Şimdi Ara

Oyun esnasında sistemin kendisini fişi çekiliyor gibi kapatması[ÇÖZÜLDÜ] (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
1.666
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

psu kaynaklıdır bence işlemci ram veya ekran kartından sorun olsa güç kesilmesi olmaz. ilk 5600x aldığımda ürün sorunlu çıkmıştı mesela bende anakart veya ram kaynaklı sandım fakat işlemcide sorun vardı sürekli mavi ekran veriyodu ve işlemci yük alınca direk reset atıyodu, çok yaşadık buna benzer sorunlar %90 psu

• Hocam benzer bir problem benim kasamda da var hala, herhangi bir oyuna girdiğimde baya elektrik kesiyor makine. Kasayı yan yatırdım içini açtım baktım falan hiç bir şeye dokunmadım, yan halde çalıştırdım, hiç bir problem yokmuş gibi çalışıyor fakat dik konumuna getirince elektrik kesiyor. ben de yan halde bıraktım o şekilde kullanıyorum. Çok ilginç. 

• .Punkd kullanıcısına yanıt

Ben de eve gidince yan yatarayım o zaman hocam.

Acaba kablolar falan kısa devre mi yapıyor sizde? Çok ilginç bir sorun olmuş

• Benzer problemi yıllar önce fx8300 ve r9 380 sistemimde yaşamıştım

sök tak yapmadığımız parça kalmadı tak diye sihay ekrana düşüyordu

en son arkadaşımda psu denedim sıkıntı çıkmadı yeni psu aldım uzun süre kullandım sorunsuzca

• karşim 1400 lira verip şarkon markon alacağına geçenlerde 1800 liraya TT Thoughpower 850w satıldı amazon almanya'da.diyeceksin ki yurt dışı sıkıntı çıkar evet kesinlikle çıkacaktı yurdum gümrük memurları psuları sevmiyor ben 2019'da seasonic focus 750w aldım daha TR'de yokken hemen gümrüğe takıldı bi eziyet ediyorlar şu formu doldur yolla diye.bu nedir ne işe yarar?mavi ışık verir yazacaktım nan takılacak komple boşver dedim.  başka diyenler de çok yani yurt dışı psular bi gümrükçü abilerin elinden geçiyor ama değerdi uğraştığına direkt Tier A psu ama bunun da kabloları kötüymüş o yüzden seasonic ve diğerleri. 

rambo 3'te afgan gençler silahları soruyor şöyle bomba atar böyle uçar derken plastik çubuklar var kırıyorsun ışık veriyor 80'lerde geçiyor ama film ki gerçekte de 88 filmi.bu ne diye soruyor mavi ışık diyor ne işe yarar diyor mavi ışık verir diyor.

• İnşallh dediğiniz gibi benim de güç kaynağı nedeni ile olur da kurtulurum ya.

• Hocam kesinlikle haklısınız. A Tier psu listesine baktım. En uygun,modüler ve gold olarak Sharkoon coolzero vardı. İncelemeleri falan da çok iyiydi. Umarım sorun çıkarmaz :/

• HackAv kullanıcısına yanıt
    Sorun güç kaynağında gibi görünüyor.
    Yerinde olsaydım on binlerce lira verdiğim sistemi markasız güç kaynağına emanet etmezdim.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

ya yok o kadar da tırışka bir şey değildir ama adamlar 10 sene garanti verip satıyor maksat alalım bir daha uzun yıllar sıkıntı çıkarmasın yoksa sen de belki senin için yeterince bir süre sıkıntı yaşamadan kullanacaksın.icatlar o kadar pahalı hale geldi ki alan ilerde bir daha almak istemiyor yoksa eskiden o mu bu mu al gitsin diyip geçiyordu millet şimdi öyle değil.şu kart sorununu çözsün de 5 6 sene neyse kullan geç sonuçta kral psu bile olsa bi akım gelse yanıyor.benim iş yerindeki cougar 850w bronze ki 2015'te almıştım çok kaliteli bir şeydi akım geldi yandı 7 senede.o yüzden boşuna uğraşıyoruz aslında ama işte eşeğini sağlam kazığa bağlama olayı bizimki.temiz düzgün de kullanırsan bir şey olmaz kaza bela her zaman olabiliyor.

Öncelikle Sharkoon'un Coolzero modeli gayet başarılı.

Diğer yandan kapanma sorununun bir çok nedeni olabiliyor, benchmark programalrında kapanmayan sistemler oyunlar da belli süre ve sahneler de yük altında kapanabiliyor.

Buna neden olan en büyük etken sistemin yük altında çektiği güç ve ne kadar süre bu yük seviyesinde çalıştığıdır, kullandığımız psu'lar sürekli yük altında kullanıma maruz kaldığında kağıt üzerinde verdiği değerlerinde kayıplar oluyor, bu da her sene sürekli/stabil verdiği gücün düştüğünü gösterir.

Overclock olan sistemler de cpu ve ya ram tarafında da bu tür sorunlar çıkabiliyor, sıcaklıktan kaynaklı sorunlara girmiyorum bunu hepimiz biliyoruz zaten.

