Şimdi Ara

Oto yıkama işine girmelimiyim? (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
162
Cevap
7
Favori
195.077
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

merak ettim ic+dis yikama kactan yapiyorsunuz?
  • 1-Sürekli Başında Durmalısın
    2-Yerini İyi Belirlemelisin
    3-Hedef Kitleni İyi Seçmelisin
    4-Yakınlarındaki Yerleri Araştırmalısın
    5-Ve En Önemlisi Dikkatli Çalışmalısın Ki Araclara Zarar Vermeyesin

Kolay Gelsin ...
  • Herşeyi göze almalısın
  • quote:

Orijinalden alıntı: heliversal

Değerli arkadaşlarım,

Bundan 15 yıl önce devlet memuru iken oto yıkama hayali kurmaya başladım ve memuriyeti bırakmayı dahi düşündüm. En büyük hayalim de kendi oto yıkama merkezimde hergün kendi otomobilimi yıkamaktı. Derken zaman geçti ve emekli oldum. Bundan 3 ay önce Ankara Polatlı'da Buharlı Oto Yıkama Merkezi açtım. Konuyu burada görünce bende bilgi ve tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Bu işyerini açtıktan sonra farkettiğim ilk şey, bu işin sıradan bir iş olmadıgı ve ayrı bir alan olduguydu. Göründüğğü kadar basit değilmiş. Hakikaten büyük sorumluluk ve bilgi gerektiren bir işmiş.

Benim işyerim, 450 metrekare arsa üzerinde ve Polatlı'da merkeze en yakın olan, trafik-park sorunu olmayan, ana cadde üzerinde ve büyük bir süpermarketin hemen yanında bulunan bir oto yıkama merkezi.

Günde ortalama 20-35 arası arac yıkamaktayız. Hem buharlı yıkama, hemde klasik yıkama hizmeti vermekteyiz.Bunların yanında oto kuaför hizmeti de sunuyoruz.

Bu işteki başlıca sıkıntıları şu şekilde sıralayabilirim.
    * Eleman sıkıntısı: Bu iş bir meslek olarak kabul görmediğinden, eleman bulmakta zorlanıyorsunuz ki en büyük sıkıntı budur.
    * Araçların tek-tip olmayışı..Farklı marka model ve ebatlarda araç olması..
    * Her gelen aracın kir düzeyinin farklı olması..
    * Her müşterinin farklı beklentisinin olması
    * Diğer oto yıkamalardan farklı olabilmenin neredeyse imkansız olması
    * Araçların ve araç sahiplerinin takibinin zor olması
    * Zaman problemi

Yukarıda bahsettiğim sıkıntıları açarsak sayfalar dolusu konu ortaya çıkacaktır. BU problemlerin çoğuna bu başlıkta değinilmiş zaten.
    Bu sıkıntıları farkettikten sonra ilk olarak bulundugumuz bölge şartlarına uygun bir sistem geliştirmek gerektigini düşündük ve bunu başardık, ama eleman sorununu hala çözemedik.Özellikle bölgemiz insanının bu işi onur kırıcı bir iş gibi gördüğünü hissediyorum.Oto yıkamada çalışmak yerine kahvehane köşelerinde oturmayı daha büyük marifet sayanlar var..Hal böyle olunca, eleman bulmak zor oluyor.Gelen elemanlarda bir kaç gün çalıştıktan sonra bırakıp gidiyor. Ancak ek gelire ihtiyacı olanlar iş başvurusunda bulunuyor.

Şu anda bize gelen araç sahiplerinin bir kısmı diğer oto yıkamalarda yaşadıkları problemler nedeniyle bizi tercih etmekteler. Bir kısmıda, buharlı oto yıkama olmamız nedeniyle gelmekte. Bir diğer kısmı eş dost ahbab olduğumuzdan bizi tercih ederken, diğerleri de bu saydığım müşteri grubunun tavsiyesiyle bizi tercih etmekte. Özetle; büyük bir müşteri potansiyelimiz var.Ayrıca bir kaç resmi kurum ve araç filosu olan özel kurumlarla da anlaşmamız var ve onlara da her ay belirli sayılarda oto yıkama hizmeti sunmaktayız.

