Şimdi Ara

Oz (1997-2003) (96. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.905
Cevap
26
Favori
79.547
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9293949596
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • ilginc bir şekilde link bulamadım elinde link olan varsa özelden bende alabilir miyim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B_R_A_V_E -- 4 Eylül 2020; 2:25:48 >
  • 10 günde bütün sezon bitti !!

Uzun yorum yapacağım ama genel olarak çok beğendim eksik yerleri var mı var ama genel olarak söylersem izlediğim en iyi dizilerden

spoiler yorum yapacağım zaman kutucuk ile belirteceğim

genel yorumuma gelir isem dizinin gerçekten kaliteli olduğu yadsınamaz bir gerçek !! dizide en sevdiğim olay ise şu hapishane sistemini yönetimini ve suça bakış açısını tüm boyutuyla eleştiriyor dizi , hapishane yönetiminin onca cinayete ve olaya karşı gözü kapalı davrandıklarını umursamaz davranmalarını ve anca koltuk sevdalarını gözetip suça suçlu zaten bakış açısı ile yaklaşıp herşeyin reva görüldüğü bir sistem

işin içine eğitim girse acaba bunlar değişir mi ? suçluyu suçlu yapan çevremidir yoksa genetikmidir sorularını biraz oldun yansıtmış ve ele almış tabi böyle söyleyince dizinin ana olayı buymuş gibi geliyor ama öylede değil tabiki b tarz konuları sorgulayan ve eleştiren bir dizi aynı zamanda

diğer sevdiğim dizinin ana olayına gelirsek benim gibi yıllardır merak eden başlayıp başlamamakta kararsız olan arkadaşlara sesleniyorum

hapishane dizilerini düşünün prison break , vis a vis , orange is the new black , wentworth vs gibi

hepsinde yüksek dozda aksiyon hapisten kaçma girişimi , intikam adı altında abartı olacak kadar anlık şok yaşatacak vauuv dedirten has... şimdi nolcak olayları dizide yok aksiyondur intikamdır ( diğer dizilere kıyasla ) vs yok yani diğer dizilerdeki gibi aksiyonu körükleyen yani kısacası gerçeğe uymayacak ama sonuçta hapishane kurgusu tabiki diyip gerçek olmayacağını bildiğimiz olaylar vardır ya vis a viste ve prison breakte olduğu gibi yani heyecanınızı pik yaptıran yapay ve sürükleyici kurgu vardır ya o bu dizide yok

ama şu var dizide intikam var , çeteleşme var gruplaşma var kavga var yozlaşma var şiddet var ağır içerikler var , gardiyanların mahkumlarla olan ilişkisi , çeteleşme , hapishane hiyerarşisi vs hepsi var ama gerçek dozajında , yani gerçek hayatta hapishaneye düşseniz neler yaşayabilirsiniz hepsi bu dizide var aksiyonun ve olayların diğer dizilerdeki gibi yüksek olmaması , özellikle seçilmiş maksat gerçek bir kurgu yapıp aksiyona fazla yer vermeden gerçek hapishane hayatı ve entrikaları izletip sizi içine çekmek işte bu yüzden kaliteli bu söylediklerimede şu şekilde bakmayın e ben neyini izleyeceğim o zaman ?

inanın bana ki oz da aksiyon yok dediysem dumduz bir dizi izlemiyorsunuz karakterler vahşi , kana susamış başka bir dünya sayılan bir yerdesiniz çeteleşmeler gruplaşmalar uyuşturucu ticareti vs gibi olayların kurgusu fazla aksiyon olmadan ama olaylı geçiyor , ve bunu gerçeğe en yakın şekilde işliyor hal böyle olunca salt gerçekçiş ve kaliteli bir hapishane dizisi çıkıyor karşınıza ve bu yapısı sebebi ile atmosferini içine alıyor sizi yani bu yüzden diğer hapishane dizileri salt kurgu ise oz salt gerçekliktir bu yüzden en kaliteli yapımlardan oldu benim için prison break ve diğer hapishane dizisi ile bu yüzden kıyaslamak mantıksız

yani işe şu şekilde bakın stra trek de bir bilimkurgu interstellarda bir bilimkurgu

