    http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=product&subcatid=823&markfilter=Olympus&sort=priceup

Bu arada fujinin o kadar para verdiğin 56 mm 1.2 sinde oss olmaması bence de ayıptır.

Çok yanlış şeyler bunlar. FF lenslerin en pahalı lens olması gibi bir gereklilik yok. İyi bir lens her platformda pahalıdır. Ayrıca olympusun lenslerinin teknik anlamda diğer APSC veyaa FF lenslerden eksiği yok. Çarpanın 2 olması lensin değil sensörün bir getirisidir.

Öte yandan Olympus lensleerde OIS olmasına gerek yok çünkü gövdelerin neredeyse tamamında bu özellik var. Sony tabi ki koyar çünkü 6500 dışında hiç bir aynasız APSCsinde gövdede titreşim önleeme yok bildiğiğm kadarıyla.

Sonyde iyi lens demek Zeiss demektir. Ha benim işimi daha ucuzu da görür dersiniz amenna. Ama bu zeiss lenslerin pahalı olduğunu ve sonynin iyi lenslerinin zeiss olduğunu değiştirmez.

FF lenslerin pahalı olması gibi bir zorunluluk kağıt üstünde yok ama yazısız kurallarda var esasında sanki. FF alan adam, benim gibi deli amatörlerden değil ise; bunu para kazanmak için yapacaktır. kötü lens üretirsen, geliştirmezsen; adam bir süre sonra senin ürettiklerini almaz ve diğer markalara kayar. yine kendimden örnek vereyim, fujide 1:1 makro lens bildiğim kadarıyla yok. %90 elimdeki seti bozup, 1:1 makro ve idare eden imaj kalitesi veren daha esnek (magic lantern veya focus bracketing özelliği sunan) bir sisteme geçeceğim.

ayrıca, her yerde m43'ler küçük, kolay taşınabilir diye reklamı yapılmasına rağmen; pro lenslerin boyutları hiç dikkatinizi çekti mi? hani mobilite? mobilite aynıysa, fiyatları da yakınsa; neden daha iyi iso başarımı olan ve çok daha geniş lens skalasına sahip bir sistemi tercih etmeyeyim?

1-2 ay önce satın alma amaçlı bir m1 ve 12-40 lensli sistemi elime aldıktan 15 saniye sonra "abi şunu alsana elimden, çok ağır bu. düşürmeyeyim." demişliğim vardır. tabi bahsettiğim kadar ağır değildi ama benim aklımdaki hafiflik makinede yoktu. dolayısı ile çok ağır geldi.

titreşim engelleme ve su geçirmezlik diyecekler belki şimdi. yalnız lenslerin çoğunda titreşim engelleme mevcut, ayrıca çeşitli soluk alma teknikleri ile düzgün fotoğraflar çekmek mümkün. orta boyuttaki yarı otomatik bir tabanca ile ateş edeniniz var mı bilmiyorum ama kullanım sistemi benzer. soluğunu tutar, çekeceğin yere odaklanırsın. birinciyi çekersin, butona bastığın için titrek çıkar, parmağını çekmezsin, makine ikinciyi çeker; ayna hareketinden dolayı az pozlanmış çıkar. üçüncü poz idealdir. bunlar da 1-2 saniye içinde gerçekleşir. manuel lens kullanımı da diyebilirsiniz; manuel lenslerin kalitesi iyi olmasına rağmen; artık sıktı. kaliteli lenslerin fiyatları neredeyse fezaya varmış. yüz binlerde kopyası olan helioslara bile 200 lira fiyat çekiyorlar.

su geçirmezlik konusu ise apayrı. şahsi olarak; makinem su geçirmese bile en az yağmurda bile fotoğraf çekmek istemem. zamanında sony z telefonları satan bir kişiyle şu muhabbeti yaşamıştım: "adamlar telefonu alıyor, alır almaz kovaya atıyor; bozuldu diye geri getiriyor" değer mi suya atmaya?

size yazmış gibi durdum ama genel olarak soruyorum: Neden Olympus veya Panasonic almalıyım? Cidden aklımı kurcalayan bir soru bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: tlserkan

