Şimdi Ara

OTO SES SİSTEMLERİ KONUSUNDA UZMAN BİR ARKADAŞTAN YARDIM İSTİYORUM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
817
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kendime göre mütevazi bir sistem oluşturmaya çalıştım.Sadece kompenent takımım eksik.Sistemde bulunan ürünleri aşağıda yazıyorum.Sizden istediğim nasıl bir kompenent takımı almalıyım? Sistemde bulunan ürünler için ne düşünüyorsunuz.Bunları sadece kendi incelemelerim sonucunda karar verip aldığım ürünler.Yorumlarınızı ve değerli fikirlerinizi bekliyorum.

ALPINE 113 BT Oto teyp

ALPINE SBE-1243BR Subwoofer

INFINITY ref 5350A Stero amfi

POWERBASS XCP 1.2F Kapasitör

• Amfiniz 4x50+1x150rms ; subwoofer ise 250rms ayrıca tek takım mid takacaksınız ve teybiniz 2rca çıkışlı.
    Yerinizde olsam 4 kanallı daha güçlü bir amfi alıp 2 kanalıyla komponenti diğer 2 kanalı da köprülü şekilde subwoofer besleyemek için kullanırdım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Amfi'yi değiştirmem gerekiyor öyleyse..ne tavsiye edersiniz?
  • Bütçeniz ne kadar toplamda amfi ve komponent için.

• Elimdeki amfi'yi sattıktan sonra 600 civarı bütçem çıkar sanırım.Burada amfi'yi satmama yardımcı olursanız sevinirim.Oysa ne kadar hevesle almıştım amfiyi..
  • Anladığım kadarı ile şu an kullandığınız anfi 50 watts RMS x 4 channels + 150 watts RMS x 1 channels at 4 ohms and less than or equal to 1% THD değerlerinde.

50 watt 4 ohm %1 THD değerinde NET bir çıkış kol hoparlörleri için ideal hatta fazla sayılır. Klasik 13-16 kapı hoparlörlerine zarar verecek düzeyde bile diyebiliriz. Siz anladığım kadarı ile bir çift kompanent bağlamayı düşünüyorsunuz. Elinizdeki 2 kanalı o çifte rahatlıkla verip istediğiniz verimi alabilirsiniz. Boşta kalan 2 kalla da istediğiniz bir kol çiftini besleyeilirsiniz. Yada bir çift kompanent daha eklersiniz.

Bass konusunda ise arkadaşların dediği gibi 4 OHM da 250 RMS gücünde bir hoparlörü 4 ohm da 150 RMS ile besleyen bir amfiden istenilen verim çok da sağlanmamış oluyor. Yaklaşık* 100 watt RMS bir açık var. İsterseniz amfiyi değiştirip bass çıkışı RMS 250 wattı geçmeyecek başka bir amfi alabilirsiniz. Yanlız dikkat edin hiç bir çıkış kanalınız yükün (hoparlörün) rms değerini geçmesin. Hoparlörler uzun süre yük altında kaldığında zamanla bobin sarımları aşırı ısınıp emaye yi kaplayan verniğe ve bobinin sarıldığı malzemelere zarar vererek yakabiliyor kokabiliyor v.s. Sonra hoparlör yanıyor zaten. Buda ayrı bir külfet.

Ayrıca teknik olarak açıklaması biraz karmaşık olsada uygun bir biçimde bahsetmek istediğim diğer konuda şu. şimdi diyelim ki bassa 100 Watt RMS bir değer uyguluyorsunuz. (müzik, test genliği v.s) . Hoparlörden duyduğunuz ses değeri 100 birim olsun. Daha sonra hoparlere 200 wattlık bir RMS uygulamak istediniz ve uyguladınız diyelim. Doğal olarak duymak istediğimiz beklenti 200 birim oluyor değil mi ? Ama malesef değil 200 birim 150 birimi dahi geçemiyor. Yani bir araç hacminde 150 watt RMS de duyduğunuz bass sesinin 250 watt RMS değerine geçtiğinizde çook çook (2 kata yakın) artmasını beklemeyin. Elbette artış gözle görülür hissedilir olacaktır ama işitsel olarak detaylandırmak gerekirse durum böyle oluyor.

