Şimdi Ara

Özgüven nasıl kazanılır? Buyrun cevabı içerde

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
5
Favori
1.837
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım özgüven nasıl kazanılır bunun en büyük cevabı öncelikle spor yapmak gerçekten bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır düzenli spor yapan biri hiç spor yapmayan birinden daha özgüvenli hissedebilir neden mi?

1.) daha fit bir vucuda sahip olduğu için giydiği en basit kıyafetler bile yakışacaktır ve aynalara daha barışık olursunuz
    2.) eğer düzenli devam edip kas yapmaya başlarsanız zaten cevap belli tarifi yok hatta ilk madde :)
    3.) sporda ister istemez arkadaşlıklar olabiliyor sonuçta gelen kişiler belli ve + sosyallik kazandırıyor
    4.) her gün gelişiminizi takip edebiliyorsunuz spor hocasıyla ve programlarla bu da zaten özgüven patlaması ve spor yapma isteğini artırıyor
    5.) bilimsel olarak vucut mutluluk hormonu salgılıyor ve kendinizi iyi hissediyorsunuz
    tabi özgüvenden ayrı olarak sağlıkta da baya bir etkisi oluyor o yüzden spor faydalı şiddetle öneririm.

Spor yapmaya başladınız ama ekstra ihtiyacınız olan şeyler var bunlar sırasıyla

1.) bir hobi edinin ama edineceğiniz hobi sosyal ortamlarda yapabileceğiniz şeyler olsun mesela kursa gidin bu her şey olabilir ingilizce , müzik , aşçılık vs ilgi alanıza yönelik faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Bu sizin sosyal ortamlarınıza ve arkadaşlık çevrenize çok büyük katkısı olacaktır

Ekstra olarak eğer diksiyonunuz düzgün değilse kesinlikle diksiyon kursuyla başlayabilirsiniz.

2.) Hepimiz bildiğimiz üzere bakımımıza özen gösteriyor fakat daha detaylı buna yer vermeniz gerekir saç bakımı(Tarz bir saç kesimi) , yüz bakımı(Maske vs) , daha etkili bir parfüm ve giyim kuşam bu uyum çok önemlidir gerçekten iyi görünmek ilk maddede sıraladığım üzere buna da dikkat ederseniz aynalar size gereken cevabı verecektir şöyle bir bahaneniz olmasın ben çirkinim yakışıklı değilim gibi sözleri içinizden geçirmeyin eğer şu saydığım maddelere özen gösterirseniz inanın tüm tedirginliğiniz ortadan kalkacaktır zaten özgüven eksikliği buna neden oluyor

Buraya kadar her şey güzel peki daha neler yapmam gerekecek devam edelim

3.) Kitap okumak belki en önemli maddelerden birisi budur olabildiğince fazla kitap okumaya gayret edin bu etkili ve doğru konuşmada size çok yardımcısı olacaktır ve edineceğiniz bilgilerde cabası.

4.) hepimizin iyi kötü bir ortamı ve arkadaşları var fakat aralarında en kafa ve daha iyi anlaşabileceğiniz kişileri seçerek onlarla sık görüşebilirsiniz hatta kız ortamları falan olursa daha güzel olur ve sürekli sohbet etmek bir şeyler paylaşmak ve kendinizi geliştirdikçe bu daha da oturacaktır ortamdaki farkınızı hissettirecektir.

5.) Biraz maddiyatla ilgili eğer bir arabanız varsa veya ailenizden birinin bir arabası varsa istediğiniz zaman alabiliyorsanız gerçekten her yere ulaşım ve istediğiniz saatte çıkabildiğiniz için kendinizi bir an olsun iyi hissettirecektir bakın hava atmak için söylemiyorum sadece ulaşım açısından özgüvene katkısı oluyor olmasada çok önemli değil