Farklı birşeyler aradım lens olarak. Bu modeli buldum. Sanırım cine lens türü. Pek bilgi sahibi değilim video çekmeyi seviyorum ama. Güzel birşeyler çıkarmı acaba?
    Lens: Fujian 35mm F/1.7 Lens
    https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-lens-filtre-fujian-35mm-f-1.7-lens-plus-m43-mount-bmpcc-panasonic-olympus-dji-448291998/detay

Bir soru sormuştum da arkada kaynadı gitti herhalde

• quote:

quote:

Farklı birşeyler aradım lens olarak. Bu modeli buldum. Sanırım cine lens türü. Pek bilgi sahibi değilim video çekmeyi seviyorum ama. Güzel birşeyler çıkarmı acaba?
    Lens: Fujian 35mm F/1.7 Lens
    https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-lens-filtre-fujian-35mm-f-1.7-lens-plus-m43-mount-bmpcc-panasonic-olympus-dji-448291998/detay

Bir soru sormuştum da arkada kaynadı gitti herhalde

Burada biraz anlatmıştım lensi:http://halkboyleistiyor.com/wp/?p=3935

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozturert -- 12 Haziran 2017; 11:13:5 >

• ali bey amca kullanıcısına yanıt
    M43 almaya mecbur ddeğilsiniz. Beklentilerinizi ne karşılıyorsa ona yönelirsiniz. Bu, herkes için böyledir.
  • ozturert kullanıcısına yanıt
    Komik bir lensmiş gerçekten Yakın çekimlerde baya güzel iş çıkarıyor aslında videolara filanda baktım. Ama geniş bir açıda manzara için değil de yakın çekimlerde kullanılabilir aslında. Biraz daha araştırayım olympus 50mm manuel lenslerinede bi bakacağım :)
  • quote:

Komik bir lensmiş gerçekten Yakın çekimlerde baya güzel iş çıkarıyor aslında videolara filanda baktım. Ama geniş bir açıda manzara için değil de yakın çekimlerde kullanılabilir aslında. Biraz daha araştırayım olympus 50mm manuel lenslerinede bi bakacağım :)

Müzik klibi çekmek için kullanılabilir belki Ya da belli bir fotoğraf stili istiyorsan. Onun dışında gereksiz. Diğer yandan ben o kadar ucuza aldım ki, kenarda dursa bile dert değil

• 40-150 f:4-5.6 ile

Balkonumdan Denizli (gece - gündüz)

Star Trail İn Denizli by Bi Ünlü, on Flickr

Telpher LiveComp-Long Exposure by Bi Ünlü, on Flickr

Baraj Gölü Denizli by Bi Ünlü, on Flickr

•  Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..
    P6111683 by ilkerpala, on Flickr

• quote:

quote:

quote:

quote:

Sevgili hocam,
    FF lenslerin tasarımı üretimi daha maliyetli bildiğim kadar ile.
    Çarpan etkisi size göre avantaj bana göre dezavantajdır. Yeterli paranız bütçeniz varsa her türlü dezavantajdır küçük sensör.
    Sony gövdedeki titreşim engelleme eksiğini prime ve geniş açılara bile oss koyarak gideriyor. Prime lensine oss koyan kaç tane firma duydunuz?? ve buna rağmen lense ciddi fiyat yüklemesi yapmayan?? Kalkıp slr örneği vermezseniz sevinirim, aynasız sistemden bahsediyoruz.

Sony de lens sadece Zeiss Değildir, G serisi vardır, gmaster serisi vardır düze seller vardır. Mesela düz Sel 50 için bu forumda 'yahu sony bu lense zeiss logosu çakıp satsa satarmış' dendi uzunca süre. Native olarak sigma 19 sigma 30 2.8 sigma 30 1.4 lensleri de unutmayalım. Sony 10-18 gmaster veya zeiss değildir ama her yerde övülür, beğenilir.

Zeissler de zaten oly nin pro lenslerinden çok pahalıya satılmıyor ki :)

iş pahalılıksa, a6000+ Sigma 30 1.4 ikilisinin fiyatı "Olympus M.Zuiko Digital ED 25mm f/1.2 PRO" lensten daha ucuz ve eminim o lensi herhangi bir oly ye takıp alacağınız sonuçtan daha iyisini veriyor.

