Şimdi Ara

OSİLOSKOP ÖNERİSİ LÜTFEN :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
2
Favori
6.782
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, ben 2. sınıf Elektrik-Elektronik Mühendisiyim ve kendime artık bir osiloskop almanın zamanının geldiğini düşünüyorum. Aile yadigarı bir tane analog var fakat bozuk tamire gitti ve iyileşicek gibi durmuyor :) Yavaştan marka fiyat model kıyaslaması

yapmak istedim. Fiyatı çok olmasın en önerilebilir olanlardan aklınızda varsa yardımcı olursanız sevinirim. Okulda laboratuvarda osiloskop kullandım. Erken diyebilirsiniz belki ama elektronikle çok ilgileniyorum ve okulda 2. sınıflardaki en ilgili kişi benim odam arduinolar

ve parçalarla dolu :) Sürekli projeler yapıyorum ve osiloskopa ihtiyacım oluyor. Birde osiloskopların mhz leri var 20-30-50-100 filan yazıyor onlar tam olarak ne ile ilgili? Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. :)

• rigol 1052

f/p oranı iyi bana göre.kolayca 100mhz olabiliyormuş.

konu

link

• textronix markasının en ucuzu modeli olabilir.
    TBS1152B
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bciceksoy

Merhaba arkadaşlar, ben 2. sınıf Elektrik-Elektronik Mühendisiyim ve kendime artık bir osiloskop almanın zamanının geldiğini düşünüyorum. Aile yadigarı bir tane analog var fakat bozuk tamire gitti ve iyileşicek gibi durmuyor :) Yavaştan marka fiyat model kıyaslaması

yapmak istedim. Fiyatı çok olmasın en önerilebilir olanlardan aklınızda varsa yardımcı olursanız sevinirim. Okulda laboratuvarda osiloskop kullandım. Erken diyebilirsiniz belki ama elektronikle çok ilgileniyorum ve okulda 2. sınıflardaki en ilgili kişi benim odam arduinolar

ve parçalarla dolu :) Sürekli projeler yapıyorum ve osiloskopa ihtiyacım oluyor. Birde osiloskopların mhz leri var 20-30-50-100 filan yazıyor onlar tam olarak ne ile ilgili? Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. :)

...........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stresstest -- 13 Mart 2015; 18:13:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: porsche911turbo

rigol 1052

konu

link

+99999

forumda bir yönetici 790 tlye satıyordu. Bu saatten sonra analoglara para verilmez. Sıfırıda 1000 tl civarı. 20mhz ye 600-700 vereceğine bunu al hemde 100mhz oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: integer

quote:

rigol 1052

konu

link

+99999

forumda bir yönetici 790 tlye satıyordu. Bu saatten sonra analoglara para verilmez. Sıfırıda 1000 tl civarı. 20mhz ye 600-700 vereceğine bunu al hemde 100mhz oluyor.

Alıntıları Göster
    Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar, bunda benim işimi görecek herşey vardır değil mi? Sonradan keşke daha para koyup iyisini alsaydım demeyeyim. Bunlar sonuçta uzun süreli kullanımlı aletler 2-3 senede bir almayayım :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bciceksoy -- 12 Mart 2015; 22:58:15 >

• quote:

quote:

rigol 1052

konu

link

+99999

Alıntıları Göster
    artı olarak mikroişlemciler ile uğraşacaksan en az 100mhz lik bir osc lazım.

http://retrojen.org/pano/index.php?topic=657.0;nowap sitesiinden alıntı : umarım işine yarar.

Bir osiloskop eğer 50Mhz'lik ise bu onun 50Mhz'lik bir sinyali "doğru" olarak ölçebileceği anlamına gelmiyor. Evet, frekansını "kabaca" sayabilir ancak sinyalin değerini (voltaj) yanlış ölçer!!! Bunun sebebi bir kandırmaca değil, osiloskop piyasasının bir "geleneği". Kutuda belirtilen frekans osiloskop'un ölçmeye muktedir olduğu sinyalin "gerçek" değerinin ancak 3dB altında bir değer ölçebileceği andaki frekans olması. Biraz daha açarsak, bir kare dalga düşünün, 10v genliğinde (amplitude) ve 50Mhz hızında. Bizim 50Mhz'lik osiloskop bunu ancak 1-2V olarak ölçebiliyor.