6.) madde ise bu saydıklarımın arasından bir sevgili yaparsanız kendinizi her yönden iyi hissedebilirsiniz önem sırasına göre başlarda yer alabilir tabi enerjinizi yüksek tutacak mutlu edicek birinden bahsediyorum

son olarak bir kaç madde ile bitirmek istiyorum erken kalkmak, erken yatmak , günü verimli geçirmek , olumlu düşünmek ve programlı ve disiplinli yaşamak bunlara da dikkat ederseniz artık sizin başaramayacağınız hiç bir şey yok işinizde , okulunuzda ve çevrenizde olabildiğiniz her yerde kendiniz iyi hissetmenize ve başarılı olmanıza katkı sağlayacaktır

Edit: Arkadaşlarözgüven ile ilgili bir çok kitap okudum araştırma yaptım bu saydığım maddeler özgüvenininizi kazanma konusunda size çok büyük katkısı olacaktır kendimden biliyorum tabi bunu kendinizde hep hissetmelisiniz bu konuda yazılmış bir çok makaleler ve çok fazla kaynak var okuyun derim eğerki bu konuda yardım isterseniz pm atabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olurum.

eğer kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yazabilirsiniz paylaşmak güzel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi koray6852 -- 19 Haziran 2018; 13:59:27 >

• Beğendim.

Spor salonu açılsın yazılacağım.
  • sonradan kazanılmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: taııbuv

sonradan kazanılmıyor
    dogustan gelen bir yetenek degil sonucta ozguven eksikligi oncelikle ailenin yetistirilmesiyle alakalidir eger aile bireyleri ergenlik doneminde cocuklariyla ilgili degilse ve cocugun okuldaki basarisinda arkadaslik iliskilerinde ve sikintilarinda yardimci olmazsa ve bunun uzerine gormezden gelip ezerse zamanla psikolojik olarak cocuk buyudugunde ozguven ve basarili olmamasina yol acabiliyor ama tabi bunu tekrar kazanmasida imkansiz degil onu anlatmaya calistim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: koray6852

dogustan gelen bir yetenek degil sonucta ozguven eksikligi oncelikle ailenin yetistirilmesiyle alakalidir eger aile bireyleri ergenlik doneminde cocuklariyla ilgili degilse ve cocugun okuldaki basarisinda arkadaslik iliskilerinde ve sikintilarinda yardimci olmazsa ve bunun uzerine gormezden gelip ezerse zamanla psikolojik olarak cocuk buyudugunde ozguven ve basarili olmamasina yol acabiliyor ama tabi bunu tekrar kazanmasida imkansiz degil onu anlatmaya calistim.

Alıntıları Göster
    işte çocuklukta kazanmak lazım sonradan kazanılmıyor ayrıca doğuştan da olabilir benim ailemde de benim gibi bi kaç kişi var genler de var demek ki böyle bişey
  • quote:

işte çocuklukta kazanmak lazım sonradan kazanılmıyor ayrıca doğuştan da olabilir benim ailemde de benim gibi bi kaç kişi var genler de var demek ki böyle bişey

Alıntıları Göster
    ok tamam konuyu soyle alalim oncelikle sana sorum ozguven denilince aklina neler geliyor bir insanin ozguven eksikligi tamamlanabilir sonucta senin bahsettigin sonradan kazanilamaz dedigin kisiler konusabiliyor yazabiliyor bir sekilde hayatlarini surduruyorlar ozurlu degiller benim saydigim maddeleri yapamazlar mi iki kelimeyi bir araya getirip ortama giremezler mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi koray6852 -- 19 Haziran 2018; 0:58:29 >
  • Sen kendını ozguvenlı mı sanıyosun ben senın gıbı kafe koselerınde hergun kendımı kuçuk dusursem ruhum ıflah olmazdı heralde. acaba benım kadar dık mağrur bırını gordun mu sen
  • quote:

ok tamam konuyu soyle alalim oncelikle sana sorum ozguven denilince aklina neler geliyor bir insanin ozguven eksikligi tamamlanabilir sonucta senin bahsettigin sonradan kazanilamaz dedigin kisiler konusabiliyor yazabiliyor bir sekilde hayatlarini surduruyorlar ozurlu degiller benim saydigim maddeleri yapamazlar mi iki kelimeyi bir araya getirip ortama giremezler mi?