Oly maalesef ki artık ucuz değil, boyut derseniz boyut ta büyük yahu :) bakınız
    http://camerasize.com/compact/#535.549,289.614,ha,t
    http://camerasize.com/compact/#535.445,289.412,ha,t

Tekrar söylüyorum, m43 sistem sunduklarından dolayı ucuz olmak zorunda(bana göre) Yeni fiyatlararın çoğu kişiyi oly den kaçırdığının farkındasınızdır umarım.

Sistem en çok kendisini eleştirmeyen kullanıcı kitlesine zarar verir.

Ben parasını verdim sistemi denedim, çıkarcı inceleme sitelerinin cebime bir miktar zararı oldu, sağlık olsun.

Ucuz olmak koşulu ile ileride belki yine 2. bir olympus gövdem olur, zaman gösterir. Şu an içimde bir heves bir heyecan kalmadı.

Şu an hedefim şöyle bir şeyhttp://camerasize.com/compact/#579.395,ha,t

Böyle bir şeye m43 te dünyaları versem de kavuşamam maalesef.(Bu benim arzum tabi, herkesin gereksinimi farklı)

Kırdıysam affola.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi branta -- 13 Haziran 2017; 12:6:2 >

• Biz de çok eleştiriyoruz zaten PRO lenslerin özellikle pahalı olduğu konusunda hem fikirim ben de sizinle. Hayatımda PRO lens alabilir miyim hani sanmıyorum :) PRO lens olmadan da 45mm., 25mm. F1.8'leri gibi gayet başarılı lensler var. Makro deseniz işte 60mm. F2.8'ina herhalde kötü demekten çok uzaktır ve fiyatı zaman zaman indirimle epey makul oldu. Bu ekonomik olaylar öncesinde 2.elde 800 TL'lerde falan bulunuyordu. 30mm. F3.5 x2.5 büyütme oranlı makro lensi 1.100 TL. falan olması lazım ki sanırım en ekonomik çözümler arasında oluyor bu alanda.

Şu dediğinize,
    "Sistem en çok kendisini eleştirmeyen kullanıcı kitlesine zarar verir."
    %100 katılıyorum. Ben de m43 sistem "En iyisi" katiyen demem, dememişimdir. X liraya alınabilecek m43 sistem ve d-slr veya diğer aynasız sistemler kıyaslandığında genellikle en çok tercih edilecek ekipmanlar yanyana konulduğunda m43 sistemin aynı paraya daha yetenekli olduğunu söylerim ben genellikle. Kıyasladığım da d-slr giriş seviyesi modeller olur genellikle.

Sonra 6-7 senedir galiba bu fotoğraf bölümünde sorarım-sorular cevaplarım-birşeyler öğrenirsem paylaşırım. Bu süreçte ben ne FF alan, ne d-slr, ne herhangi bir makina alıp da, kullanıp da, "benim kullandığımı al", "benim dediğimi al" , "bunu şu lensle al", "şu şu lensleri al" demekten başka hiçbir şeye rastlamadım. Hep AL AL AL öyle değil mi ? Birkaç ay önce buralarda PEN E-PL1, E-PL3 + kit lensler ile çektiğim fotoğrafları stok sitelerde sattığıma dair paylaşımlarda bulundum. Olayın bu konuda bir hobist olan kişiler için hobilerinde başlangıçta bir itici gaz etkisi verebileceğini, belki uzun süreçte ne bileyim 1 lens, yeni bit gövde güncellemesi yapmak gibi ekipman konusunda maddi destek sağlayabileceğini umarak !.. Bu paylaşımlarımdan sonra benim de yeni olmama rağmen birkaç arkadaşım da bu konuda harekete geçtiler. Zaman içerisinde satışlar yaptıkları konusunda mesajlar görünce herhangi bir ekipman önerdiğimde, onu alıp memnun oldukları şeklindeki geri dönüşler almamdan çok ama çok daha beni mutlu eden mesajlar bunlar. Çünki sürekli onu-bunu-şunu AL ve paranı harcayacak onlarca hedef gösteren mesajlar ve başlangıçta çok küçücük de olsa ileride dişe dokunur bir şeyler kazanabilme ihtimaliniz olan kazanç olduğunu söyleyen mesajlar.