star trek ise hareketli vauuvv denilen yapay bir bilimkurgu ise interstellar ise aksiyonu fazla olmayan ama bilimkurgu gibi bilimkurgu dediğimiz gerçek bir bilimkurgu gibi ise oz da gerçek bir hapishane dizisi yani star tek ile interstellar kıyaslar gibi prison break ile oz u kıyasmalamak bence yalnış

bana sorarsanız ikisininde muadili farklı ama ikiside kaliteli yapımlar ikisinide beğenirim oz tabiki daha kalitelidir karakterler cidden kötüdür aşağılık olanda vardır kötü olup aşşağılık olmayanda ama hepsinin genel yapısı karakter sertliği ve derinliği ve acımasız olmaları 97 yılında bu sertliği acımasızlığı tecavüzleri , eşcinselliği , bu kadar çıplaklığı bu kadar cesur ve sert vahşi sahneleri , gardiyanların mahkumlarla olan ilişkisini yönetiin ve siyasetçilerin yozlaşmış adeletisiz sistemlerini tüm çıplaklığıyla o yıllarda böyle tv dizisi yapıp en gerçekçi şekilde anlatmak cidden sağlam bir anüs ister diyorum ve ciddi bir yapım ve izlenmesi gereken bir yapım olduğunu düşünüyor ve sertliği ve gerçekçiliği ve acımasızlığıyla herkese hitap etmeyeceğinide düşünüyorum

oz da olaylşar her ne kadar gerçekçi olsada bir takım kurgusal olayların mantıksız ve gerçekçi olamayacağıda gerçek mesela

TÜM SEZONU BİTİRMEYEN OKUMASIN !!

ilk başta ryan o reily nin olaylardan sıyrılması vs her ne kadar zekası falan olsada son sezonlara doğru hem kabak tadı veriyor hemde gerçekçilikten uzak olmaya başlıyor adamın tüm çeteyi biribirine düşürmesi zekası ile kabul edilecek bir durum iken son sezonlarda hep işini bak bu senin arkandan şöyle demiş bak seni öldürüp saf dışı bırakmak istiyor diyerek öldürmek istedikleri adamları başka adamlara öldürtme mevzusunda bir kişi çıkıpta böyle böyle durum varmış diyip bu adam yalan söylüyor demeyip takır takır sorgulamadan öldürüyorlar ya bu bana çok saçma geldi abicim hiçmi sorgulamazsınız ? , Tamam entrika var gerçekçilik ile zeka ile okeyde sonlara doğru kimsenin sorgulamaması mantıksız

ilk zamanlarda hapishane de çok fazla cinayet varken hiçmi bir sıkı yönetime alıp bulamıyosunuz ? cinayeti işleyeni ve hiçmi depolarda vs kamera olmaz hgep kuytu köşelerde takır takır adam öldürüyorlar

ayrıca mültecilerinin hapishanede olması ayrı bir mantıksızlık abi o fikri size kim söyledi allah aşkına mültecilerin barınacak yer için hapishane ye gönderilmesini geçtim en azılı katillerin olduğu yere neden gönderirsiniz ?

dizide gıcık olduğum bir husus dikkat ederseniz en baba baş adamların başına birşey geliyor ama sadece bir kez şişleniyor bu admalar sonra gardiyanlar kurtarıyor dr nathan tedavi ediyor iyileştiriyor sonra hadi yırttın ön hücrene vs şeklinde giderken yan olan karakterler defalarca şişleniyor ve direk öldürülüyorlar miguel alverez 3 kez şişlenmekten kurtuldu tam ölecek dediğimiz sırada , vern bir kere 2.sezonda chris tarafından tek bir kez şişlendi , adebisi tarafındanda bir kez adam 2 sefer yırtmış oldu cyril idam edilecek önümüzdeki perşembe dendi idam kararı ertlenedi , ikincisinde tam o duyguyu vermiş 20 dk boyunca cyril için üzüldük artık tamam gidecek dedik bir kez daha 1 ay ertelendi ben tam o duyguyu almışken yani orda idam etselerdi bir 20 dklık yeşil yol izlemiş olacakken o ertelenme kararı işin içine etti bana kalırsa finalde zaten idam ediceksin o adamı neden böyle bir hamleye ihtiyaç duydunuz ki önceki bölümde orda direk idam edilseydi tam o moda girmişken daha etkili olacaktı seyirci için