Özetle, eğer digital projelerinizde (8-bit MCU, Arduino v.s.) ölçmek istediğiniz sinyalin seviyesini "tutarlı" ve "tam" olarak görmek istediğiniz durumda en 100 Mhz'lik bir alete ihtiyacınız var. Neden mi? Digital sinyalleri "doğru" olarak ölçebilmek için osiloskopunuzun çalıştığınız projedeki en hızlı sinyalden (örn. Atmega MCU'nun 20Mhz'lik saat hızı) en az 4-5 kat daha fazla (~100Mhz) bant genişliğine sahip olması gerekliymiş.

Analog sinyallerde ise en az 3 katı olması tavsiye ediliyormuş.

• quote:

artı olarak mikroişlemciler ile uğraşacaksan en az 100mhz lik bir osc lazım.

http://retrojen.org/pano/index.php?topic=657.0;nowap sitesiinden alıntı : umarım işine yarar.

Bir osiloskop eğer 50Mhz'lik ise bu onun 50Mhz'lik bir sinyali "doğru" olarak ölçebileceği anlamına gelmiyor. Evet, frekansını "kabaca" sayabilir ancak sinyalin değerini (voltaj) yanlış ölçer!!! Bunun sebebi bir kandırmaca değil, osiloskop piyasasının bir "geleneği". Kutuda belirtilen frekans osiloskop'un ölçmeye muktedir olduğu sinyalin "gerçek" değerinin ancak 3dB altında bir değer ölçebileceği andaki frekans olması. Biraz daha açarsak, bir kare dalga düşünün, 10v genliğinde (amplitude) ve 50Mhz hızında. Bizim 50Mhz'lik osiloskop bunu ancak 1-2V olarak ölçebiliyor.

Özetle, eğer digital projelerinizde (8-bit MCU, Arduino v.s.) ölçmek istediğiniz sinyalin seviyesini "tutarlı" ve "tam" olarak görmek istediğiniz durumda en 100 Mhz'lik bir alete ihtiyacınız var. Neden mi? Digital sinyalleri "doğru" olarak ölçebilmek için osiloskopunuzun çalıştığınız projedeki en hızlı sinyalden (örn. Atmega MCU'nun 20Mhz'lik saat hızı) en az 4-5 kat daha fazla (~100Mhz) bant genişliğine sahip olması gerekliymiş.

Analog sinyallerde ise en az 3 katı olması tavsiye ediliyormuş.

Alıntıları Göster
    Sahibinden.com'da bazen denk geliyor güzel cihazlar, analog osiloskoplar var ama 500 den aşağı fiyata bulmak da zor . Bende bakıyorum uygun fiyatlı bulursam yazarım buraya.

• quote:

Orijinalden alıntı: erdcan

Sahibinden.com'da bazen denk geliyor güzel cihazlar, analog osiloskoplar var ama 500 den aşağı fiyata bulmak da zor . Bende bakıyorum uygun fiyatlı bulursam yazarım buraya.

Alıntıları Göster
    ben de osiloskop alacağım için araştırdım,şuan gözüme linkini verdiğim ürünü kestirdim 2 yıl garanti , 9 taksit (vade farksız) ve şuan stokta hazır varmış beklemiyorsun yani yurtdışında baya bi kullanıcısı var bildiğim kadarı ile
  • Rigolun 5052modeli vardi 25 mhz izmirde firma satiyordu.sahibindende. 100 mhz sample rate yuksek dijital skop en uygun rigol 1052 sanirim.herkarta taksit yapiyorlarmi?owon nasil acaba
  • erdcan E kullanıcısına yanıt
    owon ucuz olanları tavsiye etmiyorlar,9 taksit axess -cardfinans-advantage-bonus-maximum-world için geçerli 111 tl yapıyor aylık
  • quote:

owon ucuz olanları tavsiye etmiyorlar,9 taksit axess -cardfinans-advantage-bonus-maximum-world için geçerli 111 tl yapıyor aylık
    Aynen bencede rigol .
    Gidip 2000 tl yi bir iki sene sonra paar etmeyecek cep telefonlarına verebiliyoruz. 1000 tl böyle bir şey için bence uygundur.
  • quote:

Merhaba arkadaşlar, ben 2. sınıf Elektrik-Elektronik Mühendisiyim ve kendime artık bir osiloskop almanın zamanının geldiğini düşünüyorum. Aile yadigarı bir tane analog var fakat bozuk tamire gitti ve iyileşicek gibi durmuyor :) Yavaştan marka fiyat model kıyaslaması

https://www.google.com.tr/search?q=osilaskop+resimli&biw=1440&bih=793&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=3QADVb7tOujfywOGzYHoBg&ved=0CDsQsAQ&dpr=1#imgdii=_&imgrc=5SnzAjKEGac8CM%253A%3BMJR4ifwzlQ4gIM%3Bhttp%253A%252F%252F320volt.com%252Fwp-content%252Fuploads%252F2010%252F02%252Fosilaskop-ekrani.gif%3Bhttp%253A%252https://store.donanimhaber.com/43/b7/36/43b736c8ad5205178f0086185a24f43f.pngF%252F320volt.com%252Fosiloskop%252F%3B589%3B312
     OSİLOSKOP ÖNERİSİ LÜTFEN :) OSİLOSKOP ÖNERİSİ LÜTFEN :) biz iş yerinde bunu kullanıyoruz sizin kullanım alanınıza uyarmı bilemem kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PERİSKOP -- 13 Mart 2015; 17:30:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: PERİSKOP

quote:

https://www.google.com.tr/search?q=osilaskop+resimli&biw=1440&bih=793&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=3QADVb7tOujfywOGzYHoBg&ved=0CDsQsAQ&dpr=1#imgdii=_&imgrc=5SnzAjKEGac8CM%253A%3BMJR4ifwzlQ4gIM%3Bhttp%253A%252F%252F320volt.com%252Fwp-content%252Fuploads%252F2010%252F02%252Fosilaskop-ekrani.gif%3Bhttp%253A%252https://store.donanimhaber.com/43/b7/36/43b736c8ad5205178f0086185a24f43f.pngF%252F320volt.com%252Fosiloskop%252F%3B589%3B312
     OSİLOSKOP ÖNERİSİ LÜTFEN :) OSİLOSKOP ÖNERİSİ LÜTFEN :) biz iş yerinde bunu kullanıyoruz sizin kullanım alanınıza uyarmı bilemem kolay gelsin
    http://www.egerate-store.com/default.aspx?_Args=ProductImage,2678,OdesisMc,3590

fiyat uygun mudur?

• quote:

fiyat uygun mudur?

Rigol güzel bir marka mı? Bizim okuldaki laboratuvardaki bu;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bciceksoy -- 19 Mart 2015; 21:59:19 >

• quote:

quote:

fiyat uygun mudur?

Alıntıları Göster
    tektronixten ayrılan mühendislerin kurduğu yada onların çalıştığı bir firmay imiş rigol. Tasarımlar da benziyor f/p iyi diyorlar.

• quote:

Rigol Uzak Doğu üretimi bir marka olup şahsen tercih etmediğim bir firmadır.
    Tektronix, Agilent, LeCroy gibi markalar Amerika'da üretilmekte olup bugün hangi hassas ölçüm gerektiren projeye bakarsanız bakın ölçümlerin, hassasiyeti ve güvenilirliği, cihaz kalitesi vs. gibi nedenlerle bu firmaların tercih edildiğini görürsünüz.

• quote:

Orijinalden alıntı: inuh

quote:

Rigol Uzak Doğu üretimi bir marka olup şahsen tercih etmediğim bir firmadır.
    Tektronix, Agilent, LeCroy gibi markalar Amerika'da üretilmekte olup bugün hangi hassas ölçüm gerektiren projeye bakarsanız bakın ölçümlerin, hassasiyeti ve güvenilirliği, cihaz kalitesi vs. gibi nedenlerle bu firmaların tercih edildiğini görürsünüz.

Anladım, teşekkür ederim. Diğer laboratuvardakiler ise Agilent Technologies o nasıl modeli DSO1002A

• quote:

Anladım, teşekkür ederim. Diğer laboratuvardakiler ise Agilent Technologies o nasıl modeli DSO1002A

O modeller Agilent'a yakışmayan modeller, kısaca Rigol üretimi cihazların üzerine Agilent amblemi yapıştırılarak satılan ürünler, onları almaktansan doğrudan Rigol alın daha az para harcamış olursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inuh -- 21 Mart 2015; 21:27:16 >
  • inuh kullanıcısına yanıt
    tektronix 2213

bu nasıl bir modeldir. ikinci elini ne kadara buluruz yada sıfırını
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.