Bu işi halen yapan yada başlamayı düşünen arkadaşlara bir kaç tavsiyede bulunmak isterim:

***Kesinlikle ehliyetsiz elemanlara araç kullandırmayın-otomatik vites, tiptronik vites vs tip araçları, elektronik elfreni bulunan araçları, çalıştırma şekli farklı olan araçları ehli olmayan elemanlara kullandırmayın.
    ***Kesinlikle çalışırken sigara içmelerine müsaade etmeyin
    ***Araçları araç sahibinden siz teslim alın-ilk kontrolünü yapın ve araç sahibinin beklenti ve ikazlarına kulak verin, en son kontrolleri de yine siz yaparak teslim edin.
    ***Talep ettiğiniz ücretleri ya görünür yere liste olarak asın, yada araç sahibine teslim almadan önce bildirin. Ödemeler hep aynı kişiye yapılsın.Bahşiş verilirse, müşteri oradan ayrılmadan hemen gözünün önünde bahşişi hakeden elemana iletin ki bahşiş veren, o bahşişin elemana verildigini bilsin.
    ***Aynı tip araçlara Aynı fiyat tarifesini uygulayın: senin aracın cok kirli..bu kadar para, senin ki az kirli daha az para gibi ücretlendirme yapmayın.
    Şunu unutmayınki, bugün berbat halde gelen arac bir sonraki sefer daha temiz gelecektir..bugün 1 saatte temizleyebildiginiz araç, bir sonraki sefer 15 dakikada temizlecek durumda olabilir. Her iki durumda da eşit ücret alırsanız, sizde memnun olursunuz, müşteri de memnun olur.
    Biz ücret tarifelerini, araçları "binek araçlar, ticari ve hafif ticari araçlar, arazi taşıtları (jeep-pickup vs), van-minivan ve panelvan, traktör, motosiklet" vs. gibi sınıflandırarak belirledik.
    ***Araçların radyo-teybini kesinlikle açtırmayın ve elemanların uygunsuz kıyafetle ortalıkta dolaşmalarına müsaade etmeyin.
    ***Müşteriye hitap ederken lisanı usluptan şaşmayın-dayıııı...amcaa...emmoğluuuu..hocaa.. bacım...abla..yenge..teyze..vs. gibi hitaplardan kacının...
    ***Aracı size getirene teslim edin..bir başkası gelir ise..mutlaka araç sahibini arayarak onayına başvurun..
    ***Her zaman güleryüzlü olun. Müşteriye ikramdan ve sohbetten kaçınmayın.
    ***Sürekli gelen müşterilerinizin araçlarını takip edin ve gerekirse yağ kontrolü, silecek suyu kontrolü yapın, araçta gördüğünüz anormal durumları bildirin ve işyerinizde rahat hareket etmelerini sağlayın.Gerekirse işyerinizde kendi araçlarını yıkamalarına, bakım ve onarım yapmalarına müsaade edin..
    ***4 yıkama yaptırana 1 bedava gibi kampanyalar yapmayın..Müşterinizi belirli sayıda gelmeye zorlamak anlamına gelir..Onun yerine arada bir bu da bizden olsun şeklinde sürpriz yapın.
    ***Sadece iç yada sadece dış yıkama istese bile, siz yine de zaman ve imkanlar ölçüsünde hem iç hem dış yıkama yapın ama bir tanesinin parasını alın..
    ***Müşterilerinizle ilgili sırları (isim-telefon numarası-sosyal yaşantıları vs..gibi) hiç bir şekilde başkasıyla paylaşmayın..Elemanlarınızın da paylaşmasına izin vermeyin. Her müşterinizin sırdaşı olun..

daha söylenecek cok sey var...