Bu ekipman hastalığı da çaktırmadan insanı alıp nerelere götürüyor. Buralardaki bu tür mesaj trafiği biraz da bize zararlı gibime geliyor. Kılcal detaylarda hangisi daha iyisi kime ne kazandırıyor ? Elimize yapışan şeyler değiller. Kişiler elbette ihtiyaçlarına göre sistem değiştirir, alır-alıp beğenmez diğerine geçer vb. Kimseye "m43 en iyisi AL" ! denmiyor-demiyoruz sanırım. Belli koşullar çerçevesinde "İYİ" deniliyor. Bunlar x kişi için öncelikli değil ise zaten şusu şöyşe busu şöyle diye tekrar etmek ne fayda sağlar bize ? Gidelim fotoğraf çekelim :)

• Burdan bakınca mesela Türkbükü'ndeki villalar ile Miamideki villalar arasında hiç fark yoktur benim için. Kim neyi aldıysa güle güle otursun yatsın kalksın Allah'a şükretsin. Bırakınız villayi kulübe bile bulamayan var.
    Fotoğraf makinesi "insanın ihtiyaçlar listesi"nde acaba kaçıncı sıradadır.

Bu tür ürün inceleme siteleri, sonuçsuz bitmeyen tartışmalar biz amatür kroların parasını almak için vardır.

Canon ve Nikon da yıllardır kendi aralarında anlaşmış, birinde bir "süper!" özellik var mesela dual oto fokus, diğerinde başka bir "süper" olarak lanse edilen özellik var, mesela iso 50'de yüksek performans.

Bunlar kendi aralarında anlaşmalarla pazarı duopoli vaziyetinde sömürmüşler yıllardır. Pazar ellerinde olduğu için hiç teknolojik yatırım inovasyon yapmamışlar.
    Şimdi Nikon zor durumdaymış, bilin bakalım kim yardım ediyor? Fuji!

Mesela Google şuanda yatıyor. On sene önce nasıl icatlar buluyordu. Şimdi pazarın sahibi olduğu için yenilikmiş falan filan hep hikaye geliyor şimdi google'a.
    Apple ve Samsung da aynı şekilde yatıyor son 5-6 yıldır.

Mesela Panasonic ve Olympus kendi aralarında anlaşmış, biri görüntü sabitlemeyi almış diğer video kabiliyetini almış.
    Kamera satışları düşünce Olympus Panasonic ile işbirliği yeniden ayarlanıyor. Artık Panasonic gövdelerde görüntü sabitleme var, Olympus kameralarda 4k video var.

Şimdi hayalimizdeki ürün 5 bin USD, on sene sonra 500 USD ye verseler yüzüne bakmazsın.

O yüzden şimdi son 3-5 sene içinde çıkan ürünleri almak ve tartışmak yerine gerçek fiyatını bulmuş ürünleri almak ve tartışmak gerek.

Mesela Olympus EM5'i, Panasonic GH4'ü, Sony a6000'i tartışalım. Bu ürünler gerçek fiyatlarına inmiş durumda.

Ben bunların hepsini bıraktım şimdi Panasonic Lx100 kullanıyorum. Başkasına da değişmem. Ben video da çeken biriyim. Bu kamera kompakt, 4k süper keskin video çekiyor. Bu kombinasyon bu fiyata başkasında yok.

Benim bugünkü ihtiyacımı böyle. Ama 3 sene önce kırsalda, yaylalarda dolaşıyordum yanımda tele lensler, prime'lar uzatma tüpleri, telekonverterlar her bir şey vardı. O zaman lx100 benim ihtiyacıma göre değildi. İsterse takla atsın.

Çantamda Ne Var?

Yukarıdaki videoda Tony Olympus EM1 ii ve Panasonic GH5'i aynı anda kullanıyor. Niye? Çünkü birinin bir özelliği var diğerinin diğer özelliği.. Chalse ile beraber gittikleri için onun çantasında da başka işlere yarayan ekipman var.

