Şimdi Ara

OYUNLARDAKi DİNİ İNANÇLARLA İLGİLİ SAHNELER

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
123
Cevap
0
Favori
8.170
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yazdığınız oyunlar bu ilk mesaja eklenecektir
    bulabildiklerim bunlar

-2 WORLD OF WARCRAFT tamamen dinsel hristiyanlık ateizm hepsi içiçe
    -1 DİABLO tamamen dinsel melekler şeytanlar

1- RESİDENT EVİL 4 te Los Illuminados...(henuz ne yazacağımı bulamadım)
    2- STREET FİGHTER 4 deki arka planda totemin önünde saygıyla eğilen sunak sunan ve tapınan insanlar
    3- BİOSHOCK İNFİNİTE deki vaftiz sahneleri - bence- oyun tamamen dinsel
    4- METRO LAST LİGHT debut trailerındaki evrenin 6 günde yaratılışını konu alan sahneler
    5- FİFA 2013 teki müslümanların gol sevincinden sonraki secde hareketleri
    6- TOMB RAİDER 2013 teki enteresan batıl inançlarla ilgili sahneler çok çok sinir bozucuydu
    7- DEVİL MAY CRYın sonuncusundaki yazamayacağım dantenin annesiyle ilgili bir sahne acayip korkutucu!
    8- GTA 4 teki ibretlik sahne subhanallah ibretlik paylaşım hacım denilecek bir olay
    9- SLEEPİNG DOGS taki cadde ve sokaklardaki mum yakıp, karakterimizin sağlığının yükseldiği sahneler
    10- ASSASSİN CREED serisi başlı başına dinden ibaret
    11- AGE OF EMPİRES taki tapınma sahneleri ve tapındıkça insanların güçlerinin daha fazla artması
    12- DARK SİDERS 1-2 mahşerin dört atlısı
    13- DANTE'S İNFERNO günahlar ve cehennemin 7 katıyla ilgili.Brad pitin -seven-7 günah filmine benziyor
    14-GOD OF WAR SERİSİ -->> ÇOK TANRILI DİN İNANCI - POLİTEİZM - (yunan mitolojisi , pagan inancının zirvesi -puta tapıcılıkla ilgili yarı insan yarı tanrı olan varlıklar-değilmiş)
    15 STREET FİGHTERdaki RYUnun HADOKENi.. içimizdeki çi denilen enerjinin, dışa vurumuinançmı değilmi henüz bilmiyoruminanç değilmiş bir arkadaşın yorumunu buraya eklicem
    16-NARUTO SERİSİ - Çakra yöntemi ağır hakim.Çakra bir inanç değil aslında vucudun 7 bölgesine ait eski bir yorum pek çok kungfu filminede konu olmuş bir yöntem
    17-BLACK&WHİTE 1- 2 tanrıcılık oyunu.. strateji tarzında.
    18- BLEACH SOUL RESURRECCiON PS3e özel bir oyun.mangası aşırı dinselmiş oyunuda muhtemelen öyledir.
    19- FATAL FRAME 2 CRİMSON BUTTERFLY (başlıbaşına japon batıl inançlarıyla ilgili hatta gerçekte olabilir!!)
    20- BAYONETTA boyutlar arası cadıcılık
    21- HARRY POTTER SERİSİ cadı büyü sihir ıvır zıvır cart curt tonla saçmalık bir arada
    22- ASURA'S WRATH -- Hint inançları ve hint tanrıları..
    23- TOMB RAİDER 2013 av sahnesinin bitimi.kızılderili şaman kültüründen uyarlama
    24- SİLENT HİLL 1-3-ORİGİNS konusu epey değişiklink :http://forum.donanimhaber.com/m_1035300/tm.htm
    25- AGE OF MYTOLOGY strateji oyunu .Yunan, Mısır ve İskandinav mitolojileri
    26- FROM DUST Tanrı simülasyonu.. puzzle ve beceri yada strateji tarzı bir oyun
    27- KING OF FIGHTERS 12 arka fonda tanrılara tapan bir kabile var
    28- MORTAL KOMBAT: şirke dayalı bir senaryo.. yok tanrılar, yarı tanrılar.. raiden yarı tanrıymış, konsey bunu mortal kombat turnuvalarına göndermiş, oda insan formuna geçmiş, o yüzden fatality çekilebiliyormuş ta bilmem ne de.. keza fujin'de öyle..(kızarsanız bu yazıyı değiştirebilirim bi fatalitiyde sizden yemeyelim )
    29- SKYRİM pagan inançlarıyla ilgili sahneler var
    30- DARK SOULS zerdüştlükle - henüz- ilgisi yok ama herşey ateşle başlayıp ateşle bitiyor. diyalog olmadığı için bilemiyoruz ateşe tapılıp tapılmadığını. bir de oyunda ceşitli Covenants lar var 9 tane. mesela : Darkmoon Blade Bunlarada tapınıp Covenants ların istediği itemleri bağışlayıp büyü falan alıyorsun.
    .
    .
    .