Sonuç olarak ses sistemi zevk heves meselesi. Eğer hevesiniz var seviyorsanız önerebileceğim şey uygun bir amfi ile sadece bass değerini artrmak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mc_Leopard -- 16 Ocak 2015; 23:32:56 >

• Ben amfi'yi alırken ürünün özelliklerine bakmıştım..Değerleri uygun diye düşünmüştüm.
    Aşağıda özellikleri yazıyor.

Ürün Özellikleri:

5kanallı araç amplifikatör

50 watt RMS x 4 + 150 watt RMS x 1 4 ohm

(60 watt RMS x 4 + 300 watt RMS x 1 2 ohm) ...................................... özellikle bu dikkatimi çekti

120 watt RMS x 2 4ohm+ 150 watt RMS x 1 3kanal modunda 4 ohm CEA2006 uyumlu

Değişken yüksek ve alçak geçiren filtreler (32320 Hz, 12 dB / oktav)
    Değişken bas güçlendirme (50 Hz'de 06 dB)
    D Sınıfı mono alt kanalı ile AB sınıfı 4kanal amplifikatör
    MOSFET güç kaynağı
    Preampdüzey
    girdilerin 3 set
    sigorta oylaması: 40A x 2 4ölçer
    güç ve toprak kabloları tavsiye kablolama ve donanım amplifikatör dahil değildir
    171
    / 16 "W x 211
    / 16" Y x 9 "D

• Bass ı değiştirip çift bobin 4 ohm bir bass alırsanız mono kanali 300rms oluyor.
    Tek bobin 2ohm veya çift bobin 4 ohm luk bass ile değiştirin amfi değiştirmek istemezseniz.

• ben amfi'yi değiştiriyim öyleyse...amfi için tavsiyeniz var mı?
  • peki şu amfi nasıl?

JBL GTO 75.4 bu model amfi sitemi kaldırır sanırım.?
  • 4 ohm (Watt x Kanallar) de RMS Güç 104 x 4

2 ohm (Watt x Kanallar) de RMS Güç 142 x 4
  • quote:

Orijinalden alıntı: morthy

4 ohm (Watt x Kanallar) de RMS Güç 104 x 4

2 ohm (Watt x Kanallar) de RMS Güç 142 x 4

2 kanalı köprü yapıp woofere girerseniz güzel bir çift olur.

104 watt RMS i 4 ohm da kompanentlere girerseniz en ufak bir aşırı yüklenmede kompanentlere elveda diyebilme ihtimaliniz var. bence ( maddi olarak muadili kolay bulunabiliyorsa) 4x 50 RMS 4 ohm. 1x 250 RMS 4 ohm çıkışlı bir amfi almak daha mantıklı. Ama kompanentlere, kol hoparlöre giden akıma dikkat ederseniz bu şekilde istediğinizi alacabileceğiniz bir sistem sayılır. Ayrıca maliyeti açısından elinizdeki wooferı satıp çift bobin (4 ohm) bir woofer almak ve elinizdeki anfiye paralel olarak (2ohm) bağlamak daha uygun olabilir. o zaman anfinizin manuelinde bulunan 300 watt RMS x 1 2 ohm çıkışı ile eş değer olup sizi üzmeden verimli bir şekilde kullanmış olursunuz

• http://www.sanalpazar.com/Jbl-Gto-1202d-Cift-Bobin-1200w-300w-Rms-30-Cm-Woofer__isp36282007

bu tarz ürünler mesela. Elinizdeki ürünü iyi fiyata satıp iyi bir fiyata temiz bir çift bobin bulabiliriniz. Hem daha az zararınız olur.
  • JBL 754 güzel secim olur temizini bulursanız ya da daha yenisi 100.4 olabilir, ikisi de tam yeter sisteme. Komponent olarak ta hertz esk165.5 ya da audison apk165 alabilirsiniz.

• tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Çok sağolun..değerlendireceğim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.