Fotoğraf ve video işinden para kazananmaya başlayan biri olarak LX100 benim bütün ihtiyacımı karşılıyor. Yeni bir iş alsam ve lx100 ihtiyacımı karşılamazsa, gider makine kiralarım.

Tony'ye göre 1953-2014 yılları arasında çıkan en iyi 7 kamera şöyle:

Yashica Mat-124g:http://sdp.io/yashica
    Mamiya:http://sdp.io/mamiya
    E-M10:http://sdp.io/em10
    7D & 400 f/5.6:http://sdp.io/7d &http://sdp.io/c400
    5D Mk III & 70-200:http://sdp.io/5D3 &http://sdp.io/c200
    GH4 & Panasonic 14-140:http://sdp.io/gh4 &http://sdp.io/p140
    D810 & Tamron 24-70:http://sdp.io/d81 &http://sdp.io/t70

Tony'nin listesi böyle, öbürü başka yazabilir ama bu adam bu işten bu ekipmanla para kazanıyor. Gerisini kurcalamaya gerek var mı?

STARTER CAMERAS:
    Basic Starter Camera ($280 used): Canon T3http://sdp.io/t3
    Better Starter Camera ($500): Nikon D5300http://sdp.io/d5300
    Better Travel Camera ($500): Olympus OM-D E-M10 Mark IIhttp://sdp.io/em10ii

LANDSCAPE CAMERAS:
    Good ($550): Sony a6000http://sdp.io/a6000
    Better ($1,400): Nikon D5500http://sdp.io/D5500 & Sigma 18-35mm f/1.8http://sdp.io/s35
    Best ($3,150): Pentax K-1http://sdp.io/K1 & Pentax 24-70 f/2.8http://sdp.io/p24

PORTRAIT CAMERAS:
    Beginner ($950): Canon T6ihttp://sdp.io/t6i & Canon 50mm f/1.8http://sdp.io/c50
    Better ($3,000): Nikon D610http://sdp.io/d610 & Tamron 70-200 f/2.8http://sdp.io/t200
    Best ($5,300): Nikon D810http://sdp.io/d810 & Nikon 70-200 f/2.8Ehttp://sdp.io/n200e

WILDLIFE CAMERAS:
    Starter ($1,100): Canon 7Dhttp://sdp.io/7D & Canon 400mm f/5.6http://sdp.io/c400
    Great ($3,200): Nikon D500http://sdp.io/d500 & Nikon 200-500 f/5.6http://sdp.io/n500

VIDEO CAMERAS:
    Beginner ($500): Panasonic G7http://sdp.io/g7 & Panasonic 14-42mmhttp://sdp.io/p42
    Better ($1,400): Panasonic GH4http://amzn.to/2p5dAmD & Panasonic 14-140 f/3.5-5.6http://sdp.io/p140
    Best ($4,300): Panasonic GH5http://sdp.io/gh5 & Metabones Speed Booster XLhttp://sdp.io/mbxl & Sigma 18-35 f/1.8http://sdp.io/s35 & Sigma 50-100 f/1.8http://sdp.io/s100

DRONES:
    Beginner ($400): DJI Phantom 3http://sdp.io/p3
    Travel ($1,000): DJI Mavic Prohttp://sdp.io/Mavic
    Better Image Quality ($1,500): DJI Phantom 4 Prohttp://sdp.io/p4p

Selamlar

• quote:

M43 almaya mecbur ddeğilsiniz. Beklentilerinizi ne karşılıyorsa ona yönelirsiniz. Bu, herkes için böyledir.

bu mecburluktan ziyade, kullanan kişilerin veya benim gibi almayı isteyen kişilerin eğrisi ve doğrusu ile tartışarak en doğru sonuca ulaşması için verilen çaba sadece.