En önemli hususlardan biri de bayan müşterilere karşı tutumunuzdur..Ne çalışanlarınızın nede oraya gelen diğer müşterilerin seviyesizlik etmesine müsaade etmeyin. Müşterilerin de bazı edep ve adap kurallarına uyması gerektigini hissettirin..Uygunsuz davrananları da işyerinizden uzak tutun.İşyerinizde makina seslerinden başka ses olmasın.

Şimdilik söyleyebileceklerim bunlar arkadaşlar.

Bu alanda herhangi bir maksatla iletişim kurmak isteyen olursa, 0543 634 38 83 nolu telefondan bana ulaşabilir, arkadaşlar..Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Hepinize "Neşeli ve Saglıklı" günler dilerim...

Merhabalar,

Askerliğimi ankara polatlı da yaptım bende :)

Keşke izmirdede sizin gibi işinin ehli olan, müşterisine değer veren insanlar bulabilsek.

• çok para kazandıklarını sanmıyorum. açılıp kapanan çok yıkamacı var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: planlamamaliyet

çok para kazandıklarını sanmıyorum. açılıp kapanan çok yıkamacı var.

1 yıl sonra upladın yani, bari acan arkadaşlar varsa durumları yazsınlar ben hala acmadım
  • 1-Mekan önemli işlek bir yer olmalı

2-Hizmet ve güvenilirlik

Bu ikisi olduktan sonra yıkama işinden zarara girmezsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: heliversal

Değerli arkadaşlarım,

Bundan 15 yıl önce devlet memuru iken oto yıkama hayali kurmaya başladım ve memuriyeti bırakmayı dahi düşündüm. En büyük hayalim de kendi oto yıkama merkezimde hergün kendi otomobilimi yıkamaktı. Derken zaman geçti ve emekli oldum. Bundan 3 ay önce Ankara Polatlı'da Buharlı Oto Yıkama Merkezi açtım. Konuyu burada görünce bende bilgi ve tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Bu işyerini açtıktan sonra farkettiğim ilk şey, bu işin sıradan bir iş olmadıgı ve ayrı bir alan olduguydu. Göründüğğü kadar basit değilmiş. Hakikaten büyük sorumluluk ve bilgi gerektiren bir işmiş.

Benim işyerim, 450 metrekare arsa üzerinde ve Polatlı'da merkeze en yakın olan, trafik-park sorunu olmayan, ana cadde üzerinde ve büyük bir süpermarketin hemen yanında bulunan bir oto yıkama merkezi.

Günde ortalama 20-35 arası arac yıkamaktayız. Hem buharlı yıkama, hemde klasik yıkama hizmeti vermekteyiz.Bunların yanında oto kuaför hizmeti de sunuyoruz.

Bu işteki başlıca sıkıntıları şu şekilde sıralayabilirim.
    * Eleman sıkıntısı: Bu iş bir meslek olarak kabul görmediğinden, eleman bulmakta zorlanıyorsunuz ki en büyük sıkıntı budur.
    * Araçların tek-tip olmayışı..Farklı marka model ve ebatlarda araç olması..
    * Her gelen aracın kir düzeyinin farklı olması..
    * Her müşterinin farklı beklentisinin olması
    * Diğer oto yıkamalardan farklı olabilmenin neredeyse imkansız olması
    * Araçların ve araç sahiplerinin takibinin zor olması
    * Zaman problemi

Yukarıda bahsettiğim sıkıntıları açarsak sayfalar dolusu konu ortaya çıkacaktır. BU problemlerin çoğuna bu başlıkta değinilmiş zaten.
    Bu sıkıntıları farkettikten sonra ilk olarak bulundugumuz bölge şartlarına uygun bir sistem geliştirmek gerektigini düşündük ve bunu başardık, ama eleman sorununu hala çözemedik.Özellikle bölgemiz insanının bu işi onur kırıcı bir iş gibi gördüğünü hissediyorum.Oto yıkamada çalışmak yerine kahvehane köşelerinde oturmayı daha büyük marifet sayanlar var..Hal böyle olunca, eleman bulmak zor oluyor.Gelen elemanlarda bir kaç gün çalıştıktan sonra bırakıp gidiyor. Ancak ek gelire ihtiyacı olanlar iş başvurusunda bulunuyor.