-god of war da da sanıırım vardır .. oynamadığım için bilmiyorum
    -call of duty de varmı ? bazı videolarda oldugu söyleniyordu...

aklıma gelenler şimdilik bunlar.çok eski zamanlarda varmıydı bilemiyorum
    mmo online olarakda oynamadığım için diablo gibi oyunlardaki sahneleride bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

Çünkü bu konuyla ilgili henüz bir konu internette yok
    anımsadığınız oyunlardaki sahneleri yada videoları paylaşırsanız çok sevinirim
    teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gamer10 -- 26 Mayıs 2013; 1:53:28 >

• kimsenin aklına gelmiyormu yaa
    Talha aynacı ve bsc ekibinden bu konuda bir video bekliyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gamer10 -- 24 Mayıs 2013; 4:03:06 >
  • Spor,dizi,film bitti oyunlarmı kaldı.
  • bu benim master projem birader
    dizine filmine sporuna karışanmı oldu
    o kadar oyun oynamışındır bu yaşına kadar bir tane yazıver gitsin
  • Assassins creed serisi dinden ibaret

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tozluk1903

Assassins creed serisi dinden ibaret

Basli basina Assassin's Creed yeter de artar aynen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ygal

quote:

Orijinalden alıntı: tozluk1903

Assassins creed serisi dinden ibaret

Basli basina Assassin's Creed yeter de artar aynen.

Al muallimden tutta Manuel Palailagosa oyun bayağı öğretici.Hatta dönem ödevimi Kazıklı Voyvodo ü&erine yaptım Brotherhood ve Revelatıons bilgilerimle.

• %99 müslüman olan bir ülkede oyunlara böyle sahneler koyarak çocukların kafalarını karıştırıyorlar ya yasaklanması ya da oyunlardan bu sahneler çıkarılarak piyasaya sürülmeli. Devletin bu konuya el atması lazım. Ağaç yaşken eğilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZgodaN

%99 müslüman olan bir ülkede oyunlara böyle sahneler koyarak çocukların kafalarını karıştırıyorlar ya yasaklanması ya da oyunlardan bu sahneler çıkarılarak piyasaya sürülmeli. Devletin bu konuya el atması lazım. Ağaç yaşken eğilir.

ibretlik ...
    oyun oynamak günahtır falan da dersiniz şimdi
  • Dinimizin emrettiği vazifeleri, namaz gibi, yapmamak veya geciktirmek büyük günahtır. Bu günaha götüren her yol da haramdır.

Dolayısıyla, vazifelerimizi yapmamızı engelleyecek derecede yapılan herşey günahtır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: akincisuvari

Dinimizin emrettiği vazifeleri, namaz gibi, yapmamak veya geciktirmek büyük günahtır. Bu günaha götüren her yol da haramdır.

Dolayısıyla, vazifelerimizi yapmamızı engelleyecek derecede yapılan herşey günahtır.

efendimizin o günkü şartlardaki oynadığı cirit binicilik spor oyunlarını bu günkü şartlarda da oynamak haram değildir büyük ihtimal
    oyun konusunun hükmünü diyanete sormak lazım
    ilk okul çağındaki çocuklara oyunla eğitim çok popüler , hatta dinimizde çocukla çocuk olmak sünnet,
    sadece farkedilmeyen bu çocukluk çağının artık teknoloji sayesinde cep telefonları sayesinde epey büyüdüğü

yeşil alanda kalmadı bu çarpık kentleşme yüzünden tıkış tıkış apartmanımsı betonlarda ömür sürüyoruz. kablosuz bağlantı da çoğaldı hiç aparat kullanılmadan hd yayınlarda artık seneyetvlere gelecek
    sinir stres çağındayız.... sanayileşememe durumları ayan beyan ortada

kumarda değil... haram olduğun eminmisiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gamer10 -- 20 Mayıs 2013; 15:11:30 >
  • Yüce dinimizde bir kural vardır. Harama götüren her yol haramdır. Bu şekilde harama gidecek yollar da yasaklanmıştır ki, sonucunda haram işlmeyelim. Namazı kılmamak büyük günahlardandır. Namazı kılmayı engelleyecek, erteletecek her yolun da günah olması gayet açıktır.

