Şimdi Ara

ÖTV MUAFİYETLİ (Engelli İndirimli) ARAÇLAR İÇİN BURAYA... (202. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir - 10 Masaüstü
5 sn
8.177
Cevap
361
Favori
904.281
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 200201202203204
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Babanıza çok geçmiş olsun. Kapasite üzeri başvuru kabul edildiği sürece mağduriyet kaçınılmaz maalesef.
  • ÖTV MUAFİYETLİ (Engelli İndirimli) ARAÇLAR İÇİN BURAYA...

Bu araba ötv teşviği olduğu için fiyatı yine aynı seviyede düşmüyor değil mi? Cevaplarsanız çok sevinirim :)

İyi Forumlar Herkese...

• Conor McGregor kullanıcısına yanıt
    Valla hicbirsey anlamadim.o fiyata nasil otv tesvikli oluyormuş.
  • Conor McGregor kullanıcısına yanıt
    Ötv teşvikliden kasıt 1.8motor için değil de 1.6motormuş gibi vergi alınması.
  • UmutBG U kullanıcısına yanıt
    Otv tesvigini mtv ye de uygulasalar satılır bu araçlar.bunlarin mtv si kol gibi
  • ShadowOfSpirit kullanıcısına yanıt

ÖTV muaf engelli aracı alınca MTV ödemesi yapmıyorsunuz diye biliyorum. Vergi dairesi başvuruyorsunuz ve ya E-devlet üzerinden başvuru yapıyorsunuz. Normal alımlarda evet 1.8 motor vergisi çok yüksek

• basarm B kullanıcısına yanıt
    Aynen ben de ondan bahsediyorum.
  • Merhabalar malum araç kıtlığı var ötv muafiyetli kasım sonu gelecek Corolla dream 1.5 otomatik bulduk aracın liste fiyatı 260 görünüyor. Bayi benden 190 bin talep ediyor. halbu ki 173 bin civarı olması gerek. ben mi hata yapıyorum, fırsatçılık mı var yoksa benim bilmediğim başka bir durum mu

• ötv siz fiyatı 190 bin olan aracın liste fiyatı 342 bin olmalı diye hesaplıyorum

• Superb2018 S kullanıcısına yanıt
    Haklisiniz.irdeleyin bence
  • kesinlikle katılıyorum. 4 ay nedir ya... Geçmiş olsun.

• Yüzde 80'lik dilimin geldiğinden beri bu zaman kadar uzak kaldım. Araç fiyatı 330 ise hesaplama sitelerinde arabanın 180-190 bandına fiyat çıkartıyor. Ancak firmalar çok farklı fiyatlar veriyor. Bununla ilgili açıklama yapabilir misiniz? Ayrıca 430 binlik Honca Civic almaya çalışırsam fiyat ne olur.

İkinci bir görüş öneri olarak. 2018 mayısta eşimin ailesi Nissan QQ aldı 158 bin arac. 98 Bine geldi. Yüzde 60 lik ÖTV dilimi vardı. İçeride 62 bin tl'lik ötv borçları vardı ilk zamanlarda. Şimdi dilim yüzde 80 oldu. Araç satılırsa vergi dairesine ödecek vergide değerleme yapılıyor mu? yapılıyorsa nasıl bir hesaplama yöntemi kullanılacak.

• bu gidişle ocakta 450k polo bile gelmez

• emre67z E kullanıcısına yanıt

ÖTV Kanunu’nun 15/2. maddesinin (a) bendinde, Kanuna ekli (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tabi mallardan, ilk iktisabında istisna uygulananların, istisnadan yararlananlar dışındakilerce iktisabında ÖTV tarhiyatı yapılacağı hükme bağlanmıştır.

Bu maddeye göre, ilk iktisabında ÖTV istisnası uygulanan bir aracın, veraset yoluyla intikali hariç, satış, bağış, zoralım gibi herhangi bir nedenle sahibinin değişmesi halinde, ilk iktisapta alınmayan verginin ödenmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak tarhiyatın muhatabı; aracı ikinci el olarak iktisap edenlerdir. Konuyla ilgili açıklamaların yapıldığı 1 Seri No.lu Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliği’nin (1) (15.2.) bölümünde, bu şekilde istisnadan yararlanan araçları satın alan alıcıların 2A numaralı ÖTV beyannamesi düzenleyerek, ikinci el alım işleminin yapıldığı yerde tek vergi dairesi varsa bu vergi dairesine, birden fazla vergi dairesi varsa motorlu taşıtlar vergisi ile görevli vergi dairesine vereceği belirtilmiştir. Beyannamede matrah olarak, istisnadan yararlanılan aracın ilk iktisabındaki matrah esas alınacaktır. Bu matrah, aracın istisna kapsamında ilk iktisabının yapıldığı yer vergi dairesine verilen 2A numaralı ÖTV beyannamesinden teyit edilecektir. Oran ise, ikinci el aracın kayıt ve tescili tarihinde bu araç için geçerli olan ÖTV oranı olacaktır. Bu şekilde yapılan beyan ve ödemeye ilişkin olarak vergi dairesince “ÖTV ödeme belgesi” düzenlenecek ve bu belge ile ikinci el aracın trafikte tescili yapılabilecektir.

Kaynak: http://www.mercekdenetim.com/makale/makale/27/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 26 Kasım 2021; 12:39:56 >

• Neneme %40 üzeri ortopedik engel raporu çıkartsam. Nasıl oluyor?
    Aracı ben kullanabilir miyim?
    İlla nenem mi kullanacak?
  • nehirku N kullanıcısına yanıt
    Nenene büyük ihtimal alamazsın ehliyeti olması lazım. Önce raporu alıyorsun sonra da o rapora istinaden ehliyetini yenilemesi lazım falan filan yani senin iş olmaz.

Nenenizin şayet özel tertibatla araç kullanacak durumu varsa (atıyorum, bir eli veya bir ayağı yoktur veya fonksiyonsuzdur gibi) bu durumda oranın önemi kalmıyor. Ancak bahsedilmiş, bizzat o tertibatla araç kullanacağına dair de doktor raporu gerekiyor ve ehliyetinin de buna göre düzenlenmesi gerekiyor.

Genellikle dede, nene gibi kişiler kastedildiğinde pek araç kullanamayacak durumdaki kişileri anlıyoruz ki bu durumda yüzlerce kez burada yazıldı, %90 veya üzeri engelinin olması gerekiyor. O zaman ister siz kullanın, ister bir arkadaşınız, hiç fark etmez.

%40 üzeri raporlar genellikle bir takım engelli haklarında işinize yarar sadece. Engelli kimliği vs gibi.

• Kumpiter K kullanıcısına yanıt
    Hocam şimdi, %80 çıksa çünkü yatalak falaan değil, otomatik araç kullabilir raporu olsa, ben kullanabiliyor muyum yani
    Ehliyet alabilecek durumda mı peki?
  • Merhabalar. Ötv indirimli araç aldık. Fakat mtv sorguladağımda borç çıkıyor güncel olarak ne yapmak gerekli?
  • 
Sayfa: önceki 200201202203204
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.