Şu anda bize gelen araç sahiplerinin bir kısmı diğer oto yıkamalarda yaşadıkları problemler nedeniyle bizi tercih etmekteler. Bir kısmıda, buharlı oto yıkama olmamız nedeniyle gelmekte. Bir diğer kısmı eş dost ahbab olduğumuzdan bizi tercih ederken, diğerleri de bu saydığım müşteri grubunun tavsiyesiyle bizi tercih etmekte. Özetle; büyük bir müşteri potansiyelimiz var.Ayrıca bir kaç resmi kurum ve araç filosu olan özel kurumlarla da anlaşmamız var ve onlara da her ay belirli sayılarda oto yıkama hizmeti sunmaktayız.

Bu işi halen yapan yada başlamayı düşünen arkadaşlara bir kaç tavsiyede bulunmak isterim:

***Kesinlikle ehliyetsiz elemanlara araç kullandırmayın-otomatik vites, tiptronik vites vs tip araçları, elektronik elfreni bulunan araçları, çalıştırma şekli farklı olan araçları ehli olmayan elemanlara kullandırmayın.
    ***Kesinlikle çalışırken sigara içmelerine müsaade etmeyin
    ***Araçları araç sahibinden siz teslim alın-ilk kontrolünü yapın ve araç sahibinin beklenti ve ikazlarına kulak verin, en son kontrolleri de yine siz yaparak teslim edin.
    ***Talep ettiğiniz ücretleri ya görünür yere liste olarak asın, yada araç sahibine teslim almadan önce bildirin. Ödemeler hep aynı kişiye yapılsın.Bahşiş verilirse, müşteri oradan ayrılmadan hemen gözünün önünde bahşişi hakeden elemana iletin ki bahşiş veren, o bahşişin elemana verildigini bilsin.
    ***Aynı tip araçlara Aynı fiyat tarifesini uygulayın: senin aracın cok kirli..bu kadar para, senin ki az kirli daha az para gibi ücretlendirme yapmayın.
    Şunu unutmayınki, bugün berbat halde gelen arac bir sonraki sefer daha temiz gelecektir..bugün 1 saatte temizleyebildiginiz araç, bir sonraki sefer 15 dakikada temizlecek durumda olabilir. Her iki durumda da eşit ücret alırsanız, sizde memnun olursunuz, müşteri de memnun olur.
    Biz ücret tarifelerini, araçları "binek araçlar, ticari ve hafif ticari araçlar, arazi taşıtları (jeep-pickup vs), van-minivan ve panelvan, traktör, motosiklet" vs. gibi sınıflandırarak belirledik.
    ***Araçların radyo-teybini kesinlikle açtırmayın ve elemanların uygunsuz kıyafetle ortalıkta dolaşmalarına müsaade etmeyin.
    ***Müşteriye hitap ederken lisanı usluptan şaşmayın-dayıııı...amcaa...emmoğluuuu..hocaa.. bacım...abla..yenge..teyze..vs. gibi hitaplardan kacının...
    ***Aracı size getirene teslim edin..bir başkası gelir ise..mutlaka araç sahibini arayarak onayına başvurun..
    ***Her zaman güleryüzlü olun. Müşteriye ikramdan ve sohbetten kaçınmayın.
    ***Sürekli gelen müşterilerinizin araçlarını takip edin ve gerekirse yağ kontrolü, silecek suyu kontrolü yapın, araçta gördüğünüz anormal durumları bildirin ve işyerinizde rahat hareket etmelerini sağlayın.Gerekirse işyerinizde kendi araçlarını yıkamalarına, bakım ve onarım yapmalarına müsaade edin..
    ***4 yıkama yaptırana 1 bedava gibi kampanyalar yapmayın..Müşterinizi belirli sayıda gelmeye zorlamak anlamına gelir..Onun yerine arada bir bu da bizden olsun şeklinde sürpriz yapın.
    ***Sadece iç yada sadece dış yıkama istese bile, siz yine de zaman ve imkanlar ölçüsünde hem iç hem dış yıkama yapın ama bir tanesinin parasını alın..
    ***Müşterilerinizle ilgili sırları (isim-telefon numarası-sosyal yaşantıları vs..gibi) hiç bir şekilde başkasıyla paylaşmayın..Elemanlarınızın da paylaşmasına izin vermeyin. Her müşterinizin sırdaşı olun..