Saydığın binicilik,atıcılık, yüzme, güreş gibi sporlar Peygamber Efendimiz Sallallahü Aleyhi ve Sellem'in bizzat yaptığı sporlardır ve sünnettir. Bunlar hakkında hadisi şerifler vardır. Ama elbette bunları da yaparken haddi aşmamak, örneğin namazı geciktirmemek, ertelememek gerekir.

Başka açılardan da oyunlarla ve içerikleriyle ilgili kaviller vardır ama benim ilmim onları tartışmaya yetmez. O yüzden ben sadece harcanan zaman bakımından bildiğimi aktarmak istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Buyukbaba -- 20 Mayıs 2013; 12:27:30 >
  • Ayrıca oyunlardaki dini semboller, hareketler vb. ile ilgili indeks yapmak yerine, yerli ve yabancı kaynaklardan, gerektiğinde uygun mercilere sorarak, bu tip içeriklerin bizim dinimizde nasıl değerlendirildiği, bunları oynamanın nasıl sonuçlar doğurabileceği, doğru mu yanlış mı olduğu ve bunun gibi çocukları ve gençleri oyun oynamanın her yönüyle sonuçlarının ne olduğu konusunda bilgilendirecek bir araştırma yapsan ve burada yayımlasan daha doğru olur.
  • quote:

Ayrıca oyunlardaki dini semboller, hareketler vb. ile ilgili indeks yapmak yerine, yerli ve yabancı kaynaklardan, gerektiğinde uygun mercilere sorarak, bu tip içeriklerin bizim dinimizde nasıl değerlendirildiği, bunları oynamanın nasıl sonuçlar doğurabileceği, doğru mu yanlış mı olduğu ve bunun gibi çocukları ve gençleri oyun oynamanın her yönüyle sonuçlarının ne olduğu konusunda bilgilendirecek bir araştırma yapsan ve burada yayımlasan daha doğru olur.

bu konu Türkiyede ilk dostum

harama giden yollar haramdır derken, ibadetleri yapmayı engelleyen şartları kastettin sanırım. ama o örnekle bu oyun durumu farklı. kaldıki verdiğin haram kuralı hanbeli mezhebinin kuralıdır.
    örneğin; bir insan her gün ticaret yapsa helal yoldan para kazansa bile, bu ticaret sebebiyle namazını kılmasa, bu durum yaptığı ticaretin haram olmasını gerektirmez.

aynı durumu oyun içinde aynıdır. burada sanırım pek çok kişinin sorduğu soru bence şudur:
    OYUN HARAM DEĞİLDİR,EĞER İBADETİNE ENGEL OLMUYORSA
    EĞER OYUN HARAMSA , O ZAMAN HELAL OLAN TİCARET YAPAN BİR KİŞİDE İBADETİNİ TİCARETİNİ FAZLA KAÇIRDIĞI SEBEBİYLE YAPAMAZSA BU DURUM TİCARETİN HARAM OLMASINI GEREKTİRMEZ
    kast ettiğim şey şudur:
    onca Türk oyun firması oyun eklentisi ve kültür aktarımının bu yolla yapıldığı ya da yapılacağını varsayıyorum.
    ÇANAKKALE SAVAŞLARIMIZI OYUN DÜNYASINA TAŞIMANIN NESİ KÖTÜDÜR DİNEN ? ya da din , buna niye engel olsun ?
    bu kadar ilerlemenin önüne engel koydugunuzun farkındamısınız?
    ya da kaba tabirle musluman olmayanlar oyun yapsın ve herşeyimizi hiç mi etsin ?
    seni senden daha iyi tanımlama imkanını neden başka insanlara verelim ??
    Şanlı tarihimizi başka insanlara oyun adı altında tanıtmanın nesi dinen yanlıştır?
    Tarihin en uzun süreli imparatorluğunun mirasını, oyun yoluyla tanıtmayı dinimiz haram kılmaz.
    ya da hayal kurmak gerçeğin atasıdır diyen bir din anlayışımız neden kitap yazarken , eğitimle ilgili doğru şeyleri açıklamayı isterken , adı oyun diye niye buna engel koysun -gerçi artık oyunlar oyun olmaktan çıktı ve gerçee dönüştü-ben oyun kelimesini artık 20 30 yıl önceki oyunlarla aynı yerde tutmuyorum.
    oyun denilen şey bence artık gerçek.
    engel olmayalım destek olalım kanaatindeyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gamer10 -- 20 Mayıs 2013; 13:26:03 >
  • God of wardaki pagan tanrılarını alaşağı etmek, evirip çevirip pataklamak ,SEN VARKEN, kratosamı kaldı
    bilmem anlatabildimmi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gamer10 -- 20 Mayıs 2013; 13:39:01 >
  • quote:

Ayrıca oyunlardaki dini semboller, hareketler vb. ile ilgili indeks yapmak yerine, yerli ve yabancı kaynaklardan, gerektiğinde uygun mercilere sorarak, bu tip içeriklerin bizim dinimizde nasıl değerlendirildiği, bunları oynamanın nasıl sonuçlar doğurabileceği, doğru mu yanlış mı olduğu ve bunun gibi çocukları ve gençleri oyun oynamanın her yönüyle sonuçlarının ne olduğu konusunda bilgilendirecek bir araştırma yapsan ve burada yayımlasan daha doğru olur.

kesinlikle katılıyorum hocam,
    çocuklar aşıırı etkileniyor. Pek çok oyunda hıristiyanlık propagandası yapılıyor, haçlar, ayinler, ıstavroz çıkarmalar.. Bu tür oyunarın yasaklanması lazım. Assasins Creed serisinde ben bile çok oynadığım zaman parkta falan yürürken bankta birilerinin arasına oturmaya çalışıyorum.
  • o konuda bilgi eksikliği var dostum
    bir defa kaç kişi oyunlarda geçen dini sorularını diyanete sorupta fetva almış ???
    diyanette bu konuda bir fetva varsada ben henüz görmedim . görmeme sebebide aslında cok basit:
    OYUN OYNAYAN MİLYONLAR VAR VE OYNADIKLARI OYUNLAR İÇİNDE MİLYON TANE MAİL YOLLANMAMIŞTIR YADA TEL AÇIP DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULUNA BU KONUDAKİ SORULAR SORULMAMIŞTIR.- Kİ BENCE ÖYLE-
    HALİYLE DİN DİYANET İŞLERİNDE GÖREVLİ KİŞİLERDE , ZANNIMCA SORULAN SORULARA UYGUN AMA KONUYU TAM ANLATAMAYN YORUMLARDA BULUNMUŞLARDIR.

DİNE GÖRE HAT , TEZHİB BİR SANATTA , OYUN YAPMAKMI BİR SANAT DEĞİL?
    YADA OYUN YAPMAK HARAM , VE OYUN OYNAMAK HARAM OLSUN.

SÜPER KALİTEDE OYUN YAPARSIN KÜLTÜR YAPARSIN İYİLİK SUNARSIN YA DA KÖTÜLÜĞÜ ENGELLERSİN
    AL SANA MİLYAR TANE SEVAP KAZANMA İMKANI.

KASTETTİĞİN SANIRIM DANDİK KALİTESİZ VE DİNİ ANLAMDA PROBLEMLİ OYUNLAR...
    OYSA SEN KALK SENİ MIHLAMAK İSTEYEN DÜŞMANA BİLE YARDIM ET ÇANAKKALE SAVAŞINDAKİ GİBİ BUNU OYUNA YANSITTA TÜM DÜNYA İNSANLIK GÖRSÜN.