şu forumda biunlu ve aklıma şu anda gelmeyen bir kaç kullanıcı dışında amatör işlerini paylaşan kişi yoktu. biunlu'nun çektikleri gerçekten çok güzel. ama öyle bir şekilde övülüyordu ki, galiba beklenti içine girdim. dolayısı ile şu anda bu sistemin de handikaplarından dolayı hayal kırıklığı yaşamaktayım belki.

direk 18-55 veya 16-50'den geçen kişiler için harika bir sistem olabilir. ihtiyaçları karşılayabilir. lakin, koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi denmemeli. başka sistemlerin kit lenslerinden gelenler için 14-42 çok iyi olabilir ama bir tık üst kullanıcı için sıradan bir lens de olabilir. hadi 12-40 alayım denirse, ikinci el fiyatları 3000 liralara çıkıyor. boyut büyüyor. hiç kullanmadım, incelemedim, kalitesini bilmiyorum ama sony a7 ii'nin 24-70 ile olan fiyatı; em1 mark 2 ve 12-40'tan daha ucuz. otomobil dünyasından bir örnekte tanımlayayım: audi a7 alacak imkanı olan kişilere renault megane önerilmemeli. megane'da olup, audi'de olmayan bir sistem yüzünden (bracketing) megane alınırsa; audi'de olup megane'da olmayan özellikleri ne kadar aratacağı tartışılmalı.

önceki mesajlarımda söylediğim üzere, mobilite yüzünden imaj kalitesinden ödün vermeyi ben yıllar önce yaşadım. şimdi kaybettiğim imaj kalitesini arıyorum. şimdi kötülemiş gibi duruyorum ama gerçekten meraktan soruyorum. çeşitli sistemleri denemiş olan branta adlı kullanıcı var galiba sadece. branta haklı mı, yoksa atladığı bir kaç konu var mı?

kısacası, eğrisi ile doğrusu ile şu bakımdan iyi şu bakımdan kötü diyecek kişiler gerekiyor aslında bilimum forumlara. ben de onları arıyorum. yalan söylemeyeyim, bu arayışlarımda çokça hayalkırıklığına uğradım.

edit: ben yazana kadar 2 arkadaşımız yazmış, hayal kırıklığım bir nebze geçti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali bey amca -- 13 Haziran 2017; 15:39:38 >

• branta kullanıcısına yanıt
    Kırılmadım. Tartışıyoruz normal bunlar.

Çarpan etkisi benim için avantaj değil. Ben diyorum ki M43 lensleri dee diğer lensler gibi kaliteli lensler. Çarpanın 2 olması lensin adiliğinden değil m43 sensörün getirisinden. Yani özetle çasrpan faktörü lensin fiyatına etki etmemeli. Amma lakin kullanılan malzeme açısından düşünürsek daha ucuz olmalı bence de. Aynasız olduğunu düşününce daha küçük olmalı, piyasadaki yeri düşününcee daha ucuz olmalı. Şu anki fotoğraf makinesi ekipmanlarının hiç biri mevcut fiyatlarını hak etmiyor.

Olympus da pro lensler prestij serisi. Yani firmanın ulaaşabildiği son teknolojiyhi yansdıtması açısından önemli. Bu yüzzden pro lensleri pahalı. AYnı şekildee her platformda bu seviyedeki leensler pahalıdır. A6000+ Sigma 30mm 1.4 ü neden 25mm Pro 1.2 ile kıyaslıyorsunuz? Madem kıyaslama yapacağız şartlar benzer olsun. Sonynin karşısına Panasonic GX85 koyalım mesela. Lens olarak da Sigmanın 30mm 1.4(M43). Sistemleri kıyaslarken şartlar eşit ya da birbirine yaın olmalıdır öyle değil mi? Net alan derinliği dışında bir farrk bulamayacaksınız hatta Gövde titreşim önleme yi eklediğinizde M43 öne geçecek. Olympus 12-40ın Sony karşılığı da 16-70F4 değildir.

Sistem en çok kendisini eleştirmeyen kullanıcı kitlesine zarar verir elbette de göz var izan var. Sadece net alan derinliğine göre kıyaslama yapmıyoruz ki. Eğer öyle ise onca yazıyı boşa yazdık.

Bu arada ben m43 sistemi gövdedeki titreşim önleme/ ucuz ve ulaşılabilir lens seçenekleri yüzünden tercih ediyorum.

• Piyasa gercekten rezalet katiliyorum.