yani son paragraf için şunu demek istiyorum dizi için kolay adam harcıyolar pat gidiyor diyorlar ya game of thrones gibi diye alakası yok ilk sezondaki isyanda diane ve diğer gardiyanlardan adamakıllı ölen olmadı , tecavüzcü gardiyanı (kadın olan ismi aklıma gelmedi ) neden harcamadfılar anlamadım tim mcmannnus zaten ölmemekte ısrarcı yan karakterlerden ( dino , nappa , hernandez , kirk jefferson kane , vs ) bunlar hep yan karakter zaten yan ama önmeli karakterler olsada harcansada ooolabilecek şeyler fakat o yıllarda yan karakterler çok ölmüyorsa dizide sürekli pat pat takır takır adamlar öldüğü için o yıllarda evet bu bir yenilik getirmiş sayılabilir az bişey ama game of thrones gibi önemli karakterler gidiyor kısmına ise katılmıyorum en önemli karakter agustus hill in ölümü 5.sezon olmuştu hatta finalinde , adebisinin ölümü oyuncunun diziden çıkması gerektiği için öldürüldü said in de aynı şekilde oyuncunun ayrılması gerektiği için 6.sezonda gitti yani bunlar finale kadar gidecekti hatta fontana adebisiyi final sezonuna kadar götürmek istemiş , diğer ölen önemli karakterlerde ( vern , leo, cyrill, chris ) ise finalde öldü zaten yada sezon finallerine doğru öldü diğer karakterler yani erken adam harcama vs gibi got gibi herkesi harcamış gibi gözükebilir ama işin iç yüzü game of thrones gibi karakter öldürmeleri bu diziyle başlamamış buna ayrı bir parantez açmak istedim , ama genel olarak karakterlerin çoğu öldü mü ? öldü tüm sezon için ama got gibi olsaydı ryan o reilly e 3.sezonda alvereze 4.sezonda adebisiyede 2.sezonda veda etmiştik yani aynı şeyler değil tabiki

etkilendiğim kısımlar için

dizide sadece adebisinin ölümünü spoiler almıştım diğer adıyla kareem said zannediyordum diziye başlamadan böyle bir spoiler almıştım ama ikiside ayrı bir karaktermiş ama said in diziden ayrılacağını kesinlikle biliyordum ama adebiside ikiside ayrı karakter olduğu için ulan acaba yalnış bir spoilermı aldım diye adebisi ölmeyebilir modunda izledim , devam ederkende tamam bu adam 6.sezona kadar kalır heralde derken tak o odada ikisinden bri öleceği zaman (4.sezon8.bölüm ) hiç kesitremedim ve adebisi ölünce koca bir hass... çekmiştim kareem said in öleceği kısmını hiç kesitremedim ve en çok ona şaşırmıştım buda spoileri bildiğim halde aşırı şaşırdığım bir ilk bölüm oldu ama said diziden ayrılacağı için diyicem ama çok kötü harcamışlar

ilk 4 sezon su gibi aktı kesinlikle genelde dizide çok fazla bişey bilmeden çok fazla spoiler almadan bitirdim denilebilir , nino , nappa , hernandez , wangler , peter, leo , chris , vern, cyrill , adebisi , augustus hill ölümleri ve daha aklıma gelmeyen pek çok önemli yan karakter ölümü , ve kurguda dönen tecavüz , intikam liderlik değişimleri ihanetler ve tobiasın değişimi vs çoğunu spoilersız izlediğim bu harika eseri habersiz izlemekten mutluyum aradan 17 sene geçmesine rağmen

tobiasın değişimi dizide en beğendiğim en badass şey olup izlemekten sonuna kadar haz almıştım en az schillinger kadar etkileyici bir karakter oldu vayy be nereden nereye bir insıan yapısnın nasıl değişeceğinide gözler önüne seriyor kesinlikle