• Aynı sorunu 6900XT kartta yaşadım, 750'den 1000W PSU'ya geçince sorunum çözüldü. %99 PSU kaynaklı sorununuz.

• LEON-X kullanıcısına yanıt

Çok teşekkür ederim hocam yorumunuz için.

• Vallahi gençler bende corsair hx1200 mevcut. Rx 6900 takınca makineyi kapatmaya başlamıştı. Ekran kartında sorun çıktı. Her parça sorun olabilir.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Cougar Stx 700W( tek kablodan 1 adet pciex güç çıkışı var,bu kablonun da 2 ucu var(2+6 pin) [PSU tier listten baktım, en düşük sistemlerde bile kullanmayın diye kategorilendirilmiş]

diye belirtmişsiniz.

Teorik olarak:

-PCIe kablosu 150w (8pin)
    -PCIe slotu 75w (anakatta)

güç sağlayabiliyor.

Referans RX 6750 XT grafik kartı ile 2 ayrı PCIe kablosu kullanmak gerekiyor. 8pin+6pin. Bu durumda 225w güç sağlanabiliyor. İhtiyaç olursa kalanını PCIe slotu sağlıyor.

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-rx-6750-xt.c3879

Biraz bakındım. Piyasadaki hız aşırtmalı kartlar 2*8 pin girişli.

PCIe kablosusun ucuna (y şeklinde) 2 ayrı 8 pin soket ucu konulması 2*150=300w güç sağlamıyor. Sadece ilgili grafik kartının çalışmasını sağlıyor.

Normalde 200-225w'dan fazla güç ihtiyacı olan kartlar sistemi zorladığında sizinki gibi durumlar yaşanıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Epirus kullanıcısına yanıt

Çok haklısınız hocam. Benim psu+Pcie slotu en fazla 150+75w toplamda 225W güç sağlayabiliyor. Tabi bunu da ne kadar sağlıyor orası da muamma.

Ekran kartına ayrı ayrı 2 tane 8x pin güç bağlantısı sağlanarak en sağlıklısı elde edilir diye düşünüyorum.

• Armant81 A kullanıcısına yanıt

Hocam bende sistem düşük kare hızlarında örneğin 60,75,100 veya 120 fpse sabitlendiğinde oyun oynayabiliyorum sorunsuz.

Ama 144 hz veya daha yüksek kare hızlarına çıkınca sistem kapatıyor kendisini.

Battlefield 5'in ayarlar kısmında Resolation Scale diye bir ayar var. Default 100 olarak geliyor bu ayar.(maks 200 oluyor) Örneğin bunu 140 civarı falana çektiğinizde oyundaki çözünürlük kalitesi ve detaylar inanılmaz artıyor. 1080p çözünürlükte oynamanıza rağmen sanki 2k çözünürlükte oynuyormuşsunuz gibi detaylı oluyor.

Bu ayarı 150'ye çektiğimde,ekran kartı kullanımı %99 oluyor,grafikler inanılmaz detaylanıyor,ekran kartı güç tüketimi de inanılmaz yükseliyor. 2 dk sonra bu ayarda iken sistem kapanıyor. 100 olan default ayarda sorun çıkmıyordu.

Bunu neden yazdım,ekran kartında sorun olsaydı fps kilitleme vs olmadan her türlü hissetirirdi diye düşünüyorum.

Ne zaman ki ekran kartı ve sisteme binen yük artıyor;sistem kapatıyor kendini.

Evet gerekli ve dolayısıyla sağlıklı oluyor.

Cougar'ın sitesinde nedense sizin 700w'lık model yok. 350w, 450w, 550w, 650w ve 750w var. Sanırım seride revizyon olmuş:

https://cougargaming.com/products/psus/stx/

700w'lık bir PSU'da tek PCIe kablosu olması bir nevi üçkağıtçılık sayılır.

-8pin EPS CPU kablosu ile 300w civarı,
    -PCIe kablosu ile 150w,
    -PCIe slotu ile 75w

12v kanalından en fazla 300+150+75=525w kullanabilinir. 75-100w da diğer bileşenler olsa, eder 600w.

Kanaatim; 600w diye satılması gereken modeli 700w diye pazarlamışlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • O zaman dostum bu karta yük bindiği zaman kapatıyor. Kartı başka bir cihazda dene derim ben. 700 W Psu evet kalitesiz ama sende kalkıp 50 fan takmış değilsindir.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Arkadaşlar yeni güç kaynağı geldi. (Sharkoon SS CoolZero Gold 750w A Tier Psu)

BF5'te aynı ayarlarda ilk 10-15 dk içinde sistem kapanırdı. Şimdi aynı ayarlarda yaklaşık 45 dk boyunca oynadım,herhangi bir donma,sistemin kapanması,reset vs herhangi bir şey olmadı. Sorun büyük bir ihtimalle güç kaynağı değişimi ile çözüldü.

Burada emeği geçen ve yardımcı olan arkadaşlara tek tek teşekkür ederim.

@LEON-X  

@Wilson Fisk    @AREryilmaz

@Lana-Del-Rey  

@Epirus

Geçmiş olsun kardeşim 😎

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.