daha söylenecek cok sey var...

En önemli hususlardan biri de bayan müşterilere karşı tutumunuzdur..Ne çalışanlarınızın nede oraya gelen diğer müşterilerin seviyesizlik etmesine müsaade etmeyin. Müşterilerin de bazı edep ve adap kurallarına uyması gerektigini hissettirin..Uygunsuz davrananları da işyerinizden uzak tutun.İşyerinizde makina seslerinden başka ses olmasın.

Şimdilik söyleyebileceklerim bunlar arkadaşlar.

Bu alanda herhangi bir maksatla iletişim kurmak isteyen olursa, 0543 634 38 83 nolu telefondan bana ulaşabilir, arkadaşlar..Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Hepinize "Neşeli ve Saglıklı" günler dilerim...

bilgiler için ve kaliteli hizmetiniz için kendi adıma teşekkür ederim..

başlangıç maliyet tablosu için bilgi ve fikirlerinizden yararlanmak isterim.

makine ve techizatlar için bilgi alabileceğim, fiyat karşılaştırması yapabileceğim web sitesi veya toptancı tavsiyeniz olur mu?

lokasyon istanbul düşünüyorum.

saygılar

• Arkadaşlar yıl.2014 oto yıkama işi yapmak istiyorum yardımci olurmusunuz nasıl bir iş kar payı ne kadar yüksek bir iş???

• şuan bu işi yapan varmı nasıldır ruhsat çıkarmak kolay mı ?
  • Araç yıkama firmaları artık daha cazibeli hale gelse keşke. Arabayı yıkamaya veriyorum, adamın üzerinde yırtık pırtık bi elbise, patlak bir bot, saç-sakal karmakarışık, çoğu hafif sarhoş.. Ne var bir yıkamacı sahibi de personellerine değer verse, onlara tek tip, kolay kirlenmeyen bir kıyafet verse, düzgün ayakkabı, saç-sakal bakımı yaptırtsa, personel sabahtan akşama kadar deli gibi araba yıkamasa, onlarında çay-çorba istirahatleri olsa, az personelle çok araba yıkama veee çook para kazanma planları olmasa, ne kadar kalite o kadar para denklemini işverenler artık öğrense daha süper olacak ama nerdee..

Varsa yoksa göçmen-kaçak, çalışmaktan tükenmiş yıkama personelleri, yalap-şalap işler ve müşteri memnuniyetsizliği..
  • güzel konu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuf

Arabayı vurma carpma çizmeyi bile saymadım. Arabadan kaybolacak (senin suçun veya değil) cd bilimum çakmak gözlük vs. Herşey senden bilinir. Bırakmadan önce yazı yazarsın degerlı esyalarınızı alın falan buda guvensızlıgı sımgeler kanımca ve adam zaten her oto yıkamaya geldıgınde servıse araba bırakır gıbı elıne poşet alıp aracındakı aksesuar ve malzemelerı mı toplıyacak degmez. ;Gider bildigi yere verir aracı.