Alıntıları Göster
    kendine güvenip kimsenin ne dediğini takmadan hareket etmek falan geliyor 0-14 yaş arasında kazandın kazandın sonradan kazanılmıyor kazansan bile asla o yaşlar da kazananlar gibi özgüvenin olmaz bi ara uğraştım kazanmak için ama olmuyor olmayacak da genlerim de var bu durum bundan sonra da çirkin başarısız sosyal fobili özgüvensiz birisi olarak hayata devam etmeye çalışıcam ya da elenicem
  • Söyledıklerının gerçek hayatta hıçbır karşılığı yok ılla 18-19 luk kızları masaya koymam gerekiyo yanı senden daha yakışıklıyım sen başkalarıyla yakışıyon defol gıt tıpsız senı sen bana yetebıleceını dusunuyo msuun buruşuk sınsı senı yemın ederım kı benle asla olamazsın aklından bıle geçırme gıt bırısıyle ol vakıt kaybedersın boyle zaman aleyhıne ışlıyor çırkınlesıyosun
  • quote:

kendine güvenip kimsenin ne dediğini takmadan hareket etmek falan geliyor 0-14 yaş arasında kazandın kazandın sonradan kazanılmıyor kazansan bile asla o yaşlar da kazananlar gibi özgüvenin olmaz bi ara uğraştım kazanmak için ama olmuyor olmayacak da genlerim de var bu durum bundan sonra da çirkin başarısız sosyal fobili özgüvensiz birisi olarak hayata devam etmeye çalışıcam ya da elenicem

Alıntıları Göster
    haklı olduğun taraflar var evet 0-14 yaş arası önemli sonuçta bir şeyin temeli nasıl atılırsa öyle gider fakat insanoğlunun yapamayacağı şey yok tabiki bunda kişinin kendine inanması azimli olması ve birazda hırs eklendi mi başarı direk yakınına gelir zaten bende açıkçası ailemden yana çok destek alamadım yani güven duygusunu aşılayamadılar babam özellikle bağırmaktan başka bir şey bilmezdi hala öyle gerçi ama ayrı yaşadığım için son 10 yıldır rahatım annem ise çok savunamadı kendim hep bir şeyler yaptım çok fazla arkadaşım yoktu bir zaman sonra bunun eksikliğini üniversitede yaşadım ve yukarıda saydığım maddeleri tek tek yaptım tabi kolay değil bir anda olmuyor sabretmek lazım 1 kitap okudum 2 ay spora gittim kursa gittim ama yapamadım olmadı diyip bırakmak yanlış olur hiç bir şey olmasa bile mutlu olursun spora gittiğin için sağlıklı olursun kendini iyi hissedersin sonuçta yapılan şeyler serserilik haylazlık değil bence denenmeli ben neler yaptım 2 senedir aralıksız spor yapıyorum haftada 4 gün ingilizce kursuna gidiyorum boş zamanlarımı verimli değerlendirmeyi çalışıyorum küçüklükten kalma müzisyenlik var bende müzikle ilgileniyorum iyi geliyor maddiyatım el verdiğince giyimime bakımıma özen gösteriyorum saydığım tüm maddeleri harfiyen yaptım başarılı olduğumu düşünüyorum isterim ki bu eksikliği olan herkesin başarılı olması.
  • Konu sahibi arkadaşın bahsettikleri genel olarak yazılması gereken en doğru maddeler. Spor ile kitap okumayı aynı başlık altında yazması bile dikkate değer. Sadece at gözlüğü ile bakmadığı belli
  • quote:

Orijinalden alıntı: leidenfrost

Konu sahibi arkadaşın bahsettikleri genel olarak yazılması gereken en doğru maddeler. Spor ile kitap okumayı aynı başlık altında yazması bile dikkate değer. Sadece at gözlüğü ile bakmadığı belli
    teşekkür ederim hocam mutlu oldum beni anlayan biri çıktı
  • quote:

haklı olduğun taraflar var evet 0-14 yaş arası önemli sonuçta bir şeyin temeli nasıl atılırsa öyle gider fakat insanoğlunun yapamayacağı şey yok tabiki bunda kişinin kendine inanması azimli olması ve birazda hırs eklendi mi başarı direk yakınına gelir zaten bende açıkçası ailemden yana çok destek alamadım yani güven duygusunu aşılayamadılar babam özellikle bağırmaktan başka bir şey bilmezdi hala öyle gerçi ama ayrı yaşadığım için son 10 yıldır rahatım annem ise çok savunamadı kendim hep bir şeyler yaptım çok fazla arkadaşım yoktu bir zaman sonra bunun eksikliğini üniversitede yaşadım ve yukarıda saydığım maddeleri tek tek yaptım tabi kolay değil bir anda olmuyor sabretmek lazım 1 kitap okudum 2 ay spora gittim kursa gittim ama yapamadım olmadı diyip bırakmak yanlış olur hiç bir şey olmasa bile mutlu olursun spora gittiğin için sağlıklı olursun kendini iyi hissedersin sonuçta yapılan şeyler serserilik haylazlık değil bence denenmeli ben neler yaptım 2 senedir aralıksız spor yapıyorum haftada 4 gün ingilizce kursuna gidiyorum boş zamanlarımı verimli değerlendirmeyi çalışıyorum küçüklükten kalma müzisyenlik var bende müzikle ilgileniyorum iyi geliyor maddiyatım el verdiğince giyimime bakımıma özen gösteriyorum saydığım tüm maddeleri harfiyen yaptım başarılı olduğumu düşünüyorum isterim ki bu eksikliği olan herkesin başarılı olması.

Alıntıları Göster
    kitap okumayla falan olacak iş değil bu ya o kadar basit bişey değil yani belki sporun yararı olur ama spora gitmek bile benim için çok zor korkutucu sonradan bence en ii şekil de para ve kariyer ile kazanılabilir ama dediğim gibi sonradan kazanılan özgüven hiçbir zaman 0-14 yaş arasında kazananların özgüveni gibi olmayacaktır hep bi eğreti duracaktır kaç yaşına kadar özgüvensiz sosyal fobili olarak yaşamış birinin sonradan kamera karşısına geçip meraba arkadaşlar diyip sokakta video çekebilmesi toplu arkadaş ortamlarında espri yapabilmesi falan çok zor ya olmaz demiyorum ama çok zor
  • quote:

kitap okumayla falan olacak iş değil bu ya o kadar basit bişey değil yani belki sporun yararı olur ama spora gitmek bile benim için çok zor korkutucu sonradan bence en ii şekil de para ve kariyer ile kazanılabilir ama dediğim gibi sonradan kazanılan özgüven hiçbir zaman 0-14 yaş arasında kazananların özgüveni gibi olmayacaktır hep bi eğreti duracaktır kaç yaşına kadar özgüvensiz sosyal fobili olarak yaşamış birinin sonradan kamera karşısına geçip meraba arkadaşlar diyip sokakta video çekebilmesi toplu arkadaş ortamlarında espri yapabilmesi falan çok zor ya olmaz demiyorum ama çok zor

Alıntıları Göster
    tabiki kolay değil zaten bende belirttim 1 2 ayda olacak şeyler değil ki benim saydığım maddeler temelini oluşturur ama şu konuda sana hak veriyorum temelden gelen bir eksikliği kolay kolay doldurmak zor olur evet kariyer maddiyat gibi konular daha etkili olur ama sonuçta herkesin yapabileceği belli başlı şeyler vardır birde şu var etrafına baktığında teknoloji dediğimiz kavram nasıl oluştu bir anda olmadı herkes bir şeyler üretti geliştirdi bunları yapan insanlar ön lisans ve lisans olarak iki üniversite okudum söylemesi kolay ama hazırlıkla tam 6 sene yapıyor ve bunun temeli içinde tam 12 yıl okudum yani şunu demek istiyorum insan isterse açamayacağı kapı yoktur 13 yaşımdan beri müzikle ilgileniyorum ama kimse bana müzisyen ol demedi kendim heves ettim gittim bir kursa yazıldım öğrendim çalıştım sahne aldım işin mutfağında piştim yani istek azim çalışmak sadece bu üçü olursa inan her şey olur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.