BENCE KALİTELİ YAPIMLAR HENÜZ OLMADIĞI İÇİN O ŞEKİLDE YORUMLARDA BULUNULMUŞTUR.
    Örneğin: kişinin namazını kılmayıp kuran okumasıda haramdır şüphesiz. ama kast edilen şey yada şu andaki problem o değil. oyunun tamamı haramsa cirit binicilik helalsa konsol yada pc oyunculuğu niye haram olsun.
    sonuçta e-spor olarak olimpiyatlardada yerini aldı bu olay.
    ve kişi buradan ekmek parasını kazansa bu harammı olacak şimdi?
    kumar oynamamış , namazını kılan ve e-spor olarak uğraşıp ekmeğini burdan kazanan kişi neden haram lokma evine götürsün??
    kaldıki faiz bile haramdır dinimizde ama hayatını bankada çalışan kişinin kazandığı emekli maaşına bile haram denmiyor .. çünkü bankacılığın havale gibi helal yoldan kazandığı işler sebebiyle...
    haa ben şuna katılırım : işin takva boyutuna bakarsak bırak harama bulaşmayı boş işlerle malayani işlerle uğraşmakta müslümana yakışmaz.
    ama madalyonun öteki tarafında oyun denilen şu yapının içersinde boş işler yapılmayıp buram buram kalite kokan ürünlerde ortaya çıkarılır ve çıkması bence an meselesi. yeni konsollarla bu olay tavan yapacaktır.
    sonuca geleyim: elemanın teki oturdugu yerden inancını bana tv ekranından aksettiriyorsa bende kendi inancımı kaliteli yapıımlarda doğru bir şekilde sunabilirim.
    klasik olacak belki ama oyunun dini imanı olmaz noktasına geliyorum
    sadece bizi yanıltan tek şey şu ana kadar bizim bu konuda kaliteli oyunlar yapamamamız ve islamı kötüleyen oyunların çok fazlaca yutturulmaya çalışılmasıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gamer10 -- 20 Mayıs 2013; 15:41:49 >
  • god of wardaki pagan tanrılarını yıkan kratos değil ,sen olmalıydın ,ya da o oyun bizim olmalıydı
    diyorum....
  • quote:

Söylediklerim tek bir mezhebin görüşü değildir. Allah-ü Teala Kuran-ı Kerim'de mealen buyuruyor ki " zinaya yaklaşmayın". Yani yasak sadece zina etmek değil, zinaya yaklaştıracak her yolu kapsıyor. Bundan yola çıkarak fıkıhta buna sedd-i zerai, yani harama götüren tüm yolların kapanıp tıkanması adı veriliyor.

Verdiğin ticaret örneği burada münasip bir örnek değil. Ticaret helaldir, Kuran-ı Kerim'de de böyle buyuruluyor. Bu şekilde örnekleme yapmak doğru değil.

Benim kastettiğim boş işlerdir. Oyunun ciddi bir müsbet sonucu olmadığı ortadadır, tam tersinedir. Boş işlerle uğraşmak ile vazifelerini yerine getirmemek meselesidir bu. Her müslümanın boş işlerle uğraşmaması, hem Kuran-ı Kerim'de hem de hadisi şeriflerle emredilmiştir.

Bu konu alimler tarafından tartışılmış, internette bile yerli ve yabancı kaynaklar mevcut. O yüzden böyle olursa şöyle olur, şu olursa böyle olur diye daha derin tartışmaya girmek bizlerin ilmi seviyesini aşar, ben şahsen bu konunun ve bunun etrafında daha derin bilgilerin her müslüman tarafından araştırlıması ve öğrenilmesi gerektiğini söylemek zorundayım.

dostum Kuranda haram olan şeylere faiz konusunda örnek yazdım.
    Kuran ayetinde '' bu dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden ibarettir''ayeti de görünüşte oyuna destek vermektedir. şimdi ben bu ayeti kendime destekmi alayım ? böyle bir şey yapılmaz yapılamaz.
    o zaman neden Peygamber de oyun oynadı ? diye sormazmı insan ?
    bu konuyu sizin gibi bilgili insanlar diyanete sormadığı için böyle bence.
    ben çok oyun konusunda bilgili insanlar görüyorum izliyorum ama kalkıpta bu konuları sormadığı için diyanettekilerde elde olan duruma uygun sorulara yanıt veriyorlar.yaşar nuri nihat hatipoğlu mustafa karataş hocalarımıza kim sormuş bu tür soruları ??

sen sormassan ,ben sormassam ilahiyatçılar din işleri yüksek kurulunda ki bilginler nerden bu konuyu bilsin... ??
    çünkü oyun ve oyunculuk onların ihtisas branş alanı değil

sen soracaksınki din işleri yüksek kurulu da bu konuyu detaylı olarak dibine kadar araştırsın
    al sana süper bir soru yaz din işleri yüksek kuruluna bu soruyu :

e-sporcu olarak Türk milli takımındayım. ibadetlerimide aksatmıyorum.liglerde kumarda yok.şans faktörüde yok.kazandığım para helalmidir?dinen durumu nedir?

din işleri yüksek kurulu soru sorma linki :
    http://kurul.diyanet.gov.tr/SoruSor/SoruSor.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gamer10 -- 20 Mayıs 2013; 15:40:37 >
  • ya birakin ya din islerini her seye karistirmayin siz gidin din uzerinden para kazanin laf soyleyen olursa pm atsin yada isteyene telefon numarami veriyim burada hakaret etmek isyemiyorum...

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.