Şimdi Ara

Osmanlı'ya gelen Museviler Elhamra Kararnamesi yüzünden mi geldi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şuanda ülkemizde bulunan Musevi vatandaşların ataları, Osmanlı İmparatorluğuna Elhamra Kararnamesi sebebiyle mi geldi?

• Osmanlı nın vatandaslık hakki verebilecegi uzerine bazilari gelmis diye biliyorum.Turkiyedeki tum musevilerin ataları bu Elhamra Kararnamesiyle gelenler olamaz sanırım.Daha Pakraduniler filanda var.Bildiklerimi yazdim iste hocam cok bilgili degilim bu konuda :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sleepingtree11 -- 25 Mart 2018; 14:5:52 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: siyahtaraf141

Osmanlı nın vatandaslık hakki verebilecegi uzerine bazilari gelmis diye biliyorum.Turkiyedeki tum musevilerin ataları bu Elhamra Kararnamesiyle gelenler olamaz sanırım.Daha Pakraduniler filanda var.Bildiklerimi yazdim iste hocam cok bilgili degilim bu konuda :(

teşekkürler.
  • Elhamra kararnamesi sonucunda iber yarımadasında ki museviler sadece osmanlı topraklarına değil, almanya, hollanda, fransa, italya ve hatta amerika kıtasına kadar geniş bir alana göç etmişlerdir. Türk topraklarına gelenlerin büyük bir çoğunluğuda söz sahibi üst düzey yahudilerdir. Fakat şuan Türkiye'de yaşayan tüm yahudilerin atası bu göç dalgası ile gelen yahudiler değildir. Bu göç dalgası ile gelen yahudiler genellikle ege sahillerine yerleştirilmişlerdir, Payitahta çok yaklaştırılmamışlardır. Yani o dönemde istanbul ve ülkenin farklı bölgelerinde yaşayan yine birçok yahudi aile vardı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.