Sigma 30 1.4 ile neden pro 25 1.2 yi kiyasladim, aci ve alan derinligi yakin olacagi icin. Sigma yi m43 e takinca 60 mm yapar fark cok. Bu arada sigmanin sony deki performansini m43 te veremedigi ike ilgili sikayetler okudum ilginc geldi. Sony de 1.4 te bile koseden koseye jilet gibi.

Olympus 12-40ın Sony karşılığı da 16-70F4 dir yaklasik olarak. Aralik(sony avantajli gerci), alan derinligi ikinci el piyasasi ve sifir fiyati.

Bu arada ertan bey yazmisti sanirim oly deki titresim onleme macro ve telede cok efektif degil diye, gercekten uzuldum, hayal kirikligi yasadim.

Ben m43 e epl5 ile basladim, sonra baktim keyifli ama vizorsuz olmuyor, vf2 aldim. Baktim harici vizor dert epl5 i Ubeyd e geri gonderip gene ondan em5 aldim. İlk baslarda gercekten keyif aldim, kullanimi gercekten keyifli ayarlar falan muthis. O curves ayari yok mu bayildim ona aman allahim ne kadar guzel bir ozellik. Ama bir muddet sonra baktim curves e biraz fazla yuklenince renk gecislerini berbat ediyor. Sonra dur ya dedim soyle a6000 ile kiyaslayayim biraz. Orda da beni maalesef m43 uzdu. Ondan sonra dedim elde 2 sistem tutmaya gerek yok, m43 icin eldeki seti dagitmaya da gerek yok.

Yanlis anlasilmasin a6000 cok guzel makine degil ama amac imaj kalitesi ise bu fiyata rakibi yok. Eksileri yok mu a6000 in var tabi sorun sony basliginda soyleyeyim.

Ama mesele kompaktlik mesele fp ise tek gecerim.

Neyse herkes ihtiyaci olani secsin kullansin mutlu olsun.

--

Bu arada fotografa pixel pixel bakma hastaligimdan kurtulmaya calisiyorum bende cunku bu olay maalesef kapitalist sistemin bir tuzagi gibi geliyor bana.

Çıktı isi için Nik Collection un output sharpener uygulamasini tavsiye ederim, muthis. Kit lensle bile cekseniz cok guzel ciktilar verir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sony a6000 2.elde en ucuzu 1200 tl falan.
    Em-5/EM-10 ise 850'ye falan bulunuyor. Geçenlerde 1000 küsür çekimde EM-10+ yedek pil+ grip 1150 TL idi. (sıfırdan farksız)

Sony a6000 'i aldık diyelim yanına ne alabiliriz zeiss 16-70 o kaç tl? şimdi baktım 2000 'lerde.
    12-40 pro da hemen hemen aynı. ama 12-40 pro yarı makro modu var ve su toz geçirmez. Optik olarak da 16-70 zeiss'den iyi.
    Ya da 1-2 tık altı panasonic 14-45 ya da pana 12-32 alınabilir.
    Sony'de kit lens seçeneği çok az.
    Bana sony a6000 yerine a57 falan daha mantıklı geliyor.

EM5-EM10 varsa eğer yanına 12-50 aldığın zaman harika bir set olmuş oluyor. Hem makro çekebiliyorsun hem ultra geniş açı. Hem de 50mm'e uzanabiliyor. Oly kit lensler gerçekten avantajlı. Öyle vasat bir lens de değil bana göre.

Bence her sistemin kendine göre + ve - 'leri var. Bence arkadaşlar açıklama yaparken örnek foto koyarsa biz de görmüş oluruz farkı.
    Önemli olan lens ve gövdelerin fiyat performans oranı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eyozgurluk -- 14 Haziran 2017; 3:34:56 >

• Ali bey oly 12-40 ın 2. El fiyatı nasıl 3000 oluyor bana anlatırmısınız? 1650 den 2000 lere temizliğine göre çıkan bir fiyatı var.

Bizde ekipman feşitzliği var.Canon filmli AE-1 50 mm ile insanlar mutluymuş biz neden olym omd 25 mm ile mutlu olamıyoruz ve ya farklı denk sistem ile?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi o_an -- 14 Haziran 2017; 22:27:44 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 535536537538539
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.