dizide izlemekte çok zorlandığım aşil tendonunun kesilmesi diş etini usturayla kesmek gibi çok iddilaı ve cesurca sahneler barındırdığı için dizinin farklı bir yapısı ve sert bir yapısı olduğu nu cidden kanaat getirdim o yıllarda bu sahneleri çekmek cidden oz ne kadar sert ve irrite edebilen bir dizi olduğunu kanıtlamış oldu oz cidden acımasız o hapishane hayatını tüm gerçekçiliğiyle ortaya koymuş adebisininde ilk deferde güçlü gördüğümüz peter a tecavüz etmesi resmen psikolojimi bozdu birde hücrede çıplak kalıp her mahkumun delirdiği o sahneler cidden o yıllarda çekilen bir dizi için fazla sert

dizide en beğeindiğim sezon 1.sezondur genel olarak bana kalırsa ilk 4 sezon efsanedir son 2 sezon bozar
    4.sezonu bitirmeyen açmasın

adebisinin ölümünden sonra bozduğu bence bir gerçek

ilk 4 sezon olaylar ve gerçekçilik bakımından altı ne kadar doluysa son 2 sezon o kadar yavamn ve içi boş geçmekte , bazı arkadaşların deidği breaking bad en iyi dizidir abartısı bu dizi içinde geçerli bana göre izlediğim eniyi dizilerden biri evet ama en beğendiğim yada en iyi dizi demek mantıksız çünkü son 2 sezonda bozma ve uzatma var

5. ve 6. sezon için

pancamo ve redd olayı için gümbür gümbr geliyor desemde işin içi fos çıktı mahkumların tiyatro oynadıkları köpek eğittikleri kendi içlerinde fazlaca hesaplaştıkları gereksiz sahneler konuyu pek ilerletmedi bence ve yerinde saydı birazcık vern ile tobiasın mevzusunda cliffhanger yaparlarken 3 4 bölüm neredeyse kendilerini bile görmedik bazı yerler boşa hype yapıldı diye düşünüyorum kirk ve clothierin şeytan mevzusunda gereksiz bir kurgu izlenildi bana göre oz a uymayan 6.sezonda gereksizdi bnece 4 sezon ne kadar altı dolu hesaplamşalarla ve ne kadar sert olaylara dayanırken son 2 sezon ana hikayeyi çok bir yere taşımadı ama var olan hikayeyi fazla uzattı bence

yani breaking bad de de boş bölümler ve sezonlar mevcut bundada breaking bad finali cidden en üst noktaya taşıyıp uzatmadan bitirsede bayık ve hikayenin ilerlemeyen tarafları mevcutken ozda da bu durum mevcuttuy iki sezonda olduğu gibi

finali ise beğendim denilebilir o yıllarda çevirilen bir hapishane dizisine göre gayet iyi bir finaldi

final için

vern cyrill kane ve leonun ölümü güzeldi elbette ama vern in ölümü çok şiirsel geldi bana tam bir tiyatro oyununda sanatsal işlenmiş cyrill için üzülmedim desem yalan olur ama önceki bölümde olmasını isterdim ve bölüm sonu gayette iyi bitmiştir bence ama o hapishanein kapanma olayı daha geçiş işlenebilirdi mahkumlara noldu falan birazdaha detaylıca işlenip daha güzel bir finalde yapılabilirdi ama tatmin ediciydi yinede

şunu söylemeden geçemeyeceğim ryan o reilly i game of thrones un baelish i olabilir zeka olarak :) resmen aynılar

şurayada bir şey sormak istiyorum 97 yılı veya 98 olması lazım küçük yaşlardayım o zamanlar ben adebisinin bazı sahnelerini tv de izleidğimi hatırlıyorum hatta diziyi izleyince ahaaa bu dizimiymiş dedim hiçbir sahnesini bu güne kadar izlemememe rağmen

o yıllardada o zaman divx dvdrip tarzı izlediğimiz zamanalr olmadığı ve babamın falan diziyi izlemeyeceğin bilidğim için bu dizi o zamanın tüplü televizyonalrında yayınlanıyormuydu ?

bilen varsa çok makbule geçer resmen nostalji yaşattı bana , vay be kaç sene omuş dizi bittikten sonra eski hallerine baktım cidden zaman ne kadar hızlı geçmiş kimisi resmen evrim geçirmiş kimisi ölmüş kimisde tam bir dede olmuş resmen acımasızsın hayat ...