Benden sıze bır nasıhat mı dersın artık ne dersın , Yıkayacagın aracın koltuk ayarı ıle oynayacaksan eger hafızalı ıse hafızaya al ve oyle oyna !! Cok uyuzuma gıden bırseydır . Musterıni her arabaya bınınce koltukla ugrasıtrma , ;Dikiz aynası iç dikiz aynası ayarlarına dokunmayın. Teybın ıstasyon ayarları ıle oynamayın hatta ve hatta teybı acmayın bıle. Aracla eglenmemenızı onerırım. En çok hoşnut olunmayan durumlar bunlardır. Yoksa tertemız işe kimse hayır demez.

Sevgiler Tekrar ..

Halihazırda bilumum oto yıkamacının yaptığı şeyler bunlar. Ve elbet hiç ahlaki değil. Yıl 2016.

• quote:

Orijinalden alıntı: yusuf

Çok risklidir. Sorumluluk ister. Gelen araçlara olan gelen en ufak olay ve veya hasardan sorumlu tutulursun. Gucun yeterse hiç durma. Birde sen mi yıkayacan adamlarına mı yıkatacan. Tum bunların yanında kalıtelı malzeme kullan. Şampuan ıyı olsun. Cilalı kullan temiz iş yap ki diğerlerinden ayrıl ve sana gelmek için sebep olsun. Yeni stratejıler bak . Kartvızıt bastır. Web sıtesı ac.

Başarılar.

hehehe. başına gelmesin. adam motorumu yıkadı ve beyni yaktı. iterek arabayı kenara çekmişler. utanmadan yıkama parasını bile aldı. bir baktım araba kımıldamıyor. "ben bişey yapmadım" dedi. bitirdi işi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yarbay

Nerede açacaksın. Bizim bi tanıdğımız var izmirdeysen orayla bi görüştüreyim seni. Yıllardır bu işle uğraşıyorlar. Yardımcı olurlar...

Gerçi G.Antep yazıyor ama oralı olup başka biryerede açabilirsin diye düşünmüştüm

Arkadaş 2 sene sonra şube açabilir. İş yerinde olacak kazalara karşı sigorta da yaptırabilirsin. Çay kahve ikramını da unutmayacaksın.
    Yazılanların hepsini yaparsan iç dış yıkama 100 TL den aşağısı kurtarmaz. İstersen önce mütevazi başla sonrasında yavaş yavaş lüks hale getirirsin,
  • Laser 360 adındaki amerikan yapımı oto yıkama ürününü alıp bizde bu işe girelim mi diye düşündük, ancak ankarada birisi bunun distributorlugunu almış ve cihazın kurulumunu 230 bin dolara yaptıklarını söyledi. Böyle uçuk bir rakam çekmeleri çok komik..

https://www.youtube.com/watch?v=a5R-bP-p8xg

Cİhazın videosunu da paylaıştım çok başarılı, ama fırçasız lekeleri çıkartır mı bilemiyorum.
  • 1 sene boyunca 2 dayım 1 işçi ve kendileri çalışarak Ataşehirde işlek bir yerde 1 sene boyunca yaptılar ama tutunamadılar millet isme para veriyor Sonax,ziebart gibi

• OTO YIKAMA VE KUAFÖR DÜKKANI AÇMAK İSTEYEN TÜM GİRİŞİMCİ ARKADAŞLARA UZMAN EKİBİMİZCE YARDIMCI OLUNACAKTIR.. TÜM TÜRKİYE GENELİ BAYİLİKLER VERİLECEKTİR..http://www.goldenwax.com.tr
    TEL : 02166410107

• quote:

Orijinalden alıntı: emrew

sontaj vurulacak bı yer olursa su derdınden kurtulursun

Her kuyu suyuyla araç yıkanmaz. Kireç oranı yüksek sular kaporta da iz yapar, temizlik performansı azdır. Sontajla gelen su mutlaka test ettirilmeli.

• 10 senelik konuymus bende bi hevesle okumaya başladım 2 inci sayfada farkına vardım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cihanabana -- 29 Kasım 2017; 19:10:33 >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.