çocukken bir kaç sahnesini gördüğüm en efsane dizinin şimdi ilk defa yetişkinken izliyorum tuhaf

en gıcık olduğum karakterler

birincisi kesinlikle wanglerdır geberdiğinde resmen içimin yağları eridi ve bağırarak sevindiğimi hatırlıyorum , ikincisi robson her ne kadar ölmesede yaşadıklarına resmen kahkaha atarak izledim o kadar iyi oldu ki üçüncüsü ise timthy kirk aman allahım resmen iç yağlarım eridi bu kadar irrite edici 3 karakter

şimdi dizinin bana gire sezon oylaması

1.sezon ; 9.3/10
    2.sezon ; 9.0/10
    3.sezon ; 9.1/10
    4.sezon ; 9.2/10
    5.sezon ; 7.9/10
    6.sezon ; 7.0/10

yani diğer dizileri izlemek her ne kadar daha heyecanlı olsada gerçek bir kurgu ile kaliteyi maksimum düzeyde almak istiyorsanız tercih edersiniz !

yani ne prison break ne vis a vis ne wenthworth nede diğerleri oz kaliteszinin yanna yaklaşamaz , çünkü gerçeği abartmadan ve saptırmadan bir amerikan toplumnunu tek bir hapishaneye sığdırarak ( irlandalısı katoliği müslümanı ( en iyi biçimde göstererek)nasizi vs hepsini tek bir yerde genişçe en derine inerek abartısız gerçekçi bir şekilde amerikan toplumunun suç dünyasını 56 bölüme sığdırır ve izlerken çok aksiyon olmamasına rağmen bağımlılık yapar bende öyle oldu en azından , izlerken cidden aşırı zevk aldığım izlerken bağlandığım ağızda güzel ve kaliteli bir tad bırakan buna benzer dizinn zor geleceği ve ümit ederek bitirdiğim seri oldu iyiki de izledim dedim ve gayette beğendiğim seri oldu keşke oz gibileri gelse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkdexterness -- 2 Ekim 2020; 18:43:15 >

• Son sezonlar baya kötüydü. Abartıldığı kadar iyi bir dizi mi orası muamma

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel dizi fakat o kadar çok gerçekçi ki izlerken ben daralıyordum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayatım boyunca çok sayıda dizi izlemesem de kendime ortalamanın üzerinde bir izleyici diyebilirim. Diziye stresli ve zor bir dönemimde başlamıştım. Bugüne kadar izlediğim dizilerin vermiş olduğu dersler genelde 1-2 karakterle sınırlı kalıyorken bu dizideki en az 20 karakter aşırı iyi oyunculuklarının yanı sıra izleyiciye ders verir nitelikte hikayesiyle birlikte geliyor. Berbat bir hayatım var, şöyleyim böyleyim derken sadece özgürlüğün ve yaşayabilmenin bile ne kadar değerli bir şey olduğunu hatırlamamızı sağlıyor. Bazı karakterlerde özgürlük olmadığı sürece aşk,sevgi ve diğer duyguların da hiçbir önemi kalmadığını, onların da özgürlüğünün kısıtlandığını görüyoruz. İyi insanların umutsuzlukla birlikte birer canavara dönüştüğünü görmemizin haricinde dini sayesinde ruhunu ve inancını koruyabilen insanlar da gördük.

Kısacası çok oyunculu, ciddi manada kaliteli oyunculu (benim favori oyuncularım "cyril o'reily, vern schillinger") , ve izleyen herkesin kendinden bir parça bulacağı harika bir diziydi. Her insan hayatında 1 kez izlemeli diye düşünüyorum.

Beğenmediğim ve hatalı olan iki kısım vardı

Spoiler,

mesajı görmek için tıklayın.
    Tobias beecerin oğlu ölmesine rağmen sonraki sezonlarda tekrardan oğlunun yaşaması gibi bir dizi hatası yapılmış. Final bölümü çok eksik bitti. Her olay havada kaldı. Sıradan bir bölüm gibiydi.

• 
Sayfa: önceki 9293949596
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.